2019 NFL DRAFT – 2. DEŇ (rekapitulácia)

Druhý deň sa niesol v znamení ofenzívy!

Green Bay Packers po 1. dni vstupovali do druhého s 2 výbermi a tentoraz sa išlo do ofenzívy. Do druhého kola sa prepadlo hneď niekoľko excelentných ofenzívnych lajnmenov, receiverov a tak bol druhý deň takmer rovnako zaujímavý ako ten prvý. Poďme sa teda pozrieť, čo si Gute pre nás pripravil tentoraz!


2. KOLO – 44. PICK: ELGTON JENKINS, OFFENSIVE LINEMAN (Mississippi State)

Na 44ke v druhom kole sme si vybrali centra/guarda Elgtona Jenkinsa. Avšak moje srdce sa zastavilo, keď 3 picky pred nami si Broncos uchmatli môjho favorita v druhom kole OT Daltona Risnera. Už som sa tešil, že padne až ku nám, no happy end sa nekonal. Kurnik, keď sme sa vedeli trejdovať 9 pickov vyššie po safetyho v prvom kole, no nešli sme si 3 picky hore po Risnera? Toto ma bude kúsok strašiť. No kašľať. Poďme sa pozrieť na to, čo máme práve v Jenkinsovi! Jenkins je 193 cm vysoký a 141 kg vážiaci všestranný atletický ofenzívny lajnmen z Mississippi State. 

KARIÉRNE ŠTATISTIKY

Počas svojej kariéry na Mississippi State hral na 4 rozdielnych pozíciách v ofenzívnej lajne. Ako freshman odohral 3 zápasy na tacklovi, v sophomore sezóne si pripísal 5 štartov ako na ľavom tacklovi tak na ľavom guardovi. V roku 2017 našiel svoj domov a usadil sa na pozícií centra, kde počas juniorskej sezóny odohral 13 zápasov.  Rodák z Mississippi sa stal celonárodne známym v roku 2018, keď na pozícií centra odohral všetkých 13 zápasov. Portál Pro Football Focus uvádza, že počas svojej juniorskej a seniorskej sezóny zasiahol do 762 passových snapov, na ktorých pustil len jeden jediný sacks, 12 hurries a v konferencií SEC počas poslednej sezóny dovolil len 6 tlakov na QB, čo bolo najnižšie číslo v tejto nabitej konferencií. Plusom je aj to, že počas sezóny 2018 sa dopustil len jednej jedinej penalty. Počas celej univerzitnej kariéry pustil len 3 sacky (2018: 1 Alabama, 2017: 0, 2016: 1 South Alabama, 2015: 1 Ole Miss). Tieto čísla sú o to cennejšie, že hral v konferencií SEC. Peter Bukowski píše, že pozeral 4 zápasy a uvidel len jedného hráča, ktorý ho dokázal poraziť, bol to Quinnen Williams… avšak len raz. Taktiež za run-blocking mu PFF udelili vysokú známku 90.8, čo bolo 13. najlepšie číslo spomedzi prospektov v run-blockingu. 

Jenkins je všestranný ofenzívny lajnmen, ktorý má aj pútavý priestor na zlepšenie ako atlét. Sám o sebe povedal, že sa cíti tak, že dokáže hrať na všetkých 5 pozíciách v ofenzívnej lajne. Prirodzene sa hodí na zónové blokovacie schémy, nakoľko sa veľmi rýchlo dokáže dostať do tzv. second levelu. Sila a pevnosť – presne toto uvidíte, keď sa pozriete na jeho pass protection. Jeho umiestňovanie rúk a technické schopnosti sú na top úrovni spomedzi tohtoročnej draft class, avšak bude na tom treba ešte zapracovať. Ľudia hovoria na tejto pozícií hlavne o McCoyovi a Bradburym, avšak povedal by som, Jenkins je na takmer rovnakej úrovni. Obrovskou výhodou je jeho všestrannosť, nakoľko môže hrať na guardovi, alebo v prípade zranenia Linsleyho na svojej prirodzenej pozícií centra. 

ZHRNUTIE

Napriek tomu, že po väčšinu kariéry hral na pozícií centra, tak bol oznámený na pozícií guarda a práve tu bude podľa posledných správ aj nastupovať. Pri všetkej úcte, Linsleyho z pozície centra nevytlačí, to je TOP 5 center v lige. Gutekunst si očividne cení všestrannosť a Packers už tradične majú radi lajnmenov, ktorí dokážu hrať naprieč celou OL. Jenkins do tohto profilu zapadá perfektne.  Pravý guard bol v minulej sezóne našou slabučkou stránkou a Lane Taylor odohral taktiež slabučkú sezónu na poste ľavého guarda. V FA sa podpísal guard Billy Turner, ktorý podľa mňa za tie prachy hrať bude – nech sa deje čo sa deje a pri tomto hráčovi sa trošku pozastavím. Turner dostal kontrakt na 4 roky v hodnote $28M dolárov a budúcu sezónu sa RT Bulagovi končí zmluva. Turner vie hrať ako guard, tak aj ako tackle a vedenie ho možno vidí ako náhradu za Bulagu na pozícií RT, čiže Gute si mohol vybrať toho najlepšieho ofenzívneho lajnmena na svojom boarde. Od budúceho roka by sme mohli vidieť pravú stranu v zložení RG Jenkins & RT Turner. Osobne by som bol radšej, keby sme šli po OT Risnerovi, avšak Jenkins je skvelý pick do OL, ktorý nám poskytuje viacero možností. Bukowski hovorí o tom, že keby šiel na Draft ako guard, tak by bol podľa neho najlepšieho hodnoteným pass protect guardom na Drafte. Plus je tu ešte jedna zaujímavá informácia a to tá, že náš nový tréner QB Luke Getsy ho na minulý rok na Mississippi State aj trénoval, takže vie, čo si berieme. 

HODNOTENIE: A


3. KOLO – 75. PICK: JACE STERNBERGER, TE (Texas A&M)

V treťom kole sa posilňovalo na pozícií tight enda a podľa môjho názoru sme si uchmatli prinajhoršom 4. najlepší prospekt spomedzi tight endov na tohtoročnom Drafte. O čom hovoril aj Brian Gutekunst, že na ich boarde bol len veľmi tesne za takým Hockom, či Fantom. Dokonca aj portál Pro Football Focus ho mal ako tretieho najlepšieho tight enda na tohtoročnom Drafte hneď po Hockovi a Fantovi. 

Sternberger je 193 cm vysoký a 114 kg vážiaci tight end z univerzity Texas A&M. 40 yardov zabehol a 4.75s, na bench urobil 17 opakovaní, vertical leap mal 31.5″, broad jump 113″, 3 cone drill zabehol za 7.19s, 20 yard shuttle za 4.31s a 60 yard shuttle za 12.09s.

KARIÉRNE ŠTATISTIKY

Sternberger mal hneď niekoľko zastávok pred tým, než skončil v roku 2018 v Texas A&M ako redshirt junior. Po freshman sezóne v Kansas State sa presunul do Northeastern Oklahoma A&M, aby posunul svoju hru na vyšší level. Toto sa aj podarilo a v roku 2017 zachytil 21 prihrávok pre 336 yardov a 6 touchdownov. Následne prešiel do Texas A&M a zažil sezónu, ktorá je hodná zapamätania. Stal sa ofenzívnym tímovým MVP, keď viedol tímové štatistiky v počte zachytených prihrávok (48), nachytaných yardov (832) a nachytaných TDs (10 – najvyššie číslo spomedzi tight endov aj v FBS). Priemerne získal 17.3 yardov po catchy, viedol štatistiku tight endov v počte zachytených prihrávok nad 20 yardov (7) a dropol len 3 z 52 chytateľných prihrávok. Sezónu zakončil s receiving známkou 91.1 a len Hockenson bol ďalším tight endom, ktorý ju mal na 90. Bol menovaný do First-teamu All-American a zaradil sa tak medzi najlepších tight endov v krajine. Mohol ešte rok pokračovať na univerzite, no rozhodol sa ísť na Draft. 

Sternberger je dynamický tight end, ktorý má enormný priestor na zlepšenie ako receiving tight end. Je pohyblivý a inštinktívny. Môžete ho použiť na to, aby vám vertikálne rozťahoval ihrisko a skauti hovoria o tom, že môže byť využívaný ako Zach Ertz v Eagles. Dokáže hrať ako in-line tight end a blokovať v behovej hre, alebo aj ako pass catcher na slote, práve toto dáva Green Bay Packers potrebnú všestrannosť aj na pozícií tight enda. Patrí medzi kvalitnejších route runnerov na poste tight enda a jeho hra po zachytení prihrávky a schopnosť chytať lopty ďaleko od tela je skvelá. Nie je to žiadny elitný atlét, avšak jeho konzistencia ako blokár (aj keď na tom potrebuje ešte zapracovať) a spoľahlivé ruky v passovej hre robia z tohto mladíka pre Packers nádej na pozícií tight enda. 

ZHRNUTIE

Sternberger bol draftovaný na pozícií číslo 75 a stal sa tak najvyššie draftovaným tight endom v Green Bay od roku 2000, keď sme si celkovo 14. vybrali Bubba Franksa. Rok po boku tight endov ako Jimmy Graham či Marcedes Lewis je presne to, čo Sternberger potrebuje. Nie je to taký skvelý run blocker ako Hockenson, avšak v passovej hre môže mať ešte oveľa väčší potenciál. Má prirodzený talent na chytanie lopty, talent na route running a jeho hra po zachytený prihrávky je fenomenálna. Mnohí ho považujú za najlepšieho receiving tight enda na tohtoročnom Drafte. Páči sa mi jeho reakcia po jeho výbere: „Ak by ste mi povedali, že Aaron Rodgers bude o 4 roky mojim QB, tak by som sa na vás smial a nazval by som vás klamárom. Avšak Boh je skvelý.“ Taktiež povedal, že je tu dôvod, prečo šiel o rok skorej na Draft a to je ten, že cítil, že je najlepším tight endom v tohtoročnej Draft Class.

HODNOTENIE: A+


ZÁVER

Prvý deň sa išlo do obrany a druhý deň patril útoku. To, že Gute v druhom kole nezobral WR A.J. Browna, či WR Parris Campbella nám jasne naznačuje, ako dôveruje svojim trom receiverom z minuloročnej Draft Class. Oplatia mu túto obrovskú dôveru? Práve na tejto trojke bude ležať veľká časť úspechu, alebo prípadného neúspechu nášho útoku. EQ, MVS či Moore dostanú v ďalšej sezóne hromadu priestoru a pevne verím, že to zúžitkujú na 200%. Celkovo sa mi doposiaľ náš Draft páči, až na toho Garyho na 12ke, avšak In Gute We Trust & GO PACK GO!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Na potulkách v Green Bay  |  10 zaujímavosti o Brettovi Hundleym!  |