RIVALITA: Chicago Bears

Rozhodol som sa, že spravím magazín o najväčších rivaloch Packers. Nie je vôbec prekvapením, že sa jedná o divíznych súperov. Začneme Chicagom Bears.

Na začiatok si dáme zopár čísel, ktoré dokazujú, že ide o najväčšiu rivalitu v celej NFL. Tieto dva celky sa dohromady stretli 194-krát a po minuloročných 2 víťazstvách Packers je séria vyrovnaná 94-94-6. Naposledy bol pomer vyrovnaný v roku 1993, odkedy Bears dokonca viedli dva razy o 24 výhierNajdlhšiu víťaznú sériu ťahal Green Bay, ktorý v vyhral 10 po sebe idúcich vzájomných zápasov od roku 1994 do 1998. Naopak najdlhšia séria klubu z Chicaga je z rokov 1985 až 1988, kedy Bears vyhrali 8 razí v rade.

Keď už sa vŕtame v číslach, mohli by sme predstaviť akési spoločné čísla. Tieto dva slávne kluby dohromady nazbierali 22 titulov v NFL (13-9 pre GB), vrátane 5 výhier Super Bowle (4-1 pre GB). Keby sa robila Sieň slávy len z hráčov Packers a Bears, nebola by vôbec prázdna, práve naopak. Odvekí rivali majú v Pro Football Hall of Fame 65 členov – Green Bay 34 a Chicago 31.

Rivalita začala v roku 1921 a je vôbec najviac hranou, no nie najdlhšie neprerušenou. 194 vzájomných zápasov je najviac spomedzi celej ligy, ale najdlhšiu sériu držia opäť Packers, no s Detroitom Lions, keď sa od roku 1932 stretli každú sezónu minimálne dva razy.

Zaujímavosťou je, že Packers a Bears sa v jednom roku prebojovali do play-off len v štyroch prípadoch. V roku 1941 sa streli v NFC Championships. Bears postúpili a neskôr vyhrali aj proti Giants a slávili titul. Rok 1994 veľa radosti nepriniesol, pretože ako Green Bay, tak aj Chicago sa porúčalo v druhom kole. V roku 2001 Bears Wild Card nehrali, no svoj nasledujúci duel nezvládli. Packers taktiež vypadli v druhom zápase, ale vo vyraďovacej časti dokázali aspoň raz zvíťaziť. 2010 je najpamätnejší rok, keďže Bears prehrali s Packers vo finále NFC a my sme slávili po výhre nad Steelers Super Bowl.

NAJPAMÄTNEJŠIE ZÁPASY

5. – 10. september 2006 – Favre bol „vygumovaný“

Legendárnemu QB Brettovi Favrovi sa párkrát stalo, že v zápase nehodil žiaden touchdown, no trvalo 15 rokov, kým jeho tím udržal súper na veľkej bačovej nule. V 1. weeku sezóny 2006 bol navyše tri razy sackovaný, dva razy hodil íčko a bolo po zápase. Vstup do sezóny nebol najlepší, vlastne aj celkovo sezóna nestála za nič… Bilancia 8-8 a out of playoffs.

4. – 5. november 1989 – Zápas opakovaného záznamu

NFL zaviedla pravidlo využívania záznamov tri roky predtým, no TD Dona Majkowskeho z poslednej minúty bol najväčším uvedením tohto systému. Bears viedli 41 sekúnd pred koncom 13-7, loptu mali Packers na 14yardoch Bears a 4th&Goal play. Majkowski oklamal súperových hráčov pohybom na stranu a napokon jeho prihrávku chytil medzi dvomi hráčmi Sharpe. Zápas bol vyrovnaný a nasledovať malo ešte potvrdenie extra pointom, no rozhodca zahlásil, že sa jednalo o ilegálny pas v podaní nášho QB. Myslel si totiž, že bol za hranicou line of scrimmage, ale práve opakovaný záber jeho tvrdenie poprel, Lambeau Field explodoval od radosti a Chris Jacke kopol víťazný extra point. Bears nazvali tento zápas ako „Instant Replay Game“. Prečo, to si už môžete aj s ďalšími výhovorkami a podobnými rečičkami domyslieť.

3. – 27. november 1927 – Začiatok najväčšej rivality

Rivalita sa nezačala písať vôbec slávne, keďže sme prehrali 0:20. No čo už, napokon sme im to vrátili aj s úrokmi. Len čo je pravda. Treba pripomenúť, že Bears sa volali Staleys, premenovali sa o rok neskôr.

2. – 21. október 1985

Tento zápas by som zhrnul jednoducho. Svoj prvý z troch touchdownov kariéry skóroval 150kg vážiaci William Perry. Tréner Bears nováčika nedal do secondary, ale použil ho na pozícii fullbacka v bezprostrednej blízkosti end zóny.

1. – 23. január 2011 – Tak my už jdeme do finále a za všechno vážně dík, zas přijdem a možná i kouzelník… 😀

Tak toto bola moja prvá sezóna. Futbalu som spočiatku nerozumel a Packers som si obľúbil počas honby za Wild Card. Tam sme sa dostali práve vďaka výhre nad Bears, tri týždne pred finále NFC. Na Soldier Fielde sa udial najpamätnejší duel medzi týmito dvomi rivalmi, ktorý skončil víťazstvom Packs! Chicago prehrávalo po parádnom úvode Green Bayu 0:14, Cutler navyše opustil ihrisko pre zranenie a vyzeralo to tak, že je s domácimi zle-nedobre. Do hry išiel Todd Collins, no ten hral hrozne a priestor dostal mladík Caleb Hanie. Hanie hodil pick-six, ktorý chytil a doviedol do end zóny defensive tackle B.J. Raji. Bears sa vrátili na rozdiel jedinej sedmičky, no Sam Shields chytil pri poslednom útoku súpera ďalšie íčko a bolo vymaľované. Packers postúpili do Super Bowlu, kde Rodgers a spol. pretlačili Steelers a zdvihli nad hlavy tú sošku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Postrehy z minicampu!  |