#17 Bart za kormidlom! Čo očakávať v novej sezóne od Packers?

Opäť bez play off, play off, alebo dokonca Super Bowl? Ako to vidí Bart?

Hovoril som, že články písať nebudem, no nejako sa to nedá. Všetci sme už extrémne nedočkaví a plní očakávaní. Green Bay Packers prešli v tohtoročnej offseason poriadnou zmenou, keď sa až na defenzívneho koordinátora Mika Pettina, trénera defenzívnej lajny Jerryho Montgomeryho, trénera running backov Bena Sirmansa a Jasona Simmonsa, ktorý bol povýšený na trénera defenzívnych backov, neostal kameň na kameni. Máme nového head coacha (Matta LaFleura), ktorý nahradil nášho dlhoročného a v posledných rokoch „extrémne obľúbeného“ Mika McCarthyho, nového ofenzívneho koordinátora Nathaniela Hacketta, či special team koordinátora Shawna Mennengu, ktorý opäť nahradil medzi fanúšikmi „populárneho“ Rona Zooka. Zmeny sa dotkli aj pozičných postov, kde by som spomenul najmä príchod môjho obľúbenca Luka Getsyho, ktorý sa do Green Bay nevracia ako tréner wide receiverov, ale už ako tréner mimozemšťana a ostatných quarterbackov. Klub opustili aj viacerí poziční tréneri, ktorých obdivujem a majú môj obrovský rešpekt. Hovorím najmä o našom bývalom trénerovi cornerbackov Joe Whittovi Jr. a trénerovi ofenzívnej lajny Jamesovi Campenovi. Prvý menovaný je podľa mňa excelentný tréner defenzívnych backov a ak niekto dokáže spraviť z LaDariusa Guntera cornera číslo jedna, ktorý hrá v playoff proti Odellovi, či Juliovi a namiesto 4000 nachytaných yardov ich udrží aspoň na 200, tak je to nadpozemská úloha, ktorú Whitt dokázal a aj vďaka Gunterovej práci sme naposledy v playoff vyradili New York Giants. Charles Woodson o ňom povedal, že je to najlepší tréner cornerov, s akým kedy pracoval. Campen premenil picky z neskorších kôl do elitných ofenzívnych lajnmenov, ktorí buď patria, alebo patrili medzi to najlepšie, čo NFL na ich pozícií ponúka – David Bakhtiari (4. kolo), Corey Linsley (5. kolo), Josh Sitton (4. kolo), či T.J. Lang (4. kolo). Mimochodom, obidvaja skončili v Browns ako takmer polka našich bývalých hráčov, trénerov a funkcionárov 😀 😀

Okrem zmien v trénerskom tíme prišli zmeny aj v hráčskom oddelení, keď nás opustili dlhoročné stálice front seven (teda aspoň na papieri, lebo kvôli zraneniam skoro vôbec nehrali) Nick Perry a tímová legenda Clay Matthews. Namiesto nich prišli pán a pani Smithovci, ktorí dostali poriadne mastné výplatné pásky. V útoku odišiel dlhoročný slot receiver Randall Cobb. Posilnenia sa dočkala O-line, kde prišiel Billy Turner, ktorého sme mimochodom vyfúkli Viqueens, a do tímu sa po vynechaní rookie sezóny vrátil Cole Madison. Na prázdnej pozícií safetyho sa doplnil safety Adrian Amos, ktorého sme si v podstate vymenili s Chicagom Bears za Haháča. Pre porovnanie: priemerná sezónna známka v minulej sezóne v podaní Amosa je +6.0 a Haháčova je -5.95. Horší u nás na pozícií safetyho bol len Brice s -6.20. Len tak pre srandu, lepšiu známku ako HaHa mali aj Williams, Campbell, Greene, Whitehead, Jones, či Pleasant. Na základe tohto môžme povedať, že HaHa bol horším hráčom v minulej sezóne, než safeties, ktorí sa ledva dostali na súpisku a HaHa bol safetym číslo jeden. Avšak no offense voči jeho osobe, nakoľko je to nesmierny sympaťák a aj keď je hráčom medvedíkov, tak stále vo Wisconsine pomáha ľudom, ktorí to potrebujú najviac. Možno oblieka tie škaredé oranžovo-modré farby, no srdce má zeleno-zlaté. Na Drafte sa posilnenia dočkali najmä defenzívne rady, kde sme si zobrali hráčov ako DE/OLB Rashan Gary, S Darnell Savage Jr., DT Kingsley Keke, CB Ka´dar Hollman, či ILB Ty Summers. No Gute podporil aj útok, kde si vybral interného ofenzívneho lajnmena Elgtona Jenkinsa, TE Jace Sternbergera, či RB Dextera Williamsa. Počas posledných sezón sme sa neustále sťažovali na to, že naši obrancovia nevedia tacklovať. V súčasnej NFL je ťažké niekoho naučiť tacklovať, nakoľko vedenie NFL výrazne obmedzilo množstvo tréningov v chráničoch a kontakty na tréningoch. Preto jediné dve možnosti, ako do tímu viete priviesť kvalitný tackling sú: 1.) draftovať kvalitných tacklerov, 2.) podpísať kvalitných tacklerov v FA. Gutovi to zrejme doklaplo a do tímu priviedol nesmierne kvalitných tacklerov ako Smithovci, Amos, či Savage. Za toto obrovský palec hore. Takéto rýchle zrekapitulovanie tohtoročnej FA a Draftu. 

Hneď v úvode tohto článku som spomenul, že do trénerského tímu sa vrátil Luke Getsy a toto som nenapísal len tak, lebo nebolo čo. V minulej sezóne u nás chýbala akákoľvek chémia medzi Aaronom Rodgersom a jeho trénermi. Počas minuloročnej offseason prišiel Aaron Rodgers o Alexa Van Pelta, s ktorým mal perfektný vzťah, z jeho odchodu radosť nemal a jeho novým trénerom sa stal Frank Cignetti Jr.. Ak chcete trénovať Aarona Rodgersa, tak musíte mať jeho rešpekt a musíte mu dokázať, že vaše futbalové IQ je na vysokej úrovni. No toto minuloročný trénerský tím nemal. Rodgers napríklad spochybnil mladého trénera receiverov Davida Raiha o ktorom povedal, že vôbec nevie čo robí. LaFleur preto stavil na istotu a zaobstaral mu Luka Getsyho, bývalého trénera WRs v Green Bay Packers (určite ste už čosi počuli o jeho „divných“ trénerských metódach ako napríklad chytanie tehál na posilnenie úchopu). O tomto kroku sa veľa nehovorí, avšak podľa mňa práve toto môže byť alfa omega nášho potencionálneho úspechu. Aaron si Getsyho cení a má voči nemu potrebný rešpekt, čiže má niečo, čo minulo-sezónni tréneri nemali. Avšak je tu ešte jeden dôležitejší vzťah, ktorý musí fungovať na 110% – Aaron Rodgers a Matt LaFleur.

Pred pár dňami vám kolega Rolo priniesol článok o tom, že možno tu máme jeden menší problém. Kto ho nečítal, tak KLIKAJ TU. V podstate sa hovorí o jednej veci. Aaron Rodgers miluje viesť ofenzívu po svojom a pred snapom veľmi rád „audibluje“, to jesť mení zacallovanú play od ofenzívneho playcallera. A práve v tomto je tu malý háčik. Ofenzíva Matta LaFleura nepovoľuje audibly od quarterbacka. V podstate sa jedná o tzv. „Double call system“, ktorý spopularizovali najmä Sean McVay v Los Angeles Rams a Kyle Shanahan v Atlante Falcons/San Franciscu. Čiže obidvaja tréneri, ktorí pochádzajú z rovnakého trénerského stromu ako LaFleur – stromu Mika Shanahana. Tento systém spočíva v tom, že tréner dá quartebackovi dva play cally. Ak je jeden play call obranou pokrytý, tak druhý by mal byť spravidla voľný, alebo to platí opačne. Je to skvelé pre mladých quarterbackov, pretože im to výrazne uľahčuje hru a zabraňujem im spraviť chybný ofenzívny call. No počas posledných 13 rokov pod Mikom McCarthym mal Aaron Rodgers pred snapom obrovský priestor na slobodu a flexibilitu. Zahŕňalo to aj možnosť kompletne zmeniť útočný play call ešte pred tým, než bola hra rozohraná, dokonca meniť behovú hru na passovú a opačne. Mike McCarthy mu túto slobodu dal a presvedčil sa o tom, že ak Aarona pustíte samého na detské ihrisko, v našom prípade futbalové ihrisko, tak si z neho spraví svoj vlastný dom.

LaFleurov systém je postavený na dvoch základných elementoch. Play-action passing a behová hra. Oba tieto elementy majú niečo spoločné a zásadné – UĽAHČIŤ prácu quarterbacka, v našom prípade Aarona Rodgersa. Pri hre útoku typu Kyla Shanahana môžme sledovať obrovské množstvo tzv. „motion“, teda pohybu ešte pred samotným snapom, ktorý slúži na zmätenie obrany. A tu je podľa mňa ten najväčší problém. Ak Rodgers bude chcieť meniť zacallovaný play call, tak na to bude treba omnoho viacej času, aby sa WRs, RBs a TEs presunuli na požadovaný post. Toto zaberie veľa času a mohlo by to znamenať veľké množstvo delay of game a zbytočných penált, ktoré nás trápili posledné dva roky a to v McCarthyho útočnom systéme pred snapom nebol vôbec žiadny motion. Všetko sa hralo staticky a bolo to o vyhraní matchupu 1 vs 1. Veľa sa teraz hovorí o tom, že Packers trénujú centra Coreyho Linsleyho na to, aby dokázal zvládnuť protekčné cally pre ofenzívnu lajnu a tým pádom zbavil tejto zodpovednosti Aarona Rodgersa, ktorý tak bude mať viacej priestoru na to, aby kontroloval hru, čas a hral v rýchlejšom tempe.

Osobne si však nemyslím, že je to taký obrovský problém, ako to všetci nafukujú. Rodgers je z nového útoku nadšený a s Mattom sa musia dostať na rovnakú vlnu a byť ako jedna myseľ. Matt sám povedal, že ak tu existuje možnosť, vďaka ktorej sa dostaneme do lepšej pozície, tak prečo by sme mu slobodu dať nemali? Povedal, že od seba chce, aby robil poriadnu robotu, dával mu kvalitné play cally a všetko nastavil tak, aby to vyzeralo dobre. Avšak ak daná hra dobrá nebude, tak citujem: „Yeah, prosím, zachráň nás. Bolo by to skvelé.“ Ak to dokážu, tak tento nový útočný systém Aaronovi extrémne pomôže a takisto aj receiverom, ktorí nebudú závislí od toho, že v každej jednej play musia vyhrať svoj osobný súboj, ale útočná schéma im napomôže k tomu, aby sa uvoľnili jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. Bude to chcieť čas, no pevne verím, že to chalani dokážu. 

No a na záver tradičná otázka. KAM TO PACKERS V NOVEJ SEZÓNE DOTIAHNU?

Máme nového head coacha, takmer kompletne nový trénerský tím, no máme stále toho istého defenzívneho koordinátora. Prečo toto spomínam? Prvý rok s novým defenzívnym koordinátorom je taká húsenkova dráha. Raz to ide, raz to nejde. Hráči si musia no novú obranu zvyknúť a to chce čas. No Mike Pettine je u náš už druhý rok a od jeho obrany sa čakajú veľké veci. Čo vám pripomína naša aktuálna situácia? Minuloročných Bears, že? Taktiež nový, neskúsený a útočne ladený head coach Matt Nagy a po jeho pravici skúsený defenzívny koordinátor a defenzívny ultra mág v jednej osobe – Vic Fangio, ktorý už v tíme pôsobil aj pred tým. Minuloročná obrana medveďov bola excelentná. Pettinova obrana nebola vôbec zlá, práve naopak, no extrémne jej chýbalo niečo, v čom obrana Bears dominovala. Spôsobenie turnoverov. Obrana Packers si za sezónu pripísala 7 interceptions a 8 forced fumbles. Zatiaľčo obrana Bears 27 interceptions a 9 forced fumbles. Poriadny rozdiel, že?!!! Máme útok, ktorý má excelentného quarterbacka, TOP 3 receivera v lige a kopu mladej a hladnej krvi. Bears minulý rok mali kopu mladej a hladnej krvi s podpriemerným quarterbackom. Ak naša obrana dokáže napodobniť Bears z minulej sezóny a v každom jednom zápase Aaronovi dopraje 3 turnovers, tak naše šance na play off sú vysoké. Ak nie, a turnovers prichádzať nebudú, tak si myslím, že skončíme niekde okolo 9-7. Potrebujeme ako soľ, aby Pettinova obrana začala robiť na ihrisku rozdiel a pomohla nášmu útoku, ktorý sa potrebuje zohrať, dostať do rytmu a pohody. Prostriedky na to Pettine má. Gute mu podľa mňa obranu vyskladal parádne a na papieri vzbudzuje rešpekt. LaFleur nechal Pettinovi nad obranou voľnú ruku, do jeho roboty sa nestará a Pettine so svojou obranou buď bude našou spásou alebo záhubou. Ak to obrana zvládne, tak sa do play off dostať môžme a tam sa už môže stať hoc čo. Ak nie, tak sme opäť bez play off a opäť to bude o tom istom, „ďalší rok bude náš…“ tak to vidím ja. 

BART

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

REVIEW: WEEK #13 – Tampa Bay Buccaneers vs Green Bay Packers  |  A čo teraz?  |