#12 Bart za kormidlom! Je Kumerow naozaj taký zázrak?

Má Kumerow v sebe niečo špeciálne?

Zdá sa mi, že už pomaly každý Training Camp naši skauti nájdu neznámeho wide receviera, ktorý sa okamžite stane miláčikom domácich tribún. Spomeniem niekoľko mien: Diondre Borel, Tori Gurley, Jeff Janis, Jared Abbrederis, Geronimo Allison, Jarrett Boykin, Myles White, Brett Swain, Chastin West, Ruvell Martin, Charles Lee a tento zoznam pokračuje ešte ďalej. 

Pre príklad si zoberiem wide receivera z Ohio State *Allena DeGraffenreida, ktorý meral 191 cm a vážil 98 kg. DeGraffenreid bol u nás počas training campu v roku 1996 a snažil sa prebojovať do zostavy wide receiverov, ktorá obsahovala mená ako Antonio Freeman, Don Beebe, Robert Brooks, Terry Mickens, Desmond Howard, Rob Carpenter a Derrick Mayes. DeGraffenreid mal vynikajúci kemp. Chytil všetko čo na neho letelo. Na konci kempu bol aj napriek tomu cutnutý a svet NFL už o ňom nikdy nič nepočul. Pre predstavu vám uvediem zopár mien, ktoré sa na kempe ukázali vo vynikajúcom svetle a následne ich štatistiky počas kariéry v regular season:

Ruvell Martin – 76 catches – 1129 yardov – 7 touchdowns
Charles Lee – 72 catches – 957 yardov – 3 touchdowns
Jarrett Boykin – 57 catches – 731 yardov – 3 touchdowns
Geronimo Allison – 35 catches – 455 yardov – 2 touchdowns
Jeff Janis – 17 catches – 200 yardov – 1 touchdown
Myles White – 16 catches – 154 yardov – 1 touchdown
Chastin West – 13 catches – 163 yardov – 2 touchdowns
Jared Abbrederis – 13 catches – 163 yardov
Brett Swain – 8 catches – 87 yardov
Tori Gurley – 1 catch – 15 yardov
Diondre Borel – 0 catches
*Allen DeGraffenreid 0 catches

Ruvell Martin, Charel Lee a Jarrett Boykin dosiahli celkom obstojné čísla a Geronimo Allison stále pokračuje vo svojej ceste svetom NFL. Avšak nikto z týchto hráčov nedosiahol kaliber hráča, ktorý by bol nadpriemerným starterom. Najlepšiu sezónu z týchto hráčov dokázal poskladať Jarrett Boykin v roku 2013, keď v našom drese zachytil 49 prihrávok pre 681 yardov a 3 TDs. No o 2 sezóny už bol z NFL preč. 

Momentálne sme v roku 2018 a naša skupina receiverov opäť zvádza tuhý boj o miesto v 53 člennom tíme. Ak na to pôjdeme logicky, tak zistíme, že ak sa niekto nezraní, tak istotu majú Davante Adams, Randall Cobb, G-mo Allison a J´Mon Moore – keďže je najvyššie draftovaným WR. Green Bay, ale aj väčšina tímov si na sezónu na súpiske ponechávajú 6 receiverov. Čo znamená, že o posledné 2 miesta sa strhne súboj medzi Kumerowom, MVS, St. Brownom, Davisom a Yanceym. Čo je určite nesmierne ťažké rozhodovanie. Avšak jeden receiver nad ostatnými vyčnieva a nie je to nik iný, než Jake Kumerow. Brett Hundley: „Milujeme ho. Sme veľmi radi, keď vidíme ako sa mu darí.“

Kumerow začínal svoju college kariéru na Univerzite Illinois, kde ho trénoval momentálny tréner nášho special teamu – Ron Zook. No potom prestúpil na univerzitu Wisconsin-Whitewater a v roku 2015 bol podpísaný ako nedraftovaný voľný hráč Bengals. Počas finálnych cutov bol prepustený a následne zapísaný do practice squad. Celú svoju rookie sezónu strávil v practice squad a v roku 2016 bol takisto prepustený počas finálnych cutov, no opäť sa ocitol v practice squad. V decembri roku 2016 sa konečne dočkal svojej šance a bol zapísaný na aktívnu súpisku Bengals. No aj napriek tomu nikdy nedostal šancu a ani nezachytil prihrávku. Počas kempu v roku 2017 sa zranil a ešte pred začatím sezóny bol umiestnený do injured reserve. V októbri ho Patriots zapísali do svojej practice squad, no o pár dní na to bol prepustený. 26. decembra bol zapísaný do practice squad Packers a po sezóne podpísal novú zmluvu. 

193 cm vysoký a 95 kg vážiaci wide receiver sa vyznačuje veľkým rádiusom na chytanie prihrávok a šikovným route runningom. Z atletického hľadiska ho porovnajme s Jordym Nelsonom:

40 yard dash – 4.51 (Nelson) | 4.52 (Kumerow)
Vertical Jump – 31 inches (Nelson) | 31 inches (Kumerow)
Short Shuttle – 4.35 sekúnd (Nelson) | 4.26 sekúnd (Kumerow)
3-cone – 7.03 sekúnd (Nelson) | 6.90 sekúnd (Kumerow)
Výška – 191 cm (Nelson) | 193 cm (Kumerow)
Váha – 98 kg (Nelson) | 95 kg (Kumerow)

Príliš veľa filmu z jeho pôsobenia v Bengals nemáme. No ukážeme si zopár plays, na ktorých si dokázal nájsť svoje miesto na ihrisku, zachytil prihrávku a ukázal aj svoju silu. Neohromí vás schopnosťou získavať yardy po zachytení prihrávky, ale je to unikátny WR. 

V Bengals, ale aj v Packers sa vyznačuje svojim route runningom, vďaka ktorému s dokáže pravidelne uvoľniť cez svojho strážcu a takisto aj svojou tvrdosťou, vďaka ktorej dokáže získať nejaký ten yardík naviac po zachytení prihrávky. Jeho curl a slantové routy sú vskutku veľmi silné a je pre nás ľahké pochopiť, prečo si tak rýchlo dokázal vybudovať chémiu s Aaronom Rodgersom. Rodgers od svojich WRs vyžaduje dôveru a načasovanie. Chce, aby jeho WR ešte pred odohratím hry vedel, kde presne musí byť. No a Kumerow tieto jeho požiadavky spĺňa na jednotku.

No čo Kumerowa môže držať za našimi ostatnými WRs? Jeho vek. Momentálne má 26 rokov a ak sa teraz nedostane na súpisku NFL, tak už pravdepodobne nikdy. Keď si ho porovnáme napríklad so St. Brownom, tak EQ má len 22 rokov a v Green Bay budú chcieť radšej mladšieho hráča, ktorý má väčší priestor na zlepšenie sa než Kumerow.

Kumerowovi ostáva len 1 rok v súčasnej zmluve. Síce budúci rok bude exclusive rights free agent a udrží si svoj cap hit nízky, ale rookies vstupujú do svojich 4 ročných kontraktov, ktoré sú lacné a kontrolovateľné. A práve toto dáva nováčikom v tomto pozičnom súboji výhodu. 

Počas zápasu s Titans, Kumerow pokračoval vo svojich dobrých výkonoch a zachytil 3 prihrávky pre 76 yardov a 1 TD. Vrátane 52 yardového TD. Bol som zvedavý, či Kumerow bude schopný ísť aj po dlhých loptách a jemu sa to podarilo. Nie len že si pripísal 52 yardový TD, ale aj získal penaltu, keď svojou šikovnosťou prinútil cornerbacka, aby ho zatiahol a zabránil tak big play. 

Je tu naozaj veľa toho, čo sa nám na Kumerowi páči. Packers majú pred sebou ťažké rozhodovanie, či si Kumerowa ponechať a dať mu prednosť pred mladou krvou, alebo dať prednosť mladíkom s väčším priestorom na zlepšenie sa. Kumerow v zápase proti Titans nastúpil až proti náhradníkom náhradníkov. Preto by som ho hodil ku žralokom a v nasledujúcom zápase ho dal na ihrisko do prvého útoku namiesto Allisona na outside vedľa Adamsa. Nastúpil by tak proti kvalitnejším hráčom a videli by sme, či v sebe má naozaj niečo špeciálne, alebo je to len ďalší Allen DeGraffenreid. 

OTÁZKA PRE VÁS: „Keby ste boli trénerom Packers vy, tak čo by ste si vybrali? Kumerow alebo mladíci?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Receiving  |