Čo by ste mali vedieť pred playoff?

Čoskoro nám začína playoff, tak sa poďme spoločne pozrieť na to, čo by ste mali vedieť o našom tíme pred playoff!

Aaron Rodgers povedal: „Hovoríte o nás, že sme len priemerný tím, ktorý vie vyhrávať. No tým hlavným slovom v tejto vete je slovo „vyhrávať.“ Pretože práve teraz sme 2 výhry od Super Bowlu a sme si istí tým, že prvý zápas hráme doma.“ Včera robil s Aaronom rozhovor John Kuhn a ten sa ho opýtal, čo si myslí o tom, že ľudia hovoria o tom, že tento tím nie je tímom na 13-3, že sme len našli cestu ako vyhrať zopár zápasov a tak sme sa ocitli v playoff. Odpoveď Rodgersa? „Nezaujíma ma to John.“ a nahodil svoj klasický šibalský úsmev. 

Presne tak dámy a páni. Sme 2 zápasy od účasti v Super Bowle, avšak prechádzku ružovou záhradou nečakajme. Poďme si prejsť zopár bodov, na ktoré musíme v playoff nadviazať, alebo ich zlepšiť. 

ÚSPEŠNOSŤ V RED ZONE

V tejto sezóne naša obrana pustila mnoho big plays pre mnoho yardov a útok nemohol nájsť konzistenciu v passovej hre. Avšak aj napriek tomu sme skončili na bilancii 13-3 a jedným z hlavných dôvodov nášho úspechu je hra v red zone a to na obidvoch stranách lopty. Ofenzívne sme 64% našich návštev v red zone zakončili touchdownom. Aktuálne je to 8. najlepšie číslo v NFL, avšak takmer počas celej sezóny sme boli v tejto štatistike v TOP 5. Najmä v posledných zápasoch sa nám v tejto hernej činnosti moc nedarilo a v tabuľke sme trošku klesli. Na druhej strane lopty naša obrana síce púšťa veľké množstvo yardov, avšak keď sa hrá v red zone, tak sa vráta zavrú a súper skóruje touchdown len v 50% prípadov, čo je 8. najnižšie číslo v celej NFL. Pre porovnanie, v minulej sezóne sme pustili touchdown v 61%. Za zmienku stojí aj percento skompletovaných prihrávok proti nám v red zone. V tejto sezóne súperi proti nám skompletovali len 43.7% prihrávok, čo je naše najnižšie číslo za posledných 20 sezón. V regular season sme pustili len 10 passových TDs, čo je naše najlepšie číslo od sezóny 2010, keď sme vyhrali Super Bowl. Pred dvoma rokmi sme boli v bránení red zone najhoršou obranou v lige. Pod Pettinom sa to však zmenilo. 

SKVELÁ PRÁCA OFENZÍVNEJ LAJNY

V roku 2018 sa našej ofenzívnej lajne nedarilo. RT Bryan Bulaga a takisto aj LT David Bakhtiari museli vynechať niekoľko zápasov a pozícia guardov bola fakt slabučká, keď na ľavom hral Lane Taylor a na pravom Byron Bell. Aaron Rodgers bol sackovaný 53 krát, čo bolo tretie najvyššie číslo v roku 2018. Aj keď nie každý sack, ktorý sme inksasovali prišiel po chybe ofenzívnej lajny, ale kvôli tomu, že Rodgers držal loptu proste pridlho. No v tejto sezóne to je úplne iná rozprávka. Bakhtiari s Bulagom sú zdraví a Elgton Jenkins s Billym Turnerom priniesli na post guarda spoľahlivosť a konzistenciu. V tohto sezónnej regular season bol Aaron Rodgers sackovaný len 36 krát a jeho priemerný čas na odhod je 2.88s, čo je 6. najvyššie číslo spomedzi všetkých QB. Aj pre toto sú Rodgersove výkony veľkou záhadou. 

POMER BEHOV/PRIHRÁVOK & JONES/WILLIAMS

V minulej sezóne sme mali problém s tým, že sme loptu tlačili takmer non stop do vzduchu, nevyužívali RB Aarona Jonesa a náš útok bol až ľahko predvídateľný. V roku 2018 sme viedli celú ligu v percentile hádzania lopty, keď sme loptu hádzali v 67.5% prípadov. No pod novým head coachom Mattom LaFleurom sa to zmenilo a číslo padlo na 59.7%, čo je 17. miesto v NFL. Vďaka tomu môžme Aarona Jonesa zapájať do hry viacej a on sa nám za to odvďačuje skvelými výkonmi. Keď je Jones na ihrisku, tak je náš útok o level vyššie. V tejto sezóne sme s ním na ihrisku odohrali 603 ofenzívnych snapov. Tieto snapy nám pridali 90.4 tzv. „očakávaných bodov“, čiže 0.15 očakávaných bodov na play. Len dva útoky vo futbale dokázali vygenerovať viacej než 0.15 a to Ravens a  Chiefs. Keď je Jones na ihrisku, tak je náš útok tretím najdominantnejším útokom v celej lige. Bez neho to už tak nie je. Keď Jonesa nahradil Jamaal Williams, tak Packers vo svojom útoku vygenerovali -24.33 očakávaných bodov na 377 snapoch čo je priemer -0.07 na jednu play. Keď je na ihrisku Williams, tak táto verzia nášho útoku je 29. v NFL a Rodgersov quarterback rating klesne zo 67.7 s Jonesom na 28.7 s Williamsom. Zaujímavosťou je to, že len dva krát v tejto sezóne sa stalo, že Jones bol na ihrisku viacej než pri 70% ofenzívnych snapoch. Week 4 proti Eagles, keď sa Williams zranil pri prvej hre (otras mozgu) a do zápasu sa už nevrátil a week 17 proti Lions, keď bol Williams neaktívny kvôli zraneniu ramena. Portál ProFootballReference uvádza, že Aaron Jones je v tejto sezóne na delenom prvom mieste v NFL, pokiaľ hovorím o broken tackles pri behových hrách – 32. No a pridajte broken tackles pri passových hrách a Aaron Jones vedie celú NFL spomedzi všetkých hráčov so 42 broken tackles. 

PUSTENÉ BODY NA ZÁPAS

Tu nadväzujem na štatistiku a kvalitné výkony v hre v red zone. Naša obrana na jeden zápas v regular season pustila 19.6 bodov, čo je 9. najnižšie číslo v NFL. V posledných piatich zápasoch je toto číslo ešte lepšie a to 14.2 bodov na zápas. Pustíme síce veľa yardov, no súpera dokážeme udržať mimo end zone. Futbal sa hrá na body a nie na yardy. A v tomto je naša obrana jednou z najlepších v lige. Naša obrana dominuje ešte v jednej štatistike. Keď sa zápas dostane do svojej 4. štvrtiny, tak jednotka Mika Pettina tu priemerne pustila quarterback rating 20.9, čo je vôbec to najnižšie číslo v celej lige. 8 z našich 17 interceptions prišlo vo štvrtej štvrtine. Počas otváracích 45 minút sme priemerne pustili quarterbackom zase piaty najnižší quarterback rating. Zaujímavosťou je, že v roku 2018 boli New England Patriots na 22. miesto v pustenom priemernom quarterback ratingu počas prvých troch štvrtín. 

EFEKTÍVNOSŤ NA TRETÍCH DOWNOCH

Náš útok nedokázal v tejto sezóne konzistentne hýbať s loptou a príčinou je aj úspešnosť premieňania tretích downov. V regular season sme na prvý down premenili len 35.9% našich tretích downov, čo je 23. miesto v NFL. Ak chceme pomýšľať nad účasťou v Super Bowle, tak sa toto percento musí poriadne zlepšiť. Skvelou a pozitívnou správou je to, že v posledných zápasoch sme mohli vidieť WR Allena Lazarda ako jednu z ústredných postáv na tretích downoch a Rodgers sa na neho môže spoľahnúť. Postavou veľký receiver, s dlhými rukami a odstaviť ho od lopty je fakt ťažké. Toto na tretích downoch musíte využívať a LaFleurovi s Rodgersom to zrejme už docvaklo. Na tretích downoch sme doposiaľ skompletovali len 54.7% prihrávok, čo je 26. miesto v NFL a v tejto štatistike sú za nami len Jets, Browns, Bengals, Redskins, Panthers a Dolphins. 

DIFERENCIÁL TURNOVEROV

V tejto sezóne sme v diferenciáli turnoverov na čísle +12, čo je delené tretie najlepšie číslo v NFL. Hlavným dôvodom je to, že Rodgers je s loptou hodne opatrný a zároveň hra našej obrany, ktorá sa od minulej sezóny výrazne zlepšila v získavaní lopty pre svojho hviezdneho quarterbacka. V tejto sezóne sa nám podarilo spraviť turnover 25 krát, čo je 8. najvyššie číslo v lige. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ak chceme mať v postseason úspešnú jazdu, tak turnovers na strane súpera musia pribúdať a naopak my sa uch musíme vyvarovať. 

RAVEN GREENE ZASE TRÉNUJE & TD ADAMSA

Packers nám oznámili, že z injured reserve sa do tréningového procesu vracia safety Raven Greene! Raven sa zranil počas druhého tohto sezónneho zápasu proti Vikings a zranenie členku ho vyradilo na takmer celú sezónu. Avšak pred blížiacimi sa zápasmi v playoff sa nášmu defenzívnemu koordinátorovi Mikovi Pettinovi vracia hráč, ktorý v úvode sezóny zohrával v jeho obrane kľúčovú rolu na pozícii nickel/hybridného linebackera. Pred playoff je to pre nás potenciálna veľká posila! Po svojom prvom tréningu od zranenia nám Raven objasnil, že mal vlastne tri zranenia v jednom a len pred dvoma týždňami začal behať. Avšak verí, že bude aktivovaný do 53ky, kde je miesto po CB Tonym Brownovi, ktorý bol prepustený z neznámych dôvodov. Toho si na waivers hneď uchmatli Benglas a bol o neho značný záujem, keď si claim podali aj ďalšie 4 tímy. 

Aaron Rodgers nám takmer po každom zápase hovorí, ako si užíva ofenzívne stretnutia so svojim head coachom Mattom LaFleurom, ofenzívnym koordinátorom Nathanielom Hackettom a trénerom quarterbackov Lukom Getsym. Pochválil ich aj za zmeny, ktoré spravili v našom útok pred druhým polčasom s Lions, keď sme v prvej polovici boli totálne nemožní. Aaron nám prezradil, že ten slant/corner touchdown čo skóroval WR Davante Adams bola play, ktorú naši tréneri nakreslili na sideline počas zápasu. Tu je video jeho touchdownu: 

ZOPÁR ZAUJÍMAVÝCH ŠTATISTÍK

  • Kenny Clark v tejto sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 294 pass-rush snapoch. Jeho win rate je 13.9%, čo je 4. najvyššie číslo spomedzi všetkých interných defenzívnych lajnmenov. Viacej snapov proti dvoj a viacej blokom spomedzi všetkých interných hráčov, ktorí odohrali minimálne 150 takýchto snapov, má viacej hier proti dvoj a viacej blokom len Aaron Donald – 319 (win rate 18.2%) a DeForest Buckner – 268 (win rate 10.8%). 
  • Za´Darius Smith v tejto sezóne čelil dvom a viacerým blokárom pri 174 pas rush snapoch. Jeho win rate je 19.5%, čo je 7. najvyššie číslo v NFL spomedzi všetkých pass rusherov. Avšak viacej snapov proti dvoj a viacej blokom z TOP 20 odohral len Trey Flowers – 178 (win rate 18.0%) a Arik Armstead – 204 (win rate 15.7%). 
  • Portál Pro Football Focus zas uvádza, že Za´Darius Smith je jediným hráčom v NFL, ktorý má pressure rate nad 18% spomedzi tých hráčov, ktorí odohrali minimálne 200 snapov. 
  • Za´Darius Smith je podľa PFF takisto jediným hráčom v NFL, ktorý mal v tohto sezónnej regular season 90 a viacej vyvinutých tlakov na QB – presne 93. 
  • Za´Darius Smith zakončil regular season s 37 hitmi na QB, čo je taktiež absolútne najvyššie číslo v NFL. 
  • Rookie ofenzívny guard Elgton Jenkins v tejto sezóne nepustil ani len jeden sack počas 571 pass-blocking snapov. Neskutočné!
  • PFF uvádza, že Aaron Rodgers vedie celú NFL v percentile zlých hodov – 21.2%. Táto štatistika nezahŕňa throwaways, ktorých má Rodgers 31. Viacej ich má len Tom Brady – 40. 
  • ILB Blake Martinez v tejto sezóne pustil 62 catchov na 72 prihrávok, ktoré boli hodené jeho smerom. To je percentil 83.8%. 
  • Nebolo by to krásne zakončiť 100. sezónu NFL Super Bowlom Packers vs Patriots, Rodgers vs Brady a Packers by vyhrali Super Bowl ako v prvej, tak aj v 100. sezóne? GO PACK GO!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Martellus Bennett prepustený!  |