Kľúčová vec sezóny? Vzťah Rodgersa a LaFleura

Aaron Rodgers dostal nového trénera. Matt LaFleur je starší len o pár rokov. Teraz musí hneď v začiatku svojej kariéry v pozícii hlavného kouča zvládnuť Rodgersa.

Matt LaFleur zvykne byť vo svojom kresle v jeho kancelárii. Sleduje filmy. Predminulý pondelok ale americký futbal na obrazovke nebol. LaFleur sledoval 5. zápas finále NBA. V druhej štvrtine sa nechutne zranil hviezdny Kevin Durant. Zábery jeho „vystrelenej“ achilovky obleteli celý svet. 12 dní predtým si rovnaké zranenie privodil na basketbalovom ihrisku aj LaFleur. „Nechcem povedať čo sa práve stalo, ale som si istý, že viem čo to je a nie je to dobré,“ povedal LaFleur.

Keď Duranta odniesli do šatne, LaFleur si zranenú nohu položil a začal diskutovať o ďalšej superstar. O tej, ktorá mu mu v hlave leží najviac a je preňho najdôležitejšia – Aaron Rodgers.

LaFleur sa teší z toho, že môže pracovať s hráčom takého kalibru, Rodgers je nadšený zo zmeny a tiež sa teší na nové partnerstvo. Je tu však jedna vec, ktorá musí byť vyriešená do úvodného zápasu s Bears. „Aaron a ja sme mali nejaké rozhovory a budeme sa baviť viac a viac. Musíme zapracovať na jeho počúvaní. Fungujeme na systéme, ktorý sme mali spoločne aj s Kyleom Shanahanom v Houstune niekoľko rokov dozadu. Nikdy sme však nemali quarterbacka, ktorý mal voľnosť meniť si hry počas zápasu. Na toto ofenzíva nastavená nie je. Toto je ale Aaron Rodgers. Mal voľné ruky pri callovaní hier, zaslúžene. Ako to teraz skrešeme a dostaneme ho do najlepšej pozície, v ktorej bude úspešný?“ spýtal sa hlavný tréner, ktorého do Packers odporučili okrem iných aj HC Kyle Shanaham a Sean McVay.

Táto otázka je na mieste. V najbližšej sezóne budú Rodgers s LaFleurom pod drobnohľadom celého sveta amerického futbalu. Ich „manželstvo“ je stále ešte na úplnom začiatku. Diskusie medzi týmito dvoma ohľadom Aaronovej voľnosti na line if scrimmage budú prebiehať a budú ťažké.

Málokto dokáže to, čo ja

„Celé to je o komunikácii,“ rozhovoril sa Rodgers: „Nemyslím si, že chcete vymazať tých 11 rokov (pozorovaní a čítaní obrán súperov). Máme niekoľko spôsobov ako sa vysporiadať so situáciami, ktoré sa stanú priamo na line of scrimmage. Je to niečo ďalšie, čo v tejto lige príliš veľa ľudí nemá,“ dodal Rodgers, ktorý tak poukázal na jeho schopnosti improvizácie a nachytávania súperov na offside.

„Je to fakt. Nie je tu veľa ľudí, ktorí na line of scrimmage dokázali to čo ja. Myslím, že Tom Brady to bezpochýb dokáže. Peyton (Manning) tiež. Drew (Brees) rovnako. Patrick Mahomes bude schopný to dokázať. Ben (Roethlisberger) calloval útok v posledných dvoch minútach roky. Nie je tých ľudí veľa. Je to ako čerešnička na torte toho, čom dokážem pre útok spraviť,“ doplnil Aaron, ktorý 2. decembra oslávi už 36. narodeniny.

Keď to zosumarizujeme, zistíme, že Rodgers vlastne chce ťažiť z jeho inteligencie a skúseností pri rozoberaní obrán súpera. LaFleur chce, aby sa Rodgers prispôsobil systému kvôli aktivite pred snapom a celkovej filozofii. Obmedzuje to schopnosti a pohnútky QB.

Je potrebné vzájomné adaptovanie sa oboch mužov, inak útok Packers nenaskočí na správnu vlnu. LaFleurova snaha sa podobá viac na Shanahana (multi-formácie) ako na McVayove defenzívy mätúce koncepty.

Matt LaFleur pokračoval: „Máme svoje koncepty, ktoré majú odpoveď na hocičo. Nemusí to byť vždy to najlepšie, ale máme odpoveď. Keď sa stanú zle zacallované hry, plynie to aj z toho, že callujeme dve hry. Potom sledujeme čo nám defenzíva dovolí. Quarterback si vyberie a sú tu kritériá: Snažíme sa mu ich vštepiť, prečo by sme mali hrať túto play skôr ako tú druhú.“

Ofenzíva s pohybom a vysokým tempom

Rodgers, samozrejme, strávil roky kúzlením, ktoré pridalo ku dvojitému modelu ďalšie možnosti. Ak sa QB cíti, že má na lajne všetky odpovede, sú tu veci, ktoré hrajú proti nemu: čas a mechanické obmedzenia. Väčšina LaFleurových hier si vyžadujú vysokú dávku aktivity pred snapom. Hráči idú do pohybu, ktoré komplikujú Aaronove úmysly a redukuje to čas, ktorý má Aaron na rozohrávku.

Jeden tréner, ktorý má k LaFleurovmu štýlu veľmi blízko povedal: „Čas, ktorý máte na zmenenie hry pri 40 sekundách na hodinách je veľmi malý. V konečnom dôsledku máte na line of scrimmage maximálne 10 sekúnd.“

Navyše niektoré hry sú tak komplikované a prepracované, že je veľmi zložité ich zmeniť za pochodu. „Viac sa hýbeme. Je tu viac častí v pohybe. Ak dáme quarterbackovi voľnosť, bojím sa, že to našich chlapcov spomalí. Má špeciálny talent a neskutočný rozum, takže keď sa dostaneme v tomto procese ďalej, dostane sa mu aj jeho slobody. Muísme nájsť zlatý stred,“ myslí si Matt LaFleur, ktorý ma za sebou rok callovania hier v Tennessee Titans.

LaFleur verí, že jeho systém pomôže jeho quarterbackovi zbaviť sa zbytočného tlaku (viacej behov a play-action hier). Rovnako pri väčšine passových hier by sa mal Aaron zbaviť lopty rýchlejšie.

Už sme si zvykli, že Aaron sa rád hrá s loptou v aj mimo pocketu a v niektorých situáciách zázračným hodom otočil celú situáciu.

Ak všetko pôjde podľa plánu, LaFleur verím, že tieto hry uvidíme čo najmenej. A Rodgers? Ten je pripravený to robiť tak často ako bude treba. Vyzerá to tak, že Rodgers je z novej ofenzívy nadšený: „Tento systém naťahuje defenzívu formáciou aj pohybom. Tento štýl ofenzívy vás stresuje svojim tempom, formáciou, pohybom. Testuje do oči najmä pri tímoch, ktoré chcú hrať man coverage.“

Rodgersovi McCarthyho éra sedela. A to z toho dôvodu, že mohol riešiť situáciu podľa seba. Treba podotknúť, že hry boli väčšinou statické. „Táto ofenzíva fungovala Peytonovi roky v Indianapolis, mne zase tu. Nový systém je niečo čo vás zamestná pred snapom. Všade, kde Kyle bol, bolo to úspešné, takže si myslím, že tieto schémy fungujú. Základom týchto schém je stresovanie defenzívy,“ vysvetlil Rodgers.

Adamsovi sa nový systém páči

Rodgers sa momentálne nachádza v takej situácii, ako keď sa učíte nový jazyk. Počas OTAs a minikempu bolo možné vidieť, že sám so sebou sa o niečom rozprával.

„Je to zábava,“ usmial sa Aaron. „Je to aj výzva. Pod jedným systémom som hral príliš dlho. Je toho veľa v mojej mysli. Prepísať v hlave základné pojmy bolo najťažšie. Učiť sa nové veci, ktoré u mňa nemajú históriu nie je až tak zložité. Nemám na to nejaký názor, takže to jednoducho vezmem. Keď však máte niečo, čo ste robili 13 rokov iným spôsobom, potom sa vynárajú otázniky a pochybnosti. Je to hneď ťažšie.“

Niečím podobným si prešiel v Atlante aj QB Matt Ryan. LaFleur povedal, že Ryan sa po roku dokázal dostať tam, kde potrebovali. A nielen on, ale aj celý trénerský tím a hráči. Je to proces, ktorý si vyžaduje pozornosť a trpezlivosť.

„V novom systéme je veľký big-play potenciál. Schémy ma vo veľa veciach dokážu uvoľniť,“ teší Davanteho Adamsa, ktorý mal vlani parádnu sezónu. Chytil 111 prihrávok pre 1386 yardov a 13 touchdownov. „Variácia medzi behovou a passovou hrou je dobrá. Udrží to tímy nerozhodné. Nebudú schopní zamerať sa len na jednu vec.“

„Videli sme, že tento systém dokáže byť efektívny. Veľa ľudí si myslí, že vie čo očakávať. Ale je tu úplne odlišný level hráča na pozícii quarterbacka. Bude to rozdielne. Budú prekvapenia. Máme potenciál robiť veľké hry, ktorými dostaneme defenzívy do úzkych,“ dodal Adams, najpodceňovanejší WR v lige.

Detail, detail, detail…

Zvládnutie zložitostí novej schémy je pre Rodgersa prioritou. Nie je to však jediný dôležitý element zmeny v jeho pokročilých rokoch kariéry. On a tréner sa musia učiť o tom druhom z interpersonálnej perspektívy. Toto už je tiež v progrese. Obaja sú otvorení spojiť sa, pričom sú rozdielni a prinášajú so sebou rozližné elementy osobnosti, na ktoré si bude musieť ten druhý zvyknúť.

Keď bol Rodgers v máji na Kentucky Derby, skončil pri LaFleurových dvoch posledných hlavných tréneroch – McVayovi a trénerovi Titans Mikeovi Vrabelovi.

Od McVaya mohol podľa dopisovateľa NFL.com Michaela Silvera počuť to, čo počul od trénera sám Rams na adresu LaFleura on sám: „Matta najlepšie vystihuje to, že je extrémny detailista, ktorý myslí na všetky potencionálne problémy, ktoré môžu prísť a chce pracovať na odpovedi predtým ako prídu. Detail a jasnosť. To ho robí výborným koučom. Je to aj dôvod prečo sme blízki priatelia a prečo som ho občas chcel uškrtiť.“

LaFleur sa zároveň učí lúštiť suchý a uštipačný Aaronov humor. „Postupne to prichádza,“ hovorí Rodgers. „Nemyslím si, že celkom rozumie, že niekedy si robím vtipy, od ktorých nečakám, či to niekto pochopí alebo nie. On je občas taký a hovorí – Čo? Ha? Čo to akože bolo? Vzájomne sa spoznávame.“

Hviezdny quarterback, ktorý verí, že pod novým trénerom zažije akýsi reštart, dodal: „Matta všetci poznáme a máme ho radi. Je dobrosrdečný a veľmi milý chlapík. Musí sa len dostať do pohody, aby sa začal smiať troška viac.“

Krátko po tom, čo si LaFleur odtrhol achilovku, Rodgers podstúpil skupinkové interview. Povedal, že trénerova neskutočná kondícia, diéta a pracovná morálka mu môžu pomôcť k tomu, aby bol nazad v plnej sile omnoho skôr ako väčšina ľudí v jeho veku.

LaFleur pochopil tento vtip a okomentoval to so smiechom: „To bolo skvelé. Ukázal som to na tímovom mítingu. Je zábavný.“

Jedno je jasné. Obe strany robia maximum pre to, aby všetky fungovalo. To je veľmi dobré. Ovocie sa pomaly ukazuje. Na tréningu pri red-zone play Aaron zbadal, že všetci jeho spoluhráči sú krytí. Rolloval doľava a následne vyslal tú prihrávku, ktorú asi nikto iný nedokáže hodiť. V ľavom rohu end-zone našiel Jimmyho Grahama. Touchdown.

Nie, nebolo to tak, ako LaFleur chcel, ale následne zložil Aaronovi poklonu. „Toto je red zone futbal, nie? Poslal neskutočnú prihrávku, geniálna predtucha, super práca Jimmyho, ktorý tam bol a dotiahol to. Bolo to mimo plánu, pretože hra bola pokrytá, pass protection bola dobrá. Dvaja chlapi urobili krásny play. Mne sa to ako trénerovi pozeralo veľmi dobre… Pretože tento play som nezacalloval a nemal som ho na zodpovednosť.“

Aj na základe tohto môžeme vidieť, že obaja najdôležitejší muži Packers sa vzájomne dobierajú a jeden druhého potrebujú. Aaron by mohol v mladom hlavnom trénerovi nájsť ten kúsok, ktorý mu v posledných rokoch chýbal. Práve LaFleur by mohol Aaronovi pomôcť k tomu, aby sa opäť postavil na absolútny vrchol ligy. Kvality na to určite má. 

Príbeh spolupráce medzi nimi dvoma bude počas nasledujúcich mesiacov veľmi zaujímavý. Akurát ma mrzí, že LaFleur nebehá po ihrisku a neukazuje svoju pravú tvár. Nič sa nedá robiť. Musíme mu držať palce nech sa dá dokopy čo najrýchlejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Packers opúšťa ďalší wide receiver!  |