Ako si wide receivers Packers budujú dôveru Aarona Rodgersa?

Získať si dôveru Aarona Rodgersa nie je jednoduchá úloha.

Za tmavo-zeleným oplotením Clarke Hinkle Field, Aaron Rodgers svojimi rukami ukazuje rôzne gestá. Wide receivers na line of scrimmage si pozorne všímajú pohyb Rodgersových rúk. No oni to nemusia len vidieť, ale aj pochopiť čo jednotlivé gestá a znaky znamenajú. Vo vnútri ofenzívnej meetengovej miestnosti na Lambeau Fielde, Rogers vysvetľuje route koncepty. Práve hovorí o tight endoch a preberá to, čo vidí a čo chce danou play dosiahnuť. Ale to nie je len o tight endoch. Receivers by mali takisto počúvať nesmierne pozorne. Toto sú lekcie, ktoré začínajú už prvými tímovými aktivitami na jar a test sa nezadržateľne blíži. Možno bude v ten istý deň. Možno sa Rodgers rozhodne ich otestovať o týždeň, alebo o 6 týždňov. Hráči musia týmto testom prejsť, lebo nedostanú príliš veľa príležitostí na ihrisku, pokiaľ bude starting quarterbackom Aaron Rodgers. Rodgers nie nadarmo často spomína svoju dôveru v receiverov. 

UČEBŇA

Sledovanie filmov. Je to nesmierne dôležité. Študovať hru svojho oponenta a rozoberať ju do najmenších detailov. Rodgers má v ruke ovládač a video zastaví ešte pred snapom a opýta sa: „Skórujú?“ Odpoveď má byť áno, alebo nie. Študovali ste? Viete to? Toto je ešte pomerne jednoduchá časť. Každý by mal začať s úspešnosťou 100%. Test začína byť ťažší.

Každý týždeň, Rodgers a jeho útok rozoberá jeho signály rúk na jednotlivý zápas. A je to oveľa viac než len dvíhanie prstov, je to ich útočný jazyk. Jedna play môže mať kľudne 3 signály. Hráči si ich musia okamžite zapamätať. Zlé pochopenie na ihrisku by mohlo viesť k nekompletnej prihrávke alebo dokonca k turnoveru. Takže deň pred zápasom, sa celý útok stretne a preberá si jednotlivé signály. Každá jedna pozičná skupina na ihrisku ich musí ovládať, no receivers majú Rodgersovu extra pozornosť. Aaron im dáva počas tohto testu otázky. Bývalý wide receiver Packers Brett Swains vie o tom svoje. 

„Aaron si ma mohol pokojne vybrať. Zvyčajne sa každý jeden week menil receiver, ktorý musel odpovedať. Tento week to bol Donald (Driver). Ďalší Jordy (Nelson). Ďalší James (Jones). Museli sme poznať každý jeden signál. Museli sme sa dostať do bodu, kde sme sa už nemohli pomýliť,“ spomína Swain, ktorý bol draftovaný v roku 2008, keď sa stal Rodgersom starting quarterbackom. No potom sú tu ďalšie testy. A o dosť zložitejšie. 

Takisto sa preberajú vlastné útočné hry ako príklad. Rodgers to prehrá na obrazovke a vysvetľuje čo vidí. V tom momente to vyzerá tak, že na ihrisku hovorí niečo tight endovi Jimmymu Grahamovi. Avšak Graham nie je ten, na koho hovorí. „Ak niečo Jimmymu hovorím a ste ste si to nezapamätali, tak už radšej na to nikdy nezabudnite. Pretože ak ešte raz urobíte rovnakú chybu, tak budem sklamaný,“ povedal Rodgers v rozhovore pre Journal Sentinel. No je tu toho viac.

Jednotlivé routes sú pre niečo dizajnované. Každá jedna nemá vlastný život, ale spoločne závisia jedna od druhej. Ak receiver zabehne svoju routu nesprávne či už kvôli rýchlosti, hĺbke alebo presnosti, tak to môže narušiť aj ostatné. A nakoniec to ovplyvní aj quarterbackove videnie a následne jeho rozhodnutie. Obrana reaguje na všetko a Rodgers to vníma.

To je práve ono. Rodgers si nepotrebuje opakovať tieto situácie každý týždeň, on si to pamätá niekoľko týždňov. Keď príde k danej situácii, že všetci budú pripravení rovnako ako on.

Nováčikovia povedali, že Rodgers ich sleduje počas tréningov. Pozerá ich pohyb a route. Sleduje ich reakciu na pochvalu, kritiku a podobne. Či je to hviezda alebo nováčik, ku každému pristupuje rovnako.

„Pretože keď sa strieľa ostrými, chce si byť istý, že ste na to pripravení. To je najdôležitejšia časť jeho viery v nás,“ zhodnotil Valdes-Scantling.

Ako sám Rodgers povedal, nie je to náhodný proces, ale existuje metóda. Celé je to nadizajnované tak, aby všetci mysleli o ofenzíve na jednej vlnovej dĺžke. Rodgers sa učil v roku 2003 na kalifornskej univerzite a túto techniku si obľúbil. Tréner Jeff Tedford napísal každú pozíciu na žetóny, zacalloval hru a pohol defenzívnymi žetónmi. Rodgers bol takto skúšaný ako má čítať obrany, ako sa má chrániť a ako majú do seba zapadnúť všetky ofenzívne koncepty. 

„Človek ako on rástol pri týchto veciach a bavilo ho to,“ povedal Tedford, ktorý dnes trénuje Fresno State.

Takéto tety vyformovali Rodgersa do podoby nám známej. Keď je na ihrisku, všíma si každý detail, často využíva ofsajd súpera, alebo ho nachytá pri 12 hráčoch na ihrisku. Bol to dôležitý kúsok v jeho profesionálnom učení.

„Je to moja osobnosť. Rád čelím výzvam. Milujem súťaženie. Milujem testovanie toho, čo viem v určitých situáciách. A toto chcem posunúť týmto chalanom,“ povedal Rodgers, ktorí sa snaží svojim spoluhráčom vštepiť rovnakú mentalitu.

TRÉNINGOVÉ IHRISKO

Myles White, WR, ktorý to skúšal v Green Bay, si v roku 2013 ako nedraftovaný voľný agent myslel, že je pripravený. Rodgers mu dal rukou signál a White prešiel lajnu. Netrvalo mu dlho a zistil, že jeho QB chcel vedieť, či bude reagovať na fake signál.

„Samozrejme, že som naletel,“ smial sa White: „Byť v Green Bay znamená, že sa musíte zamerať na seba a podobné detaily. Alebo nebudete hrať. Alebo nebudete úspešní tak ako chcete.“

Toto je jeden z obľúbených Rodgersových testov, ktorým prejde každý hráč. Robí to dekádu. Dôležité je, aby WRs nezlyhali druhý raz. Je jasné, že druhý test príde.

„Musíte ich dostať do správneho tempa a tlaku a pokračovať v tom, testovať ich. Chcem, aby moji chalani boli vždy pripravení,“ ozrejmil Rodgers.

Toto je dôležité pre ofenzívny systém Green Bay Packers, keď Rodgers zacalluje svoje útočné zmeny. Nevychádza len zo základov jednotlivých schém, ale taktiež z toho, čo o danej obrane vie. Pred snapom sa všetko prepočítava. Pre receiverov niekoľko desiatok yardov od Rodgersa je porozumenie a následne prevedenie jednotlivých signálov rozhodujúce a práve toto môže byť bodom zlomu, či si pripíšeme víťazstvo alebo prehru.

„Všetko je definované na centimetre. Je to šialené,“ povedal Jarrett Boykin, ktorý hral v Green Bay od 2012 do 2014. „Preto si nemôžete dovoliť robiť chyby. Priestor na ne je veľmi malý.“

A práve tieto centimetre znamenajú rozdiel medzi tým, či ste na ulici alebo ihrisku.

Je tu tá extra súťaživosť. Buď dostanem príležitosť alebo tam jednoducho nebudem,“ povedal White.

Vyžaduje si to obrovskú disciplínu a stále sústredenie. 

Pamätáte si lekciu v meetingovej miestnosti, kde Rodgers preberal play, ktorá zahŕňala tight enda Grahama? Počas tréningu môže rezervný obranný tím postaviť proti Rodgersovi rovnakú obrannú schému, no on vie, že dokáže nájsť aj inú cestu ako zahrať big play. Takže receiver si musí na daný rozbor spomenúť, pretože lopta už letí priamo na neho.

Rodgers môže urobiť aj to, že zmení coverage rezervného tímu len kvôli tomu, aby zbadal, či to jeho receivri dokážu spozorovať a prispôsobiť tomu aj routu.

„Je to veľmi ťažké. Želám si, aby som to zahral a povedal, že je to ľahké, no opak je pravdou,“ vyslovil White.

Najľahšia cesta na vybudovanie Rodgersovej dôvery je pre receivra, aby robil svoju prácu najlepšie: chytil loptu.

Lopta môže letieť z neplánovaného miesta a uhla. Rodgers potrebuje vedieť, že nedopadne na zem. Ako všetko, ani toto nemôže nenechať bez testu. Geronimo Allison sa to naučil v roku 2016, kedy sledoval ako Rodgers cvičil Trevora Davisa one-step screenom. Allison zbadal, že pri Rodgersovi znamená jeden krok naozaj jeden krok. Nič viac a nič menej.

„Prvý krok, poznáte a viete čo máte robiť. Druhý krok, viete ako sa dostať na svoje miesto v dobrom načasovaní a byť tam, kde máte byť. Tri, viete ako to dotiahnuť do konca a urobiť play,“ opísal v tri fázy hry s Rodgersom Geronimo.

Túto ťažkú skúšku niektorí dostali o čosi skorej a nemali príliš veľa času na učenie sa. Jordy Nelson hneď vo svojom nováčikovskom roku 2008. Niekdajší WR Packers Brett Swain povedal, že Nelson bezproblémovo zapadol nielen do playbooku, ale aj chápal Rodgersovu hru a zžil sa s ňou. Swain bol tiež nováčik, no nemal také šťastie. Podľa vlastných slov bol po niekoľkých meetingoch totálne zmätený a nevedel čo sa deje. Rodgers mu následne pomohol, pretože videl, že Swain sa snažil dostať na požadovanú úroveň.

Za poslednú dekádu hovoria WRs, že Rodgers ich učil v každom smere, v ktorom to potrebovali. Hovoria, že je ochotní učiť ich. To neznamená, že majú priestor na chyby. Ten tam je len počas reálnej snahy o zlepšenie, no tiež len veľmi malý.

„Občas je to trpezlivosť a ťažká láska,“ povedal Rodgers. „Toto je úloha lídra. Musíte vnímať ako spoluhráči reagujú na koučovanie, kritiku a pozitívne veci.“

Ak receiver prejde učebňou a aj tréningovým ihriskom, príde na radu 

POSLEDNÁ SKÚŠKA = OSTRÝ ŠTART

Ak je receiver aktívny v deň zápasu, takmer získal spomínanú dôveru.

Takmer.

„Je to proces, no udeje sa dva razy. Prvý raz v tréningu, kedy reagujú pozitívne a dokážu sa hýbať podľa očakávaní, druhý raz to musia ukázať v hernej situácii v ostrom zápase,“ opísal Rodgers.

„A ak to dokážu, v mojej mysli sa zapíšu a viem, že v budúcnosti stoja za dôveru. A ak stoja za dôveru, pravdepodobne bude lopta letieť ich smerom.“

Swain je momentálne tréner na strednej škole a má vlastné tréningové centrum v Carlsbade v Kalifornii. Hru s Aaronom prirovnal ku poézii v pohybe. „Aaron hrá na line of scrimmage neskutočne rýchlo. Pokiaľ máte neverbálnu komunikáciu v sebe, boom, rozohrá sa a ste na rovnakej strane. Aaron je schopný vám dať loptu, pretože to vidí. Vidí to veľmi dobre.“

Ďalšou časťou skúšky naživo sú minúty a dni po zápase.

Príklad: Keď sa Aarona pýtali na Cobbo 75-yardový víťazný TD proti Bears, spomenul Allisonovu routu, ktorá vyčistila ihriska. Tri dni neskôr, Rodgers samovoľne opísal Allisonovu routu.

Na toto má nováčik Valdes-Scantling odkaz:

„Vidí všetko. Každú jednu vec. Každý detail. Vráti sa o dva týždne a bude si pamätať, že G-Mo robil toto a bol voľný v tejto play a hodil mu tú loptu, keď to najmenej očakával. To je niečo, čo prichádza s dôverou.“

Rodgers si nedáva pozor na svoje slová. Nie všetko si nechá na mítingy alebo na trávnik. Niekedy to vypustí pred kamerami a mikrofónmi.

„Som šťastný, že to Valdes-Scantling pochopil. Bol to pre Geronima dôležitý moment a lekcia. Obaja potrebujú načúvať. Nezabúdam na to. Viem, čo sa stalo počas spomínanej hry,“ presvedčil Rodgers.

Počas svojej 14-ročnej kariéry Rodgers našiel prihrávkou 65 receiverov, z toho 32 skórovalo TD. Niektorí dali len jeden TD. Niektorí dostali prihrávku v historických playoch, napríklad Jared Cook pri 3&20 v play-off s Dallasom.

Nelson, Cobb a Adams hrajú resp. hrali s Aaronom dlhé roky. Dnes vieme povedať, že s nimi si vybudoval veľkú dôveru a loptu ich smerom posielal často. Tým pádom sú na jednej vlne. Každopádne, aj oni museli prejsť lekciami a spraviť spomínané testy. 

„Takto premýšľam. Dostaňme sa na rovnakú stranu, pretože koniec tohto je, že musíme dostať loptu do hry. Keď začnú receivri premýšľať rovnako ako ja, dávajú si pozor na to, čo asi zvažujem a reagujú na z

meny, to cesta akou si vybudujú dôveru.

„Dostanú dôveru, lopta poletí na nich.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Exkluzívny rozhovor s mladým obľúbencom fanúšikov Packers!  |