REVIEW: WEEK #10 – Carolina Panthers vs Green Bay Packers

Dôležité víťazstvo vo Frozen Tundre!

Nebolo to pekné, alebo dokonalé. Avšak Green Bay Packers dokázali vo Frozen Tundre poraziť Panterov zo Severnej Karolíny pomerom 24-16! Posunuli sme sa tak na bilanciu 8-2 a máme pred sebou bye week! Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa v zápase udialo! 

AARON JONES JE SUPERSTAR!

Po druhý krát v tejto sezóne sa stalo, že náš running back Aaron Jones zakončil zápas s minimálne 3 nabehanými TDs. Proti Panthers mal 13 behov pre 93 yardov a 3 TDs. Aktuálne sa delí s RB Panthers Christianom McCaffreym o prvé miesto v počte celkových TDs – 14. Vyzerá to tak, že aktuálne je AJ už profesionálnym Lambeau Leaperom. Keď číslo 33 dostane loptu do rúk, tak sa dejú dobré veci. Jones dokáže takmer všetko, to sme už rozoberali niekoľkokrát. V tomto zápase dokázal perfektne behať medzi lajnmenov, odraziť sa spoza ofenzívnej lajny, bežať smerom späť, namieriť si to k sajdlajne a aj napriek tomu získať dôležité yardy. No a samozrejme je stále hrozbou v passovej hre. Zabralo to trošku viacej času, no Matt LaFleur dokázal rozvinúť Jonesov plný potenciál a práve teraz môžme vidieť skutočné výhody jeho behovo-orientovaného útoku.

McCaffrey, Gurley a práve náš Jones sú jedinými RBs od roku 2018, ktorí majú na svojom konte plus 15 behových TDs a pri tom majú priemer 4.5 yardov na jeden beh. Jones vyniká v situáciach, keď je jeho tím v red zone. Doposiaľ mal 22 behov vo vnútri 20 yardovej línii a z toho 11 premenil do 6 bodov. Žiadny iný hráč v NFL nemá v tejto hernej činnosti viacej než 9 behových TDs a v tejto štatistike Jones doslova drví celú NFL. Aj vďaka nemu sú Packers 3. najlepším tímom, čo sa týka skórovania v red zone. Z 38 tripov v red zone zakončili 24 touchdownom, čo je percentáž 68.6%. Jones je na 7. mieste, pokiaľ sa jedná o passer rating QB, keď hádže prihrávku na konkrétneho hráča. Na prvom mieste je Cooper (141.1), potom Ekeler, Lockett, Thielen, Hill, Hooper a Jones (121.7). Jones spôsobil už 32 missnutých tackles, čo je 7. najvyššie číslo v NFL aj napriek tomu, že je len 13. v počte ponúknutých behov. Jones v zápase proti Panthers čelil preplnenému boxu pri 69.23% behov, čo je najvyššie číslo v lige. No aj napriek tomu mal na 13 behov 93 yardov a 3 TDs. 

Aaron Rodgers po zápase povedal, že je čas na to, aby sme začali premýšľať o Jonesovi ako kandidátovi na ocenenie MVP a k tomu názoru sa pridal celý tím. Pridávam sa aj ja!! Ak sa môže hovoriť o tom, že McCaffrey si zaslúži MVP, tak o Jonesovi sa musí hovoriť takisto! Jones bojuje s McCaffreym o vedenie v počte TDs. Avšak McCaffrey hrá tak 95% snapov. Pričom Jones si ich delí s Williamsom a v tomto zápase si ich rozdelili presne 50-50 (13-13). Jones má rovnakú produkciu ako McCaffrey, avšak hrá o polovicu snapov menej! Americký futbal je najmä o tom, aby ste skórovali viacej bodov než súper a tým pádom vyhrali zápasy. Aaron Jones skóruje viacej než hociktorý iný hráč v NFL. Nie je toto to najhodnotnejšie? MVP!!! Ak nezahrniete Jonesa do konverzácii o MVP, tak prosím prestaňte hovoriť. Lebo sú to len prázdne slová. 

MATT LAFLEUR A JEHO ÚTOK

Na základe kvalitnej behovej hry sa Packers podarilo rozbehnúť play-actions a atakovať tak downfield súpera. Packers robili presne to, čo mali robiť minulý týždeň v LA. Celkovo sme mali 26 behov s priemerom 6.0 yardov na jeden beh. Tandem Jones & Williams si dokopy pripísal 146 nabehaných yardov. Jones mal priemer na jeden beh cez 7 yardov a Williams takmer 5. Packers sa tak stali len 5. tímom v histórii od roku 1970, ktorý mal plus 160 nabehaných yardov s 3 a viacerými behovými TDs na menej než 30 behových pokusov. Z toho pramenili spomínané deep shots pre 37 & 38 yardov na Adamsa a 48 yardov na Grahama. Matt LaFleur vymyslel perfektný game-plan, ktorý fungoval a hráčov dokázal po poslednom výstrelku v LA vrátiť na zem.

Mohlo to byť ešte veselšie, nebyť Rodgersových chýb. Minul niekoľko hodov. Keby hodil lepšiu prihrávku na Lazarda, tak je to TD. Keby hodil presnejšiu loptu na Adamsa, tak je to TD a nie len zrazená prihrávka. Prehodil úplne voľného Lazarda v end zone tesne pred polčasom. Namiesto krátkeho checkdownu na úplne voľného Jonesa hodil prihrávku do end zone, ktorá nemala šancu na úspech. Rodgers v tejto sezóne až príliš netriafa deep shots. Avšak viete čo je na tomto všetkom najúsmevnejšie? Hovoríme, že Rodgers nehrá na tom štandarde, ako niekedy. S kým ho porovnávame? Porovnávame ho s jeho vlastnou osobou. A prečo? Lebo tu nie je nikto lepší, kto by hral na takejto vysokej úrovni. Keď sa písala história s názvom RUN THE TABLE, tak Rodgers hral počas tejto série v takej fazóne, ako žiadny iný QB v histórii NFL v toľkých po sebe idúcich zápasoch. Dokáže si udržať tento štandard? Určite, že nie. To boli doslova nadľudské výkony. A ľudia porovnávajú aktuálneho Rodgersa práve s týmito výkonmi. Rodgers sa stará o loptu. Nerobí zbytočné chyby a toto je spôsob, akým vyhrávate zápasy v NFL! Rodgers hrá stále na svojej vlastnej úrovni, na akej nehrá ani jeden QB v aktuálnej NFL. BODKA!

NÁVRAT IBRAHEIMA CAMPBELLA

DB Ibraheim Campbell možno nehral futbal 11 mesiacov od vtedy, ako si pretrhol predný krížny väz, no v tomto zápase nám predviedol nádejný návrat na ihriská NFL. Perfektne dokázal zohrávať úlohu hybridného safetyho vedľa Blaka Martineza a zápas zakončil so 6 tackles, čo bolo naše tretie najvyššie číslo a spôsobil aj jeden fumble, ktorý však zaľahli hráči súpera. Dokázal dostatočne rýchlo rozoznávať routy súperových hráčov, podporovať behovú hru a celkovo odohral fakt dobrý zápas. Pettine ho využíval aj na to, aby stále držal očko na McCaffreym, ktorého nepustil ku žiadnej väčšej play. Vo svojom prvom zápase po vážnom zranení odohral 42/73 defenzívnych snapov, vo štvrtej štvrtine bol takmer vkuse na ihrisku a defenzívny koordinátor Mike Pettine dal jasne najavo, že mu verí a počíta s ním ako so stavebným kameňom svojej obrany. Spárovať adekvátneho hybridného safetyho (Redmond nie je adekvátny) s Blakom Martinezom má výhodu v tom, že práca Martineza je jednoduchšia, nemusí sa sústrediť na všetko úplne sám a Adrian Amos môže ostať doma v downfielde a nemusí sa trepať do boxu pri každej jednej play. 

KENNY CLARK BOL DOMINANTNÝ

Kennyho Clarka bolo vidieť pri každej jedne play a v backfielde bol celý deň. Kenny už má plné zuby ľudí, ktorí hovoria, že nehrá nič a v tomto zápase svojich strážcov doslova roztrhal v zuboch. Krásny príkladom je play, keď Pettine poslal 3-man rush, na Clarkovi bol dvojblok, ten si ho rozdelil, prešiel cez nich a už bol na QB Allenovi. Počas tejto play si Kenny musel hovoriť: „Ja vám ukážem vy svine, kto je tu stále kráľom.“ Napočítalo sa mu 10 tlakov na QB, čím si stanovil svoje kariérne maximum a vyzeral tak, že ho zranenia už moc nelimitujú. Darilo sa mu ako pri technických prienikoch do backfieldu pomocou skvelej práce rúk, ale aj klasickým silovým bullrushom. Bye week mu príde teraz vhod, nakoľko si bude môcť doliečiť svoje problémy s chrbtom, lýtkom a holeňou. Naša obrana bude potrebovať číslo 97 v plnej sile ku koncu roka. 

BRATIA SMITHOVCI

Preston Smith si v tomto zápase pripísal 2 sacky a 4 hity na QB Panthers Kyla Allena. Allena dokázal prinútiť k niekoľkým neskompletovaným prihrávkam a nie príliš optimálnym loptám. Preston je prvým hráčom v našom tíme, ktorému sa v tejto sezóne podarilo prekročiť hranicu 10 sackov a po zápase nám povedal, že za dosiahnutie tohto miľníku plánuje kompletne celej obrane kúpiť Rolexky. Jeho brat Z sa okolo Allena motal taktiež celý zápas, no sack sa mu nepodarilo zaznamenať. Carolina sa na neho sústredila a snažila sa ho čo najviac vypojiť z hry. No ani to nestačilo a Allen sa niekoľkokrát zázračne vyhol sacku. Náš tréner OLB Mike Smith po zápase povedal, že mu za tento zápas napočítal 14 tlakov na QB. Pro Football Focus hovorí o 12 tlakoch. Absurdné čísla!

ROZHODNUTIA TRÉNEROV

Do konca polčasu zostávali 2 sekundy, Packers boli pár milimetrov od goal line a LaFleur sa rozhodol, že to pôjdeme hrať. Nájdu sa ľudia, ktorí toto jeho rozhodnutie odsudzujú, avšak ja a drvivá väčšina fanúšikov, či ne-fanúšikov Packers, alebo novinárov (Packers či ne-Packers) s týmto rozhodnutím súhlasia. Avšak zacallovaná play sa nevydarila podľa plánu a McCoy zložil Williamsa hneď po tom, ako mu Rodgers predal loptu. LaFleur po zápase povedal, že keby sa mal rozhodnúť ešte raz, tak by šiel do toho znova, len by zmenil play-call, zostal by pri behu, len by zvolil iný beh. Hráči po zápase povedali, že to je ich chyba. Tréner im verí, má v nich dôveru a oni ho sklamali tým, že tú play totálne nezvládli. Bloky boli fakt zlé, zle si prebrali hráčov a McCoy sa dostal k Williamsovi takmer úplne neblokovaný. LG Elgton Jenkins šiel do pravej strany pomáhať centrovi Coreymu Linsleymu a LT David Bakhtiari si mal prebrať práve Geralda McCoya, avšak toho sa poriadne ani len nedotkol a výsledok poznáme. Rozhodnutie LaFleura dáva zmysel aj preto, že ofenzívna lajna Packers počas celého prvého polčasu úplne dominovala nad DL súpera a behalo sa do nej jedna radosť. LaFleur chcel nadviazať na momentum svojej behovej hry, avšak tí nespravili to, čo mali. Čo už… 

Keď sa head coach Panthers Ron Rivera rozhodol ísť po touchdowne zahrávať 2-point conversion, tak veľa ľudí si hovorilo, že čo to vlastne robí?!! No keď si to premyslíte hlbšie, tak to dáva zmysel. Štatistika hovorí o tom, že keď idete po 2 body, tak vám to dáva vyššiu šancu na víťazstvo. Premeniť 2-point conversion je v NFL tak 50-50. Takže keď Panthers prehrávali 24-16, Rivera dal sebe a svojmu tímu šancu 50-50 na to, že bude prehrávať iba o 6 bodov. Ak by sa to udialo, tak by mu následne stačilo len zastaviť súpera, skórovať TD a kopnúť extra point. Ak by mu potvrdenie za 2 nevyšlo, stále by mohol zápas vyrovnať druhým pokusom o 2-point conversion – ak by sa mu podarilo skórovať ďalší TD. Do úvahy musíme zobrať to, že mal k dispozícii mladého QB Kyla Allena proti Aaronovi Rodgersovi, tak sa mu vôbec nedivím, že sa snažil ten zápas skrátiť a neťahať sa do prípadného predĺženia. Čím dlhšie sa bude hrať, tým väčšiu výhodu majú Packers. Takže pre Riveru a Panthers nebolo predĺženie výhodou. Po zápase Rivera povedal, že sa na 100% držal štatistiky. 

HRDINA, O KTOROM SA NEHOVORÍ

Keby ho nebolo, tak by Panthers tesne pred koncom zápasu mohli stav zápasu vyrovnať. Nehovorím o nikom inom, než o OLB Kylerovi Fackrellovi a ILB Blakovi Martinezovi. ILB Blake Martinez tesne pred snapom presunul Fackrella do pravej strany, kde nebol vôbec nikto a keby sa tam nepostavil, tak je to jednoduchý TD. Celá naša defenzívna lajna bola mimo pozície a ako Clark, tak aj Fackrell neboli na snap pripravení. No Fackrell aj napriek poriadnemu zmätku dokázal prekĺznuť cez ľavého guarda Grega Van Rotena a hitnúť McCaffreyho ešte v backfielde, čím doprial Prestonovi Smithovi viacej času na to, aby sa dostal k runnerovi a pomohol mu tak v extrémne dôležitej skládke. Panthers musia ten ich útočný play call milovať, špeciálne keď bol ľavý guard práve na Fackrellovi a ten nemal zozadu žiadnu pomoc od LB a safety hral jednoznačne na prihrávku. Packers boli v extrémnych sračkách, no Fackrell sa predviedol a my mu môžme len poďakovať. ĎAKUJEME SACKRELL!!!

NIEČO PUSTIŤ, AVŠAK NEZLOMIŤ SA!

Ako som písal v mojom zápasovom preview. tento zápas vyhral ten tím, ktorá lepšie bránil v red zone. Obrana Packers si pripísala dve veľké stopy v red zone a udržala tak Panthers od end zone. Obidva tripy do red zone prišli po dlhom drive. Prvý bol dlhý 10 plays, 81 yardov a skončil sa zrazenou prihrávkou v podaní S Amosa, ktorú zachytil pre interception skvele hrajúci veterán CB Williams. Potom extrémne dlhý drive v závere štvrtej štvrtiny, ktorý obsahoval 18 plays pre 83 yardov, no skončil sa stopkou tesne pred goal line a Packers tak tento zápas vyhrali. Obrana Packers aktuálne vedie NFL so 4 interceptions v red zone, čo je rovnaké číslo, ako mali v sezónach 2015-2018 dokopy!!!! 

ZBYTOČNÉ PENALTY!

False start hneď pri druhej útočnej play zápasu na domácom Lambeau Fielde. To si musíte robiť zo mňa prču… QB Aaron Rodgers si zoberie timeout, aby predišiel delay of the game. Po timeoute príde na ihrisko a Packers dostanú penaltu za delay of the game. Skoro som pri tomto vyhodil notebook von oknom!!! 3rd&4 na 7 yardovej línii Packers – Z. Smith skočí do neutrálnej zóny…. 4th&1 na 4 yardovej línii Packers – P. Smith je v offside, Panthers daruje nový set downov. Savage ukončil zápas, avšak penalta dala Panthers nový dych a obrovskú šancu. Tieto dve penalty boli v záverečnom drive zápasu!!

OSTATNÉ POSTREHY

 • CB Jaire Alexander bol v skvelej pozícii pre rozhodujúcu pick-6 a mohlo byť vymaľované. On to však dropol a posledný drive Panthers tak pokračoval. O pár hier neskôr ma opäť šancu na íčko, avšak opäť loptu nezachytil. Ak chce byť All-Pro hráčom ako hovorí, tak musí takéto dôležité plays zahrávať. 
 • Obrana Packers pravidelne pokazí coverage a to špeciálne v zone schémach. Súperovi WRs sú nie že voľní. Oni sú úúúúúúúúúúúlne voľní. Toto je neakceptovateľné už v druhej polke sezóny. Toto sa nesmie stávať. Nepoviem ani slovo, keď sa to stane v prvom zápase sezóny. Ale v desiatom?!! 
 • MVS padá v depth chart našich WRs. Za celý deň Rodgers na neho hodil len jednu loptu a aj pri tejto lopte sa nedokázal vyšplhať do požadovanej výšky. Odohral len 11 ofenzívnych snapov a aktuálne je pred ním ako Adams, Allison, Lazard, tak aj Kumerow. 
 • WR Davante Adams a jeho behanie routes je proste pastva pre oči. Na to sa dá pozerať celý deň. 
 • TE Jace Sternberger predviedol niekoľko skvelých blokov ako v behovej hre, tak aj v pass-protection a určite si už získava dôveru trénerskeho tímu. Skvelá práca od nováčika. 
 • Keď už hovorím o tých tight endoch, tak čo tie získané yardy po zachytení prihrávky v podaní starého muža Jimmyho Grahama? Ten zrejme čítava moje články a chce mi dokázať, že sa mýlim. 
 • LG Elgton Jenkins je proste neskutočný. Wow. Nemám slov. Nepustil žiadny tlak na QB a bol dominantným run blockerom. 
 • Ofenzívna lajna odohrala veľmi kvalitný zápas. Avšak LT David Bakhtiari bol jednoznačne najslabším kúskom. 
 • Sledovať CB Kevina Kinga je niekedy frustrujúce. Odohrá niekoľko perfektných sérii, no potom pustí nejaké tie úplne jednoduché zachytené prihrávky. Potrebuje podávať konzistentnejšie výkony. Napríklad pri otváracom drive Panthers dropol do deep zone coverage na svojej strane, avšak všetci ostatní ostali v man coverage, výsledkom bol zisk 38 yardov pre Moora. 
 • P J.K Scott puntoval pre 68 yardov. Problémom bolo to, že to bola dĺžka jeho prvých dvoch puntov dokopy… 
 • Packers majú na svojom konte nula prehier v tejto sezóne, ak sa im podarilo spôsobiť turnover.
 • Rozhodcovia boli zase raz totálne na smiech. Roughing the passer na Aarona? Hahaha… si musíte robiť srandu… Allen Lazard je najsilnejším hráčom v lige. Svojho obrancu drobným pohybom odhodí na 8 metrov a je z toho OPI… Ďalšia OPI v end zone proti Adamsovi – ďalší výsmech. Neodpískaný intentional grounding voči Allenovi, určite nebol mimo pocketu… Už na to proste nemám síl.
 • Mimochodom pre všetkých mudrcov, ktorí tvrdia, že je to proste Rodgers, tak sa RTP hodí pri každom dotyku jeho prirodzenosti. No toto vôbec nie je pravda. Od roku 2010, bolo v NFC North najviac RTP odpískaných v prospeh Bears (44), Vikings (33), Lions (29) a až na 4. mieste sú Packers (28). Ale áno, rozhodcovia to hádžu v náš prospech…
 • Tých 1,946 prestrihov na otca Kyla Allena ma už fakt vytáčalo. Oukej, raz ho ukážem, prípadne pri oslave TD, ale nie pred a po každej jednej play…
 • Troy Aikman musí počas zápasov Packers vždy ukazovať to, ako silno nenávidí Green Bay Packers. Packers skórujú TD a on povie, že sme mali len šťastie… Tak ako mám obrovský rešpekt a obdiv voči Romovi, tak voči Aikmanovi nemám ani len štipku rešpektu a za mňa to je jedna usmrkaná Cowgirl, ktorá začne peniť hneď ako Packers začnú v zápase vyhrávať a hlavu má červenú ako Červená Karkulka. O tomto mali zábavnú výmenu moji obľúbenci Corey Behnke s Aaronom Naglerom v poslednom Packers Transplants na CheeseheadTV. Ako som už napísal aj na svoj Twitter – pridávam sa na stranu Coreyho! Kto by chcel, tak to môže nájsť tu na mojom účte: https://twitter.com/RichardUtis
 • Do bye weeku ideme s bilanciou 8-2, divíznym vedením a po bye weeku hráme o prvé miesto v NFC!!!
 • Pamätáte si takúto situácie, že sme išli do bye weeku takmer úplne zdraví? Ja nie a toto je vizitkou skvelej práce head coacha Matta LaFleura, ktorý sa o svojich hráčov dokáže postarať a sú fresh. 
 • Milujem tento tím!
 • GO PACK GO!!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *