#8 Bart za kormidlom! Nastal čas na zmeny!

Koho treba vyhodiť a akí sú potenciálni kandidáti na post trénera Green Bay Packers?

Green Bay Packers sú už oficiálne eliminovaní z bojov o Lombardi trophy. Čiže 9 ročná séria sa dočkala neslávneho konca. No táto séria nebola len nejakou zhodou náhod. Práve naopak. Green Bay Packers majú to potešenie/šťastie, že majú vo svojom tíme 2. najlepšieho QB, aký kedy hral túto hru. (1ka je pre mňa samozrejme Bart Starr) No aj napriek tomuto máme za jeho obdobie len 1 Super Bowl.

Aaron Rodgers už však má 34 rokov a pomyselné okno sa zatvára veľmi rýchlo. Aj keď je pravda, že niekoľkokrát sme mali smolu, napríklad NFC Championship game proti Seahawks, alebo zápas proti Giants, no na výhovorky sa nehrá. treba sa pozrieť na celú situáciu triezvym okom a vykonať patričné zmeny na postoch, kde pohár s vodou už dávno pretiekol a opäť sa priblížiť k osudu, ktorý nám bol predurčený: Éra viacnásobných víťazov Super Bowlu!


Generálny manažér Ted Thompson

Keďže sme stratili ďalší rok a okno je čím ďalej menšie a menšie, tak tým ďalej viacej ľudí hovorí (už asi všetci), že Ted Thompson by mal´ustúpiť zo svojej pozície generálneho manažéra Green Bay Packers, a ak by taký láskavý nebol, tak nech ho proste vyhodíme. Čím ďalej bude u nás, tak sa zvyšuje šanca, že prídeme o ďalších mladých a perspektívnych ľudí ako napríklad Eliot Wolf, ktorý sa výrazne hlási o miesto GM a istotne hneď niekoľko tímov nad ním uvažuje. 

 

A keď si prezrieme jeho picky na drafte od posledného víťazstva v Super Bowle, ktoré je už riadne zapadnuté prachom – rok 2010, tak zistíme, že má na svojom konte oveľa viacej bustov ako geniálnych pickov. No hlavne tieto picky sú na strane defenzívy. Spomeniem vám niekoľko „slávnych“ pickov:

 • Jerel Worthy, DE, Michigan State, 51. celkovo
 • Jerron McMillian, S, Maine, 133. celkovo
 • Datone Jones, DE, UCLA, 26. celkovo
 • Khyri Thornton, DE, Southern Mississippi, 85. celkovo
 • Kyler Fackrell, LB, Utah State, 88. celkovo
 • Mike Neal, DE, Purdue, 56. celkovo
 • Quinten Rollins, CB, Miami, 62. celkovo
 • CB Pat Lee, CB, Auburn, 60. celkovo

CB Damarious Randall mal skvelú rookie sezónu, no ďalší rok bol otrasný. Vo svojom trende pokračoval aj na začiatku tejto sezóny, no bol poslaný do šatne v zápase proti Bears a odvtedy podáva naozaj dobré výkony. Tak ho do tohto zoznamu ešte hádzať nejdem. Takisto ani CB Kevina Kinga, ktorý mal počas celej sezóny problémy s ramenom. Za vinu mu nedávam ani Caseyho Haywarda, ale o ňom trošičku neskôr. Z histórie spomeniem napríklad DT Justina Harrella, ktorého draftoval v roku 2007 ako celkovo 16. Harrell odohral dokopy len 14 zápasov a nezaznamenal jediný sack. Ďalším podobným „skvelým“ hráčom bol napríklad CB Pat Lee.

Z útoku spomeniem napríklad OT Jasona Spriggsa, ktoré Ted draftoval celkovo 48. a OT Dereka Shefforda, celkovo 32.

Takto zachytili kamery Teda Thompsona počas posledného zápasu proti Vikings ako si v duchu hovorí: „Ako je možné, že som stále generálnym manažérom?!“

No na druhú stranu niektoré picky pravdepodobne neboli chybou Teda Thompsona. Ako príklad využijem RB Eddieho Lacyho. Eddie mal talent a schopnosti na to, aby bol pravidelným Pro Bowl running backom. Takisto skvele zapadol do nášho ofenzívneho štýlu, je to veľký RB a k jeho zloženiu potrebujete 3-4 hráčov. No potom prišiel úpadok výkonov, prišli zranenia kvôli nadmernej váhe. Môžme len debatovať o tom, čo bolo problémom. Možno Mike McCarthy, alebo kondičný tím ho nedokázali správe motivovať, alebo to takisto mohla byť chyba jeho charakteru a povahy. Takisto nemohol ani za CB Sama Shieldsa, ktorého zradilo zdravie, konkrétne otrasy mozgu. 

Nesmieme zabúdať ani na jeho neschopnosť doplniť/udržať tím vo free agency. Už niekoľko rokov pravidelne sledujeme ako náš tím opúšťajú skvelí hráči a tí neschopní a neefektívni ostávajú a dokonca sú im ponúkané lukratívne kontrakty. Nastal čas Eliota Wolfa!


Skauti 

No všetky busty Teda Thompsona nemôžme hádzať len na jeho osobu. Svoj podiel na tom majú aj skauti Green Bay Packers. Ako je možné, že po toľkých bustoch nenastala v tíme skautov zmena? Že sme nepriviedli iných expertov, ktorí by nám mohli pomôcť pri draftovaní defenzívnych prospektov? To nikto netuší…


Dom Capers a jeho asistenti

Tých zopár svetlých zábleskov od roku 2010 sme mali hlavne vďaka nášmu útoku a nie vďaka našej defenzíve. Ted Thompson síce pravidelne zlyhával v dratovaní mladých defenzívnych prospektov, no keď sa mu raz za čas zadarilo, tak to Dom Capers a jeho asistenti pokašlali tak, že viacej to už ani asi nešlo. Nedokázali rozvíjať potenciál týchto hráčov, a tí tak z našej organizácie odišli a stali sa tým najlepším, čo momentálna NFL ponúka. Áno, hovorím o CB Caseym Haywardovi a DB Micahovi Hydeovi. A práve tieto odchody podporili túto teóriu naplno. 

Casey Hayward bol draftovaný v roku 2012 v 2. kole, celkovo 62. V Packers pôsobil v sezónach 2012-2015. Vo svojej prvej sezóne zaznamenal 6 interpcetions. No v sezóne 2015 bol nakoniec prepustený, kvôli tomu, že sme draftovali Randalla a Rollinsa, no a pre Haywarda v tíme údajne miesto neostalo. Hayward bol zo svojho prepustenia sklamaný a nahnevaný. Podpísali ho Los Angeles Chargers a pozrime sa na to, kde teraz je! Už 2. rok po sebe je v Pro Bowle a patrí medzi najlepších cornerov v lige! To isté platí pre Micaha Hyda, ktorý bol u nás „nepotrebný“, no prišiel do Bills, nechali ho hrať safetyho a pozrime sa kde je! Myslím si, že v tejto sezóne by nám pomohol viacej ako Dix. No Capers ho využíval primárne na pozície cornera a to bolo celým kameňom úrazu. 

Pozrime sa na tohtoročnú prácu Doma Capersa v číslach. (štatistiky sú ešte spred zápasu proti Vikingom)

 • Obrana Packers je momentálne na celkovom 26. mieste v NFL
 • percento skompletovaných prihrávok na 3. downe – 69.0% = 32. miesto v NFL
 • skompletovaných 3. downov – 44.8% = 30. miesto v NFL
 • efektívnosť skórovania – 40.3% = 31. miesto v NFL
 • efektívnosť TDs – 23.5% = 32. miesto v NFL
 • efektívnosť v skórovaní v red zone – 100% = 32. miesto v NFL
 • Efektívnosť TDs  red zone – 69.2% = 31. miesto v NFL
 • počet min. 5 minútových drivov – 26 = delené 32. miesto v NFL
 • počet drivov s min. 10 plays – 30 = 30. miesto v NFL
 • QBs majú proti nám na 3. downoch passer rating 96.1

Od roku 2016 Packers povolili 58 passových TDs a priemerný passer rating 98.0. V obidvoch kategóriach sme na 31. mieste v NFL, keď je za nami len Cleveland Browns (63 a 102.2). No a čo sa ráta do passer ratingu? Percento skompletovaných prihrávok, počet yardov na pokus, TDs a INTs. Packers sú v percente skompletovaných passov 31. (66.4%), 30. v yardoch na pokus (7.4), 31. v pass TDs (58) a 6. v interceptions (28) počas posledných dvoch sezón. 

Porovnám ešte obrany, ktoré mali doposiaľ k dispozícií Tom Brady, respektíve Aaron Rodgers. Tom Brady mal obranu v TOP 10 14x zo 17. sezón v New England Patriots. Čo je 82.3%. Rodgers mal obranu v TOP 10 len 2x a hneď z toho bol Super Bowl a bilancia 15-1!

Myslím si, že prišiel čas aj na zmenu obrannej schémy z 3-4 na 4-3, keďže na poste LBs to je slabota a pri 4-3 by sme naplno využili potenciál Mika Danielsa a Kennyho Clarka. Na outside by hrali napr. Perry a Lowry na behových downoch. Blake Martinez na ILB a k nemu Biegel + niekto na 3. downoch. 

Možno už aj hlavnému trénerovi McCarthymu došlo o čo momentálne kráča: „Musíme byť úprimní a ujasniť si čo je pozitívne a negatívne. Z toho vyplýva, že ako sa z toho poučíme a ako sa zlepšíme. Ak chcete vyhrávať šampionáty, tak si musíte prejsť nepriaznivými momentami. No a tých sme mali tento rok naozaj dosť. Nedosiahli sme náš cieľ a nedosiahli sme štandardy Green Bay Packers. A práve z tohto sa musíme poučiť. Myslím si, že sa musíme na všetko pozrieť priamo, byť k sebe úprimní a udržať emócie mimo.“ toto sú jeho slová.

Netuším čo sa odohráva v jeho hlave, ale je očividné, že nie je s touto sezónou spokojný. V minulých sezónach sme dosiahli na play off a McCarthy to nazval úspešnou sezónou. Avšak teraz tieto slová nezazneli. 

Myslím si, že je viac než očividné, že Capers a jeho asistenti zlyhali na plnej čiare. Jeho schémy sú zastarané, o čom som už písal aj článok, ľahko predvídateľné, jeho blitzy by rozoznala aj moja babka a zacallovala by screen. Packers nemali obranu v TOP 10 od jeho druhej sezóny na poste defenzívneho koordinátora! Už toho bolo dosť. Capers von!

No keď som si prečítal nasledujúce Capersove slová spred pár dní, tak som si šiel dopredu vybaviť jednosmernú letenku na Mars. Toto sú jeho slová na otázku ako dlho ešte chce tyranizovať Green Bay Packers: „Tak dlho ako si to budem užívať. Užívam si súťaženie a vzťahy s hráčmi. Čiže tak dlho ako ma to bude baviť.“ Nech nás ochraňujú všetci svätí pred týmto nesmrteľným diablom!


Tím lekárov a fyzicko-kondičný trénerský tím

Máme za sebou ďalší rok, kedy sme mali opäť hromadu zranení na obidvoch stranách lopty. Pretrhnuté krížne väzy a natrhnuté hamstringy sa už stali našou súčasťou. Veľa ľudí hovorí o tom, že zranenia skrátka patria k tejto hre. Čo je síce pravda, ale tento problém sa u nás zvyšuje každým rokom. U nás je bežnou vecou, že po každom zápase na listinu zranených pribudne min. 5 hráčov. Ak by sa na toto dalo stávkovať, tak toto by boli doslova tutovky. Ak chceme ešte niekedy vyhrať Super Bowl s Aaronom Rodgersom, tak musíme minimalizovať počet zranení. Riešenie vidím v zmene fyzicko-kondičného trénerského tímu. 


Post hlavného trénera

Myslím si, že post hlavného trénera nie je naším HLAVNÝM problémom. Hlavným problémom je Dom Capers, Ted Thompson a až po nich prichádza na rad Mike McCarthy. Myslím si, že zmena by prospela aj na tomto poste, ale silno pochybuje nad tým, že Mark Muprhy bude nad zmenou čo i len uvažovať. No hodím sem pár kandidátov, ktorí stoja za pozornosť. 

LONG SHOTS

David Shaw – Stanford

Shaw by mohol byť úspešným trénerom v NFL. Je to rešpektovaný a zároveň aj obľúbený tréner medzi hráčmi a futbalovou komunitou, čiže pri ňom by som mal vysokú dôveru pri budovaní celého tímu. Nie som si však istý, či by chcel opustiť college, ale možnosť trénovať Aarona Rodgersa sa nenaskytne každý deň.

Jim Harbaugh – Michigan

Harbaugh je ofenzívne ladený tréner, ktorý mal vždy úspešnú obranu. Jeho odhodlanie a energia inšpiruje celý tím. Tu si takisto nie som istý, či by chcel opustiť Michigan, ale ak by zmenil názor, tak lepší job než v Green Bay by tento rok nenašiel. Tento krok si myslím, že by fanúšikovia ocenili.

Jon Gruden – v dôchodku

Každý rok je Gruden spájaný s niekoľkými postami trénera, no nikdy k tomu nedošlo. Tu si tiež nie som istý, či by chcel opustiť pohodlie teplého gauču, no prísť trénovať momentálne najlepšieho QB na planéte je dostatočne silný argument. Gruden bol schoopný spraviť z Richa Gannona MVP, teraz si predstavte, čo by bol schopný spraviť z Rodgersa. Ak by priviedol kvalitného defenzívneho koordinátora, ktorý by dokázl prekopať našu obranu, tak by sme sa mohli dočkať veľkých vecí.

Nick Saban – Alabama

Boli tu nejaké správy, že Saba bol blízko návratu do NFL, ale nikdy k tomu nedošlo. Nikto nemá toho viacej spoločné s Billom Bellichickom než Saban. Jeho schémy postavia playmakerov do pozície, kde dosiahnú úspechu. Bolo by to pekné mať najlepšieho trénera defenzínych backov na svete na poste hlavného trénera v Green Bay Packers a som si istý, že takisto aj jeho asistenti by patrili k tomu lepšiemu v NFL. Avšak vyžadovalo by to pekný balík, aby sme ho dostali z Crimson Tide, ale ak by sa to podarilo, tak hneď niekoľko voľných hráčov by obrátilo svoj zrak na Wisconsin. 

Aktuálni ofenzívni tréneri

Frank Reich – Philadelphia Eagles

Reich sa pridal k Dougovi Pedersonovi a podarilo sa im vybudovať fenomenálnu ofenzívu. Prirovnal by som ho k Sean McVayovi.

Josh McDaniels – New England Patriots

McDaniels je jeden z mála trénerov, ktorý boli/sú schopní pracovať s Tomom Bradym. Pravdepodobne bol príliš mladý a neskúsený, keď skúšal svoje šťastie v Denveri, ale väčšinou je považovaný za jednu z najlepších ofenzívnych hláv v tejto hre. Jeho ofenzíva je postavená okolo Hall of Fame QB a všetky jeho zbrane sú využívané tak, aby dokázali naplno využiť svoje silné stránky. Znie to ako niečo, čo je veľmi zaujímavé. 

Pat Shurmur – Minnesota Vikings

Jeho otec Fritz bol ofenzívnym koordinátorom pri zisku Super Bowlu v roku 1996. Takisto dokázal naštartovať ofenzívu vedenú Case Keenumom bez ich hviezneho rookie RB a sú na bilancií 11-3.

Russ Grimm (OL) – Tennessee Titans

Grimm je pravdepodobne najmenej zaujímavou možnosťou, ale je ho ťažké nespomenúť, keďže odkedy sa dostal k „moci“ nad OL, tak behová hra Titans bola dominantnou.

Aktuálni defenzívni tréneri

Matt Patricia – New England Patriots

No a tu je môj jednoznačný favorit na post trénera v Green Bay Packers. Patricia je futbalový génius. Ak hľadáte niekoho, kto vám opraví defenzívu tak Patricia je váš chlap. Počas posledných sezón jeho obrana dosahuje skvelé výsledky a využíva k tomu väčšinou draft picky a zabudnutých voľných hráčov. Patricia v Packers by bol splneným snom. 

Steve Wilks – Carolina Panthers

Wilks je v Caroline síce len jednu sezónu, no už čo to dokázal. Wilks bol takisto pri vývoji Josha Normana a momentálne celkom úspešne vedie podceňovanú secondary Panthers. Je to agresívny tréner, využíva blitzy a primárne využíva 4-3 schému, čo by mohlo našej obrane pomôcť, to som už dneska spomínal. 


Moje posledné slová

Myslím si, že všetci veľmi dobre viete, že som verným fanúšikom Packers. No aj ja mám hranicu, ktorá sa nenormálne prekročila a chcem vidieť, že náš klub urobí patričné kroky a opäť budeme na ceste ku hviezdam. V tomto nie som len ja, nie len fanúšikovia z Wisconsinu, ale milióny fanúšikov po celom svete, ktorých spája tá istá vášeň! Green Bay Packers sú obdarení unikátnou históriou a tradíciou dokonalosti. História a tradícia dokonalosti, presne to je Green Bay Packers! História v podobe oválného Géčka ako nášho symbolu, prekrásnych zeleno-zlatých uniform, zelené a biele pásiky na zlatých nohaviciach, zelené „pančuchy“ spojené s domácim zeleným dresom a s bielym na cestách, nesmiem zabudnúť ani na posvätnú pôdu Lambeau Fieldu. Ale teraz, keď vidíme symbol oválného G, ktoré zdobí naše prilby a symbolizuje milióny fanúšikov, ktorí sú fanúšikmi tejto jedinečnej a špeciálnej entity ako žiadna iná, možno ešte stále povedať, že Green Bay Packers aj momentálne reprezentujú tradíciu a dokonalosť? Alebo je to len o tom, že by sme mali túto tradíciu a dokonalosť ilustrovať, ale zároveň strácať príležitosť na jej udržiavanie, ktorá každým rokom klesá? 

V roku 2010, veľa verných fanúšikov Green Bay Packers cítilo, že po ére Bretta Favreho, keď sme vyhrali len jeden Super Bowl, prichádza nová nádej a návrat éry Green Bay Packers, ktorá by mohla konkurovať tej Vinca Lombardiho, alebo Curlyho Lambeaua, okorenená viacerými trofejami. A teraz po 7 rokoch sme sa dostali až sem. Nemrháme len časom Aarona Rodgersa, ale aj časom ostatných skvelých hráčov ako Mike Daniels, Jordy Nelson, Davante Adams, ktorý sa od „Dropvanteho“ prepracoval až medzi elitu v NFL a ďalších. No musíme si uvedomiť, že sa s tým ešte dačo robiť dá! Máme v tíme nádejné duo RBs v dvojici Williams-Jones a ešte niekoľko ďalších nádejných mladíkov ako Clark, alebo Martinez. Treba z tohto tímu vyhodiť staré a nepotrebné relikvie a priniesť do našich radov opäť tradíciu a dokonalosť! Go Pack Go!

 

 

 

 

 

 

3 thoughts on “#8 Bart za kormidlom! Nastal čas na zmeny!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PREVIEW: WEEK #4 – Chicago Bears vs Green Bay Packers  |  2019 NFL kalendár: dátumy pre free agency & offseason workouts  |  INFORMÁCIE O ZRANENIACH  |