#5 Bart za kormidlom! Prekvapenie sezóny?

Kto je pre Barta najmilšie prekvapenie doterajšej sezóny? Stavím sa, že na 1x to nikto z vás neuhádne!

Po dlhšom čase vás opäť vítam pri mojej veľmi obľúbenej rubrike „Bart za kormidlom!“. Tentokrát som sa rozhodol, že vám prezradím, koho považujem za najmilšie prekvapenie tejto sezóny. Myslím si, že časť s názvom najväčšie sklamanie určite nemusím robiť, lebo to máme asi všetci rovnaké, nie je tam čo preberať a to najdôležitejšie je, že by som vás nemohol takto naťahovať, že kto to je. (Áno, je to Marty Bennett – najväčšie sklamanie). No ale poďme späť k tomu, kto je to najmilšie prekvapenie pre legendárneho Barta! Po veľmi zložitej analýze, ktorá zahrňovala spracovanie a vyhodnotenie štatistík, pozerania repríz zápasov a neustále pretáčanie plays a …. No dobre, nejdem to už naťahovať. Je to rookie punter Justin Vogel!

Kto by to bol povedal, že sa nováčik zo slnečnej univerzity na Miami takto uchytí v NFL! (Možno to je preto, lebo momentálne padol teplotný rekord počas zápasu na Lambeau Fielde a jemu toto počasie vyhovuje, no a keď príde na rad Frozen Tundra, tak nebude vedieť kopnúť do lopty….srandáááá). Áno, vyzerá to tak, že Vogel má očividne silnejšiu nohu ako jeho dvaja predchodcovia (Mashtay a Schum). „Cieľ je vždy jasný, tlačiť na svoje maximálne limity ako ďaleko dokážete loptu kopnúť bez možnosti na return. Avšak keď máte hang time nad 5 sekúnd, tak je to takmer vždy fair catch, pokiaľ nekopnete loptu naozaj ďaleko.“ Takto sa vyjadril na puntovanie Justin.

Samozrejme, že vždy sa bude pozerať na dĺžku puntov a punters budú porovnávaní na základe tohoto čísla. Hráč, ktorý nedokáže kopať loptu pravidelne nad 45 yardov sa dlho v tejto lige asi neohreje. No a práve s týmto sme mali v posledných rokoch obrovský problém. Nemali sme hráča, ktorý by dokázal pravidelne kopať adekvátne punty, či už vzhľadom na hang time, alebo dĺžku. Minulú sezónu sa k požadovaným číslam veľmi ťažko približoval Jacob Schum, no zachraňovala ho jeho presnosť. Takže náš generálny manažér Ted Thompson hľadal hráča, ktorý by dokázal tieto požiadavky spĺňať a nedoprial by súperovi ten krásny pocit pekného zisku na punt returne. Chcel hráča, ktorý dokáže poslať loptu dostatočne ďaleko a zároveň dostatočne vysoko na to, aby zvyšok hráčov stihol pokryť potenciálny return. No a do očka mu padol práve nedraftovaný nováčik Justin Vogel. 

„Myslím si, že Justin odvádza vynikajúcu robotu.“ povedal special teams koordinátor Packers Ron Zook. Vogel puntoval doposiaľ celkovo 19x počas prvých 4 zápasov a dosiahol priemer 45.9 yardov na punt a net priemer (zachytenie) 43.5 yardov, čo ho radí na 8. miesto medzi puntermi v celej NFL. Obidva čísla prekonávajú rekord Packers, ktorý drží Mashtay, ktorý v roku 2011 mal finálny priemer 45.6 yardov a najlepší net priemer mal v roku 2015 – 40.2 yardov, čo bola zároveň aj jeho posledná sezóna v našom tíme.  Schum mal priemer 43.2 yardov a net priemer mal 39.1 yardov, čo mu stačilo na chabé 27., respektíve 24. miesto naprieč NFL. 

„Cítim sa výborne. Celý proces je vzrušujúci. Myslím si, že vo väčšine zápasov som hral dobre a je to dobrý štart do sezóny. Avšak nikdy neviete ako sa bude situácia vyvíjať počas sezóny (asi naráža na zimu, ktorá sa neodvratne blíži). Myslím si, že mám silnú nohu a chcem si udržať svoju výkonnosť.“ povedal Vogel.

A chcete vedieť, aký ma Justin priemerný hang time? No je dosť slušný, 4.67s. Toto číslo s obrovským prehľadom prekonáva hodnoty Schuma (4.25s) a Mashtaya (4.09s) v ich najvydarenejšej sezóne v Green and Gold drese. Poďme sa bližšie pozrieť na Justinove časy. 4 jeho punty mali hang time vyšší ako 5 sekúnd, najdlhší mal hodnotu 5.52s. (To bola tá jeho bomba, ktorú Bengals nedokázali zachytiť). 10 puntov bolo vo vzduchu najmenej 4.5s, vrátane 8 z jeho posledných 12 pokusov. 

„Justinove punty nám dovoľujú hrať komfortne a vieme, že keď returner zachytí loptu, tak budeme pri ňom poriadne blízko. Tieto punty nám dovoľujú byť v jednej skupine a tým pádom returnera prinútime, aby nás musel obskakovať.“ hovorí LB Blake Martinez.

Tento rok sme zaznamenali rozdiel aj v povolených yardoch na jeden punt return. Minulú sezónu sme na jeden return povolili priemerne 9.4 yardov na 16 pokusov o vrátenie. 20x si returner zamával o fair catch a najdlhší return mal hodnotu 20 yardov. Túto sezónu Packers doposiaľ povolili priemerne na jeden punt return 5 yardov na 9 pokusov. Väčšinu stopiek vystavili naši špecialisti na tieto situácie Josh Jones a Jeff Janis. 4x si returner zamával o fair catch povolili sme jeden 20 yardový return hráčovi Bengals – Alexovi Ericksonovi (neviem či ma pamäť neklame, ale zdá sa mi, že to bolo po tom, čo Jones missol tackle, ale nie som si istý, nechce sa mi to spätne pozerať). Avšak keď si tento jeden return odmyslíme, tak priemer na jeden return je 3.1 yardov na 8 pokusov. Solídne nie?

Teraz mu prišla do cesty malá nepríjemnosť v podobe výmeny long snappera. V najbližšej dobe sa bude musieť Justin zohrávať s novým, ale starým známym long snapperom. Zraneného Bretta Goodeho nahradil nováčik Tybor Pepper. Vogel sa na túto tému vyjadril, že medzi veteránom Brettom a Pepperom je celkom markantný rozdiel. Goode sa vyznačuje konzistentnosťou a presnosťou, čo bol mimochodom dôvod, prečo ho Packers priviedli späť, avšak Pepper je podľa neho menej predvídateľný, ale hádže rýchlejšie lopty. Jeho snapom trvá menšiu dobu, kým sa dostanú práve k Justinovi, čo mu umožňuje poslať loptu preč do 2 sekúnd. „Cením si to, lebo všetko to je pre mňa teraz rýchlejšie, čiže je to aj o dačo jednoduchšie. Ak je on rýchly a ja pomalý, tak je to OK, pretože sa náš čas spriemeruje. Ale ak je on pomalší, tak ja potrebujem byť rýchlejší a musíme pracovať na súhre. Avšak ak sme obidvaja rýchly, tak nám to veľmi pomôže v ochrane. Cieľom je byť neustále rýchlejší.“ hovorí Justin. 

Keď som už načrtol to počasie, tak sa poďme na to pozrieť trošku podrobnejšie. Ako som už spomínal, Justin pôsobil na teplej univerzite v Miami (vyznelo to trošku čudne, ja viem), zatiaľ čo Schum hral v chladom Buffale. No a asi nemusím pripomínať, že vplyv počasia môže puntovanie značne poznamenať. Ale Schumovi nepomohla ani univerzita a počas zimy sa mu značne nedarilo. December bol jeho najhorším mesiacom počas sezóny. Preto si porovnajme jeho mesačné priemery: 

» September (11 puntov): 41.82, 39.1 net

» Október (9 puntov): 44.67, 38.7 net

» November (12 puntov): 48, 43.5 net

» December (19 puntov): 41.89, 37.2 net

„Justinovi som po zápase proti Falcons povedal, v týchto zápasoch musíš mať dobré štatistiky, pretože ich hráme pod strechou. No a keď sa dostaneme do novembra a decembra, tak to bude pre neho trošku ťažšie dosiahnuť čísla, ktoré chce. Myslím si, že stále musí pracovať na svojej zručnosti. Stále tam má niekedy nevyrovnané kopy, ale to nie je nič nezvyčajné, je to normálna vec. Musíme zapracovať na jeho technike a bude sa len a len zlepšovať.“ nechal sa počuť jeho tréner Ron Zook.


Justin si na nováčika vedie naozaj dobre a nečakal som od neho takéto dobré výkony. Preto som ho vybral za najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu sezóny! Len tak ďalej Justin, Go Pack Go!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  |