2019 NFL DRAFT ŠPECIÁL #2: POHĽAD DO HLAVY BRIANA GUTEKUNSTA!

Čo má za lubom náš generálny manažér?!

2019 NFL Draft je už takmer tu a ja neustále premýšľam nad tým, že čo môže mať za lubom náš generálny manažér Brian Gutekunst. V prvom kole má hneď 2 voľby a to konkrétne na pozícií číslo 12. a 30., ktorú získal minulý rok od New Orleans Saints, keď nám Saints dali ich first round v tom roku a first round v ďalšom roku za našu 14ku, kde si zobrali pass rushera Marcusa Davenporta. Článok o prospektch, ktoré sa mi páčia a môj Mock Draft už je online na stránke a ak ste ho ešte nečítali, tak KLIKAJTE TU, lebo ak nemáte príliš veľký prehľad o prospektoch, tak dnešnému Draft špeciálu moc nepochopíte. Na úvod si ukážeme tabuľku všetkých našich pickov a plus k tomu aj ich hodnotu na prípadnom trejde. 

  • 1. kolo, Pick (12th overall): HODNOTA – 1,200
  • 1. kolo, Pick (30th overall) – od New Orleans: HODNOTA – 620
  • 2. kolo, Pick (44th overall): HODNOTA – 460
  • 3. kolo, Pick (75th overall): HODNOTA – 215
  • 4. kolo, Pick (114th overall): HODNOTA – 66
  • 4. kolo, Pick (118th overall) – od Washingtonu: HODNOTA – 58
  • 5. kolo, Pick (150th overall): HODNOTA – 31
  • 6. kolo, Pick (185th overall): HODNOTA – 17
  • 6. kolo, Pick (194th overall) – od Seattlu: HODNOTA – 13.4
  • 7. kolo, Pick (226th overall): HODNOTA – 1.1

Teraz keď poznáme poradie našich pickov a ich hodnotu, tak sa poďme pozrieť na prípadné scenáre, ktoré môžu nastať počas prvého kola. 


1.) TRADE UP NA POZÍCIU ČÍSLO 1 

Prvý pick na tohtoročnom Drafte majú vo svojich rukách Arizona Cardinals a pri nich je hlavnou otázkou to, či si zoberú Nicka Bosu alebo Kylera Murrayho. Hodnota ich prvého picku je 3,000 a keby sme sa chceli dostať na tento pick a zobrať si napríklad Nicka Bosu, tak by sme museli do trade blocku hodiť všetky naše picky na tohtoročnom Drafte, aby sme dosiahli aspoň približnú hodnotu picku číslo jeden. Samozrejme, že prihadzovať môžete aj hráčov, alebo pick o rok a podobne, čiže ak by sme sa tam chceli dostať, tak to vidím tak, že by sme im museli dať naše obidve tohtoročné prve kolá (hodnota 1820), prvé kolo budúci rok a k tomu ešte niečo, aby sme mali hodnotu prvého kola Cardinals. História nám ukázala, že Draft dokáže ponúknuť vskutku šialené trejdy. Spomeniem napríklad ten z roku 1999, keď New Orleans obetovali svoje všetky zostávajúce picky na Drafte, aby sa posunuli na číslo 5 v prvom kole a zobrali si running backa Rickyho Williamsa. Táto udalosť sa zapísala do histórie NFL Draftu a vtedy sa jediný krát stalo, že by jeden tím mal len jeden pick na celom Drafte. Ako vždy veľmi rád opakujem, história sa opakuje a ak by si Brian Gutekunst povedal, že Nick Bosa je generačný talent, aký tu najbližších 10 rokov nebude, tak by niečo takéto spraviť mohol.

PRAVDEPODOBNOSŤ: 0,1%

2.) TRADE UP DO TOP 5 

Prvých 5 pickov na tohtoročnom Drafte držia Cardinals, 49ers, Jets, Raiders & Buccanneers. Keď sčítame hodnotu našich dvoch tohtoročných pickov v prvom kole, tak zistíme, že majú hodnotu 1,820, čo je hodnota picku číslo 4, ktorý má vo svojej moci Mike Mayock z Oaklandu Raiders. Všeobecne sa očakáva, že v prvej 5ke pôjdu Murray, Bosa, Williams a Allen. Osobne som toho názoru, že do TOP 5 sa oplatí trejdovať len v tom prípade, ak by sa Nick Bosa prepadol na nejakú 4ku alebo 5ku a Gute by opäť veril, že práve Nick je tým hráčom, ktorý mu chýba do skladačky menom Super Bowl. Pre Williamsa, alebo Allena sa trejdovať do TOP 5 podľa mňa neoplatí, nakoľko okrem Bosu bude nasledujúcich 15 pickov do obrany na cca podobnej úrovni a konečný rozdiel napríklad medzi Williamsom, ktorý pôjde povedzme druhý a Clelinom Ferrellom, ktorý možno pôjde okolo 15ky, veľký rozdiel nebude. Ale opäť, ak náhodou si Gute hovorí, že napríklad Allen je hráč, aký tu dlho nebol a nebude, tak sa môže rozhodnúť zatiahnuť za nitky a ísť si po svojho vysnívaného hráča. 

PRAVDEPODOBNOSŤ: 10%

3.) TRADE UP DO TOP 10

Tu sa už dostávame do situácie, ktorá je podľa mňa pomerne reálna a možno by ma ani neprekvapila. Po koho by sa mohol Gute rozhodnúť ísť do TOP 10? Napadajú ma mená dvoch ILBs Devin White & Devin Bush. Na 5ke sú Bucs, ktorí majú na tomto poste obrovskú dieru a myslím si, že keď prídu na rad a White bude stále na boarde, tak dva krát rozmýšľať nebudú. Potom ostane už len jeden inside linebacker, ktorý by nám vedel okamžite pomôcť a od začiatku by mohol naskočiť vedľa Blaka Martineza, no a tým je Devin Bush z Michiganu. Avšak na 8čke sú Lions, ktorí by taktiež mohli brať ILB a na 10ke sú Broncos, ktorí sú na tom podobne a na tejto pozícií budú chcieť určite posilniť. Ak Gute cíti, že Pettine potrebuje ďalšieho ILB, ktorý vie hrať od sideline-to-sideline, je schopný ako proti behu, tak do blitzov a aj do coverage, tak sa môže rozhodnúť, že pôjde hore a zoberie si ho, nakoľko na 12ke už byť k dispozícií nemusí.  Podobný scenár môže byť s tight endom T.J. Hockensonom, ktorého môžu brať Jaguars, Lions, Bills a taktiež aj Broncos, nakoľko každému z nich by sa zišiel ako soľ. Čo by Guta stálo sa posunúť do tej TOP 10 a zobrať si hráča, ktorého by chcel? Keby ponúkneme náš 12. pick a pick v druhom kole, tak celková hodnota je 1,660, čo je ekvivalent hodnoty picku New Yorku Giants na 6. pozícií. Čo je podľa mňa celkom reálne. Ak sa na 6ku prepadne napríklad Allen, Williams, alebo pôjdeme po Whitovi alebo Hockovi, tak si myslím, že by Gute nad takýmto tradom mohol porozmýšľať.

PRAVDEPODOBNOSŤ: 50%

4.) BEZ TRADU V PRVOM KOLE

Obľúbený scenár v takmer všetkých Mock Draftoch a ani sa nedivím. Brian Gutekunst v FA adresoval všetky pozície, kde sme niekoho potrebovali (2x OLB, S, OG) a tak seba a celú franchise Green Bay Packers postavil do situácie, kedy na každom picku môžme brať hráča, ktorý je na našom big boarde najvyššie a nemusíme adresovať jednu pozíciu, čiže teoreticky si zoberieme to najlepšie, čo na boarde zostalo (prakticky sa to ukáže až na ihrisku). 

PRAVDEPODOBNOSŤ: 90%

5.) TRADE DOWN 

Tohtoročná Draft Class je v obrane fakt našlapaná a to najmä na pozícií defenzívnych lajnmenov a outside linebackerov. Ak zoberiete defenzívneho lajnmena na 3ke a na 18ke, tak v konečnom dôsledku to môžu byť veľmi podobný hráči, ktorí sa od seba moc líšiť nebudú. No a práve táto situácia nahráva do karát Briana Gutekunsta. Úprimne si musíme priznať, že by sa nám ešte zišiel nejaký ten safety, inside linebacker, defenzívny lajnmen, či outside linebacker. Takže prečo si nepomôcť a nezískať si nejaký ten pick navyše, ktorým by sa mohla zaplátať aj ďalšia diera navyše?! Gute sa už minulý rok nebál trejdu nadol, keď sa vymenil s New Orleans a následne sa dohodol so Seattlom a išiel si hore na 18ku po cornera Jaira Alexandera. No tento rok je to ešte zaujímavejšie o to, že počas prvého dňa máme hneď 2 picky. Gute sa môže posunúť nadol z 12ky, získať si nejaké to druhé kolo navyše (podľa toho, kto by chcel ísť nahor), alebo potom aj z 30ky, kde by sa stále dal získať nejaký ten pick na konci druhého kola alebo v trojke, ktoré sú stále pomerne hodnotné. Kto by mohol byť takýmto partnerom na trade down? Na 15ke sú Redskins, ktorí by si mohli ísť hore po QB, to isté na 17ke New York Giants, alebo takí Ravens na 22ke, ktorí by mohli ísť hore po nejakého receivera, ktorý by im ostať nemusel, napríklad Hollywood alebo D.K. Metcalf. Houston je na 23ke a v druhom kole majú picky číslo 54. a 55., čiže ak by sa prepadol nejaký ofenzívny lajnmen ako napríklad Williams, či Taylor, tak by mohli rozmýšľať nad trejdom nahor. Treba spomenúť aj Raiders, ktorí majú v prvom kole hneď tri picky (4., 24., & 27.), čiže oni si tam môžu robiť čo chcú.

PRAVDEPODOBNOSŤ: 75%

6.) TRADE PRE HOTOVÉHO HRÁČA

To, že máme 2 picky v prvom kole nám pridáva ďalšiu zaujímavú možnosť a tým je trejd nášho picku v prvom, druhom, treťom,… kole za nejakého hotového hráča, ktorý už hrá v NFL. Avšak tu do hry prichádzajú ďalšie faktory a to je salary cap, jeho zmluva a podobne. Mohlo by sa jednať napríklad o nejakého skúseného receivera v podobe A.J. Greena alebo Tylera Locketta, ktorí by pre náš útok znamenali výraznú posilu. Avšak tento scenár je takmer rovnako nepravdepodobný ako ten s trejdom na jednotku.

PRAVDEPODOBNOSŤ: 1%

VERDIKT

Osobne som zástancom trejdu nadol a získať si nejaký ten pick navyše. Fakt neviem, či bude nejaký rozdiel v tom, keď si na 12ke zoberieme napríklad Garyho, alebo na 18ke napríklad Burnsa. Preto by som bol rád, keby si získame nejaký ten pick v druhom kole navyše a môžme za prvé dva dni zobrať ako DL, tak aj safetyho a aj OL. Toto je pre mňa ideálny scenár a práve týmto spôsobom by sme vystužili káder čo najviac. Avšak samozrejme za podmienky, že tie picky trafíme a nebudú to hráči typu Datone Jonesa. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *