#6 Bart za kormidlom! Polsezónne hodnotenie nováčikov

Vývoj nováčikov už nie naďalej len možnosťou, ale nutnosťou pre tímy NFL v dnešnej ére platového stropu.

Fanúšikovia Green Bay Packers veľmi dobre vedia, čo to znamená skutočný výraz pre ´draft & vývoj franchisu´, namiesto angažovania hráčov z trhu voľných hráčov.

V prebiehajúcej sezóne majú Packers na svojej 53 člennej súpiske nie menej ako 11 nováčikov, nepočítam pick v 4. kole Vinca Biegela, ktorý si svoj debut v najlepšie lige sveta odkrúti pravdepodobne po bye weeku.

Fanúšikovia musia byť opatrní v tom, aby na nováčikov nekládli privysoké a neférové očakávania. Kombinácia zranení a všeobecná nedostatočná hĺbka na viacerých postoch si vyžiadala zvýšené využívanie týchto mladých nádejí, ktorí sa pokúšajú vytvoriť dobré meno na najvyššej úrovni. 

Teraz sa pozrieme na polsezónne známky našich nováčikov, ktoré by mali slúžiť ako indikátor ich zlepšenia a ako ďaleko sú ešte od toho, aby naplnili svoj potenciál.


RB Aaron Jones

V Aaronovej Jonesovej skrinke bol dres zavesený, takisto prilba, aj chrániče. Celý týždeň rookie RB Green Bay Packers trénoval s tímom, no dostal odkaz, že hrať nebude. Bolo to niečo, čo ešte pred tým nikdy nezažil.

Aaron ešte ani nevedel ako funguje list neaktívnych hráčov pre zápas. A keď Jones vošiel do šatne Green Bay Packers na Lambeau Fielde niekoľko hodín pred kickoffom prvého zápasu v sezóne proti Seattle Seahawks, tak uvidel svoj čisto nový dres ako na neho čaká. Jones mal záblesky nádeje. 

„Myslíte si, že sa budete obliekať do dresu, oni prídu a opýtajú sa vás, ´Čo si chceš obliecť?´ No teraz trošku pobudneš na lavičke.“ hovorí Jones.

Aaron na to len odpovedal: „Yes, sirs“. No neskrýval rozrušenie z toho, že sa pred zápasom našiel na listine neaktívnych hráčov pred jeho prvým zápasom v NFL. No bol to dobrý druh hnevu, povedal. 

Dôvod, prečo Packers nenasadili Jonesa do zápasu proti Seahawks bol ten, že mali pocit, že je malým prínosom pre special team. No postupom času nám Aaron ukázal, že jeho najvyššia hodnota sa neskrýva v special teame. 

„Je hladný,“ hovorí ľavý tackle David Bakhtiari. „Užívam si to pozerať sa na neho ako behá. Má dostatok výbavy na to, aby ušiel každému, čo je skvelé. Som rád, že dostáva priestor a my budeme pre neho robiť to najlepšie čo budeme môcť, keď povoláme 33ku.“

Ak chcú Packers pomýšľať nad úspešnou sezónou, tak je veľmi dôležité, aby sa Jones dostával k lopte. Pokiaľ je na pozíciu QB Brett Hundley namiesto zraneného Aarona Rodgersa, tak je Jones pravdepodobne našou najväčšou nádejou, aby sme boli schopní niečo uhrať v posledných 9 zápasoch sezóny. No jeho zväčšená úloha v útoku Packers nám môže takisto poskytnúť benefity aj do budúcna. 

V momente, keď sa Aaron Rodgers vráti, tak dobrý running back, Jones ukazuje, že potenciál na to má, môže byť vítaným darčekom. „Chcem zahrávať big plays, chcem nášmu tímu dodať iskru v behovej hre.“ nechal sa počuť Jones. 

Jonesov pomalý štart do kariéry v NFL mu zabránil priblížiť sa k najlepším RBs v lige. Jeho 346 yardov mu stačí po bye weeku len na 24. miesto. V sezóne nastúpil ako starter len do 2 duelov, no v obidvoch dosiahol hranicu 125 yardov. Spomedzi mladých runnerov, ktorí sú v TOP 10 v nabehaných yardoch, sa len Gurleymu podarilo v prvých dvoch zápasoch kariéry získať 125 yardov po zemi. Avšak toto je len veľmi málo na porovnávanie. Prvé 2 štarty RB jeho kariéru nerobia. Jones dostal najviac priestoru v zápasoch proti Cowboys (15. behová obrana v lige) a proti Saints (21. behová obrana v lige). Ako backup nastúpil do zápasov proti Vikings (4. behová obrana v lige) a proti Bears (12. behová obrana v lige). V týchto dvoch zápasoch si pripísal dokopy 90 yardov na 26 behov. Avšak Jones nedostal loptu do svojich rúk počas prvých 4 zápasov tejto sezóny. Proti Seahawks bol neaktívny, proti Falcons a Benglas nastúpil len v special teame. No a len po zraneniach Montgomeryho a Williamsa v zápase proti Bears dostal priestor na ihrisku. 

Od jeho prvého behu má Jones priemer 86.5 yardov na zápas, čo je 7. miesto v NFL. Ak by sme započítali aj 4 zápasy, v ktorých nehral, tak by Jones teoreticky smeroval k celkovo 1,384 yardom a 12 TDs počas 16 zápasov. 

Packers boli očividne zaskočení tým ako sa Jones dokázal rýchlo adaptovať, netrvalo to dlho a spravili z neho startera. No neboli sami. Dokonca aj Jones priznal, že neočakával, že sa takto rýchlo presadí. „Bol to môj cieľ, každý športovec by si mal zadávať ciele a snažiť sa ich posadiť vysoko. Ale nemyslel som si, že to príde tak rýchlo.“ hovorí Jones. 

Kto vie, kde by sa Jones nachádzal v ligovom rebríčku, ak by s ním bolo rovnako zaobchádzané ako v úvode s ďalším nováčikom Williamsom. Ktorý bol draftovaný o jedno kolo skorej, tak do campu vstupoval ako primárny náhradník za Montgomeryho. Packers brali do úvahy aj to, že Williams je vynikajúcim blockerom, ale Jones toho v behovej, ale aj v passovej hre predviedol počas preseason podstatne viacej ako Williams. 

Jones nevyniká len skvelou akceleráciou. Produkt univerzity UTAP nám takisto ukázal, že dokáže aj napriek svojej pomerne nevýraznej telesnej stavbe získavať yardy aj po kontakte. Takisto má skvelé čítanie hry a blokov, kde dokáže rýchlo zmeniť smer behu a získavať extra yardy. V zápase proti Cowboys Jones zaznamenal celkovo 125 yardov. No a 54 yardov z celkových 125 bolo získaných po kontakte. v zápase proti Saints získal 131 yardov a 62 bolo po kontakte. Dosť dobré čísla, nemyslíte?

Pre nás je len dobrá, že ho úvod sezóny neovplyvnil negatívne. „Vždy vás to motivuje. Malo by to motivovať každého športovca. Nevedel som čo bude. Tak som proste trénoval. Snažil som sa im ukázať, že patrím na ihrisko. Každý week sa pripravujem tak ako keby som šiel hrať, no trénoval som len s náhradným tímom. Čiže som sa im snažil povedať, ´Hej, chcem byť vyššie´.“ No a teraz keď je Jones hore, tak určite nemá v plánoch ísť opäť dole. 

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: A


P Justin Vogel

Bývalý hráč univerzitného tímu Miami Hurricane má skvelý vstup do kariéry v NFL. V minulej časti Bart za kormidlom som ho dokonca zvolil za najväčšie prekvapenie doterajšieho prebehu sezóny. Vyzerá to tak, že je zlepšením oproti minuloročnému punterovi Jacobovo Schumovi (priemer na jeden punt 45.9 vs 43.2).

Priemer radí Vogela len na 17. miesto medzi puntermi v NFL, no oveľa dôležitejšou štatistikou je počet yardov získaných po returne. Priemer na jeden return je 3.8 yardu, čo je 3. miesto naprieč celou ligou. Toto číslo dosahuje vďaka skvelému hang timu (let lopty vo vzduchu, kým ju punt returner zachytí, alebo muffne, záleží to od jeho šikovnosti/nešikovnosti). 

Všetci si veľmi dobre uvedomujeme kvalitu Tarika Cohena z Bears. No Biegel ho vo weeku 3 doslova vymazal. Cohen na dvoch punt returnoch získal dokopy len 7 yardov.

24 ročný rookie ukazuje sľubný potenciál a stabilitu, ktorú sme tak dlho na poste puntera hľadali. Držím mu palce.

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: B+


CB Kevin King

Vysoko ospevovaný nováčik na poste defenzívneho backa, ktorý bol vybraný ako 1. pick v druhom kole mal brilantný štart do kariéry v NFL, keď ukázal svoje schopnosti proti Juliovi Jonesovi vo weeku 2. Aj keď Packers pustili Falcons 34 bodov, tak King ukázal, že by mohol byť cornerom č.1 a Juliovi dovolil zachytiť len 4 prihrávky. 

Proti A.J. Greenovi to už bolo slabšie, keď mu dovolil zachytiť 10 passov pre priemer 11.1 yardov na prihrávku. Aj napriek tomu sa King sa v úvodných zápasoch prezentoval dobrým dojmom, zaujal hlavne svojou zdravou agresivitou.

No prišiel zápas proti Saints a King vyhorel ako Trója. 22 yardový TD Brandona Colemana bol „pekným“ dôkazom toho, ako naša 20ka nedokáže reagovať na double moves. Hráč Saints vyšachoval Kinga jednoduchým slant-and-go a ocitol sa nestrážený v rohu end zone. 

King v pass coverage horí a momentálne je podľa Pro Football Focus na 107. mieste spomedzi cornerov v NFL v tejto hernej činnosti. V obrane proti behu to je už niečo lepšie, kde má hodnotenie 75.6. 

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: D


CB Lenzy Pipkins

No tu sa pokúsim byť nestranný, keďže Lenzy je môj veľký obľúbenec. Tento hráč je ešte niekoľko svetelných rokov od konečného produktu, ale sledovať tohto chalana je zábava! 

Lenzy je 23 ročný corner, ktorý meria 183 cm, váži takmer 90 kg a 40 yardov zabehne za 4.46s, no keď príde na rad behová obrana, tak mi pripomína old school middle linebackera. V tejto sezóne nastúpil len do 3 zápasov. Jeho najvýraznejší zápas prišiel proti Vikings, keď zaznamenal 6 tacles, vrátane 1 pre stratu yardov. Produkt univerzity Oklahoma State nám ukazuje nesporný potenciál, jeho pass coverage však potrebuje zdokonaľovanie. Osobne verím v to, že v roku 2018 sa Lenzy dočká oveľa väčšej úlohy v našej obrane ako je tomu doposiaľ. 

Vyzerá to tak, že Lenzy je v šatni naozaj obľúbený, o čom svedčia aj jeho predzápasové tanečky do boja, veď presvedčte sa sami.

POSEZÓNNA ZNÁMKA: B-


S Josh Jones

Jones má hneď niekoľko vlastností, vďaka ktorým sa na jeho hru pozerá v skutku dobre. Tieto vlastnosti zahŕňajú skvelý inštinkt na nájdenie lopty a skvelé využívanie svojej postavy v osobných súbojoch.

Aj keď sa Jones pomaličky udomácňuje v našej obrane, tak ešte je stále ďaleko od toho, aby hral na pro levely. Vyznačuje sa skvelou obranou proti behu, no jeho pass coverage je už o niečo horšia. Jones vyniká v special teamoch, kde dokáže naplno využívať svoje fyzické parametre. No musí prestať robiť zbytočné fauly. V zápase proti Saints sa dopustil 3 priestupkov v special teame, čo je ne jeden zápas veľa.

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: C+


LB Chris Odom

Chris čakal na svoju príležitosť a tá prišla vo weeku 7, kde nastúpil do 17 snapov. V zápase proti Saints odohral 21 snapov a dokázal si pripísať len jeden 1 tackle a 0 tlakov na quarterbacka. 

Je očividné, že nedraftovanému nováčikovi ešte chýba sila. Uvediem príklad, keď RB Saints Alvin Kamara získal 19 yardov potom, čo Kamara bežal smerom k Odomovi, no toho ukážkovo odstavil TE Josh Hill. Odom nám ukázal, že jeho práca rúk je na dobrej úrovni, no jeho celková sila je na tom mizerne. Nie je ho vôbec ťažké zablokovať. Vyzerá to tak, že na súpiske bude tak dlho, pokiaľ bude užitočný pre special team.

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: D


RB Jamaal Williams

WIlliams je pre mňa osobne obrovským sklamaním. Doteraz mal celkovo 10 behov a jeho priemer na jeden beh je 3.3 yardov. Produkt unverzity BYU mal skvelú možnosť uchytiť sa vo weeku 3 proti Bears, keď sa zranil Montgomery, no on tejto príležitosti doslova napľul do tváre. Po zranení Montgomeryho mal 4 behy pre 11 yardov a potom sa zranil. 

Williams meria 189 cm a váži 97 kg, čo nám naznačuje, že má dostatok veľkosti na to, aby bol inside runnerom. Williams má aj dobré ruky a mohol by byť aj platným hráčom na screeny. No myslím si, že Williams potrebuje mať pred sebou kvalitnú OL, ktorá mu dokáže urobiť priestor na beh. Očakávam že Williams môže byť do budúcna využívaný na krátke yardy. Iné uplatnenie tu nevidím. 

POLSEZÓNNA ZNÁMKA: E-


BEZ HODNOTENIA: LB Vince Biegel, RB Devante Mays, WR DeAngelo Yancey, DT Montravius Adams, G/T Adam Pankey, CB Donatello Brown, LB David Talley, WR Michael Clark, QB Jerod Evans, DT Izaah Lunsford, G Kofi Amichia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

#13 Bart za kormidlom! Dodržal Aaron Rodgers svoje slová o novom kontrakte?  |  Punting  |