Brian Gutekunst to rozbalil – do Green Bay priviedol 4 posily a povedal zbohom bývalému picku v prvom kole!

V Titletowne majú za sebou pomerne rušný deň!

Ako fanúšikovia Green Bay Packers sme boli za vlády GM Teda Thompsona zvyknutí na to, že free agency pre nás prakticky neexistovala a primárny/takmer jediný spôsob vylepšovania kádru bolo Draft, respektíve podpisovanie nedraftovaných hráčov. Avšak tá doba sa skončila, minulý rok starého Teda nahradila mladá krv v podaní Briana Gutekunsta a ten nám už niekoľkokrát ukázal, že si ide vlastnou cestou a chce si postaviť svoj vlastný tím, ktorý za jeden rok výrazne prečistil od Thompsonových odpadkov. No na začiatku tohto dňa to tak nevyzeralo, Redskins za mega prachy podpísali Collinsa (podľa mňa za box safetyho totálne prestrelená čiastka), Honey badger išiel do Chiefs, Vaccaro podpísal s Titans, Flowers šiel do Lions a tak ďalej,… Fanúsikovia Packers si tak už opäť začali robiť srandu, že Thompson zamkol Gutekunsta niekde do pivnice a ide nás týrať aj naďalej. Avšak Gute to dneska poobede rozbalil a správy o podpisoch chodili jedna za druhou!


Začnem tým, že Packers podpísali safetyho Adriana Amosa, teda bývalého skvelého hráča obrany Chicaga Bears. Amos má 25 rokov, meria 183 cm, váži 97 kg a do NFL vstupoval v roku 2015, keď si ho v 5. kole, celkovo 142. vybrali práve medvede z Chicaga. Od tej doby zasiahol do 60 zo 64 možných zápasov. V minulej sezóne sa mu darilo naozaj dobre, keď si pripísal 2 interceptions, 9 passes defensed a po jednom sacku a získanom fumble. Portál Pro Football Focus ho označil za 8. najlepšieho safetyho v sezóne 2018. Vo svojej kariére doposiaľ zaznamenal 269 tackles, 3 interceptions a 18 zrazených passov. Jedna z interceptions sa skončila pick-6. Pozícia safetyho bola pre Packers v minulej sezóne prepadákom a hneď 8 rozdielnych hráčov nastúpilo na pozícií safetyho. Amos v 2 zo svojich 4 sezón v Chicagu odohral viac než 97% defenzívnych snapov a jeho hodnota spočíva najmä v tom, že dokáže hrať všade. Bears ho využívali na single high, v boxe, v slot coverage, do blitzov, proste všade. Už teraz môžme povedať, že Amos bude jedným z našich najdôležitejších hráčov v novej sezóne. Avšak samotný Amos nevyrieši všetko sám. Jeho hra hlboko v poli nie je niečo, čo by si dal za klobúk a má v tomto problémy podávať konzistentné výkony. Je to viacej ten typ safetyho do boxu. Je jedným z najkonzistentnejších safeties v NFL, keď jeho sezónna známka za coverage bola podľa PFF v posledných dvoch sezónach 85.5, respektíve 89.5, čo je všetko v TOP 10 na danej pozícií. Zmluva, ktorú podpísal v Green Bay je na úrovni $37M za 4 roky, z čoho sa $14M vyplatí počas prvej sezóny a $21M počas prvých dvoch. Priemerne to je na jeden rok $9.25M, čo Amosa radí na 9. miesto spomedzi všetkých safeties v lige, no takmer s určitosťou sa prepadne dole, keď budeme poznať hodnotu nového kontraktu Lamarcusa Joynera a zmluvu podpíše aj Earl Thomas. 


Podpísali sa aj dve posily do pass rushu a sú to Za´Darius Smith s Prestonom Smithom! 

Za´Darius Smith je 26 ročný outside linebacker, ktorý meria 193 cm a váži 124 kg. Do NFL vstupoval v roku 2015, keď si ho v 4. kole, celkovo 122. vybrali Baltimore Ravens, kde pôsobil až doteraz. Za svoju doterajšiu kariéru v drese havranov si pripísal 119 tackles, 18.5 sackov, 5 pass deflections a 3 forced fumbles. Smith mal počas svojich úvodných troch sezón problémy s výkonmi a ťažko sa presadzoval. Avšak v roku 2018 tento hráč zažil prelomový rok, keď si pripísal 45 tackles, 8 sackov, 10 tackles for loss, 25 hitov na quarterbacka a bol stavebným kameňom perfektnej obrany Baltimoru. No čo je ešte viacej zaujímavé je to, že odohral len 700 snapov počas minulej sezóny, čiže tento chalan bol na tento počet snapov hodne produktívny. Z obrany Ravens bol až na 7. mieste (prvý bol safety Eric Weddle – 1,013 snapov). Smith je typovo viacej hand-on-ground hráč, než stand-up edge. Ian Rapoport nás informuje, že jeho kontrakt bude na 4 roky a jeho hodnota bude poriadne vysokých $66M, z čoho sa $34.5M vyplatí počas prvých dvoch sezón. Priemer na jeden rok to je $16M a zmluva zahŕňa podpisový bonus $20M. Packers tak Za´Dariusa rozhodne zaplatili preto, lebo veria, že v obrane defenzívneho koordinátora Mika Pettina môže byť rozdielovým hráčom a jeho všestrannosť, či už ako edge rusher, alebo ako interný lajnmen môže byť pre obranu veľkým impulzom. 


Preston Smith je 26 ročný outside linebacker, ktorý meria 196 cm a váži 120 kg. Do NFL vstupoval v roku 2015, keď si ho v druhom kole, celkovo 38. vybrali Washington Redskins, kde pôsobil až doteraz. Počas svojej kariéry zasiahol do všetkých 64 možných zápasov, vrátane všetkých 16 zápasov počas posledných troch sezón v pozícií starting OLB. Počas tejto doby si na svoje konto pripísal 24.5 sackov a 29 tackles for loss. Jeho najproduktívnejšia sezóna prišla v roku 2017, keď zaznamenal 42 tackles, 8 sackov, 10 tackles for loss, 3 passes defended a 2 interceptions. V tomto roku podľa Yahoo sport nemal žiadny obranca väčší percentil vyvinutých tlakov než práve Smith. Jeho percentil na jednu play bol 15.9 (309 plays). Preston je známy najmä vďaka svojej všestrannosti. V Redskins plnil úlohy všade, či už v skvelej coverage alebo ako pass rusher. Je to pomerne nedocenený linabacker, nakoľko dokáže excelovať v obidvoch spomenutých činnostiach, no fanúšikovia sa pozerajú len na jedno – a to počet sackov. K tomutu sa Presto vyjadril nasledujúco: „Myslím si, že je to neférové, že ľudia pri mojej pozícií hovoria iba o sackoch. Samozrejme, že ma štve, že nemám veľké čísla sackov, avšak veľmi veľa hrám aj v coverage. Mám viacej povinností než len ísť po quarterbackovi. Chcem tým povedať, že hru ovplyvňujem viacerými cestami. No ľudia toto nevidia, oni len chcú outside linebackera, ktorý bude získavať sack za sackom.“ V uplynulej sezóne sa mu podarilo pripísať len 4 sacky, avšak na svojom konte mal aj cez 50 tlakov na quarterbacka a 20 behových stopiek. Josina Anderson z ESPN nás informuje, že jeho kontrakt je na roky a má hodnotu $52M, z čoho sa $27.5M vyplatí počas prvých dvoch rokov a $16M je bonus za podpis. Priemerne to je teda $13M za rok, čo Prestona Smitha radí do TOP 20 edge rusherov v NFL na základe priemerného platu. Podľa najnovších informácií Smith uprednostnil Packers pred Colts. 

Len tak pre zaujímavosť, všetci naši edge rushers v minulej sezóne dokopy zaznamenali 87 tlakov na quartebacka. Avšak dvojka Smithov si ich dokopy pripísala 113!


Posilnenia sa dočkala aj ofenzívna lajna a Aaron Rodgers možno bude mať kľudnejší spánok. Tom Silverstein nás informuje, že Packers sa dohodli s 27 ročným ofenzívnym lajnmenom Billym Turnerom. Turner je kus chlapa, keď meria 196 cm a váži 141 kg. Do NFL vstupoval v roku 2014, keď si ho v 3. kole, celkovo 67. vybrali Miami Dolphins, kde pôsobil do roku 2016. Následne bol na chvíľku v Baltimore Ravens a od roku 2016 až doteraz bol v Denveri Broncos. Vo farbách Denveru v minulej sezóne zasiahol do všetkých 16 zápasov, z toho do 11 ako starter. Turner dokáže hrať ako na pozícií pravého guarda, tak aj na pozícií pravého tackla. A práve toto sú pozície, kde nás topánka tlačí najviac. Ofenzívny koordinátor Denveru Bill Musgrave prevažne využíval outside zone runy, čo je rovnaký prístup ako má nový head coach Packers Matt LaFleur, čiže v tomto by byť problém nemusel a zapadnúť do tímu by mohol hneď od začiatku. Podľa Adama Scheftera by sa malo jednať o 4 ročný kontrakt za $28M, s $11M v roku 2019. Toto rozhodne nie sú čísla pre backupa, čiže nám to naznačuje, že Matt LaFleur s ním má veľké plány. PFF ho v sezóne 2018 zaradil na 33. miesto medzi OGs v NFL. O Turnera mali záujem aj Cardinals, či Vikings a Broncos sa ho snažili podpísať, avšak nakoniec skončil u nás v Titletowne. 


Potom tu máme ďalšiu správu a to že Packers prepustili OLB Nicka Perryho. Pick z prvého kola v roku 2012 si túto sobotu mohol prísť na roster bonus v hodnote $4.8M, avšak ten už neuvidí. Po prelomovej sezóne v roku 2016 mu vtedajší GM Ted Thompson dal kontrakt na 5 rokov v hodnote $59M, avšak Perry túto investíciu nevrátil. Počas posledných dvoch rokov mal problém ostať na ihrisku, keď bol v kuse zranený, poslednú sezónu bol v každom weeku v injury reporte a fit na 100% nebol ani v jednom zápase. Keď sa sem tam aj na ihrisku ukázal, tak to bola katastrofa. V 21 zápasoch si pripísal len 8.5 sackov a jeho čas v zelenom zálive sa krátil. Jeho kariéra v Packers sa tak skončila a jeho čísla v Green & Gold vyzerajú nasledujúco: 32 sackov, 37 tackles for loss, 46 hitov na quarterbacka a 7 forced fumbles. Prepustením 28 ročného Perry Packers vytvorili dead cap v hodnote $11.1M a v cap space uvoľnili $3,337,500. Nick, ďakujeme za všetko!


2 thoughts on “Brian Gutekunst to rozbalil – do Green Bay priviedol 4 posily a povedal zbohom bývalému picku v prvom kole!

 • 13 marca, 2019 at 7:23
  Permalink

  Zajímavá jména. Určitě na místa, která nás pálí dlouhodobě. S, OLB. Obrana by mohla fungovat. Ještě podepsat do obrany Wilkersona, než ho Brice zranil tak nehrál zle. Grahama si asi necháme, dalších 7mil DM si už asi dovolit nemůžeme. Tím padá asi má naděje na návrat J. Cooka. Uvidíme co G. Alison, ten se mi jako vytáhlý WR líbil. Ale je fakt, že za něj by jsme měli mladíky, kteří budou další rok ještě lepší. Ještě bych podepsal R. Cobba, jako slot to ještě uhraje. A C. Matthewse za symbolický peníze do rotace. PS: jako fanoušci Packers musíme být po deseti letech z FA nadšení, že se něco děje. Dříve jsme jen četli jak jdeme vlastní cestou a čekáme progres našich talentů. A skutečnost byla trochu jiná.

  Reply
 • 13 marca, 2019 at 9:46
  Permalink

  No musím říct, že jsem spokojený tak jak se to vyvinulo. Díky těmto podpisům budeme na Draftu hoooodně nečitelní a nedivil bych se kdybychom vzali WR D.K. Metcalfa či CB Greedyho Williamse pro depth chart a nebo se posunuli boardem dolů výměnou za nějaký ten pick navíc jako minulý rok, protože EDGE nás netrápí a kdyby jo, tak pořád bude později dobrý výběr, do OL pokud by se vrátil Cole Madison tak nás taky bota netlačí. Jedině by mě zarazilo kdybychom vzali na 12ce TE Hockensona nebo Fantal protože historie ukazuje, že není dobře brát TE tak brzy, zatím to totiž až na výjimky byly propadáky Myslím si, že budeme na boardu tradovat dolů.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *