#14 Bart za kormidlom! Obrovský problém menom McCarthy…

Packers už nemôžu dovoliť Mikovi McCarthymu naďalej mrhať Aaronom Rodgersom!

Aaron Rodgers hral len v jednom Super Bowle. No a tento fakt rozdeľuje ľudí do 2 skupín. Prvá skupina ja tá, ktorá hovorí o tom, že Rodgers síce talentovaný je, ale nepatrí do konverzácií s Tomom Bradym alebo Paytonom Manningom o najlepšieho rozohrávača tejto generácie. Do tejto skupiny môžme zaradiť ne-fanúšikov Green Bay Packers. Druhá skupina je tá, ktorá za neúspechmi vidí najmä neschopné vedenie a hlavného trénera Green Bay Packers – Mika McCarthyho, ktorý tu je počas všetkých Aaroonových sezón ako starting QB. No a do tejto skupiny môžme zaradiť fanúšikov Green Bay Packers a všetkých fanúšikov amerického futbalu s racionálnym uvažovaním.

Rodgers má 34 rokov a toto leto ho Packers podpísali na najvyšší kontrakt v histórií NFL, na 4 roky za $134M a celková suma sa môže vyšplhať až na $180M. Za týmto podpisom sú obrovské očakávania, že Aaron dokáže Green Bay dotlačiť k zisku ďalšej Lombardi Trophy. No po nedeľnej prehre 23-31 proti Lions, Rodgers a Packers sú na bilancií 2-2-1 a ich kedysi dominantný útok vyzerá ako keby spal. Packers tak pokračujú v otrasnom trende a mrhajú najtalentovanejším quarterbackom vôbec… 

Rodgers sa už po zápase s Bills nechal počuť, že je frustrovaný z toho, kde sa momentálne nachádza náš útok a viacej musíme do našej útočnej hry zapojiť našich playmakerov. No tento problém môže siahať ešte viacej do minulosti.

Packers sa počas offseason zbavili trénera quarterbackov Alexa Van Pelta, s ktorým mal Aaron perfektný vzťah a plus k tomu prepustili jeho dvojičku a hlavný cieľ na ihrisku – WR Jordyho Nelsona. Zo všetkých týchto skutočností Rodgers údajne zrovna najšťastnejší nie je. Avšak tieto informácie samotný Rodgers nikdy na 100% nepotvrdil a môžme tak len hádať. 

McCarthy sa počas offseason nechal počuť, že sa v ofenzívnom playbooku dočkáme zmien od základov a začnú ho prekopávať hneď od prvej strany. Prejdu všetky možné schémy a formácie s najrôznejšími hráčmi. McCarthy si aj naďalej ponechal úlohu ofenzívneho play callingu a do tímu sa vrátil náš bývalý ofenzívny koordinátor Joe Philbin. Keď bol práve Philbin u nás útočným play callerom, tak bol náš útok nezastaviteľný. No keď nás opustil, túto úlohu prebral McCarthy a každým rokom to ide dole vodou. McCarthy sľuboval veľké zmeny, no k ničomu nedošlo. Ofenzívna počas úvodných 5 zápasov sezóny stagnuje, má priemer len 23 bodov na jeden zápas, čo je 18. miesto v lige a naše útočné schémy sú bez akejkoľvek kreativity. Hráči sa zrážajú na ihrisku a celé to na mňa pôsobí chaoticky. Na jeden zápas máme priemer 299 passových yardov, čo je 10. miesto v NFL a priemer nabehaných yardov za zápas je 101, čo stačí na 19. miesto v lige. Rodgers tak má viac než dosť dôvodov na to, aby bol nespokojný s aktuálnou situáciou našej ofenzívy. Po prvom zápase Aarona Jonesa, Rodgers jasne hovoril, že musia nájsť spôsob ako dostať loptu čo najviac do rúk RB Aarona Jonesa, ktorý má momentálne priemer na jeden beh 6.1 yardov. Avšak McCarthy Jonesa aj naďalej ignoruje, za zápas nemá ani len 10 behov a viacej priestoru dostávajú Jamaal Williams s Ty Montgomerym. Po zápase s Lions sa McCarthy vyjadril, že od running backa očakávajú viacej ako len behanie s loptou… 

Táto Rodgersova frustrácia sa následne premietla aj na jeho výkony na trávnatej ploche. Kde na mňa pôsobí bez iskry, ako by ho ten zápas ani nezaujímal. Jeho výkony sú na jeho pomery podpriemerné. Prehadzuje úplne voľných receiverov, alebo na nich loptu ani len nehodí a nakoniec ju odhodí do outu. Nedaria sa mu jeho typické „Rodgersovské“ plays. Napríklad v zápase proti Lions chcel nachytať hráčov Detroitu na 12 hráčov na ihrisku, no faul nakoniec šiel proti nám, lebo WR bol ešte stále v pohybe… Toto nie je ten precízny Aaron, ktorého poznáme…

Ako sa Packers dostali do takejto otrasnej situácie je zložité sa dopátrať. Bývalý generálny manažér Ted Thompson rázne odmietal podpisovať voľných hráčov a spoliehal sa len na svojich mladíkov a kopu nedraftovaných hráčov. Túto offseason sa to trošku pod novým GM Brianom Gutekunstom zmenilo. No myslíte si, že sa teraz po 5 zápasoch Aaronovi zdá v poriadku, že sme Jordyho Nelsona vymenili za starého a pomalého tight enda, ktorému platíme $11M za jednu sezónu a Jordymu sme nechceli zaplatiť $5M na jeden rok?! Aj napriek tomu, že sme počas posledných sezón Aaronovi nedopriali poriadne zbrane, tak podarené draftovanie stačilo na to, aby sa náš útok držal v lepších polovičkách NFL a to aj napriek tomu, že naša obrana bola odpad. No momentálne Rodgersova jednotka drasticky poklesla a už nevidíme tie explozívne plays ako kedysi. V celej NFL sa v útočných schémach začala presadzovať kreativita a vynachádzavosť. Avšak toto sa akosi do Green Bay nedostalo. Keď pozeráte zápasy Los Angeles Rams, alebo Kansas City Chiefs, tak môže vidieť perfektné útočné schémy v podaní Sean McVaya, respektíve Andyho Reida. Dokážu využívať perfektne missmatche, v ich útoku vidíte množstvo pohybu a kreatívnych plays. Jared Goff a Patrick Mahomes takmer celý zápas hádžu na úplne voľných WRs. Avšak Aaron Rodgers svojich WRs nemá voľných ani len náhodou a dookola behajú tie isté routy. Andy Reid pôsobil 6 rokov pod McCarthym práve v Green Bay. McCarthy je tak o 7 rokov v NFL dlhšie head coachom ako Reid. Andy Reid sa perfektne dokázal posunúť s dobou a prispôsobiť sa novému útočnému systému. Avšak McCarthy ostal zaseknutý v minulosti a dizajny našich hier vyzerajú ako z doby ľadovej. Keď sa pozerám na to, ako sa tréneri snažia vymýšľať neustále nové a nové plays, aby svojim hráčom čo najviac uľahčili hru, tak je to pre mňa, ale určite aj pre vás ešte oveľa viac frustrujúce. Veľa Reidových plays sa odvíja z konceptov college football a ak sa chceme niekam posunúť, tak by sme sa mali pozerať týmto smerom. Predstava, že útok vedený Aaronom Rodgersom trénuje head coach Oklahomy Lincoln Riley je v skutku ohromujúca.

To, že prekopete svoju front office, pár trénerov a playbook, tak to ešte neznamená všetko a pokiaľ sa nezmení trénerská filozofia, tak môžete striedať generálnych manažérov a trénerov QBs koľko len chcete. Áno, ak by Mason premenil svoje FGs, tak by sme Lions pravdepodobne porazili, no pozerať sa na útok vedený Aaronom Rodgersom musí byť potešenie a nie utrpenie. 

McCarthy takisto úplne zlyháva v príprave na jednotlivé zápasy. V tejto sezóne sme odohrali 5 zápasov, no do troch sme mali totálne otrasný štart. Toto sú rozdiely v skóre pred druhým polčasom: 0-17, 10-28, 0-24 a na vonkajších zápasoch sme na bilancií 0-2. Nedokáže využívať plný potenciál svojich running backov. Má k dispozícií skvelého RB na rôzne passové plays, kde sa doslova môže vyšantiť s play designom, no na Montyho letia za zápas dva krátke screeny. Má tam neskutočne explozívneho runnera, ktorý keď je na ihrisku, tak sa celá obrana sťahuje do boxu, lebo sa ho boja ako deti čerta, no on aj napriek tomu získava cez 6 yardov na jeden beh. Pamätáte si na časy, keď bol náš útok explozívny aj vďaka tight endovi Jaredovi Cookovi? Čo tak sa vrátiť k podobným plays… Čo tak viacej využívať skvelého blocking tight enda Marcedesa Lewisa, alebo šikovného Roberta Tonyana…Lewis doposiaľ najviac snapov odohral v zápase proti Bills a aj to bolo len slabých 17 snapov. Dokonca nemehlo Lance Kendricks dostáva viacej snapov než Lewis. Proste McCarthy je príliš konzervatívny a tvrdohlavý na to, aby vyskúšal niečo nové.

Trvalo nám dlhé roky, kým sme sa zbavili zastaraného defenzívneho koordinátora Doma Capersa. Prišla mladá krv v podaní Mika Pettina a naša obrana povstala ako fénix z popola. Z jednej z najhorších passových obrán sa stal jedna z tých lepších. Momentálne sme v priemere na zápas povili len 209 passových yardov, čo je 2. najlepšie číslo v NFL a k tomu Breeland, King, Williams, Alexander a Jackson ešte nikdy neboli spolu na ihrisku v jednom zápase.

Niečo podobné potrebujeme spraviť aj s našim hlavným trénerom. Napadá ma napríklad meno Joe Lombardiho. V rokoch 2014/2015 bol ofenzívnym koordinátorom v Detroite Lions. A momentálne je trénerom quarterbackov v New Orleans Saints. Mať späť Lombardiho by nebolo zlé, no nie? A ak nie jeho, tak v NFL sa dajú nájsť ďalší mladí a šikovní tréneri. Avšak zbaviť sa McCarthyho nebude jednoduché, nakoľko sa u nás pred sezónou zaviedol drbnutý systém. Kto nevie o čom hovorím, tak !!!KLIKAJTE TU!!!. Ak sa Gute s McCarthym a Ballom jednohlasne nezhodnú o jednotlivých krokoch, tak rozhodujúce slovo má CEO Murphy a ako určite všetci veľmi dobre viete, tak McCarthy je Muprhyho obľúbencom. Vytlačiť tento jebák bude vyžadovať poriadnu dávku sily a odhodlania! Go Pack Go! 

4 thoughts on “#14 Bart za kormidlom! Obrovský problém menom McCarthy…

 • 10 októbra, 2018 at 18:07
  Permalink

  Mám dotaz, kdo a kdy je schopen sesadit Murphyho z funkce CEO? Myslím, že obrovský problém Packers je, že nemají vlastníka. I když mně osobně se ten koncept klubu vlastněného fanoušky líbí, tak to vidím momentálně jako značnou nevýhodu. Nebo se mýlím?

  Reply
  • 10 októbra, 2018 at 21:40
   Permalink

   Máš pravdu, bohužiaľ v Green Bay to funguje tak, že ty podržíš mňa, ja podržím teba.

   Nech je Jerry Jones akokoľvek kontroverzná postava vo svete NFL, mne sa páči, aký je rázny, Dallas mu proste patrí a aj keď jeho rozhodnutia môžu znamenať, že si jednu sezónu na vrchole a ďalšiu zase úplne dole, aspoň ten klub žije. U nás už desať rokov stagnujeme. Aaron robí z podpriemerného týmu (a úplne tragického vedenia) nadpriemernú spoločnosť, ktorá si postupom do Play Off vždy dokáže obhájiť svoju “genialitu”.

   Síce je to dosť konšpiračná teória a na 99% to pravda nieje, ale mne to príde, ako keby Aaron viedol taký tichý protest proti McCarthymu. Nemôže nahlas povedať, že chce zmenu hlavného trénera, aby z neho nebol “Bad Guy”, preto využíva to, čo má k dispozícii. Po zranení v prvom týždni povie, že má pocit že hraním v zápase sa to zranenie zhorší, náznaky na zlý play calling z jeho strany, otvorená kritika ofenzívy (ktorú má viac menej pod palcom McCarthy), pokles formy z jeho strany, viditeľná frustrácia v jeho tvári na ihrisku. To všetko mi tak nejak zapadá do toho, čo by som si aj ja sám prial, a to, že aj Aaron už má už McCarthyho plné zuby a chce zmenu.

   Reply
   • 10 októbra, 2018 at 23:42
    Permalink

    Ano Přesně sem si říkal, co to s tí Aronem je ? První polovinu zápasu má nepřítomný depresivní pohled. Trochu se probudí až v druhém poločase, když je potřeba zabrat a dotahovat.

    Je to důsledek loňského zranění (strach) ?
    Stesk po Jordym ?
    Rozklad teamu (McCarthy) ?
    Přenesl snad Kizer na Aroda prokletí Clevelandu ?

    Místo vysmátého sebevědomého týpka, který si dělá dobrý den z obrany soupeře, vidím teď na začátku zápasu nějakého melancholického starého psa.

    Btw. Proč do****le na toho Jimyho nic nehodí? V preseason spolu hráli pěkně a Aron měl pro něj jen slova chvály. Proti Lions sem ho několikrát viděl uprostřed hřiště volného a Aron stejně hází na WR a do coverage

    Reply
 • 11 októbra, 2018 at 15:28
  Permalink

  Ahoj, souhlasim se vsim, tohle je problem v trenerovi. Ono staci se podivat, co vsechno provadeji s Tysomem Hillem v NO Saints a jak zajimave ho vyuzivaji, byt maji Breese. Jak by na to asi byl u nas, chudak…?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *