„Po Mackovi sme išli agresívne…“

Čo by sa stalo, keby bol Mack vymenený do Packers?

Nad týmto článkom som uvažoval už dlhšiu dobu, že by to mohlo byť pre mňa zaujímavé písanie a pre vás zaujímavé čítanie. No a náš CEO a prezident Mark Murphy mi pred pár dňami nahral do karát, keď povedal, že Packers sa agresívne snažili o trejd s Raiders, pričom sa jednalo o mega hviezdu Khalila Macka. No Murphy povedal, že ani to nestačilo, nakoľko sa Raiders ironicky rozhodli poslať Macka do Bears, nakoľko verili, že dostanú vyšší draft pick. Packers tak aj napriek enormnej snahe o agnažovanie tejto superstár vyšli naprázdno a čo je ešte horšie, Mack posilnil odvekého rivala, ktorý následne začal vstávať ako fénix z popola. Raiders uvažovali logicky a keď si predstavíte v jednom tíme Aarona Rodgers s Khalilom Mackom, ak by boli obidvaja zdraví, tak vaša draftová kompenzácia bude veľmi nízka a namiesto pekných dvoch stredných pozícii v jednotke by ste v podstate dostali picky v druhom kole. Predsa len poslať Macka do tímu, kde je Mitchell Trubisky dáva väčší zmysel. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, či by Mack, ktorý minulú sezónu hral ako defenzívny hráč roku, dokázal zmeniť osud Green Bay Packers. 

Keby bolo Macka, tak si myslím, že domáca remíza s Vikings (čo bol už na 100% vyhratý zápas, len rozhodcovia ho nezmyselným flagom takmer úplne otočili) by bola ľahkou výhrou. Možno by neprišla ani dvojbodová prehra s LA Rams, či trojbodová prehra so Seahawks a Cardinals. Packers by tak boli na 10 výhrach a pravdepodobne by porazili aj Chicago, ktoré by Macka nemalo a tím z Green Bay by bol opäť raz na čele svojej divízie, čo by znamenalo playoff a kto vie čo ďalej… NFC bola v minulej sezóne neskutočne otvorená. 

No nás asi najviac zaujíma, či by nakoniec došlo ku zmene head coacha. Takmer s istotou môžme predpokladať, že prezident Murphy a generálny manažér Gutekunst vedeli o poriadnom napätí medzi vtedajším head coachom Mikom McCarthym a quarterbackom Aaronom Rodgersom. Možno by boli Murphy s Gutekunstom ochotní po sezóne spraviť zmenu na poste head coacha, ale musím pripomenúť jeden dôležitý fakt. U nás generálny manažér nemá moc nad head coachom. Táto právomoc prísluší výlučne CEO a prezidentovi Markovi Murphymu. Čiže práve on by musel byť ten, kto by tento krok urobil. No takmer s určitosťou môžme povedať, že by Mike McCarthy odtrénoval kompletne celú sezónu. Možno by to boli práve Packers, ktorí by prehrali v NFC Championship na srdce lámajúci non-defensive pass interference call. Bolo by to dosť na to, aby si McCarthy udržal miesto aj na ďalšiu sezónu? Povedzme, že áno.

Pri tomto scenári by McCarthy vstupoval do posledného roku svojho kontraktu, mali by sme Macka na 6 rokov za $141M, pričom $90M je garantovanýcg a $60M bonus za podpis, teda by sme v tíme mali najlepšie plateného defenzívneho a ofenzívneho hráča v NFL a diery na všetkých pozíciach, na ktorých boli diery v sezóne 2018 – safety, guard a outside linebacker, teda okrem Macka. Plus by sme nemali ani jeden z dvoch pickov v prvom kole na tohtoročnom Drafte. Toto všetko by znamenalo to, že by nebol žiadny Rashan Gary, či Darnell Savage. Zatiaľ nemáme ani len predstavy o tom, akí hráči z nich budú, ale predpokladáme, že sa z nich stanú hráči základnej zostavy.  Packers by si nemohli dovoliť ani nového safetyho Adriana Amosa. V podstate všetky kroky, ktoré Packers počas tohtoročnej offseason spravili, by bole nezrealizovateľné, nakoľko len Mackov podpisový bonus by bol väčší než všetky 4 nové posily dokopy. Teda by nebol žiadny Za´Darius a Preston Smithovci, či Billy Turner. Kto by teda hrával vedľa Macka? Packers by možno boli prinútení ponechať si Nicka Perryho, teda hráča, ktorého sa chceli zbaviť a boli ochotní obetovať $11M počas tejto sezóny, aby ho nemuseli mať na ihrisku. Takisto by sme si s najväčšou pravdepodobnosťou ponechali aj safetyho Ha Ha Clinton-Dixa, ktorého chcel Gute taktiež dostať z tímu za každú cenu. Dokonca z toho dokázal vyťažiť ešte pick v 4. kole, ktorý Redskins v podstate vyhodili do koša, nakoľko prišli na to, že Dix je síce super chalan, no ako hráč stojí tak maximálne za deravý groš a na ďalšiu sezónu ho nepodpísali. 

Avšak veľmi jednoducho sa môže stať, že len samotný Mack poskytne väčšiu hodnotu než Smithovci dokopy a trošku by sa pokryli aj straty za neschopnosť podpísania safetyho Adriana Amosa. Napríklad taký Tre Boston by sa mohol podpísať za veteránske minimum a Packers by mohli byť s Mackom ešte lepší, než s tým čo majú teraz. Elgton Jenkins alebo Cole Madison by hrali na pozícii pravého guarda, čo by nebol koniec sveta, nakoľko taký Jenkins má obrovský potenciál a keď sa ostrieľa, tak môže byť lepší než Billy Turner. 

No práve Matt LaFleur je tu rozhodujúcim článkom celej skladačky. Ak zostane hodný svojho rodokmeňa, učeníka Kyla Shanahana a Seana McVaya, tak máme jasnú odpoveď. Aj keby všetci hráči a draft picky, ktorých by sa Packers museli pre Macka vzdať, poskytli primeranú hodnotu, tak najväčší rozdiel by bol v zabezpečení zlepšenia coachingu. Predpokladajme, že LaFleur je presne to, čo Packers potrebujú, tak sa dostávame do bodu kedy zistíme, že nezískanie Macka priviedlo Packers na cestu, ktorá je pre nich z dlhodobého hľadiska výhodenejšia. 

Minuloročný neúspech prišiel najmä kvôli nedostatku útočnej kreativity, nesúladu hráčov s trénerom (Rodgers x McCarthy) a nedostatku hĺbky v obrane. Gutekunst a Murphy sa počas tohtoročnej offseason pokúsili všetky tieto problémy vyriešiť. Za nového head coacha bol zvolený mladý, inovatívny a ofenzívne ladený Matt LaFleur. Podpísali sa outside linebackers, ktorí dokážu byť na ihrisku a nie sú non stop v špitáli, doplnila sa flexibilita dvoma všestrannými safeties a pridal sa nový starting right guard. Ofenzívnu lajnu a pass rush sme posilnili aj pomocou Draftu a tým pádom sme aspoň trošku obrnili zostavu voči zraneniam. Mack ponúka okamžitý talent, aký sa len tak často nevidí, ale čo by sa stalo v prípade, že by sa zranil? Dokonca aj talentovaná obrana Bears pod vedením mága Vica Fangia sa v niektorých momentoch bez Macka trápila… 

Presnú odpoveď na túto otázku teda zatiaľ nepoznáme. Avšak už počas nadchádzajúcej sezóny sa nám odpoveď začne rozjasňovať. Urobili Mark Murphy s Brianom Gutekunstom tie správne kroky namiesto trejdu pre superstár Khalila Macka? Odpovede začneme dostávať už počas najbližších dní.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Postrehy z Training Campu - 13. deň  |