Zomrel ďalší člen Lombardiho Packers

Dva týždne po Taylorovi nás opustil kapitán ofenzívy Bob Skoronski.

Bob Skoronski sa narodil 5. marca 1934 v meste Ansonia v štáte Connecticut. Doma chodil aj na strednú školu. Na výšku odišiel do štátu Indiana na slávnu Indiana University. Hral za tamojších Hoosiers. Ako senior bol najužitočnejším hráčom tímu a jeho priemerná minutáž sa na konci sezóny zastavila na 50 minútach na zápas.

Ofenzívny kapitán tímov Vinca Lombardiho prišiel do Green Bay ako výber v piatom kole, kde si ho Packers vybrali na 56. pozícii. Skoronski vyhral rekordné tri tituly NFL za sebou. Bol jedným z deviatich hráčov, ktorí boli súčasťou všetkých tímov Vinca Lombardiho. Aj keď sa počas jeho kariéry a po nej nedostalo tejto legende až takého uznania ako ostatným spoluhráčom, výkony predvádzal konzistentné ako oni.

„Najpodceňovanejší hráč nášho tímu. Keď prišlo na hodnotenia, Forrest Gregg a Skoronski boli vždy najlepší dvaja. Bob bol najrozumnejší. Vedel všetko, nikto si ho nedovolil spochybniť. Jerry Kramer a Fuzzy Thurston vkuse rozprávali. Bob nie. Bob jednoducho vyblokoval všetkých,“ povedal pred dvomi rokmi jeho bývalý spoluhráč Gary Knafelc.

Skoronski odohral vo svojom nováčikovskom ročníku všetkých 12 zápasov. Pre zaujímavosť, Gregg bol draftovaný v tom istom roku v druhom kole, no viacej priestoru na ihrisku dostal Skoronski.

„Boli tým typom nováčikov, okolo ktorých chcete budovať majstrovský klub. Mali skvelé parametre a rýchlo sa učili,“ povedal Lisle Blackbourn, ktorý viedol Packers pred Lombardim.

Po štyroch mesiacoch však boli obaja hráči povolaní do vojenskej služby. Skoronski bol v Air Force a vynechal sezóny 1957 a 1958. Gregg kvôli armáde vynechal len jeden ročník.

Obaja sa našli v jednom tíme počas tréningového kempu 1959, kedy prevzal taktovku nad mužstvom Lombardi. Do prvého súťažného zápasu naskočil Skoronski ako ľavý tackle a Gregg ako pravý tackle.

Počas nasledujúcich šiestich sezón Skoronski zastával pozíciu LT, ale o čas na ihrisku sa delil s Normom Mastersom. V roku 1964 Lombardi vytradoval all-pro centra Jima Ringa a na jeho pozíciu presunul Skoronskeho. Bob štartoval ako center v prvých siedmich zápasoch, následne bol pre ďalších sedem presunutý späť na svoje pozíciu.

Pred sezónou 1965 vymenoval Lombardi Skoronskeho za ofenzívneho kapitána. Vtedy to bolo veľmi vzácne a vysoké odmenenie. Bob mal na starosti coin toss pred všetkými 49 zápasmi medzi rokmi 1965 až 1967. 

Počas nasledujúcich troch rokov bol kapitánom a štartoval vo všetkých zápasoch a aj v postseason. Packers sa stali prvým tímom, ktorý vyhral tri tituly v rade v ére playoff formátu a trvá to dodnes. Packers medzi rokmi 1929-31 vyhrali tiež tri razy, no na základe tabuľky. 

„Pre môjho otca bola rola kapitána obrovským záväzkom,“ povedal jeho syn Steve. „Tréner Lombardi si ho vybral a všetci chlapi v kabíne vedeli, že prečo.“

Skoronski bol vybraný do Pro Bowlu 1966 a o desať rokov neskôr sa dostal do Hall of Fame Packers. Nikdy nebol finalistom výberu do Pro Football Hall of Fame, ale jeho QB Bart Starr urobil veľa pre to, aby presvedčil hlasujúcich.

„Bob Skoronski si zaslúži byť v Hall of Fame,” povedal Starr v roku 2012.

V rozhovore deväť rokov predtým vysvetlil, prečo vždy stál za Skoronskim.

„Jeho štatistiky boli oproti Forrestovým len útržkom, no mal obrovský a hádam aj väčší význam ako on. Hádzal som pravou rukou, takže Bob ma chránil na slepej strane. Bol tam každý týždeň s takou veľkou dávkou zodpovednosti a nikdy sa mu nedostalo toľko pozornosti kvôli Forrestovej dominancii. Bol veľmi prehliadaný. Je ďalším mužom, ktorý by mal byť členov Hall of Fame,“ povedal Starr.

Po tom, čo odohral všetkých deväť sezón pod Lombardim, zažil rok pod Philom Bengtsonom a 10. júna 1969 oznámil koniec kariéry. Spolu so svojou ženou Ruth Ann sa do Wisconsinu presťahovali na začiatku jeho profesionálnej kariéry. 

Skoronski mal štyri deti: Bob, Steve, Ron a Patti. Zomrel v utorok 30. októbra po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *