STALO SA V MINULOSTI: I (ICE BOWL)

1967 NFL Championship Game

V roku 1967 sa do NFL Championship Game dostali tímy Dallas Cowboys a Green Bay Packers. Zápas sa konal 31. decembra na Lambeau Fielde v Green Bay, Wisconsin. Na Lambeau Field v ten deň pricestovalo 50 861 divákov. Tento zápas mal rozhodnúť, ktorý z týchto dvoch tímov sa dostane do Super Bowlu II a vyzve šampióna AFL.

Dallas Cowboys (9-5) vstupoval do zápasu ako víťaz východnej konferencie. Domáci Green Bay Packers (9-4-1) boli víťazmi západnej konferencie a obhajujúcim ligovým šampiónom. Vďaka prírodným podmienkam, v ktorých sa hralo, rivalite medzi Cowboys a Packers a dramatickou koncovkou sa ‚Ice Bowl‘ považuje za jeden z najlepších zápasov v histórii NFL! 

Prečo sa tento zápas vlastne označuje ako ‚Ice Bowl‘? 

Teplota počas zápasu bola – 26°C a s pridaním vetru, pocitová teplota dosiahla priemernú hranicu až – 44°C!

Priebeh zápasu:

V úvode zápasu Packers predviedli 83 yardový TD drive. Tento drive trval 9 minút a odohralo sa v ňom dokopy 16 hier. Na konci tohto drivu bol 8 yardový TD pass od Barta Starra na Boyda Dowlera. Packers sa tak ujali vedenia 7-0. Následne obranca Packers nedovolila Cowboys nič a donútila ich k puntu a útok Packers udrel znova. Drive sa skladal z 13 yardového behu Bena Wilsona a 6 yardového behu Travisa Williamsa, následne Packers stáli pred 3&1 na 43 yardovej línií Dallasu. Starr zahral fake run na Bena Wilsona a v zápätí hodil 43 yardový TD na Dowlera. Packers viedli už 14-0. Ďalší drive Cowboys skončil po 2 hrách, keď Herb Adderley zachytil interception a loptu dostal až na 32 yardovú líniu Dallasu. No po behu bez zisku, nekompletnej prihrávke a sacku Georga Andrieho pre 10 yardovú stratu, vytlačili Cowboys z FG range.

Dallas vstúpil do druhej štvrtiny bez zisku prvého downu, no Green Bay sa dopustilo 2 turnoverov. Prvý, Starr sa dopustil fumblu, keď bol sackovaný linemanom Cowboys Williem Townesom, a Andrie doniesol loptu až do end zóny. A druhý turnoveru sa udial tesne pred pol časom, keď safety Packers Willie Wood po punte Cowboys si zamával o Fair Catch, no dopustil sa fumblu, ktorý zaľahol hráč Cowboys Phil Clark na 17 yardovej línií Packers. Následne kicker Danny Villanueva premenil 21 yardový FG a polčasové skóre bolo 14-10 pre Green Bay.

V tretej štvrtine Cowboys posúvali loptu po ihrisku jednoducho, dostali sa rýchlo na 18 yardovú líniu Packers, no linebacker Lee Roy Caffrey ukončil nádejný drive Cowboys, keď spôsobil fumble a loptu pre Packers získal Adderley. No Packers sa nikde nedostali a museli puntovať. Dallas sa opäť dostal na 30 yardovú líniu Packers, ale opäť nezískali žiadne body, keď Caffrey sackoval Mereditha pre 9 yardovú stratu na 3. downe a Villanueva nepremenil 47 yardový pokus o FG.

Počas prvej hry v štvrtej štvrtine, sa Cowboys ujali vedenia, keď zahrali halfback option play a RB Dan Reeves skompletoval 50 yardový TD pass na WR Lance Rentzela. Skóre bolo 17-14 pre Dallas. Neskoršie v štvrtej štvrtine, bol hráč Cowboys Dick Daniels potrestaný 15 yardovou penalizácou za facemask a Packers sa tak po punte dostali na loptu na 47 yardovej línií Cowboys. Packers získali výhodnú pozíciu na vyrovnanie zápasu, no kicker Don Chandler nepremenil 40 yardový FG. Do konca zápasu ostávalo 5 minút a Cowboys puntovali, Green Bay po punte začínali drive na vlastnej 32 yardovej línii.

Posledný útočný drive Packers začínali na ich vlastnej 32 yardovej línií a do konca zápasu ostávalo 4:50. Starr sa ujal úlohy vodcu a posúval Packers po ihrisku. Drive začal fakeom na svojich backov, no v downfielde nebol nikto voľný, tak prihral RB Donnymu Andersonovi, ktorý získal 6 yardov. FB Chuck Mercein následne získal 7 yardov. V ďalšej play Starr našiel voľného Dowlera v strede ihriska pre 13 yardov. No Cornell Green tackleoval receivera na hlavu a Max McGee musel nahradiť Dowlera. Dallas následne nepovolil Andersonovi žiadny zisk a tackleovali ho pre stratu 9 yardov. Anderson povedal Starrovi na sideline, že by mohol získať 8-10 yardov na dump passoch na LBs Cowboys. Starr tento tip využil a skompletoval 2 passy na Andersona pre 12 a 9 yardov, a tak Packers získali prvý down a boli na 30 yardovej línií Cowboys. Mercein povedal Bartovi, že on je tiež voľný na ľavej strane a Starr ho následne našiel a Chuck dobehol až na 11 yardovú líniu Cowboys. Na časomiere svietil čas 1:11 do konca zápasu. Starr zahral hru, ktorú mal pripravenú na takúto situáciu, volala sa ’54-give‘ a Lombardi tuto hru zacalloval ako ‚sucker‘, tak ju mal zapísanú v play booku. LG Gale Gillingham išiel do jeho pravej strany ako keby to bol klasický sweep a RT Cowboys Bob Lilly nasledoval Gillinghama. Bob Skoronoski zablokoval Georgea Andrieho a Mercein sa cez túto dieru dostal až na 3 yardovú líniu. V ďalšej play Anderson doniesol loptu až na 1 yardovú líniu a získal first down. Následne sa Anderson 2x pokúšal prebiť linu Cowboys, no 2x sa na zamrznutom ihrisku pošmykol a bol zastavený na 1 yarde od end zóny. Druhý krát takmer spadol ešte pred tým, ako mu Starr predal loptu, Packers si vybrali svoj posledný timeout.

Lombardiho družina stála pred 3&1 a 16 sekúnd do konca zápasu. Starr sa šiel na sidelinu poradiť s Lombardim. Starr sa opýtal RG Jerryho Kramera, či na zamrznutom ihrisku bude schopný zahrať wedge play a Kramer mu odpovedal jednoznačne „yes.“ Summerall povedal ostatným komentárom CBS, že sa máme pripraviť na roll-out pass, pretože bez timeoutu by mohla neúspešná behová hra znamenať koniec zápasu. Landry povedal, že aj on očakáva rollout pass, a ak bude neúspešný, čas sa zastaví a Packers budú mať k dispozícii ešte 4. down na víťazný TD, alebo FG, ktorý by znamenal vyrovnanie zápasu a predĺženie. No pass protection Packers bola na ťažkom teréne v tomto zápase veľmi zlá, keď dovolila Cowboys sackovať Starra hneď 8x! Starr na side line povedal Lombardimu: „Tréner, linemani budú schopní zahrať wedge play, no backom sa šmýka. Som tu, môžem poprešlapovať nohami a potom vbehnúť dnu.“ Lombardi povedal Starrovi: (Napíšem to v angličtine, lebo to tak dobre znie) „Run it, and let’s get the hell out of here!“ Pat Peppler sa opýtal Lombardiho, čo zacalloval Starrovi a Vince odpovedal: „Keby som len vedel.“ Starr sa vrátil do huddlu a zahlásil:„Brown right 31 wedge„, hra bola pôvodne určená pre predanie lopty FB, no svojim spoluhráčom nepovedal, že to bude on, kto si loptu ponechá a bude bežať.

V rádiu zaznelo: „Sú tu Packers, 3. down, inches od end zóny. 17-14, Cowboys sa snažia ubrániť vedenie, Packers sa snažia pripísať si body. Starr začína odpočítavať. Pripravuje sa na snap… Preberá zodpovednosť a ide si po TD a Packers sa dostávajú do vedenia! 20-17! A časomiera ukazuje 13 sekúnd dokonca a Green Bay Packers sa idú stať… Svetovými šampiónmi, šampiónmi NFL, 3x v rade!“ tieto slová hovoril Ted Moore, komentátor rádia Packers.

Don Chindler premenil extra point a Packers sa ujali vedenia 21-17. Po 2 neskompletovaných passoch bol koniec.

Dokument o Ice Bowle si môžte pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=FhNn7ENixBY&t=19s

 

 

3 thoughts on “STALO SA V MINULOSTI: I (ICE BOWL)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Davante Adams ostáva v zeleno-zlatom drese!  |