Prečo je LaFleur taký úspešný?

Keď prezident & CEO Green Bay Pacekrs Marh Murphy pred koncom sezóny 2018 vyhodil jediného head coacha, ktorého mal počas svojho pôsobenia vo funkcii, tak nám povedal, že dôvodom bolo to, že čas bežal a jeho odkaz mizol. Murphy sa rozhodol, že dá šancu stále mladému a len 39 ročnému chalanovi, aby viedol Green Bay Packers v ich 101. sezóne. 

Takmer presne pred rokom sme sa dozvedeli meno 15. head coacha v histórii Green Bay Packers. Stal sa ním človek, ktorý dovtedy ešte nikdy nepôsobil ako head coach, len ako koordinátor. Bol to Matt LaFleur. Vtedy sa nad jeho menom vznášali otázniky a my sme poriadne nevedeli, čo od neho čakať. Presne o rok neskôr sa nám tieto otázniky premenili na odpovede do už teraz veľmi úspešnej sezóny. 

Ako to len ten náš Matt dokázal? Však mal mať problémy s Aaronom Rodgersom, Rodgers ho nemal poslúchať, nakoľko pred ním LaFleur nemá autoritu, mal si robiť čo chce a trénerom nášho útoku mal byť neoficiálne práve samotný hviezdny quarterback. Toto boli názory, ktoré sa objavovali ako v diskusiách medzi fanúšikmi, tak aj medzi „televíznymi odborníkmi“. Matt však všetkým vytrel zrak a z nášho tímu spravil rodinu, v ktorej sú z hráčov bratia. Hneď na prvý pohľad naši hráči uvideli jeho energiu a entuziazmus, s ktorým sa dal do práce. Zabralo to síce nejaký ten čas, kým sa prispôsobili jeho trénerskému štýlu, filozofii a vnímaniu futbalu. Plynul deň za dňom a LaFleur si získaval hráčov na svoju stranu vďaka svojmu play-callingu, správaniu, prístupu a úprimnosti. Veľmi nepočujete o tom, že by sa v Green Bay niečo zmenilo, avšak LaFleur dal dole vo svojich meetingových miestnostiach Lambeau Fieldu staré fotky bývalých skvelých hráčov Packers a nahradil ich tvárami hráčov svojho aktuálneho tímu. Jeho hráči nám priblížili to, prečo je Matt tak úspešným trénerom už vo svojej prvej sezóne.

„O histórii môžte hovoriť celý deň, ale je to taktiež o prítomnosti. Celú našu históriu rešpektujeme, no nemôžeme sa zaseknúť v minulosti. Musíte sa pozerať smerom dopredu. Máme tu chalanov pri ktorých chcete, aby sa cítili tak, že idú písať svoju históriu. To je to, čo priniesol do tímu a čo sme si všetci zobrali k srdcu,“ povedal cornerback Packers Tramon Williams. 

LaFleur počas svojej prvej sezóny dosiahol neobyčajné úspechy. Ruku na srdce a priznajte sa, kto si myslel, že Matt dokáže nasledujúce veci:

  • Stať sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers do post-season vo svojej prvej sezóne. 
  • Stať sa prvým head coachom, ktorý doviedol Green Bay Packers k divíznemu titulu vo svojej prvej sezóny. 
  • Spraviť najväčší jednoročný výkonnostný skok v histórii franchise Green Bay Packers, keď jeho tím vyhral o 7 zápasov v regular-season viacej, než v minulej sezóne. 
  • Stať sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne dosiahol na 13 víťazstiev.
  • Vo svojej prvej sezóne doviesť Packers k bilancii 6-0 v divízii NFC North. 
  • Stať sa prvým head coachom Green Bay Packers, ktorý vo svojej prvej sezóne vyhral doma 7 zápasov. 

All-Pro ľavý tackle David Bakhtiari bol starému head coachovi McCarthymu lojálny, nakoľko mu práve on pomohol k veľkému kontraktu. Bolo to pre neho ťažké vidieť ho odchádzať a začínať s niekym novým. „Možno som predčasne začal súdiť ďalšieho chlapa, ktorý sem príde. Sám som sa seba pýtal, či budem pasovať do toho, čo on bude chcieť robiť. No prišiel Matt a ten si nás hneď získal,“ hovorí náš hviezdny ofenzívny lajnmen. Bakhtiari hovorí o tom, že LaFleur je mužom svojho slova, je pokorný a je prvým, kto na seba berie zodpovednosť za hocičo čo sa stalo, je otvorený a úprimný. „Možno to znie ako klišé, ale toto sú vlastnosti, ktoré treba obdivovať, keď je tím na rok spojený, či už sa vyhráva, alebo prehráva,“ dodal Bakhtiari.

LaFleurov test na veľkom pódiu prišiel hneď v jeho prvom kariérnom zápase. LaFleur sa sta len druhou osobou v histórii, ktorá si odbila svoj debut v úlohe head coacha rovno v hlavnom vysielacom čase pri výkope sezóny NFL (vytvorený v roku 2002) a v tomto zápase nastúpil na Soldier Fielde proti domáci Bears. On tento zápas dokázal vyhrať. „Vo weeku 1 sme dosiahli na veľké víťazstvo. To nás nakoplo a vedeli sme, že za týmto chlapom musíme stáť,“ spomína nose tackle Kenny Clark. 

Na začiatku sezóny tu boli aj individuálne testy. Defenzívny lajnmen Dean Lowry mal v rozmedzí 3-5 weeku slabé výkony, ktoré boli na jeho pomery nezvyčajné. V tom prišiel LaFleur a povedal mu: „Je tu dôvod, prečo ti veríme. Ukľudni sa. Len choď na ihrisko a zahrávaj plays. To pre mňa znamenalo veľmi veľa,“ hovorí defenzívny lajnmen Dean Lowry.

V novembri LaFleur oslavoval svoju 40ku a svet Packers ho už začal vnímať ako schopného trénera, než neskúseného. „Jeho vek mu v našej šatni veľmi pomohol. Hlavne v komunikácii a vedení normálnych konverzácii. Prinúti vás to hrať tvrdšie pre takéhoto človeka. Oh yeah, na 100%,“ hovorí líder nášho tímu v počte tacklov Blake Martinez. Lowry k tomu dodal: „Nechová sa ako head coach, ktorý to robí prvý krát.“ Do debaty sa pridal aj Williams: „Sme si vekovo blízky, trochu sme sa spolu spojili, má mladú dušu.“

Ako tento rozhovor počúval kicker Mason Crosby, tak sa usmieval. Mason je o 5 rokov mladší než Matt a jeho deti sú od Mattových staršie. Do konverzácie vstúpil aj on a povedal: „Naše očakávania ohľadom toho, čo chceme dosiahnuť v deň zápasu sú veľmi jasné a stručné. Nemusíme k tomu pridávať zbytočné nafukovanie. Môžte vidieť skutočne odvážny tím, ktorý domov priniesol niekoľko skvelých výhier a všetko to začína hore.“

Bola to nejaká veľkolepá jazda s jasnými výsledkami? Nie. Nie všetky víťazstvá boli najkrajšie. No ako sezóna plynie, tak útok Matta LaFleura nám ukazuje záblesky geniality. Hovorím najmä o posledných troch zápasoch, kde bol jeho play-calling fakt parádny. „Toľko veľa skvelých callov ako reverzné hry a rôzne schémy. Fakt ma to udivuje, ako dokáže atakovať obranu. Hovorím si len, wow, to je fakt ťažké brániť. Wow, tento chalan má pre futbal fakt dobrú myseľ. Dokonca aj ten call na treťom downe na Davante Adamsa v závere 4. štvrtiny proti Seattlu. Veľa trénerov by tu len zvolilo beh, aby natiahli čas. No on veril svojim playmakerom, konkrétne Rodgersovi s Adamsom, ktorí spolu už hrajú veľmi dlho a predviedli perfektnú play, ktorá nám vyhrala zápas,“ hovorí Lowry. 

LaFleur a Jimmy po kľúčovom first downe na konci zápasu so Seahawks.

Po nedeľnom zápase naši hráči prišli do šatne ako jeden celok. Poskakovali, radovali sa, boli veselí. Rodgers každého tľapkal po chrbte a spoluhráči sa navzájom objímali. Medzi nimi stál Matt LaFleur, ktorý bol ako odtrhnutý z reťaze. Práve porazil 68 ročného Peta Carrolla. Samozrejme, je to tímový šport a toto bol tímový výkon, avšak na LaFleurovom resumé to len pridalo. Jeho Packers budú teraz bojovať o miestenku do Super Bowlu proti 49ers!

„Prísť do organizácie a okamžite zmeniť kultúru, zmeniť víťaznú bilanciu a dostať nás k jednému víťazstvu od Super Bowlu… Pozrite sa čo dokázal. Je to úžasné. Páči sa mi, ako nikto nikto o tomto nehovorí. Nemyslím si, že si to ľudia vôbec uvedomujú,  že toto je nováčik na poste head coacha a pozrite sa na to, čo robí,“ hovorí Bakhtiari.

„Od prvého dňa keď sem prišiel, tak dal tento tím do rúk svojich hráčov. Všetko postavil okolo nás. Dal nám kľúče od auta, nechal nás byť sebou. Môžete mať zábavu, môžete tancovať a robiť rôzne vtipy. Sme mladý tím. Každý je samým sebou a je to skutočne príjemné prísť sem a dať sa do práce so svojim tímom.“ hovorí Clark. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *