Matt LaFleur musí nájsť v playcallingu lepšiu rovnováhu

Aj napriek tomu, že sa Packers vlani v ofenzíve trápili, podľa analytikov hrali tak ako by tím mal. To je však s Aaronom Rodgersom v čele málo. Útok nebol účinný. Môže toto zmeniť kompletne nová ofenzíva?

Kolegovia zo štátu pôsobiaci v NBA Milwaukee Bucks mali pod novým trénerom Mikeom Budenholzerom počas úspešnej minulej sezóny motto: Let it fly.

Bucks sa, podobne ako Packers, pred sezónou zbavili staromódneho trénera Jasona Kidda, ktorý dával na staromódne systémy. Bucks vsádzali všetko na trojky. Napriek tomu, že premieňali množstvo trojkových pokusov a v tomto smere patrili medzi elitu NBA, nachádzali sa pod priemerom percentuálnej úspešnosti tímovej streľby. Ich veľkou výhodou bol Giannis Antetokounmpo, ktorému stačí centimeter priestoru a už smečuje.

Dve hodiny severne to robili Packers podobne. Prvý down znamená prihrávku. Keď to nevyšlo, druhý down opäť hádžeme, ideálne second-and-long. Analytici by mali byť hrdí, až na to, že Packers nemali svoju verziu Giannisa v Aaronovi kvôli zranenia, ktoré sa s ním ťahalo celý ročník. Dokonca aj zdravý budúci Hall of Famer toho sám nedokáže veľa. Vidíte tú podobnosť s kolegami zo štátu?

Viete čo je vtipné? Packers boli na 5. mieste v NFL v passoch po predošlej hre, v ktorej nebola prihrávka skompletovaná. Ktoré tímy boli pred Packers? Chiefs, Rams, Patriots a Steelers. S výnimkou Saints to teda boli štyri top ofenzívy ligy.

Toto je to, čo si tím vyžaduje od ofenzívy, aby robila. Bez dizajnu hier a následnej realizácie jednoducho callovanie behu proti passovej hre v správnej rovnováhe nestačí. 

Útok Mikea McCarthyho sa tak stal akýmsi zlepencom hier namiesto toho, aby to bola kohézna ofenzívna štruktúra. Len zriedka McCarthy zacalloval jednu hru a následne zakontroval úplným opakom. Ak sa to stalo, tak to bolo len raz a už sa k tomu viac nevrátil. Krásny dizajn hier Packers vyplňuje film z minulej sezóny aj napriek hernému trápeniu. McCarthy ale málokedy našiel recept na to, aby každá hra fungovala bez náväznosti na predošlú. Koľko z toho leží na jeho pleciach a koľko si na seba z tohto ofenzívneho trápenia môže zobrať Aaron, ktorý, ako vieme, rád mení hry tesne pred snapom? Nevieme to a tým pádom to musíme odložiť bokom. S týmto sa príliš pracovať nedá.

Ako toto môže zmeniť Matt LaFleur?

V prvom rade bude musieť nájsť balans. Napríklad, na 2nd&8 alebo viac Packers hádzali v 74% prípadov. Bolo to tretie najvyššie číslo v lige. Háčik je v tom, že sa McCarthyho tím nachádzal pod ligovým priemerov úspešnosti.

LaFleurovi Titans hádzali len v 53% prípadov, čo predstavuje najnižšie číslo v NFL. Boli však značne nad pomyselným ligovým priemerom. Keď si zoberieme, že v Packers bude Matt narábať s Aaronom Rodgersom, Aaronom Jonesom a jednou z najlepších O-line v lige, nemal by byť väčší problém napodobniť túto úspešnosť. Naznačuje to odlišný play calling a dizajn jednotlivých hier.

Tennessee sú pre mňa osobne veľmi sympatickým tímom. Majú zaujímavých hráčov v offesne, no vlani sa museli vysporiadať so zraneniami Marcusa Mariotu a Delanie Walkera. LaFleurov „mentor“ Sean McVay calloval v 71% hier na second-and-long prihrávky, jeho ďalší blízky priateľ Kyle Shanahan dosiahol číslo 69%. 

Môžeme teda očakávať, že LaFleurova ofenzíva bude v percentách prihrávok v týchto situáciách na tom podobne ako vlani. Jednoducho s Rodgersom, Adams a jednou z najlepších pass-blocking ofenzívnych „lájn“ v lige by to bolo hriechom. V čom teda bude zmena? Je to jednoduché (aspoň takto v texte). LaFleur vymyslí lepšie hry, bude sa snažiť využívať pohyb svojich hráčov a to, že Aaron bude mať vždy na výber dve hry.

Enormným faktorom bude úspešnosť na prvom downe. Packers robili to, čo mali. Hádzali to na prvom downe vo väčšine prípadov, ale úspešnosť bola tragická. McCarthyho ofenzíva bola v tomto smere na chvoste celej NFL. Titans pod LaFleurom hádzali v 41% prípadov, Packers dosiahli číslo 61%. O efektivite sa nemusíme baviť. Titans dosiahli pri hodoch na prvom downe 8,5 YDS na pokus, zatiaľ čo Packers skončili na 6,8 YDS.

Horšími tímami v ukazovateli počtu yardov na pokus pri prihrávke na prvom downe boli len Jaguars a Lions. Hm…

Viac behov na prvom downe pomôže sile Packers. Veď vlani to Bart v zápasových reportoch spomínal. Pri behoch sa nám darilo, no Mike si to akoby nevšímal. Len Rams mali väčší úspech pri behových hrách na prvom downe. Zároveň Packers behali na prvom downe najmenej v rámci celej ligy. Toto sa už pod LaFleurom jednoducho nestane.

Určite budeme svedkami viac vyrovnanej hry, ktorá sa nemusí páčiť fanúšikom, ktorí by chceli vidieť brutálne prihrávky Rodgersa, no pomôže to celkovej sile útoku. Vlani LaFleur nechal behať Derricka Henryho a Tennessee znovu získalo svoju ofenzívnu identitu.

Play action a hľadanie „bežcov“

Znamená to, že bude Aaron vo veľkej miere ukrátení o svoje majstrovstvo? Nie. LaFleur len chce nájsť cestu ako využiť prítomnosť hráča Rodgersovho formátu efektívnejšie. LaFleurov preferovaný štýl je založený na play action, čo je ďalším favoritom medzi komunitou analytikov. 

Analytici hovoria, že tím nemusí byť dobrým behovým tímom, aby mal slušnú play-action hru. Musí však byť ochotný callovať behové hry častejšie, aby teda súper nevedel čo bude nasledovať. Teórie hry nespočíva teda len v tom, že „Na prvom downe hádžte viac, rovnako aj na second-and-long.“ Prístup na štýl „Postavte passovú formáciu a hoďte to na osobu, ktorá vie behať“ dnes vyhráva zápasy. Je to kvôli tomu, že súper musí byť v pozore a zároveň musí byť schopný prečítať to a reagovať na to. Navyše je základom vedieť proti tomu zahrať.

Veď sa pozrime na Patriotov. Hádže Brady bomby? Nie. Jeho prihrávky sú maximálne 10 yardov dlhé, hľadá running backa, využíva screeny a play action. To je však menej podstatné ako to, že Patriots robia jednu vec. Proti tímom, ktoré nevedia brániť behovú hru behajú. Častejšie hádžu zase proti tímom, ktorým príliš nechutí bránenie passov. Naozaj, niekedy je to až takto jednoduché. Proste v jednoduchosti je sila. V NFL to platí dvojnásobne. Veď im to vyhralo nejeden prsteň… Tu sa dostávame k poslednej vete predošlého odstavca – tímy proti musia vedieť hrať.

Nerobí im problém začleniť jedného z najlepších QB všetkých čias do tímovej hry a spoločného úspechu. Bellichick docieli, že Brady nie je príliš egoistický na to, aby sa držal game planu. Máme dôvod veriť Mattovi, že sa bude držať podobnej cesty, bude dávať dôraz na silné stránky Packers, bude behať viac a uľahčí tým život Rodgersovi. Musí sa adaptovať, rovnako ako jeho hviezdny quarterback.

Ak LaFleur bude viesť útok, ktorý obsahuje súbor hier, robí prácu pre hráčov a nespolieha sa len na ich talent, potom prinesie vytúžený upgrade pre útok Packers. Jeho preferovaný štýl spôsobí to, že sila tímu sa spojí s efektivitou. Ak sa útoku podarí nasledovať aj moderný herný skript, vyvážený efektívnym využívaním behovej hry a ak Rodgers ostane zdravý, potom je tu veľký potenciál pre veľkosť. Je tu veľa AK. Stále ešte nevieme čoho je nový útok schopný. Odpovede začneme dostávať už o necelý mesiac.

Tento rok Bucks premrhali vedenie 2:0 vo finále Východnej konferencii, pretože ich strely jednoducho prestali padať. Namiesto toho, aby adaptovali a začali hľadať cestu do koša pre Giannisa a Brooka Lopeza, držali sa naďalej toho, aby stále hádzali. Všetko je to o hľadaní rovnováhy a reagovaním na situáciu nielen počas sezóny medzi zápasmi, ale počas nich. Najlepší tréneri vedia zmeniť identitu útoku alebo obrany v priebehu sekúnd. To v dnešnej extrémne vyrovnanej lige robí rozdiely. Preto dokážu na papieri slabšie tímy porážať silnejších súperov.

LaFleur musí nájsť jeho vlastnú rovnováhu medzi modernou hrou a základom jeho útoku. V každom prípade, akékoľvek nájdenie rovnováhy vyústi do maximalizovania superstar, MVP talent a to môže viesť ku majstrovskému hardvéru.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *