Rodgersova hodina (sezóna) pravdy

Už sme písali o tom, že spolupráca LaFleura a Rodgersa bude v tejto sezóne jednou z najsledovanejších tém nielen Packers, ale celej ligy. Pred nami je tréningový kemp a po ňom už sezóna. Tá bude veľmi zaujímavá a dôležitá. Packers do nej určite idú len s najväčšími cieľmi.

Samozrejme, že na začiatku sezóny to ešte nebude v spolupráci LaFleura s Rodgersom úplne ideálne. Veľká škoda Mattovho bizarného zranenia, pretože jeho štýl je založený na aktívnom koučingu. V prvých týždňoch sezóny to bude preňho obrovská škola. Už nebude asistent alebo koordinátor. Všetci členovia realizačného tímu budú pozerať na jeho kroky a rozhodnutia. Teraz bude tým hlavným faktorom on. Teda spolu s Rodgersom. Má to nejakú výhodu pracovať s hráčom jeho formátu.

Videli sme, že Sean McVay či Matt Nagy dokázali byť úspešní hneď na začiatku svojej kariéry v pozícii hlavného trénera. Rovnaký je prípad aj Kylea Shanahana, no tomu sa moc skoro zranil Garoppolo. LaFleur má sebavedomie a z spomenutého tria má určite vo svojej prvej sezóne pri kormidle najväčší tlak. Veď pracuje s jedným z najlepších hráčov histórie a je od neho len o štyri roky starší.

Keď Packers oznámili meno nového trénera, veľa názorov hovorilo, že LaFleura Rodgers počúvať nebude. Že potrebuje mať autoritu a podobne. Ja sa len pýtam, že odkedy sa autorita nosí len s vekom? 🙂 

LaFleur vedel, že si potrebuje získať Aaronov rešpekt. Nie však tým, že bude ziapať a všetko bude musieť byť podľa neho. Vedel, že svojmu quarterbackovi musí ukázať, že jeho cesta je správna, že je progresívny a do útoku chce priniesť inovácie, ktoré pomôžu nielen Aaronovi, ale celému tímu. Zdá sa, že Rodgersa to naozaj zaujalo a s novým systémom sa zžíva.

Rodgers bude mať v decembri už 36 rokov. Momentálne je tak starý ako Favre v Rodgersovej nováčikovskej sezóne v roku 2005. Je šiesty najstarší starting QB v lige. Aaron je tiež len človek. Žiaľ, aj jeho zub času začne dobiehať. Teda už aj začal.

Aaron má pred sebou už len pár rokov. QB s najlepším ratingom v histórii NFL má zatiaľ jen jeden prsteň. Áno, je to málo a v mojich očiach smutné. Aaron si zaslúžil mať prsteňov viac, ale tento šport o zásluhách nie je.

Teraz sú všetky oči na ňom. McCarthy je preč. Thompson je preč. Tím bol agresívny dva drafty po sebe a vo Free Agency to bolo veľmi zaujímavé hlavne tento rok. Defenzíva je viac ako spoľahlivá. Správny čas je tu teraz alebo príde veľmi skoro. Musíme si uvedomiť, že Gutekunst nestavia tím pre budúcnosť. On stavia mašinu pre okamžitý úspech. Tento rok a budúci rok budú Packers agresívne útočiť na najvyššie priečky.

„Čím viac ste na jednej lodi s Aaronom, uvedomujete si, že latka je nastavená veľmi vysoko. Očakávania sú vysoké. Tie sú, samozrejme, všade, v každom športe, u každého športovca. Dnes je to iné, hráči na seba dávajú väčší pozor, starajú sa o svoje telo. Každý rok je iný. Preto to treba brať rok po roku,“ povedal v júni Brian Gutekunst.

Skvele. Gutekunst hovorí, že to berieme rok po roku. Aspoň je tu značná zmena vo filozofii najpovolanejšej osoby. Je si vedomý toho, že v ére Aarona Rodgersa musí byť tím schopný vyhrávať každý rok. Takého hráča proste musíte využiť naplno. Ináč mu vlastne ubližujete. Najväčšou úlohou generálnych manažérov a trénerov Packers vo všeobecnosti vždy malo byť maximalizovať každý rok potenciál tímu v prospech Aarona. Nič viac, nič menej.

Vlani som čítal práve v júli parádny rozhovor s Rodgersom na populárnom webe Sports Illustrated. Hovoril v ňom o tom, aké zmeny v príprave a v starostlivosti o svoje telo urobil. Dobre vie, že sa dostal do veku, kedy väčšina športovcov rozmýšľa o konci kariéry. Aaron povedal: „Minimum je 40 rokov. Bol by som rád, keby som starter v 40tke. Bolo by to skvelé, pretože mnoho hráčov nedokázalo v tomto veku hrať na požadovanej úrovni. Všetci hráči si dávajú nejaké výzvy. Mojou výzvou je práve táto dlhovekosť. Hráme na vysokej úrovni. Veľa 40-ročných QB na vysokej úrovni sme nemali a ani nemáme.“

Aaron nezabudol na 6-násobného Toma Bradyho, ktorý dokáže držať tempo aj po 40tke: „Je neskutočný… má 40. Ale nie je tu veľa ďalších hráčov, ktorí to dokážu.“

Rodgers bude mať 40 rokov (v decembri 41) počas sezóny 2024. Dostáva tak šesť rokov šancí. Alebo ak to chceme inak. O rok viac ako hovorí jeho aktuálny kontrakt v Green Bay. Je to sakra krátky čas.

Práve tu by mohol zohrať veľkú úlohu Matt LaFleur. Progresívny mladý tréner, ktorý kráča s dobou a nesnaží sa hrať zastaralý štýl. Hra sa jednoducho zmenila zmenila. Veď to povedal Gute. Mení sa to z roka na rok. Dokonale ten prechod zvládol v Saints tréner Sean Payton. Hra založená na kvalitnej behovej hre, screenoch, play-action a veľkom pohybe všetkých komponentov útoku.

LaFleur to má v krvi. Je odchovanec štýlu Shanahana a McVaya. Variabilita akcií, pohyblivý a ťažko čitateľný útok. Behová hra, ktorá dovolí Aaronovi trocha ubrať z tempa. To je to, čo McCarthy nedokázal. Rodgers potrebuje pomoc a tej by sa mu malo dostať už počas tejto sezóny.

Jednoducho povedané – ofenzíva na štýl Shanahana a McVaya robí QB život ľahším. Veď sa len pozrime na Goffa. Je tak geniálny alebo je to geniálny systém? Odpoveď asi poznáte… LaFleur so spomínanými dvomi kolegami obľubujú two call ofesne. Tá umožňuje QB prečítať obranu a zároveň mu umožňuje hrať rýchlejšie.

Rodgersovou najsilnejšou devízou je jeho silná ruka a to, že vie držať nad útokom totálnu kontrolu. Čo s tým? Počas celej offseason sa snažil LaFleur nájsť s Rodgersom spoločnú reč. Lepšie povedané mu chcel ukázať, že nový ofenzívny systém mu síce nedovolí moc vymýšľať, ale ak sa adaptuje, bude preňho neskutočne zábavný.

Práve to, či sa Rodgersovi podarí tomuto štýlu prispôsobiť bude mať dopad nielen na Packers, ale na celú sezónu NFL. Len si predstavte Packers mašinu, v ktorej čele stojí so zdvihnutou hlavou nezastaviteľný Aaron Rodgers! Toto si všetci želáme, toto chceme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *