Je pozícia RB vyriešená?!

Veľa novinárov, moderátorov a odborníkov tvrdí, že na poste RB nemáme potrebnú kvalitu. Poďme si teda našu situáciu okolo RBs rozobrať trošku podrobnejšie!

Naša situácia ohľadom RB sa začala zhoršovať od domáceho zápasu s Cowboys, keď sa nám zranil náš starter Eddie Lacy. Do tohto zranenia mal veľmi solídne čísla. No Lacy bol umiestnený do IR a problém bol na svete. V zostave sme ešte mali vetrána Jamesa Starksa, ktorý sa vôbec nevedel dostať do zápasového tempa, tak sa vedenie tímu rozhodlo angažovať Dona Jacksona, Knilea Davisa a Christine Michaela. Jackson a Davis dostali dokopy len zopár snapov a Michael podľa mňa nedostal toľko snapov, koľko by si zaslúžil. Ďaľším krokom bolo prekonvertovanie WR Ty Montgomeryho na RB. Z tejto zostavy nám v tíme ostal už len Ty Montgomery a bol doplnený 3 RBs na Drafte 2017, konkrétne Jamaalom Williamsom, Aaronom Jonesom a Devante Mayesom. Poďme si teda rozobrať túto našu štvoricu RBs.

Mike McCarthy na nedávnej tlačovej konferencií prehlásil, že Ty Montgomery bude starterom a celú prípravu bude smerovať týmto smerom. V minuloročnej regular season mal Ty 77 behov, v ktorých dokopy nazbieral 457 yardov, čo je veľmi slušný priemer na jeden beh 5,9 yardov a skóroval 3 TDs. V playoff sa dostal k 25 behom, pre 91 yardov a 2 TDs. Plus k tomu si pripísal 44 zachytených prihrávok pre 348 yardov v regular season a v playoff 10 receptions pre 77 yardov. A práve toto by mala byť jedna z našich výhod. Keď bude Ty na ihrisku, súper si nebude istý, či pôjdeme po zemi, alebo pôjdeme do vzduchu. McCarthy sa môže v tomto vyhrať a vymýšľať rôzne zaujímavé plays. Očakávam, že sa Montgomery bude často presúvať z back fieldu na slot. Počas minulej sezóny nám ukázal, že má cit pre okienka a nebojí sa to do nich napáliť a dobre dokáže využívať bloky, no v príprave bude musieť zapracovať na pass protection. Z posledných tréningových fotiek je vidno, že Montgomery nabral na svalovej hmote, čiže už aj vyzerá ako RB. Montgomery si ponechá do novej sezóny svoje staré číslo 88. Očakávam, že ak bude Ty celú sezónu zdravý, tak može prekonať hranicu 1 000 nabehaných yardov a k tomu pridať celkom slušnú porciu nachytaných yardov. Možno ho vyskúšam zobrať aj do môjho fantasy teamu.

Najväčším „súperom“ Montgomeryho o post startera bude pravdepodobne nováčik Jamaal Williams, ktorého sme si vybrali v 4. kole, ako prvého z 3 draftovaných RBs. Jamaal Williams je 22 ročný RB, ktorý meria 183 cm a váži 91 kg. Nezaškodilo by, keby ešte dokázal zopár kíl svalov nabrať. Svoju college kariéru odohral za univerzitu BYU, kde sa zapísal zlatými písmenami do historických záznamov univerzity. V BYU sa stal rekordmanom v počte nabehaných yardov – 3 901 yardov na 726 behov, počas college kariéry dosiahol celkovo 16 zápasov, v ktorých pokoril hranicu 100 nabehaných yardov a zaznamenal 3x +200 yardov. Svoj najlepší zápas v college odohral proti univerzite Toledo, kde za zápas nabehal 286 yardov a skóroval 5 TDs! V celonárodnom merítku bol na 5. mieste v počte nabehaných yardov. Vo svojom seniorskom roku odohral celkovo 10 zápasov, v ktorých nabehal uctihodných 1 375 yardov a skóroval 12 TDs! Priemer na jeden beh mal 5.9 yardov. Williams sa svojím štýlom hry podobá na Zeka Elliotta. Je veľmi trpezlivý, dokáže si za blokmi počkať na okno a keď ho uvidí tak to do neho napáli na 110%, nebojí sa kontaktov a je ho ťažké zložiť. Dokáže skvelo používať ruky na blokovanie hráčov, má dobré cuty, po ktorých dokáže nabrať poriadnu rýchlosť, takisto dokáže s ľahkosťou predvádzať spiny. Svoju akceleráciu naplno ukazoval pri outside runnoch, no jeho záverečná rýchlosť nie je najlepšia a rýchlejší obrancovia ho dobehnú. Jeho pass protection je obstojná, no v tejto činnosti sa bude musieť ešte zlepšiť, najmä zväčšiť silu a stabilitu pri blokoch. Ruky sú veľkou otázkou, keďže veľa zachytených passov nemal, no myslím si, že tréningom by mohol byť aj v tejto činnosti na kvalitnej úrovni. Jeho skvelou vlastnosťou je odhodlanosť a tvrdá práca, ktorou sa prezentoval počas celej college kariéry. Jamaal Williams môže byť skutočným stealom Draftu, nebol by som prekvapený, keby vytlačil Montgomeryho z postu startera. Talent má obrovský a s Ty-om môžu vytvoriť veľmi kvalitnú dvojku. 

Ďalším RB v zostave je nováčik Aaron Jones. Jones hrával za univerzitu UTEP. Jones má 22 rokov, meria 178 cm a važí 94 kg. Vo svojej kariére za UTEP nabehal 4 144 yardov na 658 behov, čo je rekord univerzity a pridal 33 nabehaných TDs a celkovo 40 TDs. Vo svojej najlepšej sezóne nabehal 1 773 yardov. V 17 zápasoch nabehal +100 yardov a v 5 zápasoch +200 yardov. Jeho najdlhší beh mal dĺžku 91 yardov. Má skvelú schopnosť behať dlhé behy, v 8 zápasoch počas minulej sezóny zabehol beh, ktorý meral cez 40 yardov. Jones je dynamický RB, so skvelou rýchlosť, skvelými rukami, dokáže si zbiehať na passy až do end zóny. Jones sa mi veľmi páči a s Montgomerym môže vytvoriť dynamické a variabilné útočné duo. 

Posledným draftovaným RB je Devante Mays a v college hrával za univerzitu Utah State. Devante má 23 rokov, meria 180 cm váži 104 kg. Celkovo mal počas pôsebenia v Utah State 202 behov, na ktorých získal 1 225 yardov a skóroval 12 TD. Priemer na jeden beh mal skvelý a to 6.1 yardov. Mays je silový a dynamický runner. Za zmienku stojí jeho osobný rekord v bench presse a to 190kg. Svoju silu vie veľmi dobre využiť a po kontakte dokáže získavať yardy navyše. Tréneri a hráči chvália Maysa za jeho prístup k tréningom, čo je len a len dobré. No počas college kariéry mal problémy s členkom, ktorý si poranil v zápase proti USC, je otázkou, či ho tieto problémy budú nejakým spôsobom do budúcna ovplyvňovať. Počas svojho pôsobenia v Utah State mal len 2 catche, čiže passové plays si pri tomto hráčovi môžme vyškrtnúť. 

Nesmieme však zabúdať ani na nášho FB Aarona Ripkowskeho, ktorý v minulej sezóne nabehal na 34 behov 150 yardov a skóroval 2 TDs. Rip je excelentný blocker, no v behu takisto nezaostáva. Myslím si, že Rip v nasledujúcich rokoch zohrá veľmi dôležitú rolu. 

Osobne sa mi naša zostava RBs páči. Nemáme medzi nimi žiadnu hviezdu a všetci sú ešte veľmi mladí, každí jeden bude chcieť byť súčasťou 53 členného tímu, takže sa môžme tešiť na zaujímavú bitku o miesto. Nováčikova ešte majú obrovský priestor na zlepšovanie sa či už v offseason, preseason, alebo získavaním cenných skúseností v NFL zápasoch. Očakáva sa, že lídrom bude Montgomery, ktorý celú prípravu smeruje práve na zlepšovanie sa ako runner a dostane väčšinu snapov. Počas zápasov sa môže striedať s Jamaalom Williamsom, alebo Aaronom Jonesom, ktorých bude dopĺňať Rip. Ak Williams a Jones dobre zapadnú do tímu, tak sa môžme dočkať veľkých vecí. Mať v tíme viacerých kvalitných RBs sa vypláca, pozrime sa napríklad na Falcons. No ešte sa ťažko o nováčikoch hovorí, keďže sme ich ešte nevideli v zápase NFL. Našou výhodou bude veľká variabilita využitia runnerov a McCarthy bude istone skúšať rôzne plays nadizajnované práve na Montgomeryho. Veľa bude záležať aj na našej OL ako dokáže dať priestor RB na beh. Najviac sa asi teším na Jamaala Williamsa, ktorý ma veľmi oslovil a do dvoch rokov z neho môže byť top RB v NFL. Runnerov máme pekne nakombinovaných, niektorí majú prednosti v rýchlosti, obratnosti, v rukách, no iní zase majú lepšiu stavbu tela a majú viacej sily. Už to treba len poskladať tak, aby to všetko do seba zapadlo. Osobne mám veľmi optimistický pohľad na našich RBs. Aký máte názor na situáciu okolo RBs? Budem veľmi rád, ak sa vyjadríte do komentárov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

REVIEW: WEEK #12 Green Bay Packers vs Minnesota Vikings  |