2019 NFL DRAFT – 1. DEŇ (rekapitulácia)

Čo nám priniesol prvý deň Draftu?

Green Bay Packers vstupovali do prvého dňa 2019 NFL Draftu s 2 výbermi v prvom kole a právom sme sa tešilo na to čo sa udeje. Asi si budeme musieť zvyknúť na to, že Gute je proste mafoš, ktorý si robí to čo chce, robí si to svojou vlastnou cestou, podľa svojho vlastného presvedčenia a nikdy nás neprestane prekvapovať. Prvé kolo nebolo výnimkou a ja som na telku čumel len s otvorenými ústami, že čo sa to tam vlastne deje. Oči mi vyskočili a ústa sa otvorili ešte vtedy, keď jeden z mojich najobľúbenejších hráčov na tohtoročnom Drafte DE Clelin Ferrell išiel už na 4. mieste do Raiders a zatvorili sa mi až keď som šiel spať (ústa nie, sliny boli ráno všade). Poďme sa však pozrieť na hráčov, ktorých sme si vybrali.

12. PICK: RASHAN GARY, DEFENSIVE END/EDGE (MICHIGAN)

Na 12ke si Brian Gutekunst vybral Rashana Garyho z Michiganu. Gary je 21 ročný defenzívny end/EDGE, ktorý meria 196 cm a váži 126 kg. Gary je nesmierne prekvapivým pickom pre väčšinu fanúšikov Packers – vrátane mňa.

KARIÉRNE ŠTATISTIKY

Počas troch rokov na univerzite Michigan nazbieral 119 tackles, z čoho 23 bolo pre stratu yardov, 9.5 sackov a 1 forced fumble. Podľa mnohých skautov hral v roku 2018 mimo svojej ideálnej pozície (hral ako hand on the ground edge a v skrátenej sezóne kvôli zraneniu ramena (9 zápasov) dokázal nazbierať 38 tackles, 6.5 pre stratu a 3.5 sackov. Jeho produkcia však bola ďaleko za očakávaním a od portálu Pro Football Focus si za pass rush vyslúžil nesmierne slabú známku 68.3. Do Michiganu prichádzal ako 5 hviezdičkový prospekt, avšak očakávania a talent sa na štatistikách nepreukázali. Hneď 8 pass rusherov v tohtoročnej Draft Class zaznamenalo v roku 2018 viacej sackov, než Gary za celú univerzitnú kariéru. 

+

Hneď na úvod treba poznamenať, že Gary je exkluzívny atlét. Pri takmer 130 kg zabehol 40 yardov za 4.58s, čo je neskutočný čas. Jeho telesné proporcie sú podobné ako pri dvojici Smithov, čiže sa ku ním pomerne hodí. Je to všestranný hráč, ktorý dokáže hrať v čelnej línií pri schéme 4-3, ale takisto aj ako stand up outside linebacker pri 3-4. S najväčšou pravdepodobnosťou bude využívaný práve na poste outside linebackera, kde môže využiť svoje prirodzené atletické schopnosti, vďaka ktorým sa môže presadiť na úrovni NFL. Gary je neskutočným atlétom a efektívne dokáže vytvoriť tlak cez stred lajny, čo sa do systému Mika Pettina hodí, nakoľko v minulej sezóne sa tlak vyvíjal najmä stredom lajny. Očakávam, že Garyho bude Mike Pettine využívať pri pass rushing situáciách a bude sa snažiť dostávať ho do situácií, kde bude ako free rusher a práve tu bude môcť naplno využiť svoj atletický potenciál. Je pomerne silný, má rýchle ruky a rýchly prvý krok – toto všetko by mohol na pozícií OLB zúžitkovať. Jeho sila a veľkosť mu pomáhajú aj v hre proti behu, kde je viac než dobrým hráčom. 

Zdravie. Práve toto sa ohľadom Garyho neustále rozoberá a kvôli zraneniu ramena bol red flagnutý. V závere juniorskej sezóny vynechal kvôli zranenému ramenu 3 zápasy. Pôvodne sa hovorilo o tom, že mal roztrhnuté väzivo, avšak Gary toto tvrdenie zmietol zo stola a povedal, že sa nejednalo práve o toto zranenie. Povedal, že jeho rameno je v pohode na 110% a nebude potrebovať žiadnu operáciu. Že na Combine urobil na bench 26 opakovaní a je pripravený začať trénovať s tímom. Je možné, že niektoré tímy toto zranenie vypustili do sveta kvôli tomu, lebo chceli aby sa prepadol. Dúfajme, že to problém nebude a na 12ke sme si nezobrali ďalšieho Kevina Kinga (pozn. Kevin je skvelý hráč, avšak kvôli zranenému ramenu z college je viacej v nemocnici než na ihrisku). Ďalšou otázkou, ktorá sa pri jeho mene vyskytuje je jeho hra počas celého priebehu zápasu a snaha pri jednotlivých plays. Niektorí skauti spomínali to, že nedokázal hrať celý zápas naplno a keď pozerali jeho hrací film, tak pri niektorých plays proste na plné hrdlo kričali: „Dokonči tú play!!!!!“. Pettine tak má pred sebou dôležitú úlohu a to správne ho namotivovať. Ďalšou záhadou je jeho produktivita, ktorá ani trochu nezodpovedá jeho predpokladom a je to hráča, ktorý bol picknutý vďaka svojim atletickým hrozbám než vďaka produktivite. Jeho „production ratio – PR“ je slabučké. Tu sa berú do úvahy hráčove sacky, tackles for loss a delia sa počtom odohraných zápasov. PR na úrovni 1.0 je považované za adekvátne pre prospekt pass rushera pre NFL, 1.5 je veľmi dobré a 2.0+ je absolútne elitné. PR tohtoročnej draft class vedie Ed Oliver, ktorý ho má 2.08 a druhý je Montez Sweat, ktorý ho má 2.0. No a Garyho je 0.98, čo je tretie najhoršie spomedzi prospektov, ktorí išli v prvom kole. Horšie majú len Jerry Tillery a Dexter Lawrence. Avšak už tu boli hráči, ktorí mali PR veľmi slabé (Danielle Hunter či Fletcher Cox a teraz sú elitnými pass rushermi. Ed Oliver mal na univerzite problémy s tým, že hral mimo pozície, no aj napriek tomu dosiahol neuveriteľné čísla. Skauti hovoria, že Gary hral tiež mimo pozície, avšak malo by ho to ospravedlniť, keď Oliver tieto „problémy“ doslova roztrhal v zuboch? Skauti hovoria, že je to perfektný atlét a má obrovský priestor na zlepšenie, avšak dokáže to pretaviť do úspechu v NFL, keď to nedokázal ani na college? Toť je otázka za milión…

ZHRNUTIE

V konečnom dôsledku je Gary obrovský risk, ktorý môže byť obrovským ziskom, vďaka jeho nezvyčajnému atletickému talentu a prirodzenej sile, alebo bustom, kvôli zdravotným problémom a kvôli slabučkému pokroku, ktorý dokázal spraviť vo svojej hre počas 3 rokov na Michigane. Na 12ke som od Guta očakával bezpečnejší pick a úprimne vám poviem, že na 12ke by som Garyho nebral. Keby ho zoberieme na 20ke, tak je to pekný pick, ale myslím si, že na boarde boli istejšie picky, do ktorých sme mohli ísť. Napríklad taký Brian Burns. Neberte to tak, že Gary sa mi nepáči, no on nebol medzi mojimi vyvolenými hráčmi na 12ke. Takýto istý pocit ako mám teraz z Garyho, som mal aj z Kennyho Clarka, takže si prajem, aby som sa opäť zmýlil. Keď sa Mika Pettina pýtali, čo si myslí o tomto picku, tak sa usmieval od ucha k uchu. Ak tento chlap dokázal z polena Kylera Fackrella vymačkať +10 sackov za sezónu, tak čo potom dokáže s Garym?! Pettine je chlap na správnom mieste a verím, že z Garyho vymačká aj to posledné. 

ZNÁMKA: C+


21. PICK: DARNELL SAVAGE JR., SAFETY (MARYLAND)

No tak tu mi padol dekel!!! Keď som videl, že sa Packers trejdujú hore na 21ku, tak som veril, že si ideme buď po ofenzívneho tackla Andre Dillarda alebo Jawaana Taylora. Avšak Gute opäť všetkých prekvapil a vybral si safetyho Darnella Savaga. Kto čítal môj Mock Draft tak vie, že na 21ke som pridelil chlapcom z druhého najkrajšieho mesta v USA (pozn. najkrajšie je San Diego) práve tohto safetyho a odôvodnil som to tak, že Carroll sa vyjadril, že Savage mu nesmierne pripomína ich bývalého All-Pro safetyho Earla Thomasa. No to som vtedy ešte ani len netušil, že ako som bol blízko pravde. On na 21ke aj išiel, avšak nie do Seattlu, ale ku nám. Manažment Seattlu má úzke prepojenie práve k tomu nášmu a opäť raz sme sa s nimi dohodli na trejde. Do Seattlu putoval náš pick v prvom kole (30. pick) a 2 picky v 4. kole (114ka a 118ka). Podľa mňa adekvátna výmena a win win situácia pre obidva manažmenty. Gute tento posun pre mladého safetyho odôvodnil tak, že si myslí, že v ňom majú hráča, ktorý bude absolútne rozdielovým hráčom, nemyslí si, že táto Draft class bola na tomto poste dostatočne hlboká a na 30ke by im už neostal. Keď sa pozerám na priebeh Draftu, tak možno aj súhlasím. Hneď potom, ako si ho Packers vybrali, tak Baltimore Ravens sa z picku číslo 22 trejdovali nadol, čo naznačuje, že mohli mať o neho záujem. Taktiež Indianapolis Colts sa trejdovali nadol z 26ky a toto bol ďalší potenciálny kandidát, ktorý si mohol žiadať jeho služby. 

Savage je nielen svojou hrou, ale aj fyzickými proporciami podobný už teraz legendárnemu Thomasovi. Darnell je safety, ktorý meria 180 cm a váži 90 kg. Na 40 yardov si pripísal čas 4.36s (2. najlepší medzi safeties), Vertical jump – 39.5 inchov (3. najlepší medzi safeties), Broad jump – 10´6´´ (5. najlepší medzi safeties).

KARIÉRNE ŠTATISTIKY

Savage na univerzite Maryland podával každý jeden rok skvelé výkony a počas svojej sophomore sezóny sa stal na pozícií safetyho permanentným starterom. Počas svojej juniorskej sezóny si pripísal 59 tackles, 8 zrazených passov, 3 interceptions a bol menovaný do Second-Teamu All-Big Ten. Počas seniorskej sezóny sa dostal do Second-Teamu All-Conference, keď zachytil 4 interceptions, zrazil 2 prihrávky, zaznamenal 52 tackles, z čoho 5.5 bolo pre stratu yardov. Je to skvelý ballhawk safety, ktorý si počas svojej college kariéry pripísal 8 interceptions a z toho 2 doniesol až do end zone. Počas posledných dvoch sezón si od portálu Pro Football Focus vyslúžil celkovú známku nad 86.0. 

+

Jeho inštinkty, futbalové IQ a rýchlosť v coverage sú jeho obrovskými prednosťami. Je to bývalý corner, ktorý vie hrať ako free safety, strong safety, ale aj ako slot corner. Aj keď je menšieho vzrastu, tak jeho postava je svalnatá a na Scouting Combine sa ukázal väčší, než mnoho skautov očakávalo. Jeho cover skills a schopnosť byť tam, kde lopta smeruje sú neoceniteľné. Dokáže rýchlo rozoznať, či sa jedná o behovú alebo passovú hru a vďaka tomuto nestráca drahocenné stotinky. Na rozdiel od nášho bývalého safetyho Ha Ha Clinton-Dixa má excelentné uhly a dokáže hrať na loptu pri plnej rýchlosti a jeho tackles sú pomerne isté, aj keď niekedy to nie je podľa učebnice (pozn. v tejto hernej činnosti Dix „exceloval“).

Mínusom je to, že je na túto pozíciu trošku menší, avšak Earl Thomas nám ukázal, že to problémom nie je, ak má hráč inštinkty zabijaka. O jeho veľkosť sa nebojím. Niekedy je až príliš agresívnym a to sa mu niekedy nevypláca. To, že chce hrať vkuse na 110% je pekné, no niekedy je menej viacej. Ako príklad spomeniem poslednú play zo zápasu Saints @ Vikings. Stačilo si počkať, kým to Diggs chytí a potom ho tacklovať. 

ZHRNUTIE

Podľa mňa pekný pick a vedľa Amosa to môže byť paráda. Dokáže hrať ako proti behu, tak aj proti passu a počas college kariéry predvádzal skvelé schopnosti v coverage. Dokáže zastaviť beh, kontrolovať line of scrimmage a súperov nemilosrdne trestať. Podľa mňa k Amosovi to je skvelý pick. Veľa skautov ho považovalo za najlepšieho safetyho na Drafte a Packers si ho cenili natoľko, že neváhali a išli si po neho. Ak z neho bude ďalší Earl Thomas, tak sa bude hovoriť o tom, ako Gute za dve 4ky získal All-Pro safetyho. (pozn. 1st round bol zadarmo z minulého roku). 

HODNOTENIE: B+


ZHODNOTENIE PRVÉHO KOLA

Po minuloročnom debakli na pozícií safetyho a outside linebackera sa Gute rozhodol, že to treba riešiť a podľa toho sa aj zariadil. V FA podpísal pána a pani Smithovú, safetyho Amosa a v prvom kole tieto pozícií ešte doplnil a posilnil. Zaujímavosťou je, že opäť nikto nemal ani len potuchy o tom, čo ide Gute robiť. Táto situácia tu bola aj minulý Draft. Nikto nehovoril o tom, že sa pôjde na plné gule po Alexanderovi a dokonca s ním Packers nemali ani pohovor. Tento rok to isté, nikto ani len netušil, že Gute pôjde po Garym a Darnellovi. Darnell dokonca povedal, že kontakt s Packers bol minimálny a len si všimol skautov Packers na tréningu. Veľa sa hovorilo o Simmonsovi, že ho Gute chce, avšak pravda bola opäť úplne inde. Gute taktiež povedal, že Gary bol jasný líder ich boardu od februára (!!!). Za toto chcem našu front office pochváliť, že medzi novinárov a „miestne drbny“ sa nedostalo ani len ň a draftové plány ostali neprezradené až do doby, kedy boli ohlásené. Gute opäť raz potvrdil to, že je to úplne iný odvar než Thompson. Pevne verím v to, že Gute vie, čo robí a je to človek, ktorý nás môže dostať vysoko. In Gute We Trust! Go Pack Go!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

DL Calvin Heurtelou novým členom Packers  |