„Ak nehráte dobre, tak prídu následky!“

Brian Gutekunst sa jasne vyjadril, čo od svojich hráčov očakáva!

Hneď po skončení minulej sezóny nahradil Brian Gutekunst nášho vtedajšieho generálneho manažéra Teda Thompsona. No a ani po roku práce dáva Gute na Thompsona úplne zabudnúť a tím si buduje vlastnou cestou. Nemá žiadny problém čistiť tím od Thompsonových hráčov a do tímu si prináša vlastných hráčov a vyznáva vlastnú filozofiu budovania mančaftu. Takisto nám jasne ukázal, že pokiaľ hráči nespĺňajú normy, ktoré sa od nich očakávajú, tak pôjdu preč. A nezáleží na mene alebo na picku, kde boli draftovaní.  Za 9 mesiacov, čo je generálnym manažérom, tak prepustil alebo tradol 10 draft pickov Teda Thompsona: 2x 1. kolo, 1x 2. kolo, 1x 3. kolo, 2x 5. kolo, 2x 6. kolo & 1x 7. kolo. Z Draftu 2015 ostal na našej súpiske len ILB Jake Ryan, ktorý je však v injured reserve a je zranený na celú sezónu. Po sezóne mu končí nováčikovská zmluva a je veľmi pravdepodobné, že po tejto sezóne u nás neostane ani jeden hráč, ktorého Thompson draftoval v roku 2015. Pozrime sa na ďalšie Draft Classes. Z Thompsonovho Draftu 2013 máme len jedného hráča a to LT Davida Bakhtiariho. Z Draftu 2014 len dvoch hráčov a to WR Davante Adamsa a C Coreyho Linsleyho. Z celkových 28 draftovaných hráčov sú v momentálnom tím len traja. Toto je na plač, ako Thompson totálne odpálil niekoľko Draftov… Si zoberte, že Thompson v prvom kole zobral Datone Jonesa, ktorého už teraz v NFL nikto nechce a hneď za našim pickom si Texans zobrali WR DeAndreho Hopkinsa, ktorý je podľa mňa momentálne najlepším WR v lige a aj bez quarterbackov predvádza výkony ako z inej planéty. Si len predstavte útok v zložení Nelson, Hopkins, Adams… 

2 dni po Montgomeryho skrate ho Gute vytradoval a prakticky sa dá povedať, že prepustil, keďže pick v 7. kole 2020 je takmer totálne bezcenný. Novinári sa ho opýtali, či toto rozhodnutie má nejaké vplyv na šatňu Green Bay Packers. „Nemyslím si, že je to nevyhnutne správa, ktorá bola našej šatni poslaná. Myslím si, že každý jeden kto kedy hral v NFL rozumie tomu, že toto je biznis na základe výkonov. Takže ak nehráte dobre, tak prídu následky. Vždy robíme rozhodnutia, ktoré sú v najlepšom záujme nášho tímu. Nie len z krátkodobého hľadiska, ale aj z dlhodobého. No myslím si, že naša šatňa vie kam smerujeme a ako som povedal, robíme to v správnom čase a máme pred sebou veľmi veľa pozitívnych vecí,“ nechal sa počuť generálny manažér Brian Gutekunst. 

Safety Ha Ha Clinton-Dix dlhodobo nenapĺňa očakávania, ktoré sa od hráča draftovaného v 1. kole očakávajú a jeho výkony sú mizerné. V coverage je nulový a tackling takisto. Gute tak neváhal, využil situáciu na trhu a zbavil sa aj Dixa. Na jeho odchod sa vyjadril nasledujúco: „Myslím si, že vždy musíte brať do úvahy všetky aspekty, keď robíte takéto ťažké rozhodnutia, avšak výkony sú vždy na prvom mieste. Toto je vždy hlavný faktor v takýchto rozhodnutiach. Do úvahy sa berie všetko, ale zvyčajne to nie je len jedna vec, čo rozhodne.“ 

Máme tu však aj fanúšikov, ktorí rozhodnutie Guta poslať Dixa do Redskins za 4. kolo v strede sezóny spochybňujú a značne to dávajú svojmu okoliu pocítiť. Hovoria o tom, že sme si ho mali nechať a mal odísť po sezóne. Hmm… oukej. Po sezóne môže byť za pár týždňov a v FA by odišiel zadarmo. Takto Gute za neho dostal aspoň 4. kolo, ktoré sa dá použiť na posun na Drafte dopredu. Dix novinárom povedal, že vstupoval do svojho posledného roku nováčikovskej zmluvy, avšak Gute mu žiadnu novú zmluvu neponúkol, ba dokonca sa o nejakej zmluve ani nerozprávali. Z tohto je jasné, že Gute sa chcel proste Dixa zbaviť a dostal za to aspoň spomínaný pick. Dix pri tom chcel dostať poriadne zaplatené, čo je vzhľadom na jeho výkony totálna somarina a samovražda. Pre takýchto fanúšikov, ktorí chceli aby Dix odišiel po sezóne vo free agency má Gute jasný odkaz: „Budeme chcieť byť v FA aktívni a ak v FA budeme aktívni, tak to ovplyvní aj kompenzačný proces. Nechceme zbierať kompenzačné picky. Bola tu možnosť získať hodnotný pick na Drafte 2019, tak sme to využili.

Preložím to do slovenčiny. Ak by dix počas Free Agency podpísal nový kontrakt s iným tímom, tak by sme po sezóne (tej v novom tíme) na základe jeho výkonov mohli dostať kompenzačný pick na Drafte v roku 2020, avšak tieto picky bývajú značne podhodnotené. Tieto kompenzačné picky sú kompenzáciou za stratu hráča vo free agency. Avšak ak ste v FA aktívni a podpisujete hráčov jedna radosť a podpísali ste viacej hráčov ako stratili, tak môžte na tieto kompenzačné picky zabudnúť. No a práve v tomto sa od Thompsona tak brutálne odlišuje. Thompson nikdy v FA hráčov nepodpisoval, nechal piatich hráčov odísť a zbieral kompenzačné picky ako známky do albumu. Následne sme na Drafte mali vždy 10 pickov a on dúfal, že sa mu podarí z týchto nováčikov spraviť okamžitý prínos pre tím. Ako môžme vidieť, tak to vôbec nefungovalo a za situáciu, v ktorej sa teraz nachádzame môžme poďakovať práve Thompsonovi. 

Teraz si hovoríte, však nemáme cap space. Koho podpíšeme v FA? Noooo, pŕŕŕŕŕ. Tým, že sme poslali Dixa het, sme ušetrili nejakých $10M v cap space. Po sezóne zmluva končí Matthewsovi ($13M), Cobbovi ($10M), Wilkersonovi ($5M), Lewisovi ($2M), Kendricksovi ($2m). Prepeč budú dead money za Martellusa Bennetta $4M, Jordyho Nelsona $2M a Damariousa Randalla $1M. Takisto dúfam, že sa Packers zbavia aj Bryana Bulagu, čím sa uvoľní ďalších $6M v cap space. Tým pádom budeme mať cap room okolo $50M! No a za takéto peniaze sa už do tímu dajú priviesť poriadne slušní hráči.

Vymenujem len pár hráčov, ktorí budú po sezóne voľnými hráčmi: Rams free safety LaMarcus Joyner, Seahawks free safety Earl Thomas, Cowboys edge rusher DeMarcus Lawrence, Texans outside linebacker Jadeveon Clowney, Broncos outside linebacker Shaquil Barrett, Chiefs outside linebacker Dee Ford, Patriots defensive end Trey Flowers, Giants safety Landon Collins, Seahawks defensive end Frank Clark, Eagles defensive end Brandon Graham, Texans safety Tyrann Mathieu, Eagles cornerback Ronald Darby… Samozrejme niektorí hráči ostanú vo svojich tímoch, avšak bude z čoho vyberať a pre nás peniaze problémom nebudú! Pripomínam, že okienko v zmluve má aj Graham a tam by sa dal tiež ušetriť nejaký ten miliónik k dobru!

Je očividné, že Gute chce tím dopĺňať všetkými možnými cestami a svojim slovám neostáva nič dlžný. Však Raiders ponúkol 2 picky v prvom kole za Macka, avšak oni sa ho rozhodli poslať do Bears, lebo verili, že Bears skončia horšie ako my. Vyzerá to tak, že sa mýlili 😀 Takisto poslal ponuku do Jaguars na Dante Fowlera Jr., avšak ten si sám vybral Rams. Nechajme Guta robiť svoju prácu, zatiaľ mu to ide perfektne. Pamätáte si, ako sme na neho nadávali, že sa tradoval dole na Drafte a potom nám všetkým vytrel zrak?! Počkajme si na jeho ďalšie kroky a keď tak až potom ho súďme. Nechajme ho robiť svoju prácu! Je tu dôvod, prečo je generálnym manažérom práve on a nie jeden z nás! In Gute we trust! Go Pack Go!

5 thoughts on “„Ak nehráte dobre, tak prídu následky!“

 • 1 novembra, 2018 at 15:57
  Permalink

  Bulagy bych se nezbavoval. Kvalitnich OL je strasne malo, tak stoji za to si ty dobre ponechat, i kdyz jsou obcas zraneni.
  Ryana bych taky zkusil podepsat, hral velmi dobre. Totez Wilkerson.
  Pozice, ktere musime doplnit na draftu, nebo ve FA, jsou OG, OLB a S, minimalne dva na kazdou z techto pozic

  Reply
  • 1 novembra, 2018 at 18:29
   Permalink

   Wilkersona určitě nechat, Bulagu klidně pryč, zajímá mě Barte nemas nějaké informace o Coleu Madisonovi?

   Reply
   • 1 novembra, 2018 at 19:46
    Permalink

    Žiaľ ani slovo… A to som sa na neho tak tešil. Vyzeral sľubne.

    Reply
 • 2 novembra, 2018 at 6:43
  Permalink

  Taky souhlasím, že BG zatím dělá práci dobře. Aspoň pořád nečteme: máme nadějné mladé hráče chce to jen čas, čím nás už krmí řadu let a nic. Bohužel ta nejdůležitější věc se neudála a to změna HC. Ještě mu o rok prodloužili smlouvu. Sliboval jsem si od jeho příchodu, že vykopne McCartyho.

  Reply
 • Pingback:Packers zapísali do active roster puntera! – Green Bay Packers SK/CZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *