Dva nové podpisy a jeden emočný odchod

Týmito slovami by sa dalo opísať posledných pár hodín diania v Titletowne.

Ako určite všetci viete, tak Free Agency je už takmer tu a informácie o rôznych dohodách nás bombardujú z každej strany. Počúvate a čítate o tom, ako sa ostatné tímy posilňujú tam, kde ich tlačí topánka a ich fanúšikovia sú z nových akvizícií manažmentu nadšení. No potom tu je špeciálna kategória a tou je free agency Green Bay Packers. Už pravidelne púšťame svojich najlepších hráčov a nič nepodpíšeme, v lepšom prípade privedieme nejaké tie odpadky. 

Ako určite viete, tak prvým krokom nového generálneho manažéra Green Bay Packers Briana Gutekunsta bol trade medzi Browns a Packers. O tomto trade som napísal podrobný článok, tak ak si o tom ešte nepočul/a, tak KLIKAJ TU

Následne pár hodín pred oficiálnym začiatkom Free Agency sa rozbehol kolotoč podpisov voľných hráčov. Ku nám sa najskôr dostala informácia o podpísaní tight enda Jimmyho Grahama, no o pár sekúnd na to nás všetkých zasiahla informácia, že Packers sa rozhodli prepustiť nášho lídra nie len na ihrisku – WR Jordyho Nelsona. Táto informácia úplne zatienila obidva príchody. Pár hodín na to bol oznámený podpis ďalšieho hráča a to defenzívneho linemana – Muhammada Wilkersona. Poďme sa na tieto jednotlivé kroky pozrieť bližšie. 

Tight end Jimmy Graham má 31 rokov a pred Packers pôsobil v New Orleans Saints, ktorí ho draftovali v roku 2010 v 3. kole. V meste jazzu odohral 5 sezón, po ktorých sa sťahoval do Seattlu, kde odohral 3 sezóny. Za týchto 8 sezón zachytil 556 prihrávok  pre 6,800 yardov a 69 TDs. 5x bol nominovaný do Pro Bowlu, 1x do first-team All-Pro a 1x do second-team All-Pro. V sezóne 2013 dokonca viedol ligu v počte zachytených TDs (16). Jimmy je skvelý cieľ do end zone a na 3. downoch, keď meria 201 cm a váži 120kg. Avšak tým to pravdepodobne pre nás končí. Ako blocker je márny a jeho pokusy o bloky sú doslova smiešne. Predčasné správy hovoria o trojročnom kontrakte na $10M za jeden rok. 

Peniaze potrebné na podpis Grahama sme získali prepustením Jordyho Nelsona, keďže jeho prepustenie nám uvoľnilo niečo málo cez $10M, no ponesieme si niečo cez $2M v dead money. Prepusteniu PRÁVE Jordyho veľmi nerozumiem. V tíme máme jedného adekvátneho receivera a tým je Davatne Adams. K nemu tam je Cobb, ktorý sa už 3 sezóny trápi a poberá $12,7M. Jeho mega zmluva končí budúcu sezónu. Opäť použijem citáciu nášho známeho Inžiniera: „Adams dostane v prvom weeku bombu na hlavu a sme bez WR“O tomto som sa bavil aj Jeffom Kahlowom, ktorý tiež tvrdí, že kufre si mal baliť práve Cobb. Ako áno, Jordy už v máji bude mať 33 rokov a zo svojej rýchlosti už nejaké tie percentá stratil, ale stále to bol vynikajúci cieľ Rodgersa práve v end zone, kvôli čomu prišiel Graham. Takisto uznám, že jeho produkcia pri Hundleym bola otrasná, avšak treba si priznať, že Hundley ho totálne ignoroval. Keď si to tak zoberiem, tak Jordyho nevydarená polsezóna stála miesto v tíme. Matthews a Cobb boli slabí počas posledných troch sezón, takisto berú mega prachy a sú stále na súpiske. Posledné špekulácie hovoria o tom, že Jordy má namierené do New England Patriots. 

Pokúsim sa opísať postup, ktorým by som situáciu okolo WRs vyriešil ja. Davante Adams WR1 na outside, Jordy presun na slot, cut Cobba, podpis Moncriefa, ktorý by bol WR2. Za nimi na svoju príležitosť by čakali Geronimo Allison a Michael Clark + by sa draftoval jeden WR. Ku Clarkovi len pripomeniem, že Packers podpísali práve Michaela Clarka, CB Donatella Browna a Justina McCraya na ďalší rok. 

Druhou akvizíciou je DL Muhammad Wilkerson. Muhammad bol v roku 2011 draftovaný tímom New York Jets v prvom kole, kde pôsobil až do podpisu s Green Bay. Počas pôsobenia vo Veľkom jablku nazbieral 404 tackles, 44.0 sackov, 10 forced fumbles, 2 interceptions a 1 defenzívny TD. Zároveň bol 1x zvolený do Pro Bowlu a 2x do second-teamu All-Pro. Správy hovoria o tom, že podpísal kontrakt na 1 sezónu za $5M, čo je bezpečný kontrakt za dobrý peniaz. Kombinácia Daniels-Clark-Lowry-Wilkerson bude veľmi kvalitná a prajem veľa šťastia RBs, ktorí budú chcieť do nich behať. 

Na záver to zhrniem tak, že podpis Grahama je podľa mňa dobrým podpisom, no vymenili sme end zone target za end zone target a za tie isté peniaze. Wilkerson je dobrým podpisom a našej DL môže len pomôcť. Po týchto dvoch podpisoch máme cap space cca $10M, čo je treba na tohtoročnú draft class. Z čoho nám vyplýva, že peniaze na ďalšie nákupy nie sú a nebudú, dokým niekto neodíde, alebo nepristúpi k úprave platu (Matthews a Cobb, hovorím na vás). Veľa ľudí teraz nadáva na Gutekunsta, že nepodpísal cornera. No keď sa pozrieme na tie sumy, za ktoré boli podpísaní, tak sme mohli o nich len snívať. Po sezóne to vyzeralo tak, že potrebujeme jedného starting cornera, jedného WR na outside, edge rushera, tight enda, jedného hráča do OL a nejakého hybrida na post ILB a OLB a tým by sme súpisku celkom polepili. No po posledných udalostiach nám treba dvoch starting CBs, dvoch WRs, edge rushera, OL-mana, hybrida a vyzerá to tak, že aj safetyho. Hmmm…skadiaľ a akým spôsobom to chceme zohnať?! To vôbec netuším. Takisto na trhu už neostali kvalitní WRs a ani corners, všetko je rozobraté. Ak Gute s Fattym majú v pláne na WR postaviť Janisa a na cornera Rollinsa s Hawkinsom, tak to nech nás ochraňuje samotný Lombardi. Držím palce Pettinovi, nech sa mu niečo s týmto výberom niečo podarí uhrať, nebude to mať jednoduché. Gutekunst sa zároveň na situáciu okolo cornerov vyjadril, že podľa neho máme v tíme dostatok mladých a nádejných cornerov. Neviem či sa náhodou nepozeral na súpisku Jaguars. Ja tam vidím jedinú nádej v Kingovi, ktorý ide odohrať svoju rookie sezónu a v Pipkinsovi s Brownovom. Inak tam zvyšok už dlho nemá čo hľadať. 

Pripomeniem ešte, že tieto kroky môžu ovplyvniť aj budúcnosť Aarona Rodgersa v zelenom zálive. Už v úvode nebol spokojný s prepustením trénera QBs a že Packers s ním o tom ani len nehovorili. No a Jordy je jeho najbližší priateľ v tíme a ak by aj toto išlo okolo neho, tak neviem čo sa mu v hlave môže odohrávať. 

Keď si to tak premietam v hlave, tak mám silné deja vu. Minulú offseason to bolo s Tedom takmer úplne identické. Podpísal TEs Bennetta s Kendricksom a DT Rickyho Jean Francoisa, zároveň nechal ísť Hyda s Langom. Teraz Gutekunst zobral opäť TE a chlapa do DL a prepustil Jordyho. Náhoda? Ted? Si to ty?! Keď si predstavím čo sme mohli mať za obranu, keby si necháme Haywarda a Hyda… ach.

V neposlednom rade chcem ešte venovať pár slov práve Jordymu Nelsonovi. Jordy u nás prežil neskutočných 10 sezón, počas ktorých sa nezmazateľným písmom zapísal nie len do histórie Green Bay Packers, ale hlavne do histórie celej NFL. Jeho prístup bol ukážkový a nebolo človeka, ktorý by ho nemal rád. Bol našim lídrom na ihrisku, v kabíne, ale aj mimo futbalových povinností. Jeho návrat za menšie peniaze reálne nevidím, keďže vyhlásenia tímu a spoluhráčov hovoria za všetko. Nebolo zápasu, v ktorom by Jordy nevydal zo seba 110%. Nikdy nezabudnem na jeho predstavenie v Super Bowle, alebo zápas v NFC Championship proti Falcons, do ktorého nastúpil s ochrannou kevlárovou vestou, ktorá mu aspoň čiastočne chránila polámané rebrá. Z jeho prístupu by si mali zobrať príklad hlavne mladí hráči, ktorým by malo dopnúť, že klub a spoluhráči ich potrebujú na ihrisku a nie na policajne stanici, kde sedia pravidelnejšie než v šatni na Lambeau Fielde. Jordy, ďakujeme za všetky spomienky a emócie, ktoré sme za tých 10 rokov spolu prežili a v novom pôsobisku, takisto aj v osobnom živote prajem minimálne toľko „TDs“, koľko si skóroval pre Green & Gold farby. Ďakujeme Jordy! Pevne verím, že jedného dňa sa bude môcť vrátiť a ukončiť svoju futbalovú kariéru v drese Green Bay Packers.

Na záver tu použijem ešte pár viet, ktoré som napísal aj na facebook: „ÁNO, jeden hráč tím nerobí, no keď ste začali fandiť tímu aj kvôli jednému hráčovi, tak ten hráč pre vás predstavuje niečo špeciálne a vidíte v ňom svoj milovaný tím. No a keď príde ten moment odchodu, tak to vo vás vyvolá neopísateľné pocity. #87 Go Pack Go!“

Damarious Randall na Twitteri a jeho pravdivé slová. 

7 thoughts on “Dva nové podpisy a jeden emočný odchod

 • 14 marca, 2018 at 16:11
  Permalink

  Nezbyva nez 100% souhlasit s kazdym slovem, navic je to skvele napsany clanek. Je to hrozna ztrata a podle me i nesmyslna. Vubec si nejsem jisty, jestli je novy staff aspon o niklak schopnejsi, nez byl ten predchozi. A taky by me neprekvapilo, kdyby Aaron odmitl podepsat novy kontrakt, ale snad se to nestane

  Reply
 • 14 marca, 2018 at 16:53
  Permalink

  Myslím, že toto je zlé rozhodnutie z oboch strán. Neverím, že Jordy môže kdekoľvek inde podávať také výkony, ako sa mu to darilo s Aaronom.
  Z pohľadu packers je to ešte horšie. Rozbyli sme fungujúcu spoluprácu na úkor potencionálneho úspechu (s veľkou mierou rizika). Snáď sa Jimmy rýchlo začlení do týmu, ale myslím, že nás čakajú ťažké časy. ?

  Reply
 • 14 marca, 2018 at 17:32
  Permalink

  Zdá se mi to, nebo je ve většině článků více negace než pozitiva? Já to zase tak černě nevidím. Nějaké změny nastat musely a podpis Muhammeda vidíte jako big deal. Nevěřím, že Jordy měl takovou vysokou cenu a salary cap není nafukovací. Nechme se překvapit. Go Packs Go!

  Reply
  • 14 marca, 2018 at 19:17
   Permalink

   Keď má niekto ideálny scénar, ako by malo vyzerať dianie v jeho obľúbenom týme, tak každá zmena, ktorá tomu nezodpovedá je preňho zlá. Presne takto ja cítim dianie okolo Jordyho a Jimmyho. Na druhú stranu som bol veľmi rád keď do týmu prišiel Kizer, takže asi toľko z pohľadu amatéra fanúšika ?
   Ale máš pravdu, nechajme sa prekvapiť, snáď nám dobre vyjde draft a nasledujúca sezóna bude zase skvelá.

   Reply
   • 14 marca, 2018 at 22:03
    Permalink

    Já plně s tebou souhlasil, že ideální by byl cut Cobba, ale asi něco muselo být proč padla volba na Jordyho a mít 3 WR over 10M je opravdu luxus. A pokud jsem dobře pochopil, tak A-rod o tom byl informován ješt před tím cutem Jordyho. Samozřejmě se vyjádřil, že lidsky ho to zasáhlo, ale z vyjádření nepramenilo, že by tímto cutem byl znechucen a ještě i osobně volal Jimmymu Grahamovi. Možná opravdu ví než my. Ideálně bych chtěl mít oba nové i Jordyho. Ovšem kde na to vzít a nekrást? Ještě doufám, že nějakého CB z free agency přivedou. Ikdyž hvězdy jsou vyprodané, ovšem i zbylá
    jména nejsou zbytečná a mohli by být za lepší peníz. Stejně nejvíc se ukáže až na hřišti. A pokud budeme Aaron zdravý a obrana bude fungovat, tak o sezónu nemám obavy. Have a fun. ?

    Reply
 • 15 marca, 2018 at 6:40
  Permalink

  – mě propuštění JN dává smysl. Je jasné, že 3WR +10mio jsme si v týmu nechat nemohli. A Cobb se mi zdál loni přeci jen lepší a JN má menší death money. Je to sice legenda, ale NFL je hlavně byznys.
  – osobně bych ještě pustil i Cobba, protože je větší pravděpodobnost, že AR z někoho udělá hvězdného WR než, že najdeme slušného CB v draftu.
  – očekával jsem i propuštění Matthewse, který je v poměru cena/výkon u nás dle mě nejhůře a příchod CB.
  – zatím mě FA ze strany našeho nového GM docela zklamala. Vyhlašoval jak chce být agresivní, ale to co provedl s JN byla dle mého jen nutnost. A hlavně nechal sedět na prameni tu největší žábu a ještě mu o rok prodloužil smlouvu.
  – opět můžeme, jako každý rok, číst vyjádření o naší mladé, zlepšující se a perspektivní obraně (Pettine, McCarthy). Takže z toho vyvozuji, že to bude ještě horší než loni. I když to snad už není možné.

  Reply
 • 15 marca, 2018 at 9:13
  Permalink

  JN 87 je legenda Green Bay a je to opravdu ztráta, ale pamatuji si stejnou situaci a stejnou reakci fanoušků když tým opouštěl Greg Jennings a zvládli jsme to možná i lépe bez nej. Navíc Cobb je na slotu určitě lepším hráčem jak Jordy. Pokud udržime náturu Wilkersona tak to bude obrovská posila. Graham do end zóny je skvělý. A souhlasím s autorem, ze proste podepsat průměrného CB (a to v letošní FA byli všichni maximálně lehce nad průměrem) za takové prachy je blbost, to raději musíme věřit draftu a pokud to v něm nevyjde tak doufat, ze to Aaron zase přehazi ?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Potenciálni hráči na Drafte 2018 - Guards  |  Davante Adams ostáva v zeleno-zlatom drese!  |  PODCAST - Predstavenie, súpiska a rýchly pohľad pred prvým zápasom  |