REVIEW: WEEK #4 – Buffalo Bills vs Green Bay Packers

Perfektný výkon obrany, no útok zaostáva za očakávaniami…

Packers na domácej pôde nastúpili do svojho 4. zápasu v sezóne 2018 v historických dresoch z 30. & 40. rokov minulého storočia proti Buffalu Bills a podarilo sa nám ich vynulovať pomerom 22:0! Dosiahli sme tak prvý domáci shoutout od roku 2009!

Ako už je u nás tradíciou, tak začnem Clayom Matthewsom a tento krát to bude k jeho menu pomerne krátky odstavec. Môže to znieť akokoľvek neuveriteľne, ba až nadpozemsky, no Clayovi v tomto zápase nebol odpískaný žiadny roughing the passer! Zrejme si to už Goodell so svojou manželkou urovnal 😛 😛 😛 

Pri opisovaní nášho útoku začnem slovami Aarona Rodgersa na tlačovej konferencií po zápase. „Naša obrana bola na majstrovskej úrovni a náš útok nebol hodný ani playoff.“ Nech sa niekomu tieto slová nepáčia, no trefne popísali situáciu na ihrisku. Počas štvrtkovej noci ofenzíva LA Rams vyzerala nezastaviteľne a podarilo sa im proti obrane Vikings skórovať 38 bodov. Rams boli kreatívni a na ich hru som sa pozeral len s otvorenými ústami. Proste futbalový orgazmus v priamom prenose. No náš útok momentálne vyzerá prispatý, pomalý, nekreatívny, nekonzistentný a ešte by sa dalo nájsť veľmi veľa negatívnych prídavných mien, ktoré opisujú našu aktuálnu ofenzívnu situáciu. Všetko to začínalo už pri QB. Aaron navonok pôsobil uvoľnene a počas celého zápasu rozdával úsmevy jedna radosť (už aj vieme prečo, smial sa na fanúšikoch, ktorí boli nesmierne kreatívni a mali na sebe rôzne perfektné masky a zaujímavé tabuľky s rôznymi nápismi), no jeho výkon tomu nezodpovedal. Jeho koleno už vyzeralo lepšie a dokonca bol schopný získavať yardy po zemi, no jeho ruka bola nepresná. Netrafil niekoľko jednoduchých prihrávok a v druhej polovici zápasu si na 4. downe takmer pripísal aj pick-6, nebyť nemotornosti hráča Bills, avšak jeho chyba to nebola. 2x si vôbec nevšimol prichádzajúci blitz a bol sackovaný. Týmto sackom sa dalo jednoducho vyhnúť odhodením lopty, alebo nejakým rýchlym readom. Toto je jeho doména, no v tomto zápase sa mu vôbec nedarilo. Rodgers zápas zakončil s 22/40 prihrávok pre 298 yardov, 1 touchdown a 1 interception. Čo nie sú úplne najhoršie čísla, no jeho štandardom sa to ani nepribližuje. 2 týždne s tímom netrénoval a niekde sa to proste ukázať musí. Ostáva nám len veriť, že Aaron sa pomaličky rozbehne a bude predvádzať výkony, na ktoré sme zvyknutí.

Druhým problémom opäť bolo veľké množstvo dlhých tretích downov. Pokiaľ sme hneď na 1st&10 nezískali slušný počet yardov, tak okamžite nasledovala behová hra stredom lajny. V zápase bolo minimum situácií, kedy sa nám na týchto plays podarilo získať nejaké yardy, väčšinou končili bez zisku a stáli sme tak pred dlhým tretím downom.

Na toto krásne nadväzuje ďalší problém a tým je už ďalší tradičný a známy – play calling. Situácia 3rd&11 a McCarthy zacalluje beh… Myslím si, že toto úplne stačí na opísanie tohto nášho tragéda na sideline. Boli tu časy, kedy sme s 3. downami problémy nemali. No momentálne hráme na 3. downoch ako posratí a doslova sa vzdávame ešte pred samotným snapom vďaka otrasným a konzervatívnym play callom. Vždy, keď sme čelili dlhému 3. downu, tak prišla len nejaké krátka prihrávka na Adamsa, ktorá nič neznamenala, alebo prišiel trápny beh. McCarthy, už sa prosím ťa konečne preber z letného spánku, sezóna je v plnom prúde!

Ďalší problém a opäť náš starý-známy – dropovanie lôpt. Počas zápasu sme dropli minimálne 5 lôpt a už to prestáva byť smiešne. Teraz bol pre zmenu v hlavnej úlohe G-mo Allison a napodobnil tak Cobbov výkon spred týždňa proti Redskins. Dropnutú loptu si pripísal aj Jimmy Graham. No to mal byť jasný catch a prvý down. 

Naopak, čo nám v tomto zápase fungovalo, bola ofenzívna lajna. Lajna bola vo svojom typickom zložení a jediná zmena prišla na RG, kde zraneného Justina McCraya vystriedal Byron Bell a musím povedať, že prekvapil takmer všetkých, vrátane mňa. Je nám veľmi dobre známe, že tackla hrať nevie, no na pravom guardovi to v zápase proti Bills bola iná rozprávka. Pôsobil isto ako v pass protection, tak aj v behovej hre a príde mi, že ofenzívna lajna s ním fungovala lepšie ako celok. V OL už tradične vyčnieval LT David Bakhtiari. Defenzívny end Bills – Jerry Hughes mal v zápase proti Vikings brutálnych 15 tlakov na QB. No teraz ho Bak umlčal a od Aarona ho držal počas celého priebehu zápasu. Hughesovi sa viacej darilo v obrane proti behu, kde si pripísal 3 tackles for loss. Skoro som sa od smiechu po*ťal, keď tam namiesto Hughesa poslali proti Bakovi Eddieho Yarbougha, ktorý nemal akúkoľvek šancu a Bak si z neho robil dobrý deň. Pre našu OL je veľkou výhodou, že na slepej strane QB nepotrebujeme k Bakovi posielať dvojbloky, nakoľko v NFL nie je hráč, ktorý ho bude porážať na pravidelnej báze. Center Corey Linsley sa ukazuje ako skvelý run blocker a v ďalšom zápase si pripísal niekoľko nesmierne dôležitých blokov, ktorých keby nebolo, tak namiesto veľkého zisku príde beh pre maximálne 5 yardov. 

Medzi WRs odohral najlepší zápas Davante Adams, ktorý zachytil 8 prihrávok pre 81 yardov. G-mo Allison zachytil 6 prihrávok pre 80 yardov, no pripísal si aj niekoľko zbytočných dropov. Po jednom drope, kedy havu otáčal skorej ako mal loptu v rukách, dostal tvrdý hit a zápas opustil s otrasom mozgu. Spomeniem ešte jeho skvelý blok pri play pred end zone, kedy Grahamovi pripravil perfektnú pozíciu a do end zone v podstate dokráčal. Marquez Valdes-Scantling zachytil jednu prihrávku pre 38 yadov na go route, kde jednoznačne rýchlostne predbehol cornera popri sideline. Nerozumiem tomu, prečo ho na takéto plays nevyužívame častejšie. Avšak 2x nezvládol svoj route running. Najskôr pri krátkom passe do flatu odbehol otrasnú routu a potom v 4. štvrtine, zabudol odbehnúť celú routu, nevrátil sa a Aaron tak skoro hodil už spomínanú pick-6. Potom aj minul blok pri takisto spomínanom behu na 3rd&11 a zmaril tak akúkoľvek snahu Jamaala Williamsa. Nebyť toho, tak by sa to možno podarilo a teraz by sme tu McCartyho ospevovali za geniálny a nečakaný play call. Aká je tesná hranica medzi hrdinom a babrákom, že?

Na pozícií running backa ako Severka žiaril Aaron Jones. Opäť nám raz potvrdil, že je neuveriteľne explozívnym runnerom. Avšak opäť raz začínal až ako 3. v poradí, keď sa najskôr na ihrisko dostali Jamaal Williams a Ty Montgomery. No aj napriek tomuto Williamsa jasne prehral. Jamaal mal 11 behov pre 27 yardov, zatiaľ čo Jones za rovnaký počet behov stihol nazbierať skvelých 65 yadov! Jeho prvá play zápasu mala hodnotu 30 získaných yardov! Spomeniem napríklad ešte play, pri ktorej spravil parádnu otočku, dokázal udržať rovnováhu, zbavil sa 2 hráčov Bills a dobehol si po 1. down. Keby ju nespravil, tak je zastavený nejaké 4 yardy pred hranicou 1st downu. Celkovo mal v zápase 12 dotykov s loptou, ktoré premenil na 82 yardov a 1 touchdown. V dvoch zápasoch s limitovaným počtom snapov dokázal na 17 behov získať 107 yardov a 1 TD! Čo je priemer 6.3 yardov na jeden beh!! Pre porovnanie, Williams bežal loptou v 4 zápasoch 47 krát a nazbieral 162 yardov a žiadny TD, s priemerom 3.4 yardov na jeden beh. Jones bol počas minulej sezóny kritizovaný najmä kvôli slabej pass protection. V tomto zápase nám však ukázal hneď niekoľko ukážkových blokov. Pri situáciu na 3rd&1 v závere zápasu sme zahrávali play fake, no Trent Murphy bol úplne neblokovaný a rútil sa na Rodgersa. Avšak Jones si to perfektne všimol a zastavil ho. Nič viac od RB v pass protection chcieť nemôžete. Kto je náš najlepší running back? No predsa ten predposledný v depth chart… Montgomerymu sa darilo najmä v passovej hre, kde si pripísal 2 catche pre 56 yardov. Perfektnou play bol najmä jeho 42 yardový zisk na 3rd&4. Montgomery bol pri tejto play v matchupe s linebackerom, ktorý mu rýchlostne nestačil a úplne osamostatnený zachytil loptu pre obrovský zisk. Takýmto spôsobom tréner Rams – Sean McVay rozstrieľal obranu Vikings, keď efektívne dokázal využívať matchupy RB vs LB. Áno, Monty nie je Gurly, no je to neskutočný atlét so skvelými loptovými schopnosťami a tieto jeho prednosti treba využívať častejšie, nie len raz za zápas. 

Na pozitívnej vlne bude pokračovať a prejdeme na hru našej obrany. Teraz mi prosím vás do komentárov každý jeden napíšte jednu vec. Za tú dobu, čo fandíte Green Bay Packers sa stala niekedy situácia, že by ste sa viacej tešili na hru našej obrany ako na hru nášho útoku s Aaronom Rodgersom? V momentálnej sezóne mám tento pocit už 4. zápas za sebou. Nový defenzívny koordinátor Mike Pettine kompletne zmenil kultúru našej obrany. Boli sme zvyknutí na pomalú, neskoro reagujúcu obrannú hru. No teraz vidíme našich chalanov po ihrisku lietať ako zmyslov zbavených (v dobrom), je rýchla, dynamická, atletická a naozaj sa na nich pozerá dobre. Pettine v tomto zápase QB Bills Joshovi Allenovi doslova znechutil futbal a ten vôbec nevedel koľká bije. Naša obrana si pripísala 7 sackov a 2 interceptions!

V hodnotení hráčov začnem našim lídrom – ILB Blakom Martinezom. Martinez odohral perfektný zápas. Už v minulej sezóne sme hovorili, že spravil vo svojej hre obrovský pokrok. No teraz spravil ešte väčší. V minulej sezóne bola jeho doménou hra proti behu. No teraz začína byť efektívny aj proti passom! O tom svedčia nasledujúce čísla. V roku 2017 bola jeho známka za predvedenú coverage 47.6, čo bol podpriemer v NFL. No v prebiehajúcej sezóne je na hodnote 83.5! V zápase proti Bills ho bolo celé ihrisko. Pripísal si 2 tackles for loss, 1 sack, 2 hity na QB a aj kľúčový tlak na Allena, vďaka ktorému hodil otrasnú loptu a interception zachytil CB Jaire Alexander. Pred sebou skvelo organizoval defenzívnu lajnu a behovú hru udržali na mizerných 58 yardoch! Keď už spomínam defenzívnu lajnu, tak tam opäť raz žiarila dvojička DTs Kenny Clark & Mike Daniels! Pravidelne búrali kapsu a viazali na seba minimálne 4 hráčov Bills. Tým pádom sa v ich OL otvárali okienka, ktoré sme využívali perfektne. Našich LBs tak mali k Allenovi doslova diaľnicu. Možno si nepripisujú za zápas 3 sacky, no ich vplyv na našu hru je obrovitánsky. Kennymu Clarkovi sa podarilo spraviť na Allenovi aj fumble, ktorý sám aj zaľahol a de facto ukončil zápas a odpor Bills. No treba si priznať, že podľa mňa to fumble nebol a Allen už bol na zemi, keď prišiel o loptu. Kenny je pre mňa náš najlepší obranca. V V súbojoch 1 vs 1 je nebrániteľný, súperi ho musia zdvojovať a darí sa mu ako v hre proti behu, tak aj v pass rushy. Jeho výkony sú fenomenálne. Zraneného Wilkersona nahradil Dean Lowry a na našej hre to nezanechalo žiadne dôsledky. Dean pôsobil v zápase hlavne proti behu, no niekoľkokrát aj slušne ponaháňal Allena. Wilkersona zastúpil na jednotku s hviezdičkou a len sa potvrdilo, že defenzívna lajna je našou najhlbšou a najkvalitnejšou pozíciou. Z ich skvelej práce ťažili všetci LBs, no najviac to využil asi OLB Kyler Fackrell, ktorý len v 4. štvrtine zaznamenal 3 sacky a 2x Allena zastavil po scramblignu. Na Fackrella docela slušné, nemyslíte? OLB Reggie Gilbert odohral tri perfektné plays. V prvej štvrtine perfektne prečítal screen na RB McCoya a zabránil tak big play. Potom si na treťom downe pripísal aj sack. Tretia geniálna play prišla v special teame, keď šprintoval takmer 50 yardov a returnera zložil okamžite po zachytení lopty. Potom mal ešte 2 tlaky na QB, ktoré skončili odhodom do outu. Celkovo 6 našich hráčov malo aspoň pol sacku. V coverage sa najviac vyznamenali nováčikovia Jaire Alexander a Josh Jackson. Na Jaireho v coverage letelo celkovo 6 lôpt, no pustil len jeden catch. Jaire bol dôvodom, prečo receivers Bills zachytili len 8 prihrávok. Za také dve sezóny budú v TOP 3 dvojíc NFL na pozícií cornerbacka! Ak King bude zdravý, tak táto trojka bude veľmi ľahko najlepšou trojkou v NFL. Blýska sa nám na lepšie časy! Pri secondary ešte ostanem a pochválim aj safetyho Ha Ha Clinton-Dixa. Dix je z mojej strany kritizovaný, no v zápase proti Bills zahral podľa mňa svoju najlepšiu play v doterajšej kariére v NFL! Bleskovo prečítal úmysel Josh Allena, zachytil loptu a zároveň predviedol ukážkový hit na WR Benjamina. Play ako z učebnice futbalu! V tomto zápase si nepripísal žiadne missnuté tackles aj uhly boli na jeho pomery nadpriemerné. No treba povedať, že veľa práce ani nemal, nakoľko o všetku prácu sa postarali chalani pred ním, no keď bolo treba zahrať play, tak bol pripravený. Z mojej strany pochvala. Pochváliť treba aj všestranného safetyho Jermaine Whiteheada. Dokázal spoľahlivo pokrývať tight endov, runnig backov a aj receiverov. Zároveň bol efektívnym blitzerom. Zo slotu 2x vyštartoval po Allenovi a výsledkom bol jeden sack a jeden nešťastne missnutý sack. Pettine ho používa najmä pri passových downoch a zatiaľ ho Whitehead nesklamal.

Útok Buffala mal k dispozícií 12 drivov. Z toho museli 8x puntovať a 3 drivy skončili turnoverom. Posledný drive však skončil s vypršaním hracieho času. V zápase zaznamenali otrasný priemer 2.6 yardov na jednu play. Celkovo odohrali 56 plays, na ktorých získali otrasných 145 yardov, čo je najmenšie číslo od roku 2006. Na jeden pass mali priemer 2.2 yardov. Celkovo mal Allen 33 passových pokusov, z ktorých skompletoval len 16 pre 151 yardov (celkovo len 87, nakoľko o 64 yardov prišli vďaka sackom). Buffalo za celý zápas čelilo 16. tretím downom a z toho premenili len 3! Za celý zápas sa im podarilo získať len 11 prvých downov, z toho 3 prišli vďaka penalte proti obrane. Buffalo sa ani raz nedostalo do red zone. Running backs Bills celkovo nabehali len 39 yardov, o zvyšok sa postaral Allen (19). Keď bol QB Allen pod tlakom tak skompletoval len 1/10 prihrávok. Celkovo naša obrana poslala útok Bills sedem krát 3&out! Na týchto 7 drivoch Bills stratilo 19 yardov!!!! Útok Bills neprekročil 100 získaných yardov až do 3. štvrtiny. Allenov passer rating bol najhorší spomedzi všetkých starting QBs vo weeku 4. 

V special teame vyčnieval kicker Mason Crosby. Mason síce nepremenil kop po našom úvodnom TD, no vo zvyšku zápasu bol bezchybný a jeho kopy presnejšie byť ani nemohli. Premenil dva 52 yardové FGs priamo do stredu. Celkovo premenil 3 FGs. Na punt returne sme mohli vidieť operovať cornera Tramona Williamsa a pôsobil veľmi isto. Pri dvoch returnoch ho od väčšieho zisku delilo niekoľko krokov. Nespravil žiadnu chybu a to je to najdôležitejšie. 

Obrana odohrala takmer bezchybný zápas. No treba si ujasniť jeden dôležitý fakt. Hrali sme proti Bills. Najhoršiemu tímu v lige. Obrana hrala tak, ako sa proti najhoršiemu tímu v NFL patrí, no útok výrazne zaostával a čakal som skóre cez 30 bodov. Keď budete pozerať naše zápasy, všímajte si Pettinove schémy. Allen pred snapom nemal ani len tušenia, kto pôjde do blitzu a kto do coverage. Hráči si perfektne menili miesta a preberali hráčov v coverage. Hovorím, radosť sa na to pozerať. Vytkol by som ešte situáciu, kedy Martinez dostal 15 yardovú penaltu za to, že si dal dole prilbu na hracej ploche a namiesto toho, aby sme išli na loptu, tak Bills dostali 1st down zadarmo. Keby sa toto stalo v dôležitom a tesnom zápase, tak by ma asi vykotilo. Komentátor si však najskôr myslel, že penalta je proti Jairemu Alexanderovi, ktorý pohladil Josha Allena a ten sa vyvrátil, ako keby ho zasiahol blesk. Rozhodca sa na neho len pozrel, pokrútil hlavou a dal mu najavo, že toto bolo úbohé. Jaire ho následne za toto okorenil poriadnym smiechom. Pripísal sme si na svoje konto povinné víťazstvo a treba sa sústrediť na ďalšie zápasy. Go Pack Go!

 

4 thoughts on “REVIEW: WEEK #4 – Buffalo Bills vs Green Bay Packers

 • 2 októbra, 2018 at 19:01
  Permalink

  Opět vše podstatné skvělé popsáno. I já musím prvně pochválit Dixe. Naprosto famózní Int. Předvídal hru a zasáhl. Ostatní Int. co do teď měl mu tak nějak sami přistáli v ruce. Otřesný Alison, mam ho rád, ale tři dropy – dvakrát u sideliny a jednou uprostřed. Ty dva u lajny nebyly úplně jednoduché, ale jsme v NFL. Na Adamse šla jedna dlouhá nahrávka do End zóny, měl to sice přes hlavu, ale WR 1 to musí chytat. Jinak bych nebyl tak příkrý k útoku. AR už se rozbehava a půjde to nahoru. Po zápase s Bears jsme mysleli, že sezóna skončila.

  Reply
 • 2 októbra, 2018 at 23:19
  Permalink

  Obrana hraje super, ale Packers jsou týmem pána, který se jmenuje Rodgers, Aaron Rodgers !!!

  Reply
 • 3 októbra, 2018 at 8:28
  Permalink

  Je pravda, ze v minulosti pokud A-Rod neskoroval body s útokem tak jsem si vždycky říkal “snad to naše obrana uhraje aspoň na FG” a nyní tento pocit nemám a myslím ze to je dobre. Mám jen obavu z takové řetězce ze McCartyho dela dobrým trenérem Rodgers a z Rodgersa dělal výjimečného QB Nelson a ten je pryč. Zatím mi Rodgers připomíná trochu s nadsázkou Jardu Jagra a tím způsobem ze je to jeden z nejlepších hráčů na světě, ale musí mít k sobě specifické typy hráčů se kterými si dokáže “vyhovět” pokud takové hráče nema je to pruser. Pokud to tak půjde dal, co říkáte na Deze Bryanta? Barte? Obrana je famózní konečně odehrála cely zapas, avšak pozor Allen byl opravdu špatný. Teď bude Stafford a to bude o něčem jiném. Po tom jejich výkonu nechápu ze dokázali vymazat Minnesotu. Skoda Wilkersona, ale doufám, ze jej podepíšeme znovu. Breeland ještě nehrál, uvidíme jestli nastoupí v Detroitu, jestli bude i King tak máme suverénně nejlepší depth chart na CB. Jones a Withehead lepší jak Brice.

  Reply
 • 3 októbra, 2018 at 10:14
  Permalink

  Povinné W. Naša obrana nás môže dostať daleko do play off. O útok by som sa nebál, potrebujeme len dať čas Aaronovi na uzdravenie kolena a potom to bude zase starý dobrý R.E.L.A.X. Začiatok sezony je vždy ťažký a liga je velmi vyrovnaná, každý može poraziť každého. Hlavne zapracovať na FLAGoch lebo tie rozhodujú ťažké a dôležité zápasy. Dovolím si tvrdiť že nebiť tých holdingov v D.C. tak nejak by sme utrpeli víťazstvo, nebolo by to po prvý krát. Dropy na tejto úrovni sú neodpustitelné!!! Už sa potvrdzuje to že Jordy nám chýba, modlím sa aby sa k nám po sezone vrátil ak to bude čo i len trošičku možné. Najslabší článok útoku je McCarty, dúfam že po sezone už konečne vypadne.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Biegel sa zranil!  |