Náhrada za McCarthyho? Také jednoduché to zrejme nebude…

Kto by potenciálne mohol nahradiť súčasného lodivoda Green Bay Packers?

Pod našimi poslednými článkami ste už začali diskutovať o možnom nástupcovi nášho aktuálneho head coacha Mika McCarthyho. McCarthyho loď sa začala potápať a už pomaličky dosiahne pomyselného morského dna. By som povedal, že to môžme považovať za notorietu. Do diskusií sa tak zapojím aj ja a pokúsim sa vám trošku bližšie priblížiť situáciu ohľadom nového trénera Green Bay Packers.

Takmer vždy, keď tím s playoff ambíciami začne sezónu zle, tak je tu vždy niekto, koho za to môžme viniť. Niekedy sú odpovede jednoduché, napríklad keď sa vám zrania kľúčoví hráči. No niekedy sú odpovede oveľa viacej komplikované. Avšak vo väčšine prípadov, za príčinu sú považovaní hlavní tréneri. Keď máte na quarterbackovi dvojnásobného držiteľa titulu MVP a pravdepodobne najlepšieho quarterbacka aký kedy hral túto hru a nového generálneho manažéra, tak nie je pochýb o tom, že vina spadne práve na head coacha. Head coach Mike McCarthy sedí na poriadne horúcom kresle. Jeho tím hra nepozerateľný futbal, ktorý neprináša žiadne ovocie a tím sa nachádza na otrasnej bilancií 3-4-1. McCarthy kreslo nikdy nebolo horúcejšie.

V minulej sezóne sa McCarthy nemal čoho obávať. Ted Thompson bol generálnym manažérom a práve McCarthy bol jeho prvým a jediným head coachom počas jeho dobrodružstva ako generálneho manažéra Green Bay Packers. Avšak v tejto sezóne tu máme nového generálneho manažéra Briana Gutekunsta, ktorý so sebou priniesol vlastnú formu manažovania celého tímu a Packers sa rázom stali oveľa viacej rozmanitými v ich tímovom manažmente, než to bolo za čias Thompsona. Gutekunst pracoval bok po boku s McCarthym ešte pred tým, než sa stal generálnym manažérom, no teraz, keď je v hierarchií vyššie, tak by sa mohol poobzerať po vlastnom head coachovi. No a McCarthy mu k tomu dáva milión dôvodov. 

Pred sezónou nám McCarthy urputne tvrdil, že svoj playbook prerobí od prvej strany. Avšak nejakou náhodičkou sa stalo, že jeho aktuálny playbook vyzerá úplne rovnako ako v minulej, či predminulej sezóne. McCarthy bol taktiež kritizovaný za to, že nedokáže vytvoriť ideálne schémy pre svojich playmakerov. Táto vlna kritika sa na neho vzniesla ako zo strany bývalých, tak aj súčasných hráčov. Najmä QB Aaron Rodgers sa na túto tému vyjadril po utrápenom víťazstve proti Buffalu Bills. Všetky konverzácie o McCarthym zahŕňajú jeho play-calling. No a posledný zápas proti Patriotom bol toho perfektným príkladom. RB Aaron Jones získava na každý beh minimálne 5 yardov, no na 1st&goal – 2 yardy od end zone McCarthy zacalluje 3 passové akcie za sebou. Za celý zápas sme mali 25 behov a 43 passov, avšak 4 behy boli Rodgersove. Takže bolo 2x viacej passových akcií než behových. Packers neprehrávali veľkým rozdielom až do záveru zápasu, takže tu nebol žiadny dôvod na jednostrannú zmenu play-callingu. Behová hra fungovala, pravdepodobne lepšie než passová, avšak my sme ju opäť ignorovali. No je tu jedna dilema. Pánom na line of scrimmage je Aaron Rodgers a play-calling je tak čisto len špekuláciou. Rodgers môže behové hry meniť na niečo iné. 

Po slabých výkonoch sa očakáva, že na pozícií head coacha dôjde k zmene. Avšak ja si myslím, že to také jednoduché nie je, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Keď sa na to pozrieme z pohľadu front office, tak na nich bude vyvíjaný obrovský tlak, aby podpísali správneho človeka. Toto nie je projekt, ktorý by mal čas na prestavbu. Tím má už takmer 35 ročného dvojnásobného držiteľa MVP, ktorý chce viacej prsteňov. Takže nemáme k dispozícií nekonečne veľa času. Generálny manažér Brian Gutekunst sa takisto musí uistiť, že nový coach bude mať dostatok reputácie na to, aby si získal rešpekt a dôveru MVP quarterbacka. Pravdepodobne to bude musieť byť človek, ktorý už hral v Super Bowle, či sa už jedná o koordinátora, alebo head coacha. Ak by sme najali zlého človeka, tak by to znamenalo premrhaných ďalších 2-4 rokov Aarona Rodgersa. Na generálnom manažérovi bude obrovský tlak, avšak na head coachovi bude ten tlak dvojnásobný. Ten dotyčný tréner príde to vriaceho kotla, kde nie je čas na vybudovanie si vlastnej kultúry. Tá je už nastavená a začína Aaronom Rodgersom. 

Ako určite všetci veľmi dobre viete, tak veľmi rád by som u nás videla head coacha Sooners Lincolna Rileya. To čo dokázal robiť s Bakerom Mayfieldom, robí teraz s Kylerom Murrayom. Jeho útok šliape ako švajčiarske hodinky a je radosť sa na neho pozerať. V súčasnosti patrí medzi najinovatívnejšie ofenzívne mozgy. Avšak pred pár vetami som spomenul jeden významný faktor. A práve tento faktor nenahráva do Rileyových karát. Mohol by to byť poriadny hazard zo strany Gutekunsta a Riley podľa vlastných slov momentálne nemá záujem opúšťať Oklahomu. To isté by sa dalo povedať o hocijakom inom koordinátorovi, ktorý nemá skúsenosti so Super Bowlom. Áno, NFL je teraz pobláznená z Douaga Pedersona a Seana McVaya a z toho, ako dokázali zmeniť celú organizáciu o 180 stupňov. Avšak pre každého jedného McVaya tu je Norv Turner. Pre každého jedného Pedersona tu je Mike McCoy. To sú ľudia, ktorí mali byť budúcnosťou v coachingu, avšak nakoniec sa ukázalo, že sú oveľa lepšími koordinátormi než hlavnými trénermi. Môžte mi oponovať, že Turner alebo McCoy nikdy nemali Rodgersa, avšak ako môžme vidieť, tak ani samotný Rodgers nie je 100% garanciou víťazstiev. 

Takisto sa nám tu naskytuje ďalšia otázka. Mal by to byť ofenzívne, či defenzívne ladený tréner? Ak pôjdeme do defenzívneho, tak budeme musieť hľadať aj ofenzívneho koordinátora, ktorý má prívlastok víťaza. Avšak takíto chlapi čakajú na ponuku na head coacha, nie na „nejakého“ koordinátora. Kto by bol teda ten ideálny kandidát? Naše hlavné kritérium je také, že musí mať skúsenosť so Super Bowlom. No a na základe tohto ma napadajú len 2 mená. 

Prvé je podľa mňa očakávané. Je ním ofenzívny koordinátor New Englandu Patriots – Josh McDaniels. McDaniels už dostal príležitosť byť head coachom, avšak dobre si neviedol. V rokoch 2009-2010 viedol Denver Broncos, no jeho bilancia bola sklamaním (11-17) a vrátil sa tak do Foxborough. Vtedy sa takmer všetci zhodli, že nebol pripravený. No ako môžme vedieť, že teraz už je? Je tu zopár indícií, že tomu tak byť nemusí. A to najmä na základe jeho správania. Jedného dňa ide byť head coachom Colts, a na druhý deň je späť pri Bradym. Mohlo sa stať, že len zmenil názor, alebo žeby dostal sľub, že bude nástupcom veľkého Billa? Nemohlo by byť pre neho väčším lákadlom coachovať Aaron Rodgersa, než Andrew Lucka? (pri všetkej úcte k Luckovi)… Minulú nedeľu sme boli svedkami toho, čo McDaniels dokáže. Nechceli by sme to vidieť aj u nás? Takisto sa tu objavili správy od Iana Rapoporta z NFL Netwrok, ktoré hovoria o tom, že McDaniels je otvorený ponukám na post head coacha. 

Druhé meno je podľa mňa takisto očakávané a zaznelo aj u nás v komentároch. No a jedná sa o starú nemesis – Jima Harbaugha. Harbaugh je momentálne trénerom Michiganu a každý rok je spájaný s návratom do NFL. Avšak on tieto špekulácie vždy odmietal. Mohla by byť ponuka od Packers práve tou, ktorá by ho dokázala odlákať od svojej lásky – college futbalu? Jim bol úspešný takmer všade kam prišiel. V roku 2010 trénoval Stanford a stal trénerom roku v college. Jeho tím skončil na bilancií 11-1, keď podľahol len Oregonu, ktorý bol v tej sezóne neporazený. Následne dostal ponuku v NFL a ozvalo sa San Francisco 49ers. Tam pôsobil v rokoch 2011-2014. Za tieto roky sa mu podarilo v regular season nazbierať 44 výhier, 19 prehier a 1 remízu. V postseason bol na bilancií 5-3 a len veľmi málo ho delilo od toho, aby nad hlavu pozdvihol Lombardi Trophy. V roku 2012 nahradil bývalú jednotku draftu QB Alexa Smitha nádejným mladíkom Colinom Kaepernickom, z ktorého dokázal vymačkať aj nemožné  a dotiahol to s ním až do Super Bowlu, kde tesne prehral proti svojmu bratovi Johnovi, ktorý viedol Baltimore Ravens. V roku 2011 bol dokonca vymenovaný za najlepšieho trénera v NFL. Následne opustil 49ers kvôli zlým vzťahom s generálnym manažérom Trentom Baalkem a vrátil sa do college, kde začal trénovať Michigan a tam je do dnes. Jeho celková bilancia v college je 94-39. Avšak bol by to správny podpis? Dokázal by svoj ťažký štýl futbalu pretaviť do úspechov s Aaronom Rodgersom? 

Taktiež by som nevylučoval situáciu, že McCarthy ostane head coachom, avšak príde nový ofenzívny koordinátor, ktorý preberie jeho play-calling. V tom prípade by sme sa museli poobzerať po nejakých horúcich ofenzívnych menách, ktoré stále len čakajú na nejakú väčšiu príležitosť. Tým pádom nám z hry opäť vypadáva Lincoln Riley, alebo John DeFilippo. Títo páni budú robiť head coachov, nie „nejakých“ koordinátorov. Aké mená by tak pripadali v úvahu? Napríklad Todd Monken, ktorý do ofenzívy Bucs zaviedol poriadne kanóny a lopty lietajú cez celé ihrisko jedna radosť. Avšak tento jeho prístup je úplne odlišný od McCarthyho prístupu. No Rodgers by sa podľa mňa potešil, keby mal za zápas 10 hlbokých lôpt. Zaujímavým menom by mohol byť aj Joe Moorehead, avšak on práve podpísal s Mississippi State, kde sa stal head coachom. Ďalšie meno je Todd Downing, ofenzívny asistent Vikings. 38 ročný Downing trénoval Stafforda v Lions a Carra v Raiders. Následne sa pridal k tímu Vikings, kde sa ukazuje ako šikovný a schopný ofenzívny mozog, ktorý sa dokáže prispôsobiť a následne aj trénovať v rôznych ofenzívnych systémoch. Vikings hrajú pod DeFilippom svoju vlastnú verziu West Coast ofenzívneho systému a DeFilippo je skvelý coach na to, pod ktorým sa Downing môže učiť. Rodgers by v takomto koncepte podľa mňa hral dobre a sadol by mu ako uliaty. No ak je tu nejaký ozajstný čierny kôň, tak je to práve trénerov quarterbackov Rams – Zac Taylor. Vekovo stále len mladík (35) pracuje pod najkreatívnejším ofenzívnym mozgom v NFL – Sean McVayom. No v minulosti bol trénerom QBs pod našim aktuálnym ofenzívnym koordinátorm Joe Philbinom v Miami, alebo ako ofenzívny asistent pod Mikom Shermanom v Texas A&M. Ak má niekto z mladých coachov v NFL dostatok skúseností s aktuálnym útočný systémom Packers a schopnosťami na to, aby ho inovoval, tak je to práve Taylor.

No musíme sa opýtať jednu zásadnú otázku, ako by Rodgers reagoval na koordinátora, ktorý je len o rok starší a má viesť jeho útok? Packers by mohli mať rovnaký problém s novým head coachom. Je očividné, že Rodgers je frustrovaný z ofenzívnych konceptov, ktoré sa takmer vôbec nemenia a už je zrejme z McCarthyho hlasu unavený. No mať nový hlas v kabíne by mohlo pozdvihnúť náš útok a takisto aj prístup hráčov. Čo si o tomto celom myslíte vy? Ako by ste vyriešili momentálnu situáciu? Máte nejakých svojich kandidátov? 

 

9 thoughts on “Náhrada za McCarthyho? Také jednoduché to zrejme nebude…

 • 8 novembra, 2018 at 20:23
  Permalink

  A co náš aktuální ofenzivní koordinátor? Jaký je, o něm vůbec neslyším, nebyl by on schopný callovat? Bylo by to horší než Mike? Proč mu Mike tuhle pravomoc nepředá?

  Reply
  • 8 novembra, 2018 at 20:29
   Permalink

   Keď bol u nás pred pár rokmi, tak jeho útok patril medzi najlepšie v NFL, no momentálne sa McCarthy dobrovoľne play callingu podľa mňa nevzdá. Už pred sezónu sa povedalo, že McCarthy si play calling ponecháva a Philbin bude iba ako ofenzívny koordinátor.

   Reply
 • 8 novembra, 2018 at 20:34
  Permalink

  Jedno je isté. Ked niekto ešte dá príležitosť po sezóne 2018/19 McCarthymu aby calloval nejaké plays v zápase NFL je bud slepý alebo mentálne zaostalý. Vpodstate je jedno kto zasadne na stoličku hlavného trénera alebo OC. Každá zmena vedúca k tomu aby Aaron mal v sluchátkach niekoho iného je vždy lepšia ako za posledné roky s Mc…. všetci hráči sú profesionáli a musia sa tomu prispôsobiť. Ja hovorím jedno už dlhé roky, spraviť defens, čo sa už pomaly stalo. Začať viac využívať behoví útok, to je vše! ? gopackgo ?

  Reply
 • 8 novembra, 2018 at 21:43
  Permalink

  Barte opět skvělý článek, díky za něj, mrknul jsem se i po tom minulém článku i na origo video s Gregem Jenningsem, no musím po shlédnutí mě napadla taková kacířská myšlenka:
  Jennings sám připustil, že Mike McCarthy naní špatný trenér, víc co dělá, ale rád vidí, že to lidí dělají po jeho. Takže toto prohlášení a to že Aaron nehrál minulou sezonu, mi příjde takové, že těm dvěma ujel vlak, celá NFL je šíleně dynamická proměnila se, a protože nevěřím, že by se Aaron ani částěčně nepodílel na herních schématech tak de mě viná padá i na něj. Osobně si myslí že do Green Bay by měl přijít nový OC s právem vést playcall nebo předat playcall současnému OC. Dle mě práce hlavního trenéra(HC) je vést lidi, oddělit zrno od plev, povzbudit hráče na sideline, popřípadě přesně zavelet co se bude dít a hlavně s GM s připravit na Draft a Free Agency. GM a HC si musí sedou a seskládat sakra dost složitý mechanismus jako je ligový NFL tým.

  Reply
 • 8 novembra, 2018 at 22:21
  Permalink

  Mně se pořád vkrádá do hlavy myšlenka, že hlavní problém současných problémů je v Aronovi, je depresivní a bez energie, jako by ho něco tížilo. Uvědomme si, že měl zlomenou házecí ruku. Co když ho už neposlouchá tak jako dřív ? Přijde mi takový nějaký nepřesný.

  Jinak, ale určitě by změna HC prospěla. Možná nakonec i Aronovi, kdyby byl víc “systémový QB”

  Reply
  • 8 novembra, 2018 at 22:50
   Permalink

   Nevážně i vážně: Tak i tohle je možné, pětatřicet na krku, bez dětí a chodí se starší ženskou ? i když je to slavná závodnice v NASCAR. Jo jde to na něm vidět, že to není on. Bad Man z Green Bay..ten jeho pekelnický úsměv, když se mu povede, ten u něj teď není…bohužel ?

   Reply
 • 9 novembra, 2018 at 0:20
  Permalink

  Mne by sa moc páčila možnosť 2, mne ša veľmi páčil ako tréner San Francisca

  Reply
 • 9 novembra, 2018 at 9:05
  Permalink

  Nekončí sa náhodou tento rok zmluva Johnovi Harboughovi? Možno sa mýlim, ale aj toto meno by prichádzalo do úvahy. Len neviem, či by to bola dostatočne veľká zmena oproti Mikovi.

  Reply
  • 9 novembra, 2018 at 10:00
   Permalink

   … jemu sa ani nemusí končiť zmluva, podľa mňa ho prepustia.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ČO NÁS ČAKÁ V OFFSEASON 2017?  |  Kto je Brian Gutekunst?  |  PRACTICE SQUAD  |