2019 NFL DRAFT ŠPECIÁL #4: NOVÝ CLAY MATTHEWS

Nájdete sa tento rok na Drafte nový Clay Matthews?

Na NFL Drafte v roku 2009, sa Green Bay Packers tradovali nahor, aby si na 26. mieste zobrali dlhovlasého blonďatého outside linebackera Claya Matthewsa III, z ktorého sa stal líder obrany tímu zo zeleného zálivu na najbližšiu dekádu. Avšak sme v roku 2019 a Clay Matthews je už len históriou. Tím sa prekopáva od základov, prišiel kompletne nový trénerský tím, nový generálny manažér si stavia svoj vlastný tím a snaží sa nás zbaviť zbytkov Teda Thompsona. Každý tréner by chcel mať v tíme hráča ako Clay Matthews a každý generálny manažér by chcel takéhoto hráča draftovať. Uveríte mi, keď vám poviem, že sme síce prišli o starú verziu Claya Matthewsa, no hneď v zápätí môžme získať mladšiu verziu?! Asi nie, čo? No ja sa vám pokúsim ukázať, že šanca tu je!

Na univerzite Michigan pod Jimom Harbaughom hrával dlhovlasý blonďatý speed rusher s krvou Targaryena, ktorý mal najlepšiu známku spomedzi celej obrany Wolverines a práve táto obrana obsahovala mená ako Rashan Gary, či Devin Bush. Reč je o hráčovi menom Chase Winovich! Pred cca týždňom som dal von prvý diel zo série Draft špeciál, kde som rozobral prospekty, ktoré by sme mohli brať v prvom kole a ktoré majú moje sympatie. Avšak chýbalo tam jedno meno, ktoré som vynechal úmyselne a chcel som mu venovať jeden celý článok. No a tým menom je práve Winovich. 

Chase Winovich je nesmierne podobný práve nášmu bývalému skvelému hráčovi Clayovi Matthewsovi. Neveríte, tak začnem malou porovnávačkou. 

Clay Meria 6-3, Chase 6-2 3-4, Clay váži 240 libier, Chase 256 libier. Dĺžka Clayovej ruky je 32 1/4, dĺžka Chasovej je 32 3/4, Clay zabehol 40 yardov za 4.62s, Chase za 4.57s, Clay zabehol 10 yardov za 1.49s, Chase za 1.55s, Clay skočil do výšky 35.5 inchov, Chase 30.5 inchov, Clay skočil do diaľky 121 inchov, Chase 116 inchov, Clay zabehol 3-cone drill za 6.9s, Chase za 6.94s, Clay zabehol short shutle za 4.18s, Chase za 4.11, na bench spravil Clay 23 opakovaní, Chase 13, Clay má blond vlasy, Chase má blond vlasy. 

Podľa mňa je skutočne solídnym hráčom a jedným z najzáživnejších hráčov na sledovanie na tohtoročnom Drafte. Svoju college kariéru začínal ako tight end, no následne prešiel na druhú stranu lopty a počas posledných 3 rokov na univerzite nazbieral 164 tackles, 43 tackles for loss, 52 tlakov na QB a 18.5 sackov (väčšina týchto čísel prišla v posledných dvoch rokoch). Jeho celková známka od portálu Pro Football Focus je 90.3 a jeho úspešnosť vyhratých súbojov pri pass rushy je 21.7%, čo je 4. najlepšie číslo spomedzi všetkých hráčov na tohtoročnom Drafte. Chase je zároveň len jedným zo 4 hráčov na tohtoročnom Drafte, ktorí majú známku 85+ ako za run defense (86.4), tak aj za pass rush (89.2).

Winovich patrí len medzi hŕstku obrancov, ktorí zabehli 40 yardov pod 4.65s, zvládli 3-cone drill pod 7 sekúnd a vážia nad 250 libier. Ak chcete vedieť, koľko takýchto obrancov bolo, tak číslo je 13 (vrátane Winovicha) a tento zoznam obsahuje mená ako Vander Esch, Justin Houston, Jerry Hughes, Cliff Avril, DeMarcus Ware, či Brian Urlacher. 

Winovich patrí do tej lepšej skupiny EDGE hráčov proti behu, kedy dokáže využívať svoje futbalové IQ, rýchlo rozpoznať behovú hru a dostať sa do pozície, kde vie spraviť tackle. Winovich rozumie blokovacím schémam, vie sa dostať z blokov a vie kam sa má „vopchať“ aby bol úspešný. 

Keď sa jedná o pass rush, tak jeho najväčšou zbraňou sú ruky. Winovich dokáže perfektne pracovať s rukami a držať si blockerov od tela. Má elitný tzv. push pull a využíva ho najmä na to, aby rozhodil lajnmena z rovnováhy. Toto dokáže robiť snap za snapom počas celého zápasu. 

Winovich sa na univerzite Michigan vyvinul do produktívneho pass rushera a bolo najmä vďaka elitnému tzv. motoru. Film nikdy neklame a keď sa pozrieť na jeho hru tak zistíte, že ku QB sa dostane rýchlejšie než hociktorý iný hráč v tíme, za čo vďačí aj veľmi rýchlemu prvému kroku a obrovské číslo jeho sackov prišlo čisto po jeho snahe. Neviem či na tohtoročnom Drafte nájdete niekoho, kto hrá tvrdšie ako on. Je to nesmierne energický pass rusher, ktorý vás dokáže tlačiť a následne hodiť o zem. Dokonca aj v NFL nájdete len málo hráčov, ktorí by hrali každú play tak ako on. Keď sa pozeráte na jeho film, tak ho vidíte ako behá po celom ihrisku. V obrane Michiganu sú mená ako Gary alebo Bush, no keď sa pozeráte na hru obrany, tak neviete z Winovicha odtrhnúť oči. Winovich nebol tímovým kapitánom, avšak aj napriek tomu sa vyvinul do jedného z najlepších lídrov v krajine. 

Winovich má aj unikátny pohľad na svet, keď medzi jeho kariérnymi cieľmi je vrátiť značnú čiastku zo zárobkov na charitu. „Mám víziu toho, že pre nejakú charitu zarobím milióny. Chcem späť vrátiť viac než len zopár sto dolárov. Chcem mať skutočne pozitívny vplyv na spoločnosť,“ povedal Chase. 

Je tu mnoho konverzácií ohľadom toho, či Chase pôjde v prvom kole a v niekoľkých mockoch som ho tam aj videl, no všeobecne sa očakáva, že jeho meno zaznie až počas druhého dňa Draftu. Blonďatý Targaryen z Michiganu by bol skvelým doplnkom do obrany Mika Pettina a typologicky perfektným hráčom do rotácie s dvojicou Smithov. 

2 thoughts on “2019 NFL DRAFT ŠPECIÁL #4: NOVÝ CLAY MATTHEWS

 • 26 apríla, 2019 at 5:19
  Permalink

  Tak první kolo draftu je za námi.
  Mého vysněného TJ Hockensona nám vzali divizní rivalové Lions a druhou volbu Bushe Steelers.
  Ale jinak se to nese v duchu posilování defence z FA. Loni jsem psal, že nevěřím že něco můžeme uhrát bez pass rushe a safetyho. Po roce je všechno jinak a z těchto pozic může být naše chlouba. V defence vidím slabinu v ILB (Bush nebo White by se hodili). Martinez mi loni připadal slabší než před loni a druhého k němu nevidím. Ale jinak FA i 1 kolo draftu je plně v souladu s mojí filozofií – neprostupná obrana s tím, že se AR probere a něco ještě nahází. Za mě dobrý.

  Reply
 • Pingback:2019 DRAFT ŠPECIÁL #5: OSTALI VEĽKÉ MENÁ – Green Bay Packers SK/CZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mladíci na vzostupe?!  |  Packers podpísali Shaneila Jenkinsa  |