„Gary je lenivý a futbal nemiluje,“ povedali…

Za´Darius Smith si pod svoje ochranné krídla berie rookieho Rashana Garyho!

Rookie Rashan Gary v sobotu počas voľného dňa volal svojmu spoluhráčovi Za´Dariusovi Smithovi, že sa s ním chce stretnúť. Dôvod bol nasledujúci. Gary pozeral Smithov pass rush film a chcel od neho, aby mu objasnil niekoľko vecí. „Chcel prísť a stráviť nejaký čas so mnou, no ja som bol so svojou priateľkou na filme. Práve sme pozerali Levieho kráľa po prvý kráť, bol to môj čas na vypnutie,“ s úsmevom hovorí Smith.

Avšak Garyho voľný deň nebol voľným dňom, tak po skončení filmu opäť Smithovi zavolal, aby z neho dostal odpovede. Pýtal sa veci ako: „Čo si tam videl? Čo videl ofenzívny lajnmen? Prečo urobil ten pohyb a prečo si ty na neho takto reagoval?“

„Vyzeralo to fakt dobre. Snažím sa robiť všetko tak perfektne, ako to robí perfektne on. A ešte viac,“ hovorí Gary. Gary má počas svojej prípravy na rookie sezónu časté konzultácie so Za´Dariusom Smithom, vedľa ktorého sedí aj v šatni na Lambeau Fielde. Packers podpísali Za´Dariusa Smitha počas tohtoročnej offseason na 4 roky za $66M. V minulej sezóne si Smith pripísal 8,5 sackov, 45 tackles a 25 hitov na QB vo farbách Baltimoru Ravens. Následne si Packers v prvom kole NFL Draftu vybrali Rashana Garyho. No a veterán Smith, ktorý vstupuje do svojej 5. sezóny v NFL si Garyho zobral pod svoje ochranné krídla a spoločne dúfajú, že do obrany Packers prinesú nový život. 

„Je to skvelý chalan, ktorý sa chce učiť. Pozorne načúva, a keď som vyšiel z college, tak som nebol ani z polky taký dobrý, ako je on. Ja som sa toho hodne naučil od Terrella Suggsa. Garyho skrinka je hneď vedľa mojej, tak sa mu snažím pomôcť, aby bol rusherom a tým chalanom, ktorý sa tu bude hýbať ako ja. Zameriavame sa na drobné detaily a všetko mu vysvetľujem. „Hej, som tvoj chalan. Teraz som ako tvoj veľký brat. Ak príde situácia, kedy sa ma budeš chcieť niečo opýtať, tak sa pýtaj,“ povedal Smith.

Keď Packers Garyho draftovali, tak Smith sa zameral na jeho film z Michiganu. Ohľadom Garyho sa hovorilo najmä o jeho malej produkcii, čo sa týka sackov, nakoľko počas troch rokov si ich pripísal len 9,5. Avšak Smith si všimol to, čo si všimli aj ostatní skauti a to spôsob, akým Gary vplýva na hru z rôznych pozícii v defenzívnej lajne. Rýchly odpich z line of scrimmage a schopnosť vytlačiť QB mimo pocket. Toto môžme vidieť extrémne často. Smith tak bol dychtivý po tom, aby sa stal mentorom mladého 21 ročného Garyho, ktorý mu pripomína jeho mladšie ja.

Keď Smith v roku 2015 opúšťal Kentucky, tak mal 193 cm a vážil 124 kg. Gary má aktuálne 196 cm a 125 kg. Smith počas svojej college kariéry hrával väčšinou s rukou na zemi, no keď prišiel do NFL, tak bol požiadaný, aby hral viacej z postoja. Garyho čaká veľmi podobná zmena. No keď Smith prišiel do NFL, tak sa od neho nevyžadovalo, aby dropoval do coverage. Od Garyho sa to však vyžadovať bude. 

Gary vidí v Smithovi svoj veľký vzor a pozorne ho sleduje každý deň, keď prejde bránami Lambeau Fieldu. Dokonca si do poznámok píše to, kedy Smith pred tréningom raňajkuje. Počas prestávok zas pozerá Smithov film. „Nie je to len o jednej veci, ktorú si od neho beriem. Je to všetko čo robí,“ povedal Gary. Gary nám neodhalil Smithovu odozvu, odmietol na to odpovedať a pri tom sa šibalsky usmieval. Avšak poskytol nám príklad špecifickej play, na ktorú sa Smitha neustále pýtal. Garyho zaujalo, že ako Smith rýchlo dokáže rozoznať quarterbackov úmysel na bootleg play, pretože to vyzeralo tak, že sa chystajú bloky na beh len preto, aby QB predviedol falošné predanie lopty a nasledoval pass. „Povedal mi drobné veci, ktoré si mám všímať a je to šialené. Možno to nedokážem dneska na tréningu, avšak možno to dokážem zajtra a budem si pamätať, čo mi povedal… To je to, čo som si od neho zobral,“ povedal Gary. 

Gary spolu so Smithom na tréningu pracujú ako na pozícii OLB, tak aj v defenzívnej lajne, čo nám naznačuje jednu vec, a to že defenzívny koordinátor Mike Pettine ide naplno využívať ich všestrannosť. Obidvaja majú skúsenosti s hraním na inside aj napriek tomu, že sú považovaní za EDGE rusherov a Gary bude počas tejto sezóny hrať pravidelne ako 3-technique lajnmen. Gary má nezvyčajný pomer veľkosti a rýchlosti, nakoľko 40 yardov zabehol za 4,58s, čo nie len že bol suverénne najrýchlejší čas na tohtoročnej Combine spomedzi DLs, ale Gary sa stal najťažším hráčom v histórii NFL Scouting Combine, ktorý zabehol 40 yardov pod 4,6s!

„Vždy našim chalanom hovoríme, že ich chceme naučiť to ako sa má hrať, nie ako tvrdo pracovať. A práve Gary je typom chalana, pri ktorom vidíte snahu pri každej jednej play. Keď sa naučí techniku a drobné detaily, plus k tomu pridáte jeho snahu, tak bude zahrávať tony plays,“ povedal na adresu Rashana Garyho jeho defenzívny koordinátor Mike Pettine. 

Gary si je vedomý toho, že jeho technika rúk nie je najlepšie a preto na nej pilne pracuje. Niekoľkokrát ostal po tréningu a na panákoch trénoval techniku rúk. Necháva si radiť aj od LT Bakhtiariho. Toto sa nepodobá na hráča, ktorý je lenivý a futbal nemiluje. 

Ak počas najbližšej sezóny uvidíme na ihrisku pokope Z. Smitha a Garyho, tak Za´Darius bude pravdepodobne medzi hrami „coachovať“ práve Garyho presne tak, ako to často robí počas prebiehajúceho training campu. Smith povedal, že pracoval s Garym na tom, ako má hrať z kraja, ako dropnúť do coverage proti seam route a curl routam, alebo ako chytať „zatúlané“ prihrávky z pozície OLB. No a očividne si to Gary berie k srdcu, nakoľko Gary si už takmer v coverage pripísal aj interception, keď nechýbalo veľa a prihrávku Rodgersa by mal vo svojej moci.

„Len sa na neho pozerám a ak mám nejakú otázku, tak sa pýtam. Som vďačný za to, že ho mám. Dáva mi odpoveď na každú jednu otázku, na ktorú potrebujem odpoveď a to ohľadom všetkého. Ak to dáva zmysel, tak sa stále pýtam aj na menšie otázky. Snažím sa zlepšovať každým dňom. Všetko čo urobí, tak sa to snažím zopakovať a snažím sa byť profesionálovým profesionálom,“ povedal Gary

„Páči sa mi, ako sa snaží byť pod mojimi ochrannými krídlami. Presne viem, čo musíme spraviť, aby sme zlepšili jeho a takisto aj moju hru. Ak bude aj naďalej načúvať, tak bude v tejto lige skvelým hráčom,“ povedal na adresu Garyho Za´Darius Smith. 

Ako som už spomínal, tak pred Draftom sa hovorilo o tom, že Gary je lenivý, nechce sa mu a futbal nemiluje. Skauti hovorili o tom, že ak sa mu bude chcieť, tak ho nikto nezastaví. Vyzerá to tak, že Gary svoje slová, ktoré povedal Gutovi a LaFleurovi pri telefonáte počas Draft Day, dodržuje do slova. Jeho snaha sa očividne vypláca a na tréningoch podáva excelentné výkony. Tí, čo ste čítali moje články o spoločných tréningoch s Texans tak viete, že Gary sa tam s hráčmi OL Texans hral ako s malými deťmi. Gary svoju šancu berie vážne a možno nám tu raste nový excelentný hráč, ktorý bude patriť medzi elitu NFL. Držíme ti palce Rashan!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Training camp 2019 - 1. deň  |