#11 Bart za kormidlom! Ryan je mimo, čo teraz?! Máme sa obávať o Rodgersa?!

Ako bude vyzerať naša hra bez Jaka Ryana?

Ako ste už určite všetci postrehli, tak ILB Jake Ryan je mimo hru na celú sezónu, keď si počas 4. tréningu Training Campu pretrhol predný krížny väz (ACL). Jake Ryan vyčnieva najmä v obrane proti behu, kde patrí medzi TOP 10 ILBs V NFL proti behu. Veľmi veľa fanúšikov si však neuvedomuje, aká to je pre nás obrovská strata. Čo je prvoradou činnosťou každej obrany? Áno, je to zastaviť behovú hru. Lebo ak nedokážete čo i len pribrzdiť behovú hru súpera, tak nad úspechom nemôžte ani len uvažovať. Dvojička Martinez-Ryan vytvorila údernú silu proti behu, no teraz bude Martinez celú sezónu sám. Čo teraz?

Najprv sa musíme odrážať od skvelej defenzívnej lajny. Daniels a Clark patria medzi najlepších run stopping DTs v NFL a v tomto trende musia pokračovať. Plus sa k ním musia pridať hráči ako Wilkerson, Lowry či Adams. Ak nebude fungovať predná línia obrany, tak Pettinova obrana bude mať obrovské problémy zastaviť hocijaký behový útok. 

K dispozícii máme 2 základné rozostavenia: 3-4 & 4-3. Poďme si najprv rozobrať možné rozostavanie pri 3-4.

V prvom prípade by čelná trojka nastupovala v zložení Daniels – Clark – Wilkerson. Čo je pravdepodobne to najlepšie, čo môžme v tejto formácii dopredu postaviť. Do rotácie by sa zapájali Montravius Adams a Dean Lowry. Na poste pravého OLB by bol Clay Matthews a na ľavo Nick Perry, ktorých by dopĺňali Biegel, Gilbert, Fakcrell a Odom. Stredná dvojica by bola v zložení Martinez a Oren Burks, ktorý je v depth charte hneď za Ryanom. Oren Burks je narozdiel od Ryana skvelým ILB na passové downy, kde môže pokrývať tight endov najmä vďaka svojej rýchlosti. No proti behu to nie je ten typický mohutný ILB. Prípadne sa na post ILB môže postaviť Ahmad Thomas, ktorý je skvelý do coverage alebo nováčik Greer Martini, ktorý je mohutný a v perfektnom svetle sa ukazujúci mladý hráč. Na post ILB by sa mohol ešte sťahovať Josh Jones. Zatiaľčo na poste starting safetyho by bol Kentrell Brice, alebo sa môže stať, že ak Kentrell bude zranený, tak aj Quinten Rollins, ktorého Pettine skúša práve na tomto poste, kde by mohol naplno využívať svoje prednosti. 

V druhom prípade by bola čelná trojka nezmenená, no došlo by k zmene na poste linebackerov. Ľavý outside by bol pre Perryho a na pravo by sa museli dokázať presadiť mladíci Biegel, Gilbert, Fakcrell alebo Odom, ktorý môže v tejto sezóne ešte zohrať veľmi výraznú a dôležitú úlohu. Keďže v minulej sezóne sme ho využili najmä ako DE, no podľa mňa mu oveľa viacej sedí post OLB. Váži takmer 120kg a 40 yardov ma zabehnutých za 4,8s. Čo na tú váhu nie je vôbec zlé a nebuďte prekvapení, ak ho náhodou uvidíte v 53 člennom tíme. Na post ILB vedľa Martineza by sa tak posunul Matthews, ktorý má s touto pozíciu bohaté skúsenosti a netrpeli by sme mladíckou nerozvážnosťou. Čo by bola podľa mňa z týchto dvoch možností práve tá výhodnejšia. Keďže Burks je mladý a neostrieľaný a je veľkou otázkou, ako sa mu bude dariť proti running backom na úrovni NFL, keďže jeho tackling na univerzite nebol práve jeho silnou doménou. 

Ďalšou možnosťou je už spomínaná 4-3 obrana a tá je podľa mňa v momentálnej situácii pre nás ideálom. Nastupovala by v zložení Daniels – Clark – Wilkerson – Lowry a do rotácie by sa zapájal Adams. Naša DL v training campe ukazuje, že proti behu im to ide a táto 4ka by mohla vytvoriť veľký čínsky múr pre running backov súpera. Za nimi by boli traja linebackery. Stred by zaujal Martinez a na behové downy by vedľa neho mohli byť Matthews a Perry. Na passové downy by Perryho vystriedal Oren Burks, alebo Josh Jones. Ak si mám vybrať, tak preferujem práve toto rozostavanie. Ak máme nejakú pozíciu v obrane naozaj silnú a dá sa povedať, že aj širokú, tak je to práve defenzívna lajna. A na čom začať stavať svoju obranu pri absencií svojho kľúčového ILB, než na tom, čo vám ide najlepšie?

Eric Reid by bol podľa mňa najlepšou alternatívou!

Poslednou alternatívou je podpis nejakého voľného hráča. Kto pripadá v úvahu? No Cap Space momentálne máme na úrovni $7M a niečo zhltne ešte pravdepodobné predĺženie Aaronovho kontraktu. Ako prvý podpis ma ihneď napadne 30 ročný NaVorro Bowman. Počas minulej sezóny hral za Oakland Raiders, no mal problémy udržať sa na ihrisku. Avšak pred 4 rokmi, keď hrával za zlatokopov zo San Francisca, tak bol ligovou elitou na pozícií ILB. Pro Football Focus mu za sezónu 2017 udelil naozaj slušnú známku 84.8. Pri jeho veku a náchylnosti ku zraneniam je otázkou, či by bol pre nás prínosom, ale ruku na srdce. V momentálnej situácií nám pomôže takmer úplne všetko. Ďalšou možnosťou je napríklad Gerald Hodges, ktorý má 27 rokov. Hodges počas minulej sezóny odohral za svätcov z mesta Jazzu len 11 zápasov, no je silný proti behu a dokáže hrať v special teamoch, presne ako Ryan. Hodges je bývalý pick v 4. kole, keď si ho vybrali Vikings. Celkovo v NFL štartoval v 26 zápasoch, vrátane 11 za 49ers v roku 2016. Ak Packers hľadajú skúsenú náhradu za Ryana v mladom tele, tak práve on by bol pre nás ideálnou možnosťou. Hodges tento týždeň bol na návšteve v Arizone Cardinals. Takže neočakávam, že bude ešte bohvieako dlho k dispozícií. Ak ho chceme, musíme konať. Poslednou, no rozhodne nie najhoršou alternatívou by bol 26 ročný Eric Reid. Reid nie je typickým inside linebackrom ako Ryan, no dole v boxe nastupoval za 49ers počas minulej sezóny a je to všestranný hráč, keď hrá aj ako safety. Bonusom pri podpise Reida by bolo viacej príležitostí pre Josha Jonesa na pozícií ILB, kde sa mu počas minulej sezóny darilo viacej ako na pozícií safetyho. Reid by nám tak vyriešil 2 problémy jednou ranou, keď by nám poskytol potrebnú pomoc na pozícií ILB, ale aj na pozícií safetyho. 

Ktoré rozostavanie, respektíve podpis preferujete vy?


Ešte sa chcem vyjadriť k jednej zásadnej otázke, ktorú si kladie väčšina fanúšikov Green & Gold. Treba sa obávať o Aarona Rodgersa, keď hádže také veľké množstvo interceptions v tréningoch?

Moja odpoveď je JEDNOZNAČNÁ. ABSOLÚTNE NIE!

Aaron sa ešte pred training campom vyjadril, že ide naplno testovať mladých cornerov. Hádže im lopty 50-50, tak aby mal šancu corner a aj receiver. V takýchto situáciách sa ukáže šikovnosť daného jednotlivca. Ale teraz mi niekto bude oponovať, že ale aj keď sa vrátil po zranení kľučnej kosti, tak hodil 3 íčka. Áno, hodil. Ale tie lopty boli podhodené a nemali dostatočnú razanciu, čo bolo na 99,99% zapríčinené ešte nie úplne zahojenou zlomeninou kľučnej kosti. Keby neboli podhodené, tak by to boli s najväčšou pravdepodobnosťou akcie, po ktorých by sme pripisovali body. Avšak táto situácia na TC je úplne iná. Na svojich receiverov hádže také lopty, ktoré by si v zápase nikdy hodiť nedovolil. Takýmto spôsobom trénuje cornerov, ale zároveň aj vidí, ktorým receiverom bude môcť počas reálnych tesných plays veriť na 110%. Počas sezóny už uvidíme toho typického Aarona, ktorý sa o loptu stará lepšie ako hocikto iný v NFL. Nazval by som to takto, Aaron je počas TC trénerom obrany na ihrisku. Žiadna panika a R.E.L.A.X.

Bart 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *