Odišla veľká legenda Packers Jim Taylor

Fullback, ktorý zomrel 13. októbra, si počas svojej kariéry v NFL pripísal celkovo 93 TD. 

Minulú sobotu 13. októbra zasiahla fanúšikov Green Bay Packers smutná správa. Zomrel Jim Taylor, ktorý odohral v drese Packers deväť z desiatich sezón v najvyššej súťaži. Bol vôbec prvý hráč, ktorý zaznamenal v piatich po sebe idúcich sezónach aspoň tisíc tisíc yardov! Kariéru zakončil s 93 TD, 1941 pokusmi a 8597 nabehanými yardami. K tomu pridal ešte 1756 nachytaných yardov.

Roznášal noviny

James Charles Taylor sa narodil 20. septembra 1935 v Baton Rouge, Luisiana. Ako malý chlapec roznášal noviny na dvoch trasách, aby pomohol svojej ovdovenej mame. Na bicykli si tým zarobil tri doláre za týždeň. Práve táto práca mu pomohla, pretože nabral svaly na nohách. Futbal nemohol hrať až po juniorský rok. Dovtedy žiaril v štyroch športoch. Po strednej nikam neodišiel, ale ostal na domácej college LSU. Po tom, čo mal slabšie výsledky v škole sa na chvíľu presunul do Raymondu. Vrátil sa nazad do LSU, no v druhej škole spoznal svoju manželku.

Za LSU zaznamenal 1314 yardov a skóroval 20 TD. „Jimmy Taylor bol najlepší running back, akého som kedy viedol. Bol taký všestranný,“ povedal tréner Dietzel. V roku 1957 sa delil o backfield s budúcim víťazom Heismanovej trofeje Billym Cannonom. Vzájomne si pomáhali. Proti Texas Tech zaznamenal Cannon zápas života vďaka Taylorovi, na ktorého sa obrana súpera plne zamerala. O týždeň neskôr skóroval Taylor tri TD, pretože sa obrana Georgia Tech zamerala na Cannona… No dokonalé duo!

V poslednom zápase na škole premenil 17 pokusov na 171 yardov a dva TD. Bol členom prvého All-American tímu a v Senior Bowle získal MVP.

Hrom a blesk

Na draft sa dostal v roku 1958. V druhom kole si ho z 15. pozície vybrali Packers. Podpísal nováčikovský kontrakt na 9500 dolárov. Celkovo to bol pre Packers vôbec najlepší draft v histórii. Okrem Taylora boli draftovaní Dan Currie, Ray Nitschke a Jerry Kramer. Po drafte skončili Packers s najhoršou bilanciou na dne ligy. Taylora využívali sporadicky, no v predposlednom zápase na štadióne San Francisca 49ers zaznamenal 137 yardov. Jeho štýl hry si vyslúžil veľký aplauz domácich fanúšikov. Po tejto sezóne prišiel v januári 1959 na lavičku istý Vince Lombardi.

Pod Lombardim sa stal Taylor jednotkou, najmä čo sa týka v situáciách na krátke yardy. Taylor vytvoril úderné duo s halfbackom Paulom Hornungom a vytvorili tandem. Kvôli Taylorovej sile a Hornungovej šikovnosti dostal od fanúšikov prezývku „Thunder and Lightning“ (hrom  blesk). Taylor nabehal v sezóne 1101 yardov a skóroval 11 TD. Packers prehrali v Championship Game s Eagles 13:17 aj napriek ďalšiemu výbornému výkonu fullbacka. Následne si vyslúžil pozvánku do Pro Bowlu, kde vyrovnal rekord v počte skórovaných TD (3).

V 70. rokoch minulého storočia prišiel Lombardi s hrou Packers sweep. Jerry Kramer a Fuzzy Thurston opustili svoje pozície, aby robili cestu Hornungovi s Taylorom. Celú dekádu to bol výstavný kus ofenzívy Packers. V roku 1961 nazbieral Taylor 1307 yardov a najviac TD spomedzi celej ligy (15). Viac nabehaných yardov ako on mal druhý rok v rade Jim Brown z Clevelandu. Preto sa dostal až do druhého tímu roka. Packers a opäť dostali do finále, kde tentoraz rozbili New York Giants 37:0. Taylor hral aj napriek škaredo zraneným rebrám, no drvivú väčšinu behových hier prebral Hornung. 

Taylorove najlepšia sezóna prišla v roku 1962. Hornung bol zranený po väčšinu sezóny a Jimmy prebral kormidlo do svojich rúk. Dal nový ligový rekord v počte TD (19) a 1474 yardov bolo maximom toho roka. Bola to jediná sezóna, kedy počas deviatich rokov kariéry nevyhral Jim Brown. Stal sa len tretím hráčom histórie, ktorý viedol ligu v počte nabehaných yardov a skórovaných bodov. Nebolo prekvapením, keď ho AP zvolilo za Hráča roka a získal aj Jim Thorpe Trophy pre najužitočnejšieho hráča ligy. 

Najväčší a najbolestivejší zápas života

Nezabudnuteľný výkon predviedol v Championship game v roku 1962. Giants mali najlepšiu a najobávanejšiu obranu v lige, ktorá nepúšťala veľa bodov. V ťažkých podmienkach na Yankee štadióne bežal Taylor 31-krát pred 85 yardov. Skóroval jediný TD Packers v zápase. Lombardi veril Taylorovi, dal mu lopty a bol si istý tým, že posunie ofenzívu, nie naopak. Taylor mal počas celej kariéry veľkú rivalitu s LB Giants Samom Huffom. Neustále sa podpichovali, nadávali si a zvádzali tvrdé súboje. V tomto zápase sa stretli takmer v každej play! Steve Sabol filmoval duel s otcom pre NFL Films a povedal: „Obraz, ktorý vo mne zostal je zúrivosť a zlosť Jima Taylora. Keď bežal s loptou, vyzeral byť poriadne nahnevaný. Vkuse čosi rozprával na Sama Huffa, ktorý mu to odplácal rovnako. Keď Taylora zložili, prišli nadávky. Nikdy som niečo podobné nezažil.“

V tomto zápase si toho Taylor vytrpel veľmi veľa. Giants mu nedarilo nič, ani jeden yard. V prvej štvrtine si zahryzol to jazyka. Trafil ho Huff. Do konca zápasy musel prehĺtať alebo vypľúvať krv. Počas polčasovej prestávke mu musel lekár zašiť lakeť šiestimi štichmi. Niektorí hráči Packers si nemysleli, že bude pokračovať v zápase.

„Taylor nie je človek. Žiaden človek by neuniesol to, čo on dnes,“ priznal po zápase samotný Huff.

Po zápase Taylor v šatni hovoril: „Nikdy som nedostal tak naložené na futbalovom ihrisku. Giants ma trafili tvrdo a následne som tvrdo trafil zem. Dostal som to dva razy. Bol to najťažší zápas, aký som kedy hral. Nemohli ma vystrašiť. Myslím, že Huff ma po jednom tackle udrel lakťom.“ 

Najviac obdivuhodné je, že Taylor hral chorý. Dva týždne pred zápasom dostal hepatitídu a v zápase proti Giants mal o takmer sedem kíl menej!

Koniec veľkolepej éry

Rivalita s Giants sa preniesla do ďalšej sezóny a už v preseason počas exhibičného zápasu rozbil DE Giants Andyho Robustelliho. Na začiatku sezóny sa Jim dlho rozbiehal. Pochopiteľne, pretože počas prestávky sa zotavoval zo zranení a hepatitídy. Aj napriek tomu nabehal viac ako tisíc yardov. O rok neskôr pokoril tisícku opäť a stal sa prvým hráčom, ktorý pokoril túto hranicu päťkrát v rade. Čoraz viac bol využívaný aj ako receiver. Jeho špecialitou boli krátke passy od Barta Starra. V roku 1964 zachytil 38 prihrávok pre 354 yardov a tri TD. V rovnakej sezóne skóroval proti Detroit Lions 84-yardový behový TD, ktorý bol najdlhší v jeho kariére. Aj keď sa Taylorovi darilo, Packers sa nedostali do vyraďovacích bojov v rokoch 1963 a 1964. Do boja v postseason sa dostali v 1976. Počas dvoch zápasov Taylor bežal 50-krát a získal 156 yardov. Vo víťaznom finále proti Browns zaznamenal 96 yardov, o deväť menej ako Hornung. Taylor bol podľa magazínu SPORT najvýraznejším hráčom sezóny a dostal auto Chevrolet Corvette. 

Počas svojej deviatej a zároveň rozlúčkovej sezóny v drese Packers už dopredu nepodpísal predĺženie a všetci vedeli, že to je jeho koniec v Green Bay. Po tom, čo ukončil kariéru Jim Brown bol spomedzi aktívnych hráčov na čele tabuľky nabehaných yardov. V roku 1966 nachytal najviac passov v kariére (41), no zaznamenal najmenej nabehaných yardov od svojej druhej sezóny. Packers vyhrali divíziu s bilanciou 12:2 a v Championship Game zdolali Dallas Cowboys pre štvrtý titul za šesť rokov. V januári 1967 nastúpil Taylor ešte v prvom AFL-NFL World Championship Game. Prvý Super Bowl vyhrali v Los Angeles po ľahkej výhre 35:10 Packers. Taylor bol najlepším rusherom zápasu s 56 yardami. Vďaka hre Packer Sweep skóroval vôbec prvý TD v histórii Super Bowlu.

„Bol to výborný blocking. Keď máte takúto podporu je to prechádzka. Robili sme to posledných 5-6 rokov.“

Rok v Saints

V júli 1967 sa Taylor upísal vtedy novému klubu v NFL New Orleans Saints. Trénoval ho Tom Fears, člen Hall of Fame ako receiver a bývalý asistent Vinca Lombardiho v Green Bay. Saints navyše podpísali aj Hornunga. Taylor už koniec kariéry neoddialil. Zapísal najslabšie štatistiky od nováčikovskej sezóny, no stále bol použiteľný ako receiver. V sezóne 1968 mal plniť úlohy v Special tíme. Taylor to odmietol a nenastúpil do exhibičného zápasu. Napokon ukončil kariéru po tréningovom kempe v septembri.

Zaujímavosti

Veľká rivalita so Samom Huffom bola populárna. Hráči dokonca dostali v roku 1963 ponuku od promotéra Al Flora, aby si to rozdali medzi sebou o dve tisíc dolárov vo štvorkolovom zápase v boxerskom ringu v Baltimore. Jeho ponuka padla.

Taylor ukončil kariéru s nasledovnými štatistikami: beh – 8597 yardov a 83 TD, pass – 225 zachytených prihrávok pre 1756 yardov a 10 TD. Pridal aj 7 kickoff returnov pre 185 yardov. Dohromady získal 10539 yardov a 93 TD. Stále je majiteľom viacerých rekordov Packers, napríklad najviac TD v kariére a sezóne. Jeho počet nabehaných yardov prekonal v roku 2009 Ahman Green. V čase ukočenia kariéry bolo jeho 83 TD po zemi druhým najlepším historickým zápisom. Po svojej kariére sa z neho stal úspešný biznisman. Bol komisárom United States Rugby League. Stále sa držal v kondícii a zúčastnil sa aj súťaže Superstars. Ako 65-ročný denne behal 6 míľ.

 

Zomrel doma, v Baton Rouge. Aj napriek dlhej a ťažkej kariére hráča NFL nemal zdravotné problémy. Jim, bol a stále si veľká legenda! Ďakujeme Ti! Pozdravuj hore ostatné slávne postavy Packers!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Postrehy z Training Campu 2018 - 9. deň  |