Potenciálni hráči na Drafte 2018 – Defensive back

Ktorí hráči do secondary stoja za zmienku?

Počas free agency náš tím opustil cornerback Damarious Randall, strong safety Morgan Burnett, prišiel starý-známy cornerback Tramon Williams a na ďalšiu sezónu sa podpísal Davon House. Momentálnou jednotkou na poste cornera je Kevin King, k nemu tam sú ešte Williams, House, Pipkins, Brown, Rollins (nerozumiem tomu, prečo je stále v tíme), Goodson (to isté ako pri Rollinsovi), Hawkins a Waters. Osobne sa teším na Pipkinsa a Watersa, čo počas tréningových programov predvedú, vidím v nich potenciál. Na pozícií free safetyho je jednotkou Ha Ha a na pozícií strong safetyho pre mňa momentálne Josh Jones a za ním tesne Kentrell Brice, Jermaine Whitehead je safety v tele cornera a do počtu je Marwin Evans. Do secondary nám treba ešte minimálne dvoch kvalitných cornerov a konkurencie schopného strong safetyho, keďže Rollinsa a Goodson nepovažujem za hráčov, ktorí by mali dostať šancu čo i len v special teame a Jones momentálne ešte nie je hráčom, za ktorého by som dal ruku do ohňa. Teraz máme pozíciu na Drafte na to, aby sme získali NAOZAJSTNÉHO ROZDIELOVÉHO HRÁČA. Poďme sa spoločne pozrieť na hráčov, ktorý mňa osobne zaujali najviac!


CB Denzel Ward (Ohio State)

Štatistiky: 67 tackles (47 solo), 2 tackles for loss, 2 interceptions, 24 passes defended

Všetko nasvedčuje tomu, že Ward bude pokračovať v krokoch svojich minulých kolegovcov Marshona Lattimora a Gareona Conley a zaradí sa medzi najžiadanejšie mená tohtoročného draftu. Vo svojej poslednej sezóne bol menovaný do first-teamu All-American & All-Conference. Ward má skúsenosti a talent na to, aby v NFL dokázal nastupovať na outside, avšak jeho menšia postava, nedostatok sily s kombináciou elitnej práce nôh ho môže presunúť na inside. Má skvelý cit na routy, tesnú coverage po celom ihrisku a takisto aj dobrú techniku. Jeho rýchlosť je na vynikajúcej úrovni, o čom svedčí čas na 40 yardov – 4,32 s.  Vyniká najmä v man coverage a pravdepodobne je najlepším man coverage cornerom na tohtoročnom drafte. V zone coverage to je už horšie, avšak to sa bude dať napraviť tréningom. Aj napriek svojej menšej postave dokáže kvalitne tacklovať, aj keď to nie sú žiadne hromy-blesky. Minulý rok nám ukázal, že dokáže hrať proti komukoľvek a TOP QB tohtoročného draftu Baker Mayfield toho veľa proti nemu nenahádzal. Osobne mi starosti robí len jeho výška a v red zone by mohol mať nemalé problémy proti atletickým tight endom. Len na túto chybu to je perfektný corner a dvojka King-Ward by mohla byť jedna z tých najkvalitnejších v lige.

Projektovaný výber: TOP 15


DB Minkah Fitzpatrick (Alabama)

Štatistiky: 171 tackles (110 solo), 16.5 tackles for loss, 5 sackov, 9 interceptions, 2 forced fumbles & 24 passes defended

Väčšina hráčov, keď prichádza z high school do NFL, tak prvé 2 roky nehrá také významné úlohy, avšak toto nebol prípad Fitzpatricka. Ten sa hneď od roku 2015 zaradil medzi lídrov tímu a vyslúžil si ocenenia Freshman All-American a Freshamn All-SEC. Asi najznámejší zápas v prvej sezóne odohral proti Texas A&M, keď si pripísal 2x pick-6. To hral na pozícií cornera. V ďalšej sezóne sa zranil Eddie Jackson a Fitz sa tak musel presunúť na pozíciu safetyho. Výsledok? 6 interceptions, na ktorých získal 186 yardov, 2x pick-6, čím stanovil školský rekord v počte pick-6 (4). Fitz má skúsenosti s hraním na pozícií slot cornera, avšak tímy v NFL ho budú chcieť využívať ako „safetyho na všetko“, ktorý je schopný nastúpiť ako sub-package linebacker, blitzer alebo slot corner na veľkých WRs a tight endov. Minkah sa prezentoval konštantnými výkonmi počas celej college, bol lídrom tímu v dôležitých zápasoch a na NFL je pripravený. Aj keď to nie je typ hráča ako Jamal Adams, ktorý zmení komplet kultúru v šatni, no jeho talent je minimálne taký ako práve Adamsov a všestrannosť ešte lepšia. Ja osobne Minkaha považujem za jedného z najlepších a najistejších prospektov na tohtoročnom drafte. Vyznačuje sa skvelou atletickosťou, všestrannosťou, inteligenciou a odhodlaním. Takisto patrí medzi hráčov, ktorí sa zo záznamov skautujú najťažšie, pretože nehľadáte to, čo dokáže (dokáže všetko), ale čo dokáže najlepšie. Najväčšou otázkou je, či dokáže hrať na outside, keďže tu neexistuje žiadny záznam, čiže musíme sa pozerať na jeho atletické čísla a pokúsiť sa to odhadnúť z tohto. Exceluje v zone coverage, kde dokáže využívať svoje inštinkty. Minkah ešte nie je na 100% rozhodnutý čo chce hrať, čiže to by mohlo spôsobiť jeho pád práve do našich otvorených rúk.

PROJEKTOVANÝ VÝBER: TOP 15


S Derwin James (Florida State)

Štatistiky: 186 tackles (110 solo), 15 tackles for loss, 5.5 sackov, 3 interceptions, 15 passes defended & 2 forced fumbles

James bol považovaný sa jedného z najvplyvnejších hráčov v college už po svojom prvom roku a to najmä kvôli jeho výške, dlhým rukám a veľmi istému tacklingu. V druhej sezóne sa od neho čakalo nesmierne veľa. No a to aj začal napĺňať. Hneď v prvom zápase proti Ole Miss si pripísal 8 tackles a 1 interception, avšak na jeho nešťastie si poranil meniskus a zvyšok sezóny odsedel na sideline. James má fyzickú a mentálnu výbavu na to, aby sa z neho stal All-Pro safety, ktorý kompletne zmení priebeh zápasov. Takisto je extrémne atletický, všestranný a talentovaný, stále má priestor na zlepšenie ako run defender a v coverage. Jeho prítomnosť nesmierne pocíti aj šatňa, kde je v dobrom slova zmysle Alfa samcom. Je považovaný za prospekt, ktorý má najlepšiu kombináciu veľkosti, rýchlosti a atletickosti na tohtoročnom drafte. Florida ho využívala komplet v celej secondary, ale najlepšie hrá v boxe a blízko line of scrimmage. Je fyzickým safetym, ktorý doslova miluje tvrdo hitovať protihráčov. Man coverage je u neho na dobrej úrovni, no zone má slabšiu. A možno aj kvôli tomuto ho tímy budú využívať najmä v boxe ako safetyho alebo ako cornera. James má potenciál na to, aby sa stal jedným z najlepších strong safeties v lige. 

Projektovaný výber: TOP 15


CB Josh Jackson (Iowa)

Štatistiky: 66 tackles (52 solo) 1.5 tackles for loss, 8 interceptions, 27 passes defended & 1 forced fumble

Jackson prichádzal do Iowy s tým, že bude wide receiverom, no osud mal pre neho prichystaný iný príbeh. Jackson sa stal celonárodne známym menom v roku 2017, keď si za sezónu pripísal 8 interceptions, čo bol najvyšší počet v celej krajine, bol menovaný do first-team AP All-American a do first-team All-Big 10. Jackson je skvele stavaným cornerom s dlhými rukami, ktorý rozumie tomu ako má tieto svoje prednosti využívať naplno. Jackson by mohol byť typickým príkladom „jednoročného prekvapenia“, no 27 ubránených passov nemôže byť náhodou. Jeho prednosťou je skvelý cit na loptu a dokáže si ju nájsť takmer všade. Po weeku 4 už nepustil ani jeden TD, čo je skutočne obdivuhodné. Je talentovaný, ale stále nemá dostatok skúseností, avšak tie sa časom dostavia. Na Scouting Combine sklamal časom na 40 yardov – 4,56 s, počas Pro Day si tento čas trošku napravil a pripísal si čas 4,52 s. 

Projektovaný výber: 1. kolo


CB Donte Jackson (LSU)

Štatistiky: 110 tackles (82 solo), 4 tackles for loss, 1 sack, 4 interceptions, 19 passes defended & 1 forced fumble 

Jackson pretavil svoju rýchlosť v úspešnú kariéru na dráhe, ale aj na ihrisku. Vyhral národné tituly na strednej škole v behu na 100 & 200 metrov, potom sa pridal do tímu Tigers, kde vyhral konferenčné tituly v 60ke, 100ke & 4×100. Na scouting combine bežal len jeden pokus, pri ktorom dosiahol čas 4,32 s, no poranil si hamstring. Aj napriek tomu ho považujem za najrýchlejšieho hráča na tohotoročnom drafte. Avšak aj na ihriskách zbieral úspechy, keď bol zvolený do second-teamu all-conferences v roku 2017. Jackson je cornerom s podpriemernou veľkosťou, no elitnou rýchlosťou a atletickosťou. No skauti sa obávajú o jeho slabú podporu v obrane proti behu. Jeho atletickosť mu pomáha pri hre na loptu, no bude sa musieť zlepšiť v rozoznávaní route, ak chce naplniť svoj potenciál naplno. Dokáže hrať ako na outside, tak aj na slote. 

Projektovaný výber: 2. kolo


CB Mike Hughes (UCF)

Štatistiky: 60 tackles (47 solo), 0,5 tackles for loss, 4 interceptions & 1 forced fumble

Hughes svoju college kariéru začal na univerzite North Carolina, kde odohral jednu sezónu, no potom bol suspendovaný pre porušenie tímových pravidiel a tak bol prepustený a prešiel do UCF. Hughes nemá príliš veľa skúseností a konzistencie v coverage, ako by tímy radi videli. Aj keď je menší, tak jeho budúcnosť vidím na outside. Jeho výhodou je dobrá fyzická sila, spoľahlivé ruky, timing, rýchlosť na krátke vzdialenosti a na dlhé lopty, kde by mal byť schopný bežať s každým WR v lige. Takisto je skvelým punt & kick returnerom. Mínusom je to, že hral len 2 roky v college a myslím si, že jeden rok ešte ostať mohol a vyhrať sa. Mínuskom je ešte aj jeho tackling. No má predpoklady na to, aby bol kvalitným cornerom. 

Projektovaný výber: koniec 1. kola – 2. kolo


CB Isaiah Oliver (Colorado)

Štatistiky: 82 tackles (61 solo), 3 interceptions, 25 passes defended & 1 forced fumble

Oliverov otec, Muhammad, hral cornera za Oregon, bol svetovým dekatlonistom a v NFL odohral 5 sezón. Isaiah má skvelú kombináciu veľkosti, rýchlosti a sily. A práve toto by mohlo zaujať generálnych manažérov naprieč celou NFL. V coverage má nejaké diery a bude musieť hrať s väčšou húževnatosťou, no jeho talent je očividný a s viacerými hernými skúsenosťami v NFL a profesionálnou prípravou by mohol tieto nedostatky hravo odstrániť. Jeho rýchlosť na hlboké lopty je skvelá, no keď má pri tom spomaliť, tak mu robí problémy. 

Projektovaný výber: koniec 1. kola – 2. kolo


CB Jaire Alexander (Louisville)

Štatistiky: 77 tackles (58 solo), 2 tackles for loss, 7 interceptions, 15 passes defended & 1 forced fumble

Keď Alexnder prichádzal do college, tak bol len 3 hviezdičkovým prospektom a bol len v TOP 70 corners v krajine. No Louisville v ňom videl budúceho startera a to najmä kvôli rýchlosti, loptovým schopnostiam a fyzickej hre na outside. Tento ťah im vyšiel a z Alexandra vyrástol skvelý corner. Alexander je inštinktívny corner, ktorý vyniká najmä svojou rýchlosťou. Má skvelé reakčné časy na to, čo ide QB urobiť a route sa drží ako má. Problém sú jeho zranenia, red zone obrana, man coverage a nekonzistentný tackling. 

Projektovaný výber: 1. kolo


CB Carlton Davis (Auburn)

Štatistiky: 136 tackles (101 solo), 3.5 tackles for loss, 0.5 sackov, 4 interceptions, 28 passes defended & 3 forced fumbles 

Davisova kombinácia váhy, výšky a loptových schopností boli pravidelnými strašiakmi WRs počas každej soboty. Je väčší ako väčšina NFL cornerov. Davis má nejaké problémy s kopírovaním route a je najlepší ako press corner, ktorý je schopný využívať svoju výšku a silu na to, aby WRs vymazal z hry. Hrá so sebavedomým a počas posledných troch rokov ukázal, že dokáže hrať aj proti hráčom s NFL talentom, s ktorými sa stretol. Ak zapadne do správnej schémy, tak sa z neho stane okamžitý prínos pre secondary. Treba aj pripomenúť, že v roku 2017 si pripísal 6 pass interferences, čo nie je zrovna najpriaznivejšie číslo. Skauti hovoria o tom, že dokonca jeho vlastný quarterback na tréningoch nehádzal jeho smerom. Zamýšľajú sa ešte nad jeho schopnosťou chytať loptu, keďže Davis takmer všetko zablokuje, no málo čo chytí. V tomto by sa mal jednoznačne zlepšiť. 

Projektovaný výber: koniec 1. kola – 2. kolo


CB Duke Dawson (Florida)

Štatistiky: 81 tackles (56 solo), 6.5 tackles for loss, 6 interceptions, 18 passes defended & 2 forced fumbles

Dawson je kompaktný, silný slot corner, ktorý dokáže porážať šikovných receiverov vďaka narušeniu uvoľneniu pri route. Zvláda ako man, tak aj zone coverage a takisto aj podporu behovej obrany. Duke je dobrý futbalový hráč, má prirodzené cítenie pre hru a je jedno kam ho postavíte. Má nejaké limitácie vo výške a rýchlosti, ale jeho inštinkty a cover talent z neho spravia starting nickel cornera. 

Projektovaný výber: 3. – 4. kolo


CB Nick Nelson (Wisconsin)

Štatistiky: 122 tackles (93 solo), 3.5 tackles for loss, 1 sack, 42 passes defended & 2 forced fumbles

Čo by to bol za článok o prospektoch, keby som v ňom nemal Badgera?!!! Prvé 2 roky hral na Hawaii, no potom prestúpil do Madisonu a hneď prišlo rapídne zlepšenie. Nelson je dobre stavaný, no chýba mu trošku tej výšky a váhy. Je známy pre svoje kladné návyky a pracovnú etiku. Skauti sa obávajú o jeho schopnosť chytať loptu, keďže vo svojej kariére v college celkovo zablokoval neuveriteľných 42 passov, v sezóne 2017 dokonca viedol ligu v pošte passes defended (21), no nepripísal si ani jednu interceptions. Nick hrá rád do tela a na hranici pravidiel, z čoho často dostáva flagy za pass interference & holding (za posledné 2 sezóny 12 flagov), avšak to by sa tréningom dalo odstrániť. Je vhodný najmä do man coverage. Pre Nelsonsa je veľkým nešťatím, že počas Pro Day si pretrhol meniskus a najbližšie mesiace bude musieť vynechať. Pred týmto zranením som ho mal v mojom mock drafte ku nám v 4. kole, teraz to celé prehodnocujem. 

Projektovaný výber: pred zranením: 4. – 5. kolo, po zranení 5. – 6. kolo


S Ronnie Harrison (Alabama)

Štatistiky: 174 tackles (110 solo), 7 tackles for loss, 3.5 sackov, 7 interceptions, 17 passes defended & 1 forced fumble

Harrison je kombináciou safetyho, ktorý má veľkosť a aj atletickú výbavu akú od safetyho očakávate. Je schopným atlétom a zapadne do každej defenzívnej schémy. Zahrá všetko, high alebo low safetyho, blitzera, man coverage alebo aj obranu proti behu. Bude sa musieť trošku zlepšiť v technike tacklingu, ale to nie je nič hrozné. Jeho fyzický prístup a podpora behovej hry mu môžu vyslúžiť miesto startera hneď od začiatku. Aj keď pre niektorých skautov je až príliš nadhodnotený a okrem tvrdého hittera v ňom veľa nevidia. 

Projektovaný výber: 2. – 3. kolo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

PASSING  |  Vedeli ste tieto zaujímavosti o Aaronovi?  |