REVIEW: WEEK #1 – Chicago Bears vs Green Bay Packers

Neuveriteľný vstup do 100. sezóny!

197. historický zápas medzi Packers a Bears nám priniesol neuveriteľný emóciami nabitý zápas a nejednému fanúšikovi Packers spôsobil minimálne 2 infarkty. Úvod zápasu bol ako zo zlého sna a ja som si myslel, že to je len sen a zachviľu mi zazvoní budík, sadnem si za televízor a užijem si úvod novej sezóny NFL. Všetko sa to začalo tým, že Sport 2 zápas vysielali s 20 minútovým omeškaním, čo už mi zvýšilo tlak do enormných výšin. Avšak to nebolo všetko. Bears začali ako rakety a útok Packers išiel tri krát za sebou 3&out. No potom prišla udalosť, pri ktorej sa celému svetu NFL na niekoľko minút zastavil tep a na Lambeau bolo zrazu neuveriteľné ticho. Obranca Bears skočil celou váhou na Aaronovu ľavú nohu a Aaron sa dvíhal len veľmi ťažko. Bol odnesený na sidelinu a v modrom stane strávil pekných pár minút, následne odišiel do šatní a bolo zrejmé, že v očiach mal aj slzy. Prvotné správy hovorili o zlomenej nohe, no po pár minútach v šatni Packers vydali oficiálne stanovisko, že sa jedná o koleno a jeho návrat do zápasu je otázny. Mike McCarthy po zápase priznal, že počas pol časovej prestávky sa pripravoval na zápas s DeShonom Kizerom. Avšak Rodgers si obul kopačky a vybehol zo šatne na ihrisko a začal sa opäť rozcvičovať. Lambeau sa vtedy doslova otriasal v základoch. Následne si nasadil prilbu a na jednej nohe doskackal do huddlu a zahájil stíhaciu jazdu za stavu 0:20. Rodgers celkovo nahádzal 286 yardov a 273 yardov prišlo až po polčase, keď skompletoval 17/23 prihrávok a plus k tomu pridal 3 TDs prihrávky (39 yardová na WR Allisona, 12 yardová na WR Adamsa, 75 yardová na WR Cobba) a len s jednou nohou doviedol Packers k prvému víťazstvu v našej 100. sezóne v pomere 24:23. Zároveň to bolo naše prvé víťazstvo v histórii, kedy sme dokázali otočiť zápas, v ktorom sme do 4. štvrtiny vstupovali s mankom minimálne o 17 bodov. Rodgers po zápase povedal, že v šatni podstúpil všetky testy a doktorovi McKenziemu povedal, že ide späť. Že sa jedná o rivalitu Packers & Bears a muselo by to byť niečo katastrofické, aby ho to udržalo mimo ihriska. Ďalej povedal, že keď hráte tri roky za Favrem tak si uvedomíte, že na túto pozíciu musíte byť naozaj tvrdý. Že za toto ho platia, platia ho za to, aby sa vysporiadal so zraneniami a dokázal hrať aj napriek zraneniu. Že toto je povinnosťou spoluhráča a všetko záleží na tom, čo ste ochotní kvôli tímu obetovať. Týmto nám pripomenul Bretta Favreho a jeho legendárne zápasy, v ktorých hral aj napriek tomu, že hrať nemal a dokázal tie zápasy vyhrávať aj keď vyzerali, že sú prehraté! Aaron bol v scramblingu značne obmedzený a svoju kapsu prakticky v druhom polčase neopustil. Hral len z pistol a shotgunu, aby nemusel robiť dropback od centra a hádzanie len s jednou nohou mu očividne problém nerobilo, o čom sme sa už presvedčili aj počas playoff v roku 2014, kedy mal problémy s lýtkom. V prvom polčase mal passer rating len 50.3, no v druhom polčase to bolo 152.7 a v podstate hádzal len rukou a nie nohami. No aj napriek tomu dokázal geniálnym passom nájsť WR Geronima Allisona pre 39 yardový TD, kedy svojím pohľadom doľava oklamal safetyho a následne poslal prihrávku do pravej strany na G-ma, ktorého pokrýval CB Fuller, ktorý mu aj trošku pridržal ruku, no G-mo aj napriek tomu túto loptu zachytil. Skvelá práca!

Na toto nikdy nezabudnem, ako Aaron vyšiel z tunela, objal Jerryho Kramera a následne predviedol takýto obrat. Neskutočné emócie a vypredaný Lambeau Field zaslúžene skandoval: „MVP! MVP! MVP!“

Aaron sa zranil cca 9 minút dokonca 2. polčasu a na ihrisko tak prišiel DeShone Kizer. Pripomeniem, že komentátori Sport 2 si mysleli, že na ihrisko pôjde Brett Hundley a ostali zaskočení. Skvelá príprava na zápas, tlieskam! Packers v tom momente prehrávali 0-10 a Kizer začal svoj prvý ostrý drive v drese Packers parádne a hneď sa z vlastnej 46ky prebojoval na súperovu 9 yardovú líniu. No na 3rd&goal sa zle zorientoval a priamo vbehol do náručia Khalila Macka, ktorý nie len že Kizera sackoval, ale mu aj zobral loptu. V ďalšom drive bol pod obrovským tlakom defenzívneho enda Roy Robertson-Harrisa a na poslednú chvílu sa snažil poslať loptu na screen, avšak hodil ju priamo do hrudníku Khalila Macka a ten niesol loptu 27 yardov až do end zone a Bears tak viedli 17-0.

Naša OL v úvode zápasu vyzerala otrasne a to najmä na pravej strane, na ľavo si to s prehľadom postrážil Bak a počas 43 pass blocking snapov dovolil len jeden tlak na QB a Bears sa ani len nesnažili Macka postaviť proti nemu. RG McCray mal problémy s Hicksom a Bulaga s Mackom. McCray spravil na Hicksovi aj holding, ktorý tak anuloval 48 yardovú play RB Ty Montgomeryho. Ako som písal v preview, naša OL bude potrebovať nejaký ten čas, kým sa zohrá a dostane do tempa. V takomto zložení nehrala poriadne dlho a musia si na seba zvyknúť. V druhom polčase to už bolo lepšie, avšak toto zlepšenie mal na svedomí McCarthy a Philbin, no o tomto trošku pozdejšie. Mack hral naozaj parádne a páčilo sa mi, ako každú play zahrával až dokonca. Napríklad ten jeho šprint za Cobbom pri 75 yardovom TD, rešpekt! Určite hodnotu 2x first round pickov má…

Pred sezónou tu bolo kopec rečí o tom, že na súpiske máme len jedného WR a to Davante Adamsa a zvyšok je Mr. Irrelevant. Avšak tento zápas nám ukázal, že sme na tom lepšie ako sme predpokladali. Cobb viedol tímovú štatistiku s 9 zachytenými prihrávkami pre 142 yardov, vrátane spomínaného 75 yardového TD na 3rd&10 a najmä v druhom polčase bol Aaronovým hlavným cieľom na krátke prihrávky a ukázal nám, že ho ešte určite nemáme hádzať do starého železa. Allison naštartoval celý obrat, keď si pripísal za sebou 2 catche pre dôležité first downy a následne perfektne zachytil 39 yardový TD cez Fullera. Ako som spomínal počas preseason, čo na neho letí, to chytá, bez výnimky! Adams do tretice pridal takisto TD, kedy svojím typickým pohybom obišiel Amukamaru a pripísal si aj 51 yardov po catch-and-run. Táto trojka mala na poste WR monopol a jediný, kto sa k ním pridal bol rookie Maquez Valdes-Scantling, ktorý odohral len 2 snapy. Keď už sme pri našich WRs, tak sem hodím aj štatistiky starting cornera Bears Kylera Furella: 55 plays, 2 tackles, 0 passes defended, pustil 4 catche, 2 TDs a dropol interception. Môžme byť radi, že nie je v našom tíme, Gute prinútil Bears zaplatiť za tohto hráča $56M a namiesto neho do tímu priniesol skvele hrajúcich rookie cornerov Alexandera a Jacksona. Good job Gute! #TrustTheProcess

Našim tight endom sa v zápase nedarilo a trio veteránov si dokopy pripísalo len 3 zachytené prihrávky pre 21 yardov, vrátane 2 catchov pre 8 yardov v podaní Jimmyho Grahama. Jimmy robil veľký kus práce v tom, že bol pravidelne zdvojovaný, čím vytváral viacej priestoru pre svojich WR. Marcedes Lewis sa na ihrisku ukázal len na 7 snapov, čo je nesmierne prekvapujúce, nakoľko je svojim blokovaním preslávený a Mike McCarthy pass protect dvojbloky využíval len minimálne.

V behovej hre dostal najviac priestoru Jamaal Williams, no po zemi sme loptou hýbať nevedeli. Williams mal 15 behov pre 47 yardov. Jamaal je typický fyzický runner a je dobrý špeciálne do 4. štvrtiny. Avšak je viac než očividné, že Jones je náš najtalentovanejší running back a v tomto zápase nám chýbal typický home-run hitter. No najlepšou hrou Williamsa bol paradoxne blok. Pri Adamsovom 51 yardovom zisku v 4. štvrtine predviedol nesmierne dôležitý blok, keď dokázal zastaviť blitzujúceho linebackera. V blokovaní bol úspešný aj Montgomery, keď úspešne dokázal blokovať prichádzajúce blitzy. Od minulej sezóny spravil v tejto hernej činnosti značný progres.

Poďme k ten našej obrane. Naša defenzívna lajna na papieri vyzerá vynikajúco a toto tvrdenie nám potvrdila aj v zápase proti Bears. Lajna v zložení Daniels-Clark-Wilkerson šliape ako švajčiarske hodinky, a to najmä proti behu. Hneď niekoľkokrát bola v zápase situácia 3rd&1 a naša DL dokázala udržať running backa Bears ešte pred prekonaním toho potrebného 1 yardíku. Spomeniem napríklad play, pri ktorej sa Kenny Clark dostal z bloku vďaka skvelej práci rúk a zastavil RB Jordana Howarda, v jeho podaní to vyzeralo ako malina. V 22 rokoch hrá s neskutočným prehľadom. Wilkerson bodoval najmä proti behu a jeho výkon bol obstojný. Príliš veľa tlaku na QB nevyprodukovali, no ich veľkosť sa ukázala najmä pri spomínaných 3. downoch. Keď bolo treba zahrať play, tak ju zahrali.

ILB Blake Martinez minulý rok viedol ligu v počte tackles, no mal problémy s čítaním hry. Avšak v tomto zápase hral perfektne! Dokázal skvele prečítať plays, jeho tackling je pomerne istý a je skutočným lídrom našej obrany. Spomenim napríklad situáciu tesne pred end zone. Bears rozohrali loptu a Trubisky roloval po svojej pravej ruke a snažil sa vylákať Martineza, aby mu to zhltol a vybehol na neho. Avšak Blake si všimol zbiehajúceho hráča za svoj chrbát, pokryl si ho a nedovolil tak Trubiskymu skórovať TD. Veľká play v podaní Martineza!

Na poste OLB odohral totálne, ale že totálne otrasný zápas Clay Matthews, ktorý na mňa pôsobil v niektorých situáciách až tragicky zúfalo. Nedokázal sa dostávať z blokov a ak sa náhodou dostal do backfieldu, tak ho obranca poľahky obehol. Svoj „skvelý“ výkon vymaľoval totálne zbytočnou penaltou na 4. downe počas posledného drivu Bears, kedy zbytočne po odhodení lopty nabehol do Trubiskyho a rozhodca hodil flag za roughing the passer. Keby to Clay neurobil, tak sme vyhrali zápas, lebo Trubiskyho lopta bola neskompletovaná. Takto im dal ďalšiu porciu downov a mohlo nás to stáť víťazstvo. V tomto zápase nám bol 3x odpískaný roughing the passer (zdá sa mi, že Perry, Brice a Matthews, no nie som si na 100% istý). Je očividné, že nové pravidlá idú brániť QBs ako sa len dá. Jeho kolega na outside Nick Perry zahral jednu z najdôležitejších plays zápasu, kedy na 4. downe sackoval Trubiskyho, spravil forced fumble a tým pádom nám zaistil prvé víťazstvo v sezóne 2018. Celkom slušnú porciu snapov odohral aj tretí OLB Reggie Gilbert a určite vyzeral lepšie ako Matthews. Dá sa povedať, že Gilbert nám aj vyhral zápas. Ako? Bears boli na treťom downe pred našou end zone a ak by skórovali TD, tak by to bolo 2 držania lopty a zápas by sme s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhrali. Bears rozohrali loptu a Trubisky opäť roloval po svojej pravej ruke a jeho primárnym cieľom bol Tarik Cohen, ktorý bežal wheel routu do end zone a bol v matchupe práve s Reggiem Gilbertom. No Reggie ho ubránil a nedovolil tak Trubiskymu poslať loptu na Cohena a tým pádom aj rozhodnúť zápas v prospech Bears. Namiesto toho išli Bears kopať len FG a v našom následnom drive sme skórovali rozhodujúci touchdown. Skvelý call Nagyho, no ešte lepšie zahraná play v podaní Gilberta. Viacej od neho chcieť nemôžme.

No v tomto zápase sme zažili niečo, na čo sme u nás neboli zvyknutí. A to reakcia na vývoj zápasu. V prvom drive Bears prebehli celým ihriskom ako nôž maslom a prekvapili nie len hráčov na ihrisku a divákov, ale aj defenzívneho koordinátora Mika Pettina. No ten na to dokázal perfektne zareagovať. V prvom a druhom drive boli na ihrisku dvaja ILBs a to Blake Martinez a Antonio Morrison. No Bears na to boli pripravení a perfektne to využili. Následne ho Pettine stiahol z ihriska a už sa tam neukázal. Odohral celkovo 11 defenzívnych snapov. Následne Pettine prešiel do dime package so 6 defenzívnymi backmi, kde safety Whitehead hral dime linebackera. Táto package tým pádom spôsobila niekoľko dier v behovej obrane, ale na to bola dizajnovaná a mala byť účinná najmä proti passom a toto po zápase povedal aj Pettine. Že jeho prioritou bolo zastaviť passovú hru súpera. Na prvých dvoch downoch sa keď tak running backov Bears pustili nejaké tie yardy, no prišiel 3. downov a tam úradovala naša DL. A čo sa nestalo? Ono to fungovalo a Bears boli úplne bezzubí!! Počas posledných 8 drivov, len dva boli dlhšie ako 11 yardov, obidva skončili len FG a dokopy v týchto 8 drivoch získali len 148 yardov. Bears celkovo premenili 7/18 3. downov, vo vzduchu nazbierali 171 yardov a na 27 behov nazbierali 139 yardov. Prvá 2 drivy Bears vyzerali nasledovne: 10 plays, 86 yardov, touchdown. Druhý drive: 9 plays, 60 yardov, 26-yardový field goal. No potom sa zmenilo rozostavenie a aký bol výsledok? 3 plays, 4 yardy, punt/ 4 plays, -3 yardy, punt/ 3 plays, 5 yardov, punt/ 12 plays, 60 yardov, FG/ 3 plays, 8 yardov, punt/ 3 plays, 9 yardov, punt/ 14 plays, 61 yardov, turnover on downs/ 8 plays, 21 yardov, KONIEC ZÁPASU. Keby si DeShone nepripísal pick-6, tak obrana by celkovo pustila len 16 bodov a v druhej polovici zápasu na ihrisku dominovala. Dočkali sme sa niekoľkých perfektných blitzov, ktoré totálne rozhodili QB Bears a prinútili ho k nepresným prihrávkam. Pettine dokázal perfektne zareagovať na vývoj zápasu a jeho obrana dokázala spraviť to, čo Capersova nie. A to zahrať play, keď to bolo potrebné najviac a dať tak priestor Aaronovi. Ku koncu zápasu zahrala nesmierne dôležité play aj naša secondary a Dix, Jackson, King a Alexander predviedli v závere perfektnú coverage. Ani jeden z nich nepustil big play, čo bolo počas Capersovej éry raritou a svoje povinnosti si plnili ukážkovo. Teda ak nepočítam 33 yardový zisk WR Robinsona cez Alexandera. Pri tejto play bola Jaireho coverage perfektná, avšak trošku neskoro otočil hlavu na loptu a keby ju otočil o niečo skorej, tak by tú prihrávku zrazil. Inak už pustil len jeden zachytený pass a keď bol v matchupe proti RB Cohenovi, tak ho spoľahlivo ubránili. Slušný a nádejný debut pre Jaireho. Jeho rookie kolega CB Josh Jackson nastupoval len v určitých situáciách a mal na starosti TE Trey Burtona, celkovo na túto dvojku lopta smerovala 4x avšak Burtonovi nedovolil zachytiť ani jednu prihrávku a za celý zápas Burton zachytil len 1 loptu. Solídny zápas odohral aj S Kentrell Brice a vyzeral lepšie ako počas preseason, dobre čítal hru a jeho reakcie boli rýchle. Ďalší safety Jermaine Whitehead, ktorý hral ako dime linebacker odohral svoj najlepší zápas medzi profesionálmi. Obrana vyzerala byť rýchla atletická, o čom sme mohli v minulých sezónach len snívať. Jaireho rýchlosť hrá obrovskú úlohu a nebyť debilného Matthewsa a jeho penalty, tak by si pripísal aj víťaznú play zápas, keď na 4. downe zrazil Trubiskyho prihrávku.

To čo platí pre obranu, tak to isté platí aj pre útok. V úvode zápasu sme boli v útoku totálne bezradní a mali sme 3x za sebou 3&out. Avšak po polčase Mike McCarthy a Joe Philbin zareagovali na priebeh zápasu, z veľkej časti ich k tomu donútilo aj zranenie Rodgersa, a odrazu sa obrana Bears rozpadla ako domček z karát. Zmenili blokovacie schémy našej OL a Rodgers bleskovo odhadzoval loptu, čím úplne z hry vyradil dominantný pass rush Bears a Mack a spol boli v druhom polčase totálne neviditeľní. Aaron diktoval tempo zápasu, sám si dirigoval hráčov a obrana Bears na to zjavne nebola pripravená. Normálne ste mohli započuť, ako Aaron hovorí Grahamovi, že: „Jimmy, postav sa tu“. Keď som to počul, tak som sa aj z chuti zasmial. Avšak chýbala mi tam kreativita a výraznejší pohyb, ktorý sme videli už počas preseason.

Hlavnému trénerovi Mikovi McCarthymu treba dať kredit ešte za jedno rozhodnutie, ktoré nám výrazne pomohlo. Do konca zápasu ostávalo 2:55 a Jordan Howard predviedol skvelú play, pri ktorej loptu priniesol až na 16 yardovú líniu a Packers si tak museli vybrať predposledný timeout. No McCarthy sa rozhodol hodiť challenge, nakoľko bol presvedčený o tom, že Howard vystúpil z ihriska ešte na 22 yardovej línií a tým pádom sa mal čas zastaviť a vrátil by sa mu využitý timeout. Po opätovnom prehodnotení rozhodcovia pôvodný call zmenili a uznali, že Howard vykročil mimo ihriska. Lopta sa tak posunula späť na 22 yardovú líniu a na hodinách sa pripočítalo 10 sekúnd.

Ako som už písal v preview, v QB Bears Mitchovi Trubiskym nevidím nič výnimočné a potom zápase toto moje tvrdenie ostáva nezmenené. Áno, začiatok mal parádny, no ako sa zápas lámal, tak panikáril, robil zlé rozhodnutia a silou mocou sa snažil získavať yardy po svojich. Nebyť behovej hry, tak Bears by v druhom polčase v útoku neuhrali ani 100 yardov. No na jednej strane to môže byť zapríčinené aj zlým play callingom head coacha Bears Matta Nagyho. Ktorý upustil od agresívnej hry, prešiel do udržovacieho režimu už po polčase a niektoré jeho play calls boli proste chybné. Ako ten v našej red zone, kedy namiesto behu na 3. downe zvolil prihrávku. Tu sa lámal chleba a Nagy to nezvládol. Takisto nezvládol súboj s Pettinom, ktorý na neho dokázal reagovať a útok Bears vyzeral miestami bezradne. Po 1. vzájomnom zápase: Pettine 1, Nagy 0.

Na záver dodám, že toto môže byť pre celý tím obrovská psychická vzpruha. Takýto zápas nám dá oveľa viacej, ako keby sme vyhrali 48:14. Neskutočne sa mi páči líderstvo Blaka Martineza a energia, ktorá v našom tíme panuje. Jaire po každej zahranej play tancoval, rozdával placáky a motivoval svojich spoluhráčov. Takto nejako to má vyzerať a myslím si, že aj takýto malý, no podstatný detail nám v minulých sezónach chýbal a Gute dokázal doplniť aj túto medzeru. Go Pack Go!

5 thoughts on “REVIEW: WEEK #1 – Chicago Bears vs Green Bay Packers

• 11 septembra, 2018 at 10:16
    Permalink

Jo, s tím Hundleym mě taky překvapili! Já myslel, že mají přehled, ale tohle vypadalo, že se moc nepřipravovali, tak snad příště to bude lepší :-). Jinak jak pískli tu penaltu Matthewsovi, tak jsem myslel, že to prohrajeme, že si Bears dojdou pro field goal!!! Uff, nakonec to dobře dopadlo. Skvělý zápas, hlavně, ať je Aaron v pořádku.

Reply
  • 11 septembra, 2018 at 11:58
    Permalink

Infarktový zápas, skvěle sepsané review, jen tak dál! ?
    #Aa-God
    #GoPackGo

Reply
  • 11 septembra, 2018 at 13:02
    Permalink

Skvěle napsáno.

Aaron-bez komentáře(génius) a Matthews????????- raději také!!!!!!!

Reply
  • 11 septembra, 2018 at 14:45
    Permalink

Takto podrobný článok som nečakal. Krása.

Reply
  • 11 septembra, 2018 at 15:37
    Permalink

Neskutečný zápas. Ale nemůžeme přehlédnout obrovské štěstí. Např. Malem Int. Fullera. I pass na Coba byl milimetrovy. Neexistující béžový útok. Ale největší problem je stále neexistující passrush. Mathewse jsi už popsal mistrovský, ale ani Petry nic kromě poslední akce nepředvedl. Trubisky měl spoustu času na hody. Jen jeho nezkušenost při posledních drivech způsobila že jsme to otočili. Ještě nás čeká spoustu práce.