Na potulkách v Green Bay

Martin Štěpáník nám poslal správou na Facebook fotky z Green Bay. Ihneď som s ním dohodol po jeho návrate rozhovor. Zoberte si kávičku a varujem vás všetkých, budete závidieť 😛

Mohli by ste sa nám na úvod predstaviť? Odkedy fandíte Packers a akou cestou ste sa dostali práve ku Green & Gold?

Martin Štěpáník je jméno mé, fandím Packers desátým rokem. Lenka, nejdříve přítelkyně a pak manželka, fandí se mnou, také ji to ztrhlo. Teď už jsme Štěpáníkovi 🙂

Green Bay Packers byli pro mě vždy synonymem pro tradiční americký fotbal. Je to srdcová záležitost. Líbí se mi historie týmu, město je podobné tomu, od kterého pocházím, včetně výroby sýru. Líbí se mi tradice vlastnictví týmu Packers, nejsou frančízou. AF fandíme i na lokální úrovni. Já hraju za teď již druholigový tým. Zápasy sledujeme i v městech poblíž kterých bydlíme.

Kedy sa zrodil nápad ísť sa pozrieť priamo do USA? Boli ste na Lambeau aj pred výletom z tohto mesiaca?

Do US jsem se chtěl podívat již jako malý kluk, fandil jsem Colorado Avalanche v NHL. Uskutečnili jsme to poprvé loni jako satisfakci za společensky přijatelnou variantu svatby (chtěli jsme netradiční svatbu, ale neuskutečnili). Za svůj kompromis jsem vyslovil přání jet se podívat na zápas Packers a na Lambeau Field. Cestu jsme zařizovali od května do září, letěli jsme 14/9/2016. Taková skoro svatební cesta.

Letos jsme nechtěli obětovat peníze za drahé moře. Tak jsme si řekli, už víme co a jak, letíme znovu do Chicaga a Green Bay. Ale letos už „budget holiday“. Žádné velké výstřelky. Přece jen to stojí dost peněz.

Na akých zápasoch ste boli?

Letos jsem byli „pouze“ na dvou zápasech. Detroit Lions @ Green Bay Packers (asi -3 a jasno) a Green Bay Packers @ Chicago Bears (zataženo, déšť). Víc se ani nedalo stihnout, letos jsme tam byli jen 10 dní.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Loni jsme měli delší trip, 24 dní, začali jsme v Chicagu. První zápas jsme se vydali do Chicaga na Wrighley Field, sledovat Chicago Cubs Úžasná atmosféra, uplně něco jiného než fotbal a hokej, co známe z ČR. Dál jsme jeli do Madison, hlavního města Wisconsin, na zápas College Football. To bylo prostě velkolepé, všichni v červeno bílém, celý stadion vyprodán, kolem 80 tis. kapacita, krásné počasí a ještě výhra Wisconsin Badgers. Zase úžasná atmosféra.

Další na řadě bylo tentokrát Twin Cities, Minneapolis. Grand opening US Bank Stadium 19.9.2016. Bohužel Packers prohráli. Pak už bylo načase zajet do Green Bay na Lambeau Field. S Lions jsme vyhráli a byl to krásný zápas v krásném počasí a téměř vyprodáno. Úvodní hymna se skvělým načasováním přeletu stihaček nad stadionem, prostě TOP. Pokračovali jsme do Buffala na Niagáry a pak do New Yorku. Skočili jsme na pre-season NHL do Madion Square Garden na utkání Rangers s Devils. Poslední zápas byl v New Jersey – Seattle Seahawks @ New York Jets.

Mohli by ste opísať najlepší a najhorší moment z vašich „dovoleniek“?

Letos už jsme věděli do čeho jdeme a co nás kde čeká, nejhorší moment nebyl. Nejlepší, i když je to paradox, byl sedět na stadionu, čekat na zápas a je -3 st. Mrznete, je vám zima, že byste už šli domů a umět si představit, že v té TV to vypadá tak pěkně, však o co jde, ale tou zimou trpíte ale jste tam 🙂 Jsme rádi, že jsme si to užili a nepotkalo nás nic, co by nám to znepříjemnilo nebo nám způsobilo potíže a užili jsme si to ve zdraví.

Loni nejlepší moment byl vidět poprvé to obří Gčko na stadionu, jak ční nad dalničními mosty tak daleko, protože je vysoko. Máte sice půjčeno GPSku, ale vlastně už ji můžete vypnout, protože cíl vidíte. Dominanta stadionu ve městě, nic není vyšší a větší než stadion. Green Bay s populaci 104,937 obyvatel (hlásá dopravní značka s názvem města) a tak velký stadion, to je ohromující.

Z města Appleton, když jsme v Game day vyrazili na zápas po dálnici do Green Bay asi 3,5 h předem, to byl provoz. Tam jel snad každý z okolí, až jsme se báli, abychom vůbec dorazili načas. Nakonec vše v pořádku, policie kolem stadionu řídí provoz.

Táto otázka zaujme väčšinu ľudí. Aké náklady ste vynaložili? (letenky, lístky na zápas, ubytovanie, doprava v USA,…)

Náklady raději nikdy přesně nepočítáme, ale je to dost peněz. Začíná to cestovním povolením ESTA, na osobu 14 USD, platí 2 roky. Pro případ je lepší mít mezinárodní řidičský průkaz, v ČR 50 Kč, platí rok, pak by se měl vrátit (je to jen překlad toho českého, pro ty, co nepoužívají latinku, ale je lepší ho mít, půjčovna aut může vyžadovat).

Letenky: mnoho variant. Loni jsme letěli přímo z Vídně do Chicaga (dále autem), přímý let cca 27 tis. zpáteční / 2 osoby. Letos z Prahy do Chicaga (dále autem), přestup Amsterdam, cca 26 tis. zpáteční let / 2 osoby. Je ale mnoho jiných možností (létá se přímo z Warszawy, ale už jsme nenašli levné lety, čím dříve tím lépe; levné lety jsou z Berlína, cca 17 tis. zpáteční / 2 osoby, ale také nutno pořídit s předstihem)

Půjčení auta u Rentalcars, 10 dní, cca 7100 Kč, vyžadují kreditní kartu. Měli jsme ji pouze pro případ, ale nepoužili. Využívali jen debetní, tou jsme i platili auto. Loni 24 dní stálo 24 tis. Kč, ale to jsme nevěděli, že nemusíme kupovat balíček druhý řidič (bylo to o 5 tis Kč dražší). Na místě nám řekli,že pokud jsme manželé, můžeme řidit oba. Loni jsme si půjčili GPS cca 135 USD, letos stáhli offline mapy přes google, bylo to lepší než GPS. Na doporučení jsme si nepůjčili úplně malé auto, ale velké auto (5 osob, 2 velká zavazadla), kvůli pohodlí, cenový rozdíl je v řádu stovek a vyplatí se. Přes Rentalcars jsme si oba roky vybrali půjčovnu Budget, a spokojeni.

Mýto: ve Wisconsinu nejsou dálnice zpoplaněné, max. rychlost na dálnici 70 MPH, což je asi 112 km/h. V Illinois jsou poplatky na dálnicích na mýtných branách, záleží kam jedete (směr Wisconsin to bylo 2,80 USD + 1,90 USD), max. rychlost na dálnicích 65 MPH, asi 103 km/h. Pro nás dost nepochopitelné, rovné, dlouhé, široké, přehledné cesty v dobrém stavu, ale neriskovali jsme pokutu ani případné zatčení, rychlost jsme dodržovali. Tankování se pohybuje v průměru kolem 3 USD za 1 galón, tj. asi 3,78 litrů.

Ubytování jsme byli přes www.airbnb.cz, na doporučení jsme hledali ubytování pouze u hostů s pěti hvězdami. Vhodné je přečíst si recenze. Kolem Green Bay a v době zápásů ceny lezou velmi nahoru, takže přímo v Green Bay jsme letos nebydleli, ale asi 30 mil odtud, jižně. Ceny cca 60 USD za noc / 2 osoby. Dají se najít i levnější (delší dojezd nebo camp, ale to jsme nechtěli). Jakmile se blíží game day, ceny rostou.

Ubytování v Chicagu bylo levnější, cca 35-40 USD za noc / 2 osoby. Záleží, jaký standard chcete. Loni jsme byli 3 noci v Green Bay Motelu, přes Trivago, na game day jsme odjeli, ceny se zdvojnásobily. Všechno ubytování jsme si zarezervovali a zaplatili předem z ČR, stejně tak i letos.

Lístky na zápas, tipy, které jsme dostali www.stubhub.com, http://www.ticketexchangebyticketmaster.com/nfl/. Vstupenky jsou významnou položkou rozpočtu. K uváděné ceně za lístek si portál připočte poplatek. Lístky na Green Bay Packers @ Chicago Bears nás vyšly na 5125 Kč. Jsou i dražší. Vstupenky na Jets byly mnohem levnější než vstupenky na první zápas v novém stadionu US Bank Stadium či první domácí zápas Packers (cca 14 tis. Kč). Vždy jsme volili elektronickou vstupenku (registrace, přihlášení, vytisknete si vstupenku). Na zápas pouze s vytištěnou vstupenkou. A samozřejmě nezapomeňte na pravidla, co si vzít na stadion (Packers sdílí na Facebooku před zápasem, průhledné tašky akceptované NFL, bez deštníků, zbraní atd, peněženka velikosti dlaně, klíče ano, deka a pláštěnka ano)

Cena jídla je srovnatelná jako u nás v obchodech, lepší je dražší. Sladké nápoje zdaněny (70%), takže ne vždy je cena u zboží konečná. Fast Foody už jsme letos neabsolvovali, nedá se to jíst každý den. Za nás suverénně nejhorší Taco Bell a hned v závěsu KFC (neměli ani nabídku tortil se salátem, jak jsme zvyklí). Pizza Hut jim šlape na paty, těsto hrubé a mastné. Chutnalo nám Wendy´s a Denny´s, ale zase burgery. Restaurace jsme nenavštívili, asi by nás to překvapilo, ale tlačil nás rozpočet. Chystali jsme si sendviče doma. Vajíčka se dají pořídit už za 0,88 USD / 12 ks. Sýr 225 g za 3 USD. Salám 225 g 3,50 USD. Toastový chleba cca 2 USD. Ovoce bylo zhruba srovnatelné s našimi cenami.

Parkování v game day, všude se platí. Čím blíž stadionu, tím dráž. Nebo zkuste www.parkwhiz.comCestovní pojištění 10 dní / 2 osoby 1500 Kč (nejvyšší varianta krytí). Využili jsme Axa Assistance, měli 50 % akci loni i letos. Spokojenost, využíváme už jen je. A pak už jen suvenýry nejen v Packers Pro Shopu 🙂

Aké boli prvé pocity, keď ste zbadali Lambeau Field?

Vytoužený vánoční dárek pod stromečkem z dob dětství. Obtížně se to popisuje, ani se nedá věřit, že jsme tam opravdu dojeli, dorazili do cíle, že to vyšlo. Po sjezdu z dálnice na Lombardi Ave se stadion stále přibližuje, mineme obchoďák Pick & Save a je ještě blíž…veliká stavba. Nedá se věřit, že jsme tam. To chce zažít. Letos bylo úplně úžasné, že už víme, kam odbočit a co nás za zatáčkou čeká. Jak už víme, na který parkovací lot pojedeme, kde je nejblíž vstup do Atria a Packers Pro Shopu 🙂

Čo všetko ste v meste navštívili?

Navštívili jsme Green Bay Amusement Park. Letos už byl zavřený, ale loni v září otevřen o víkendech. Známý ze seriálu Krok za krokem. Přijedou celé rodiny pickupem, s grilem nebo se dvěmi, s jídlem a pitím a dětmi a kamarády a babičkami a děti sviští na horské dráze, kolotiči atd. a rodinka si griluje oběd. Úchvatné, super prostředí, využívají veřejné parky a je to prostě skvělé 🙂 I bez lidí v sezóně se vyplatí navštívit a kouknout na jezero. V parku se dá procházet kolem jezera po stezce.

Byli jsme několikrát v centru města na procházce, podívali se na kostely a divadlo. Seděli chvíli u řeky a koukali na město. Byli jsem se podívat i na druhém břehu na sochu Donalda Drivera. Prošli jsme si Heritage Trail městem a kolem stadionu.

Nesčetně hodin jsme trávili v Packer Pro Shopu. Je to zatím největší fan shop, který jsme viděli. Čím blíž je domácí zápas, tím „provoz“ v Pro Shopu houstne. V game day nemá šanci jít nakupovat. Je to úžasné místo a má i skvělé vybaveny interiér. Naše návštěva nikdy nešla pod hodinu.

Za návštěvu rozhodně stojí také prohlídka stadionu spolu s návštěvou Hall Of Fame. Mnoho fotografií, hraných dresů, kopaček, míčů za vitrínou, vývoj helem, jak šel čas. Video a improvizovaná lavička s fanoušky Ice Bowl. Sochy hráčů a vystaveny trojefe Packers. Dostupná je i výstroj, kterou si můžete přiměřit a mnohem více. Prohlídka stadionu začíná v Atriu, vyvezou vás nahoru výtahem na vyhlídku po obří obrazovku, na které je z druhé strany vidět obří Gčko. Nacházíme se tedy na nově vybudované tribuně Lambeau Field. Pořízené fotky z Xperie vypadají jako stažené ze stránek Packers. Pokračuje se směrem dolů, do komfortních VIP boxů, s cateringovým zázemím a výhledem na stadion, až dolů k šatnám a technickému zázemí. Odtud jdete hlavní chodbou, která vede přímo na hřiště. Dokonce vám pustí autentický zvuk burácejícího stadionu, který slyší vybíhající hráči na hřiště. To byl pro mě nezapomenutelný zážitek. Na trávník se vstupovat nesmí, ale fotek a videí můžete pořídit tisíce. Měli jsme štěští, že se stadion připravoval na zápas, technici barvili End zóny do Packers barev.

V správe ste nám spomenuli rozhovor v Packers Pro Shope. Takisto aj to, že ste zazreli Perryho.

V Packers Pro Shopu jsme si povídali s prodavačkou. Fotili jsme se v čepicích a bundách atd., pořizovali selfička a prodavači vždy poznamenají, že vše, co jste si vyfotili si musíte koupit. Povídali jsme si odkud jsme, co všechno jsme navštívili. I v Green Bay fandí Chicago Cubs a Wisconsin Badgers.

Před stadionem jsme potkali reportéra Larryho McCarrena, ale než jsme se vzpamatovali, že je to on, nemohli jsme jej na parkovišti už najít. Potkali jsme Perryho v obchodě, nebyli jsme si 100% jistí, zda je to on, pak vyšel článek, že je s rodinou v městě. Trochu nás to mrzelo, že jsme se neosmělili ho oslovit 😀 Před zápasem jsme v pondělí večer viděli Charlese Woodsona, mezi lidmi natáčeli video s fanoušky. Udělali jsme video. Tuším, že to bylo i na Lombardi Nation.

Viete nám priblížiť, ako to v meste žije futbalom resp. Packers?

Čtyři dny před zápasem to kolem stadionu žije „tak normálně“. Potkáte lidi jako v běžný den. Minimálně polovina lidí má na sobě oblečení v barvách Packers. Tři dny před zápasem jsme si řekli, už „provoz“ zejména kolem stadionu houstne. Dva dny před zápasem je všude plno, potkáváte i fanoušky soupeře, kteří dorazili na zápas, třeba na prodloužený víkend. Den před zápasem je to už protivné, kolik těch lidí všude je. I parkoviště se neúměrně plní. To je kolem stadionu obrovské a mimo game day zdarma. V den zápasu se to ovšem změní, za parking se platí a mnohdy hodně. Záleží na místě, na kterém chcete být.

V den zápasu nemá smysl do Packers Pro Shopu ani strkat nos. Počet nakupujících řídí ostraha, asi by obchod zkolaboval 🙂 Byli jsme rádi, že jsme nákupy nenechali na poslední chvíli. Už dva dny před zápasem v obchodě mimořádně otevírají dalších cca 20 pokladen, u každé stojí dva prodavači (jeden markuje, druhý balí zboží), aby zákazníci nemuseli dlouho čekat. Podobně velký fan shop, a tak veliký, jsme na žádném jiném stadioně neviděli. A věříme, že ani neuvidíme. Vypadá to,že velmi často nakupují v Pro Shopu, aby měli i nové zboží. Často se oblékají tématicky do Colour Rush, NFL Pink kolekce v říjnu, Salute to service v listopadu nebo aktuálně retro edice. Všichni znají Packers a pokud nemají na sobě něco Packers, pak jen červeno bílé fan věci Wisconsin Badgers.

Poďme k zápasom. Popíšete nám rozdiel medzi sledovaním v TV a priamo v hľadisku?

Rozdíl mezi sledováním v TV a živě na hřišti je veliký. Seděli jsme za brankou, za nás výborná místa, přehled o hře jsme měli výborný. Hra strašně rychle utíká, i když sedíte na místech hodinu předem. Hraje se neskutečně rychle. Přestávka uteče stejně bleskurychle. Nebyli jsme si ani pro jídlo a pití, aby nám něco neuniklo, a pauza jako by nebyla. Chybí komfort opakovaného záběru při sporných situacích.

Kromě samotné hry, se děje na hřišti strašně moc věcí. Pouštějí různé reklamy, soutěže, přání k životním událostem, třeba i bývalých hráčů, oceňují např. olympijské vítěze z Wisconsinu, vojáky, policisty, hasiče, těchto profesí si velmi váží.

Porovnajte atmosféru na Lambeau- a Soldier Fielde…

Na Lambeau Field na rozdíl od jiných stadionů to působí domáckou atmosférou. Na Soldier Field nebo na jiném stadionu, který jsme navštívili, je to již taková komerční moderna. Na Lambeau Field na nás působila tradice AF. Velké Atrium, které je přístupné běžné veřejnosti, kde je vstup do restaurace a Hall Of Fame, jde vidět do útrob stadionu, když se poštěstí, skulinkou až přímo na místo. Jen tak jsme seděli v Atriu na lavičce a sledovali lidi kolem, vzali si žádanku o Season Ticket Waiting List 🙂

Plánujete v budúcnosti ďalší trip?

Chtěli bychom ještě minimálně jednou letět, chceme si zaplatit aspoň jednu noc v Lodge Kohler https://www.lodgekohler.com/. Naproti stadionu. Stihli ho postavit od naší loňské návštěvy. Loni jsme si fotili hrubou stavbu, letos jsme se nestačili divit, že již byl postaven, se všemi úpravami okolo a v provozu. Není to jen hotel, ale komplex pro zábavu fanoušků: restaurace, prolízky pro děti, kluziště, technické zázemí kavárny a skluzavka na sáňkování, až napadne sníh. Celý tento areál končí velkým hřištěm s umělým trávníkem, v End zónách je napsáno Titletown.

A určitě si příští návštěvu naplánujeme v trochu teplejším počasí než letos. Polovina září, jako loni, je ideální. Ještě stihnete krásné babí léto. Letěli bychom tam každý rok. Škoda je,že nikdo z rodiny nebydlí poblíž, protože nějaké ubytovací náklady a peníze za auto, případně jídlo, by celý výlet o dost zlevnily. Letos jsme se vzdali dárků k svátkům, narozeninám, vánocům, lyžování v Alpách… Každý má své priority 🙂 Nelitujeme, jsme rádi, že jsme se tam nakonec vypravili, i když už jsme věděli, že Aaron hrát nebude. Přesto bylo téměř vyprodáno a nálada fantastická.

Ďakujeme vám obom za super rozhovor 🙂 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Koľko nás stojí nový cornerback Beshaud Breeland?  |  Na pohovore v Green Bay boli 2 bývalí tréneri Colts, avšak hráči chcú Philbina!  |