POZNÁTE HO? I (Jerry Kramer) 

            Jerry Kramer

 

Mnohí z fanúšikov Packers ani netušia, aké klenoty obliekali Green and Gold uniformu. Jednou z najväčších osobností je Jerry Kramer. Spisovateľ, športový komentátor, no hlavne 11-ročná opora Green Bay Packers.

 

 

 

Gerard Louis „Jerry“ Kramer pôsobil celú kariéru v Titletowne a bol súčasťou legendárnej play Vinca Lombardiho Packer Sweep – spoločne s druhým guardom Fuzzym Thurstonom po snape opustili svoje pozície a blokmi razili cestu runningbackovi. Táto akcia zdobila ofenzívu, ktorá v priebehu siedmich rokov vyhrala ligu dohromady päťkrát (2x Super Bowl).

Univerzita

Poďme však pekne po poriadku. Jerry sa narodil 23. januára 1936 v meste Jordan, štát Manitoba, ale krátko nato sa celá rodina presťahovala do Idaha. Po vyštudovaní strednej školy prijal v roku 1954 futbalové štipendium na University od Idaho, kde zapadol do tímu Vandals vedeným novým trénerom Skipom Stahleym. Ihneď sa stal hráčom, ktorý bol najväčšou oporou a vynikal medzi všetkými nielen v tíme, ale v celej lige. V secondary vtedy hviezdil Wayne Walker, legendárny linebacker a aj kicker Detroitu Lions, za ktorý odohral 15 sezón. Obaja v lete hrali v East-West Shrine Game a College All-Star Game, v ktorom porazili čerstvého víťaza Super Bowlu Detroit Lions. Zaujímavosťou je, že Kramer bol v Idahu aj kicker a Walker plnil úlohu long snappera. Jerryho dres s číslom 64 bol slávnostne vyradený a takisto je aj členom East-West Shrine Game Hall of Fame.

Green Bay Packers

Kramera si Green Bay vybral na 39. pozícii vo štvrtom kole draftu v roku 1956. Pre úplnosť dodám, že dvaja ďalší neskorší členovia Siene slávy Packers boli vybraný v tomto drafte – FB Jim Taylor a LB Ray Nitschke. Jerry odohral v nováčikovskej sezóne všetky zápasy, ale Packers skončili s bilanciou 1-10-1 na dne 12-člennej ligy. V januári 1959 Packers najali nového trénera, istého Vinca Lombardiho, dovtedy ofenzívneho koordinátora NY Giants.

Packers s Kramerom na pozícii pravého guarda vyhrali 5 titulov, z toho Super Bowl I a II. V tíme zastával v rokoch 1962, 1963 a časti 1968 úlohu kickera. Dovedna skóroval 29 FG a 90 extra points pre 177 celkových bodov. 3 FG a 1 extra point premenil aj v roku 1962 vo finále pri výhre 16-7 nad NY Giants.

 

Kariéra plná zranení

V sezóne 1961 si poranil členok, ktorý spustil vlnu operácií a ďalších rôznych zranení. Počas 11 rokov podstúpil 22 operácií vrátane kolostómie (úprava hrubého čreva), ktorú opísal ako „horor, ktorý ešte nebol natočený.“ Je priam neskutočné, že aj napriek týmto nepríjemnostiam bol zvolený päťkrát do All-Pro (1960, 1962, 1963, 1966 a 1967). V roku 1993 bol uvedený do Wisconsin Athletic Hall of Fame. Najväčším paradoxom je, že figuruje v NFL’s 50th Anniversary All-Time tíme, no ako jediný z tohto menoslovu nie je v Sieni slávy.

Záver kariéry a spisovateľ

V jeho predposlednej sezóne v roku 1967 spolupracoval s Dickom Schaapom na jeho prvej knihe, bestsellere „Instant Replay“.  Je to diár, ktorý chronologicky ukazuje život profesionálneho futbalového hráča. Kniha vyvrcholila Kramerovým blokom pred Bartom Starrom a s tým súvisiacou výhrou v Ice Bowle. Kramer hral ešte jednu sezónu a stihol aj nového trénera Phila Bengstona. Po tejto sezóne, v ktorej Packers utrpeli nepriaznivú bilanciu 6-7-1, napísal knihu „Farewell to Football“ (Rozlúčka s futbalom). Po skončení kariéry pôsobil ako spolukomentátor CBS.

V roku 1985 napísal dielo „Distant Replay“, v ktorom sa spätne pozerá na triumf v Super Bowl I a následné stretnutie víťazného tímu v kabíne pred ďalším ročníkom.

Súčasný život

Žijúca legenda Packers momentálne žije v meste Eagle, neďaleko Boise v Idahu so svojou druhou ženou Wink, ktorú si zobral po ukončení aktívnej futbalovej kariéry. Kramer má 6 detí a 5 vnúčat. Jeho najmladší synovia Matt a Jordan taktiež hrali univerzitný futbal v Ohiu. Jordan, ktorý má meno po jeho zosnulom spoluhráčovi z Packers a členovi siene slávi Henry Jordanovi, pôsobil na pozícii linebackera v rokoch 2003 a 2004 v Tennesee Titans.

V októbri 2005 vydal sériu CD s názvom „Inside the Locker Room“ (V šatni), ktorý obsahuje príhovor Vinca Lombardiho po výhre v Super Bowle II. O rok neskôr oživil a znova vydal bestseller z roku 1968 „Instant Replay“. 

One thought on “POZNÁTE HO? I (Jerry Kramer) 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

INJURED RESERVE  |