Zbraň, ktorou Lombardiho Packers drvili celú NFL – Lombardiho Power Sweep

Takmer celú dekádu bol Power Sweep Green Bay Packers dominantnou hrou v profesionálnom futbale. Bolo to niečo ako podpis dynastie Lombardiho, ktorý symbolizoval jednu éru vo futbale. 

Lombardiho Sweep bol jednou z najznámejších plays v 60. rokoch minulého storočia. Packers vďaka tejto akcií získali 5 titulov NFL, z toho prvé dva Super Bowly. Ako väčšina Lombardiho hier, sweep nevyžadoval nijaký moment prekvapenia, no svoju úlohu plnil vzorovo.

Ako táto hra fungovala?

Guardi tlačením vytvorili konvoj okole defenzívneho enda, pričom jeden Guard si bral na starosti cornerbacka a druhý mal na starosti middle, alebo outside linebackera. Center obmedzil blokom defenzívneho tackela a vonkajší tackle si berie na starosti defenzívneho enda a potom middle linebackera. Blokovací back vedie runnera do diery, kde spraví blok na defenzívneho enda a tight end si berie na starosti outside linebackera v tom smere, kam chce ísť. Ak linebacker spraví pohyb dnu, tak ho tight end tlačí v tomto smere a runner beží smerom von.  Ak linebacker ide vonku, tak tight end kopíruje jeho pohyb a runner robí cut dnu. 

Vďaka možnosti využitia tight enda a schopnosti runnera spraviť cut dnu aj von, bol sweep naozaj dvoma hrami v jednej. No bol tu ďalší možný prípad, kedy mohol byť troma hrami v jednej, ak by sme pridali extra halfbacka na prípadný pass do druhej strany ako smeruje sweep.

„Nie je na tom nič výnimočné, je to len „získavač yardov“. Ale keď stojíte na sideline. sledujete hru a chystáte sa zahrať sweep, tak môžte počuť linebackerov a defensivných backov kričať „Sweep! Sweep!“ a v ich očiach vidíte strach, keď sa guardi po nich rozbehnú. Táto hra je pre mňa č.1, pretože vyžaduje od všetkých 11 hráčov, aby hrali ako jeden, ak má byť úspešná a toto je pravý význam slova ´tím´“. Takto sa na adresu sweepu vyjadril Lombardi.

Halfback Paul Hornung a takisto aj jeho running parťák fullback Jim Taylor boli mohutní, no zároveň mali skvelú mobilitu, čo perfektne sedelo do Lomardiho Sweepu. Aj keď to neboli žiadne rýchliky, tak obidvaja mali veľmi rýchle a kvalitné reakcie , excelentné čítanie blokov a tlačenie svojich guardov pred sebou a následné vbehnutie do diery. 

„Donútilo nás to pracovať ako tím, táto hra dávala každému zodpovednosť a každý jeden sa snažili odviesť svoju prácu v prospech tímu. No a táto hra sa stala najlepšou hrou vo futbale.“ Toto sú slová Hornunga.

Packer Sweep bol jedinečný a zároveň aj úspešný. Dokonca coachovia súperov túto hru obdivovali. „Sweep fungoval preto, lebo každý si v tíme odviedol svoju prácu. Packers mali skvelých hráčov. Guardovia, RBs aj quarterback boli perfektní. Bolo to proste len vykonávanie roboty a defenzíva bola z toho vyčerpaná. Je niečo na tom záhadné? Nič. Proste boli nehorázne dobrí.“ Takto sa na adresu Sweepu vyjadril tréner Don McCafferty, ktorý pôsobil v Lions ako asistent trénera a neskôr bol hlavným trénerom Baltimore Colts.

V plabooku Packers bol sweep označovaný ako ´49´, keď sa bežal doprava a ´28´, keď sa bežal doľava. Avšak pre súpera to veľký význam nemalo, či sa bude bežať doprava, alebo doľava. Keď bol QB Packers Bart Starr v huddle a zacalloval: „Fire, Brown Right, 49 Sweep, zone blocking, on two.“, tak hráči opustili huddle plní dôvery v túto hru.

„Jedna vec je tá, že majú ľudí na tento beh a druhá je tá, že tú istú hru behajú stále dookola. Majú neuveriteľnú dôveru v tento beh. Zacallujú sweep doľava, alebo sweep doprava a bam! Majú to. A oni to veľmi dobre vedia.“ nechal sa počuť DT Merlin Olsen, člen Hall of Fame, ktorý hrával za L.A. Rams.

Guardi Green Bay Packers Jerry Kramer a Fuzzy Thurston sweep milovali, pretože sa cítili byť docenenými. „Vďaka tomuto systému som hrdý na to, že som ofenzívny lineman. Po pravde, nič nie je tak anonymné ako hrať guarda. Potom, čo oznámili zostavy, už vaše meno počas zápasu neodznelo. Ale v Lombardiho ofenzívnom systéme, kde guardi boli nesmierne dôležitou súčasťou útoku, sme ja a Fuzzy vystúpili z anonymity. Vždy, keď bola v novinách fotka, ako Hornung skóruje touchdown – čo bolo celkom často – tak sme boli obidvaja s Fuzzym na fotkách úplne vpredu ako ho vedieme.“ takto sa vyjadril jeden z najlepších guardov v histórií futbalu Jerry Kramer.

Kým úspech sweepu záležal na všetkých hráčoch útoku, tak úloha guardov bola najdôležitejšia. Guard, ktorý to mal najťažšie bol off guard, to bol guard, ktorý musel prejsť najdlhšiu vzdialenosť k tomu, aby sa dostal do outsidu v čas, aby viedol konvoj. „Viem. že je to ťažký manéver, ale off guard sa tam proste musí dostať. Vôbec ma nezaujíma, či so to užíva, alebo nie.“ nechal sa počuť Lombardi.

Takisto zložitým bol aj cut off block centra. V tom čase hral v Green Bay na tomto poste slávny center Jim Ringo a neskôr Ken Bowman. V závislosti od usporiadania defenzívy a blokovacích úloh, center mal zodpovednosť „cut offnúť“ onside defensive tacklea, alebo middle linebackera v 4-3 defenzíve. Blok centra bol rozhodujúci. Ako guardi robili cestu doľava, tak defenzívny tackle bol na zlomok sekundy neblokovaný. Až kým ho center nezablokoval. Keď ho center dostatočne skoro nezablokoval, tak obranca sa ľahko dostal do backfieldu a zastavil runnera pre stratu niekoľkých yardov.

Ako to vlastne celé vzniklo?

Keď Lombardi vyštudoval školu a začal navštevovať trénerskú školu St, Cecillia High School v Englewoode, tak už v tom čase zaujal s technikou ´single-wing´, v ktorej veľkú úlohu zohrával tlačiaci guard a runner využíval cut-back. Lombardi rozširoval svoje trénerské znalosti pod legendárnym trénerom Earl „Red“ Blaikom vo West Point v 40. rokoch minulého storočia, následne prešiel z college do NFL, kde sa stal asistentom Jim Lee Howella v New Yorku Giants, vtedy sa písal rok 1954. Lombardi už vtedy chcel využívať svoju vlastnú formáciu, no skupina veteránov bola voči tomuto skeptická. V roku 1953 boli Giants poslední v počte nabehaných yardov v celej NFL, no Lombardi v skupine mladých RBs: Frank Gifford, Alex Webster a Mel Triplett videl niečo špeciálne. Po 2 rokoch Giants zničili Chicago Bears 47-7 v NFL title game. V roku 1959 Lombardiho získli Green Bay Packers. Lombardi potreboval len 2 roky a Packers už hrali championship game a 3 roky na to, aby získal jeho 1. z piatich titulov NFL. A tu započala nová dynastia a srdce Lombardi Sweepu. Power Sweep bola prvá hra, ktorú Vince zaviedol v Green Bay a tímu povedal: „Gentlemani, ak dokážeme zahrať túto hru, tak budeme dominovať futbalu.“ Packers túto hru zdokonaľovali každý jeden tréning, tréning vždy začínali a končili trénovaním power sweepu. Jedného dňa Lombardi novinárovi povedal: „Myslíte si, že je niečim sweep výnimočný? Popravde nie je. Je to základná hra futbalu. Proste to vkuse dookola trénujeme. Nikdy nemôžte prestať veci opakovať. Od mojich hráčov chcem, aby boli schopní zabehnúť sweep aj keď ich v noci zobudím. Očakávam, že si hru prejdeme 20 krát, nie 18x, alebo 19x. Nacvičujeme ju veľmi často a neexistuje žiadna výhovorka na to, keď to pokazíme.“

 Lombardi naučil svoj tím niekoľko blokovacích schém, aby dokázal so sweepom pracovať, no zistil, že niektoré manévre môžu limitovať účinnosť jeho hry č.1. Avšak takisto vedel pridať ďalšie kúsky do sweepu, ktoré stále oslabovali obrany v iných oblastiach. Takouto zmenou bol napríklad Hornungov option pass off, ktorý Packers predviedli v roku 1962 v NFC Championship Game v New Yorku a skórovali TD, ktorý znamenal víťazstvo nad Giants 16-7. V title game roku 1965 proti obhajcom trofeje Browns, Packers pozmenili svoje blokovacie schémy, keď len jeden guard tlačil, konkrétne Kramer a tackel Gregg svojím pohyb zmiatol obranu Clevelandu. Výsledkom bol behový TD Hornunga v 3. štvrtine a Packers si tak zaistili víťazstvo 23-12. O 2 roky neskôr, na Nový rok, Packers využili špeciálne nadizajnovanú hru, pri ktorej All-pro Tackle Bob Billy predpovedal sweep, no Bart tesne pred snapom zahlásil „65 Give“, čo bolo dokonalé načasovanie a FB Packers Chuck Mercein dobehol na 3 yardovú líniu Cowboys a nasledoval Starrov legendárny sneak na 21-17!

No a teraz po takmer 70 rokoch si pripomíname magické roky Lombardiho v Packers. Prehrávame si záznamy plays a väčšinou v nich môžem vidieť beh, beh a opäť beh. Popri tom nám hlas Raya Scotta oznamuje najznámejšiu hru v histórií profesionálneho futbalu:

„Starr predáva loptu do rúk Hornunga, sweep do pravej strany, má pred sebou bloky…robí cut do end zóny pre touchdown! A tu vidíte Green Bay Packers Power Sweep.“

Ak ste zdatnejší v angličtine, tak tu si môžte pozrieť samotného Lombardiho ako vysvetľuje svoj Power Sweep 🙂

One thought on “Zbraň, ktorou Lombardiho Packers drvili celú NFL – Lombardiho Power Sweep

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zostava sa nám za posledné týždne poriadne premiešala  |  Postrehy z Training Campu - 13. deň  |