#7 Bart za kormidlom! Obrana Doma Capersa je zastaralá!

Ofenzíva naprieč NFL sa čoraz viacej vyvaruje riskovaniu, čo vynulovalo Capersovu big plays defenzívnu filozofiu.

Na úvod musím povedať, že takýto článok píšem po 1x, čiže dúfam, že to bude čitateľné a zrozumiteľne napísané. Ak by ste niečomu v tomto článku nerozumeli, tak to napíšte do komentárov a ja sa to pokúsim vysvetliť 🙂 

„Rozumieme tomu, že Jay je nadšený zo svojich nových zbraní, ale je to stále ten istý starý Jay. Nepotrebujeme šťastie, Jay nám tu loptu proste hodí.“ – Charles Woodson, 13. september 2012.

Defenzívny koordinátor Dom Capers už vedie našu obranu nejaký ten piatok a niekedy nebola taká zlá ako vyzerala, no postupom času naša obrana hnila viacej a viacej. Capersove prvé obrany v Green Bay Packers patrili medzi to najlepšie, čo vtedajšia NFL ponúkala. V roku 2009 a 2010 bola naša obrana podľa DVOA 2. najlepšia v NFL. No momentálne postavenie už také dobré zďaleka nie je. 

Čo je to „DVOA“?

Pokúsim sa to vysvetliť len v krátkosti, lebo keby to tu mám dopodrobna vysvetľovať, tak sme tu do rána a pravdepodobne by po tomto tento článok už nikto nikdy nedočítal. 

DVOA meria účinnosť tímu tým spôsobom, že porovnáva úspech na každej jednej hre s ligovým priemerom na základe súpera a konkrétnej situácie počas zápasu. Čiže keď si to povieme tak laicky, tak napríklad situácia, pri ktorej RB získa 5 yardov na 3&4 je viacej hodnotná ako 5 získaných yardov pri situácií 1&10. Hry v red zone sú hodnotnejšie než ostatné. DVOA sa vyjadruje v percentách. Čiže ak má tím DVOA 10.0%, tak je o 10% lepší než priemerný tím. Ak má QB DVOA -20%, tak je o 20% horší než priemerný QB. DVOA sa zameriava na skórovanie, čiže obrany sú lepšie ak dosahujú záporné čísla. Túto informáciu si prosím zapamätajte. 

Vysvetlil som to len tak laicky, tak snáď máte aspoň trošku predstavu o čom tu točím 😀 Ak by ste chceli podrobnejšie vysvetlenie, tak mi napíšte do komentárov a ja o tom spravím podrobnejší článok. No ale poďme späť ku Capersovi.

Od Super Bowlu v roku 2010 mali Packers niekoľko dobrých obranných jednotiek. Jedna z nich bola napríklad v roku 2012 s Charlesom Woodsonom, no stále neboli v TOP 5. No a keď sme mali zlú obranu, tak to bola vskutku otrasná obrana. Môžme povedať, že štatisticky liga prebila Doma Capersa a s takmer určitosťou môžem povedať, že je čas na zmenu. Fakt je ten, že obrana Capersa je postavená na NFL, ktorá už momentálne neexistuje a už neexistuje nejaký ten čas. 

Capersova filozofia

Dom Capers má svoju filozofiu založenú na matematických princípoch. Capersova obrana sa sústredí na to, aby odvrátila vskutku poriadne big plays (napríklad 80 yardový TD pass). Cieľ je donútiť ofenzívu súpera postupovať ihriskom s čo najvyšším počtom hier. Ak obrana zahráva viacej behových hier, tak sa šanca na vyrobenie chyby, alebo turnoveru zvyšuje, a ak dokážete vytvoriť dostatok turnoverov, sackov, zbytočných penált a podobne, tak máte vynikajúcu obranu.

X = percentáž interceptions

Y = počet ofenzívnych behových hier potrebných ku skórovaniu

Ak je Y vysoko a X je tiež vysoko, tak pravdepodobnosť turnoveru je extrémne pravdepodobná.

V rokoch 2007-2011, priemer X = 1.982%.

V Capersovej ére boli Packers veľmi dobrí v počte zachytených interceptions. V skutočnosti, len v jednom roku počas Capersovej éry (okrem 2017) Packers neskončili medzi najlepšími v počte zachytených interceptions a to v roku 2013, kde sme dokázali zachytiť len 11 interceptions. V krátkosti povedané, obrana Packers je nadizajnovaná na získavanie interceptions a takmer vždy to robí na nadpriemernej úrovni. Počas minulej sezóny sme boli na delenom 4. mieste v lige. Avšak problém je v tom, že byť na 4. mieste v lige už nie je to čo bývalo niekedy, ako môžete vidieť nižšie:

Štatistiky Packers – INTERCEPTIONS

Zopár pripomienok k tabuľke:

  • V roku 2011, Packers povolili najviac yardov v NFL
  • V rokoch 2013 a 2015, bola behová obrana 29. v NFL v yardoch na jeden beh
  • Štatistiky z roku 2017 sú pre prvých 7 zápasov sezóny

ZMENA NFL

Matthew Stafford zvykol hádzať veľké množstvo interceptions. V rokoch 2011-2015 nikdy nebola jeho interception percentáž pod 2.0 a v roku 2013 sa mu podarilo dosiahnuť „solídnu“ percentáž 3.0. Pre porovnanie, Aaron Rodgers prekročil percentáž 2.0 len jeden krát vo svojej kariére a to v roku 2013, keď ho trápilo zranenie. Potom v polovici roku 2015, Lions vyhodili ofenzívneho koordinátora Joea Lombardiho a nahradili ho Jimom Bob Cooterom. Cooter v podstate eliminoval z ich playbook vysoko rizikové passové hry a výsledok bol veľmi zaujímavý. V roku 2016 Stafford dosiahol percentáž 1.7% a takisto mal aj svoju najlepšiu kariérnu pecentáž v skompletovaných prihrávkach v rokoch 2015 a 2016.

Navyše tento menej nebezpečný a konzervatívny prístup nestál Stafforda stratu efektívnosti. Aj keď jeho yardy na jednu skompletovanú prihrávku išli počas Cooterovej éry dole, tak yardy na jeden pokus boli konzistentné s kariérnymi normami. Lions a Stafford sú teraz síce nudnejší ako za slávnych čias Calvina Johnsona, no dokážu loptou hýbať efektívnejšie a robia menej chýb.

Momentálny trend v NFL je čo najviac znížiť počet interceptions. Dekádu naspäť, v roku 2007 bol ligový priemer niečo cez 2 interceptions na jeden zápas. Celkovo bolo hodených 534 pickov, no od tohto momentu sa tieto čísla pravidelne zmenšujú. O 5 rokov na to, v roku 2012 sa v lige hodilo dokopy 468 pickov, čo je priemer 1.83 na jeden zápas. V sezóne 2016 sme už celkovo videli len 414 interceptions, čo je 1.62 interceptions na zápas.  

Počet interceptions v NFL na jeden zápas 

Ako sa tímy začali snažiť limitovať počet interceptions, tak sa stalo ťažším získavať takeaways na základných obranných konceptoch. Počas prvých troch Capersových rokov na poste defenzívneho koordinátora (2009-2011) Packers zachytili celkovo 30, 24 a 31 interceptions. V rokoch 2009 a 2011 túto štatistiku viedli naprieč celou NFL a v roku 2010 boli na druhom mieste. Tieto čísla sú na dnešné pomery neuveriteľné a v dnešnej NFL sú nedosiahnuteľné. V roku 2012 Packers zachytili celkovo 18 interceptions, čo ich radilo na 8. miesto v celej NFL. V roku 2016 sme získali celkovo 17 pickov, čo nás radilo na delené 4. miesto. Tímy, ktoré boli pred nami boli Chiefs, Chargers a Ravens s 18 pickmi. Tieto čísla by vám v rokoch 2009-2011 stačili na nejaké to 13. miesto. 

Konzervatívnejší útočný štýl spôsobil to, že prihrávky sú kratšie, drivy sú dlhšie a vidíme menší počet big plays. Tímy sa snažia dosiahnuť vyššie percento krátkych posunov, no a to je presne to, o čo sa aktívne snaží obrana Doma Capersa. Ak vaša defenzívna filozofia podporuje už existujúci útočný trend, tak sa tu určite vyskytnú určité ťažkosti. Aj keď turnovery sú stále významné, no momentálne je situácia taká, že vaša moderná defenzíva musí byť schopná dotlačiť súpera k puntom, ak chce vyhrávať. Stratégia na eliminovaní big plays a s povolením krátkych a opatrných hier až do end zone je odsúdená na záhubu.

Interceptions sú v modernej NFL takmer vždy spôsobené tým, že jeden z tímou konzistentne vedie a oponent sa snaží zvrátiť nepriaznivý stav riskovaním. Rozdiel medzi lídrom NFL v počte interceptions v roku 2016 (18) a tímami na 21. mieste (Seahawks a Texans s 11 pickmi) je tak v podstate zanedbateľný, že hlavnú úlohu hrá takmer vždy pani šťastená. Dobé tímy vždy získajú turnover, keď sa im k tomu naskytne príležitosť, no je to produkt toho, že donútia zahrať ofenzívu riskantnú play, nie je to tým, že im dovoľujú malé zisky po zemi a predlžujú drivy. Toto je cesta, ktorá vás zabije. 

Dom Capers proste nutne potrebuje zmeniť svoju základnú filozofiu, alebo nech skončí. Seahawks a ich slávna Legion of Boom, neskončila mimo top 5 v defenzívnej DVOA počas posledných 5 sezón! V roku 2013 mali dominantnú sezónu, keď viedli ligu s 28 pickmi. No v roku 2014 boli na 18. mieste s len 13 interceptions. V roku 2015 zaznamenali len 14. Minulú sezónu boli dokonca až na 21. mieste a 11 interceptions, ale napriek tomu, že turnovery majú vysušujúcu tendenciu, stále ostali v top 5 obrán NFL, keďže dokázali zastavovať celý tím. Dokázali sa dostať ku quarterbackovi, dokázali vytvárať dlhé situácie a dostať tímy preč z ihriska na 3. downoch. Interceptions už naďalej nerobia defenzívu dobrou, je to len výsledok. Zároveň dodám, že naša obrana nedokáže zastavovať 3. downy, zastavovať súpera v end zone, kde skóruje proti nám každý z hocičoho a naša behová obrana je podľa štatistík na dne ligy. Pass rush je taký biedny, že biednejšie to už asi byť nemôže. Na príklad použijeme hráča, ktorého sme prepustili – Julius Pepper, ten má na svojom konte doteraz 7,5 sackov, čo je viacej ako náš celý tím dohromady!!! Matthews má len 2,5 sacks, no má na svojom konte aj 5 QB hitov, Perry zažíva svoju najslabšiu sezónu a to hrá za obrovské peniaze, doposiaľ zaznamenal len 3,5 sacks a 2 QB hity. Ešte by som dodal, že ďalší hráč, ktorého sme prepustili DB Micah Hyde vedie ligu v počte interceptions a teraz bol vyhlásený za najlepšieho defenzívneho hráča mesiaca v AFC, a minulý rok CB Casey Hayward viedol ligu v počte interceptions (toho sme tiež prepustili), takže tak….Je tu len zopár vecí, ktoré nám robia radosť. Individuálny výkon Kennyho Clarka, ktorý podľa mňa hrá momentálne vynikajúci futbal, potom Blake Martinez, ktorý je na 7. mieste v celej lige v počte tackles (kvôli bye weeku je tak „nízko“) a pre mňa je to náš defenzívny hráč roku, ďalej to je corner Davon House, ktorý sa od zápasu k zápasu zlepšuje a posledný zápas proti Saints odohral vynikajúco, zdá sa, že som sa v ňom mýlil. V coverage je z našich cornerov jednoznačne najlepší. Spomeniem ešte aj Morgana Burntetta, bez ktorého je naša obrana o polovicu slabšia (si predstavte aká je slabá, keď je v plnej sile a teraz si predstavte, že chýba Burnett…). Možno by som ešte spomenul fakt, že King pustil cez seba zatiaľ len jeden TD, no v coverage horí a horí, nerozumiem tomu, ako sa mu niečo takéto zatiaľ darí. Aj napriek malému množstvu kvalitných výkonov si myslím, že toto je naša najtalentovanejšia obrana od nášho posledného víťazstva v Super Bowle. No my sa dočkáme takých situácií ako, že na ihrisku máme celkovo 10 hráčov, corner sa postaví na zlé miesto, kopa missnutých tackles a zlé rozhodnutie nad tým, kto by mal v prilbe nosiť rádio pri absencií Burnetta (Dix určite nie). Pridám sem na záver ešte zopár štatistík, ktoré sú v skutku „veľkolepé“:

» 25. miesto v sackoch na jeden passový pokus (5.29)

» 30. miesto v red-zone touchdown percentáži (73.68)

» 24. miesto v úspešne ubránených 3. downoch (41.86)

» Delené 32. miesto v najviac povolených +20 yardových behoch (9)

» Delené 26. miesto v počte dovolených behových TDs (7)

» 19. miesto v súperovom passer ratingu (90.2)

» 22. miesto v tackles pre stratu (34)

» Delené 28. miesto v quarterback knockdowns, vrátane sacks (33)

» Delené 17. miesto v počte interceptions (6)

Interceptions robili obranu Packers dominantnou na počiatku Capersovej éry, no týmto dňom už je koniec. Ako som už povedal, zmena, alebo odchod! 

6 thoughts on “#7 Bart za kormidlom! Obrana Doma Capersa je zastaralá!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *