Potenciálni hráči na Drafte 2018 – Defensive end & EDGE

Ktorí defenzívni endi a edge rushers stoja za zmienku?

Packers v tohtoročnej offseason posilnili pass rush angažovaním Muhammada Wilkersona, ktorý sa tak pripojí ku dobre fungujúcej lajne v zložení Daniels-Clark-Lowry. Na pass rush máme v tíme ešte Nicka Perryho, Claya Matthewsa, Vinca Biegela a Reggieho Gilberta. A práve od posledných dvoch menovaných čakám obrovský výkonnostný skok a myslím si, že by mali byť platnými hráčmi v našom pass rushy. Avšak ešte min. jedno meno tam treba pridať, tak sa poďme pozrieť na prospekty, ktoré stoja za zmienku:


Bradley Chubb (N.C. State)

Štatistiky: 198 tackles (100 solo), 54.5 tackles for loss, 25 sackov, 1 interception a 4 forced fumbles

Ocenenia: Bronko Nagurski Trophy (najlepší obranca) (2017), ACC Defensive player of the yeas (2017), First-team All-ACC (2017), AP First-team All-ACC (2017), Ten Hendricks Award (najlepší DE) (2017), Unanimous First-team All-American (2017)

Futbal koluje v krvi rodiny „Chubbovcov“. Bradleyho otec Aaron, bol hviezdny linebacker za Georgiu. Jeho brat Brandon bol veľmi dobrý linebacker za Wake Forest. A áno, je bratrancom seniorského RB Georgii – Nicka Chubba. Avšak Bradley je spomedzi nich najtalentovanejší, čo len potvrdil rok 2017, keď dosiahol na takmer všetky možné ocenenia. Chubb je považovaný za najlepšieho defenzívneho enda v tohtoročnej class, čo nie je vôbec prekvapivé. Chubb sa rozhodol, že sa ešte na jeden rok do college vráti a zapracuje na svojej sile, čo sa zjavne vyplatilo. Má vynikajúci pomer veľkosti a atletickosti a jeho motor pracuje ako poriadna V12ka. Skauti si ho cenia za jeho schopnosť nastúpiť na viacerých postoch. Po už spomínanom trade Jets a Colts sa môže stať, že by spadol až na 6. výber na Drafte, čo je pozícia, kde by sa teoreticky dalo posunúť. Čiže ak sa tak udeje, tak Gute bude mať nad čím premýšľať a rýchlo konať. Som si istý, že ak by sa prepadol ešte nižšie, tak Gute ten nejaký plán pripravený mať bude, aby mohol vykonať patričné kroky, no nechajme sa prekvapiť, kedy pôjde Bradley z boardu preč.

Projektovaný výber: TOP 10


Marcus Davenport (Texas-San Antonio)

Štatistiky: 185 tackles (95 solo), 37.5 tackles for loss, 21.5 sackov, 6 forced fumble

Davenport je rýchly a agresívny hitter. Počas pôsobenia v UTSA nastupoval ako stand-up rusher, no v NFL ho vidím ako 4-3 defenzívneho enda. Momentálne to vidím tak, že je to viacej „zábleskový“ hráč, než konštantná hrozba, avšak počas Senior Bowlu nám ukázal čoho je schopný a priestor na zlepšenie je obrovský. Na Scouting Combine zaujal najmä svojím časom na 40 yardov – 4,58s.

Projektovaný výber: 1. kolo (TOP 20)


Sam Hubbard (Ohio State)

Štatistiky: 116 tackles (64 solo), 30 tackles for loss, 17 sackov, 1 interception & 3 forced fumbles

Hubbard zaujme svojou výškou, váhou a stavbou tela, ale chýba mu tá výnimočná altetickosť. Tímy, ktoré sa budú pozerať po veľkých edge rusheroch, tak o neho záujem mať nebudú, no tímy, ktoré budú chcieť do svojej obrany pridať motor do blitzov a podobne, tak budú z neho nadšení. Hubbard sa veľmi rýchlo môže stať starterom ako bočný defenzívny end v 4-3 obrane. No nebol by som proti, keby ešte nabral zopár svalovej hmoty navyše. Myslím si, že to bude konzistentný hráč počas nasledujúcich sezón.

Projektovaný výber: koniec 1. kola – začiatok 2. kola


Harold Landry (Boston)

Štatistiky: 158 tackles (100 solo), 48.0 tackles for loss, 25 sackov, 1 interception & 10 forced fumbles

Landrymu chýba prémiová veľkosť, avšak jeho výbušnosť, dlhé kroky a atletickosť mu pridávajú niečo špeciálne. Landrymu chýba aj sila a v úvode kariéry by mohol mať problémy. Jeho menšiu výšku mu kompenzujú dlhé roky, čiže to by byť problém nemusel. Dokáže hrať aj na ´stojáka´ v 3-4 obrane, ale aj na zemi ako rusher. Ak Landry zapracuje na využívaní rúk a na sile, tak z neho môže byť All-Pro hráč. Na Scouting Combine zaujal najmä svojim časom na 40 yardov – 4.64 s. Skauti ho porovnávajú s Vicom Beasleym. On mal takisto v úvode kariéry problémy s tým, že sa musel zdokonaľovať ako pass rusher a rýchlosť mu nestačila. 

Projektovaný výber: 1. kolo


Rasheem Green (USC)

Štatistiky: 115 tackles (48 solo), 20 tackles for loss, 16.5 sackov & 3 forced fumbles

Green nemá dostatok sily na to, aby nastupoval ako vnútorný obranca, v úvode kariéry podľa mňa nebude stíhať sile NFL a pravdepodobne bude nastupovať ako klasický end v 4-3 alebo 3-4 obrane. Skauti hovoria o tom, že tím, ktorý si Greena vyberie, tak s ním bude musieť mať v začiatkoch dostatok trpezlivosti a bude potrebovať správne usmerniť. Nejaký čas to zaberie, no môže sa z neho stať dôležitý starter v NFL. Zároveň sa ozývali aj hlasy, aby ešte rok ostal v college, poriadne sa vyhral a pravdepodobne v nasledujúcom drafte by bol do TOP 10. 

Projektovaný výber: koniec 1. kola – 2. kolo


Jalyn Holmes (Ohio State)

Štatistiky: 85 tackles (41 solo), 15 tackles for loss, 5 sackov & 3 forced fumbles

V tíme kde máte Joeyho Bosu, Nicka Bosu, Tyquana Lewisa alebo Sama Hubbarda, tak sa len ťažko dostanete na ihrisko. No a presne toto bol prípad aj Holmes počas jeho trojročného pôsobenie pri Buckeyes. Skauti hovoria o tom, že Holmes nemá na to aby hrával enda v 4-3 obrane, no potrebuje nabrať viacej sily do 3-4ky. Avšak ak zlepší svoju prácu rúk a pridá viacej sily do dolnej časti tela, tak má potenciál na to, aby sa stal efektívnym 3-4 endom. Holmes nemá dostatok výbušnosti, no jeho veľkosť a potenciálny nárast sily by z neho mohli spraviť lepšieho pro hráča, než bol college hráčom. 

Projektovaný výber: 3. kolo


Chad Thomas (Miami)

Štatistiky: 103 tackles (51 solo), 26 tackles for loss, 10 sackov & 2 forced fumbles

Thomasov talent na ihrisku je rovnaký ako jeho hudobné schopnosti. Dokáže hrať celkovo na 9 nástrojov, ako napríklad klavír, basová hitara, trúbka alebo bubny. Má fyzické, ale aj atletické predpoklady, ktoré tímy od edge hráča vyžadujú. Má potenciál na to, aby sa stal oveľa lepším profesionálnym hráčom, než akým bol v college, avšak jeho strop je nižšie, než si niektorí myslia. Osobne som toho názoru, že budem veľmi dobrým hráčom alebo to bude neskutočný bust. Nemyslím si, že tu bude niečo medzi tým. Bojím sa aj o jeho oddanosť k futbalu, keďže hudbu miluje minimálne tak isto ako futbal. Je naozaj talentovaný, ale nenapreduje tak ako by mal.

Projektovaný výber: 2. – 3. kolo


Kemoko Turay (Rutgers)

Štatistiky: 96 tackles (58 solo), 19 tackles for loss, 41.5 sackov & 1 interception

Jeho rodina emigrovala do USA z Guinei, keď mal 3 roky. Turay hral len 2 roky na strednej škole, keďže jeho škola nemala vtedy program na futbal. Vo svojej seniorskej sezóne explodoval a zaznamenal 19 sackov, no prišli mu len 2 ponuky na štipendium (Rutgers a James Madison). Kemoko je explozívny edge, avšak stále musí pracovať na svojom vývine, aby dokázal pravidelne porážať tacklov v NFL. Avšak jeho schopnosť tacklovať a dotierať na QB ho môžu nasmerovať správnou cestou. Turay na Senior Bowle predviedol vynikajúci výkon, čo mu len a len pomohlo.

Projektovaný výber: 2. – 3. kolo


Lorenzo Carter (Georgia)

Štatistiky: 166 tackles (83 solo), 21.5 tackles for loss, 14 sackov & 6 forced fumbles

Carter bol 5 hviezdičkový prospekt a jeden z najjagavejších hráčov v krajine, keď nastupoval na univerzitu Georgia. Avšak nikdy nedokázal v drese Bulldogov naplniť očakávania, ktoré boli do neho vkladané. Skauti hovoria o tom, že od svojej freshman sezóny sa nezlepšil natoľko, ako sa očakávalo. Dokáže efektívne využívať dĺžku svojich rúk a takisto aj svoju rýchlosť. O čom svedčí aj jeho čas na Scouting Combine – 4.46 s. Avšak bolo by vhodné keby zapracoval na svojej práci rúk a sile. 

Projektovaný výber: 2. – 3. kolo


Arden Key (LSU)

Štatistiky: 129 tackles (58 solo), 24.5 tackles for loss, 20 sackov & 3 forced fumbles.

Key odohral v college 3 sezóny a treba si priznať, že tá z roku 2017 je najmenej zaujímavá. Arden je aj veľmi divoká povaha. Treba si položiť základnú otázku, čo bude robiť profesionálny hráč s množstvom času a peniazmi? Keď sa pozrieme na Keyovu minulosť, tak odpoveď na túto otázku je pri ňom nesmierne zapeklitá. Dokonca pred minulou sezónou si dával pauzu od futbalu a tím opustil na 4 mesiace. Dôvodom boli údajne rodinné problémy. Ďalšia vec je, že za posledné 2 roky zaznamenal 7 sackov, pri ktorých sa nemusel prebíjať cez tackla! O Ardenovom talente nemôže byť debata. Má skvelú telesnú stavbu a aj skvelú potrebnú atletickosť. No dokáže sa Arden sústrediť na 110% na futbal?! Toť je otázka… Pokiaľ ho tím dokáže poriadne namotivovať a držať ho na krátko, tak to môže byť kľudne najlepší pass rusher tohtoročného draftu. Počas prvých dvoch sezón vyzeral dominantne, no v sezóne 2017 to bol úplne iný Key. Bol úplne z formy, mal nadváhu a ani ten prvý rýchly krok tam vôbec nebolo vidno. Veľké problémy má proti behu, kde bol hodnotený až ako 93. Pred koncom sezóny bol Key projektovaný do TOP 15, no postupom času sa prepadol až do druhého kola.

Projektovaný výber: koniec 1. kola – 2. kolo


Marquis Haynes (Mississippi)

Štatistiky: 172 tackles (102 solo), 47,5 tackles for loss, 32 sackov, 1 interception & 12 forced fubmles

Haynes by sa mohol uplatniť ako 3-4 rush linebacker, vďaka jeho pass rush potenciálu, no nie je stavaný tak, aby dokázal ustáť fyzickú behovú hru v NFL. Haynes bude ideálnym hráčom pre tímy, ktoré budú hľadať pass rushera do sub-packages, avšak bude musieť pridať na svojej výbave a nepredvídateľnosti, ak bude chcieť zopakovať svoj úspech v college. Haynes svojou telesnou stavbou pripomína veľkého strong safetyho. 

Projektovaný výber: 3. – 4. kolo


Jeff Holland (Auburn)

Štatistiky: 71 tackles (43 solo), 18 tackles for loss, 12.5 sackov & 5 forced fumbles

Holland sa stal obľúbencom fanúšikov „The Plains“ v sezóne 2017, vďaka svojej „Sensei Mud“ oslave po big plays. Holland nemá nejakú ideálnu postavu, ale je to hráč, ktorý si v sezóne 2017 dokázal konzistentne hľadať cestu ku súperovým quarterbackom. Holland sa prezentuje múdrou hrou, dobre zabehnutými uhlami a silou. Aj keď má nejaké atletické limitácie, tak jeho sila a zdravá agresivita sa na súpiske v NFL určite presadia. Jeho schopnosť rushovať z neho môže spraviť solídneho hráča do rotácie v úvode kariéry a do budúcna to môže byť kvalitný starter. 

Projektovaný výber: 3. – 4. kolo


Dorance Armstrong (Kansas)

Štatistiky: 142 tackles (89 solo), 34.5 tackles for loss, 15.5 sackov & 6 forced fumbles

Armstrong je fascinujúci prospekt. Ku koncu kariéry v college jeho produkcia klesla, no to mohlo byť zapríčinené tým, že sa zmenila schéma hry a najskôr sa od neho žiadalo, aby hral proti behu a až potom proti passu. Jeho hra sa opiera viacej o atletickosť ako o techniku, ale to by sa mohlo zmeniť s dobrým coachingom a plným presunom na 3-4 OLB. Má dlhé ruky a dobrú telesnú stavbu. Armstrong má predpoklady na to, aby sa stal dobrým hráčom v NFL. Pre mňa osobne je Armstrong nesmierne sympatickým a nádejným prospektom. 

Projektovaný výber: 3. kolo – v 3. kole by som ho veľmi rád zobral, ak bude k dispozícií. 


Josh Sweat (Florida State)

Štatistiky: 138 tackles (77 solo), 29 tackles for loss, 14.5 sackov, 1 interception & 1 forced fumble

Sweat má výšku, stavbu a atletické kvality na to, aby sa naplno presadil v 3-4 obrane ako rush linebacker, avšak bude si musieť nájsť kvalitný coaching staff, ktorý mu pomôže nájsť kľúč k odomknutiu jeho pass rush potenciálu. Má schopnosti na to, aby sa stal decentným starterom v NFL, no to bude závisieť aj od súčasnej a budúcej zdravotnej situácie jeho kolena, kvôli ktorému v roku 2016 podstúpil operáciu. No aj napriek tomuto zraneniu preukazuje dobré známky atletickosti, plusom je, že dokáže hrať ako na ´stojáka´, tak aj s rukami na zemi. Na Scouting Combine skautov určite zaujal, keď sa mu podarilo zabehnúť 40 yardov za 4.53 s, vertical jump mal hodnotu 39.5 inchov a 20 yard shuttle 4.28 s. 

Projektovaný výber: 2. – 3. kolo


Taven Bryan (Florida)

Štatistiky: 62 tackles (30 solo), 10.5 tackles for loss, 5.5 sackov, 1 interception & 1 forced fumble

Na záver som si nechal hráča, o ktorom sa hovorí ako o druhom J.J. Wattovi. Bryan je nesmierne talentovaný obranca s poriadnou dávkou atletickosti. Jeho menšia produkcia je spôsobená horším inštinktom a citom pre pozíciu a stále je len vo svojom vývoji. Na univerzite Florida hral na inside, no má veľkosť a talent na to, aby hraj aj na outside. Jeho inštinkt a cit je pod priemerný, takže jeho vývoj potrvá trošku dlhšie, ale keď sa z Tavena stane hotový produkt, tak to bude podľa mňa zbraň hromadného ničenia. V jeho prospech hrá aj jeho mentalita, keď je na seba prísny a nesmierne odhodlaný.

Projektovaný výber: koniec 1. kola


Povedzme si to na rovinu. Tohtoročná trieda DE a edge nie je vôbec nadupaná a široká. Mená, ktoré ma najviac zaujali sú Bradley Chubb, Marcus Davenport, Harold Landry, Lorenzo Carter, Kemoko Turay, Dorance Armstrong a Taven Bryan. My vlastníme pick v prvom kole č. 14, čiže najlepší hráč na tejto pozícií (Chubb) už k dispozícií nebude. No a práve preto by som spravil trade. Ak Chubb ostane k dispozícií na 6. picku, tak pošlime do Colts náš tohtoročný 14. pick a budúcoročný pick v 1. kole a zoberme si skutočného playmakera, ktorý môže byť okamžitým prínosom pre našu obranu. Takto vysoko s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších rokoch nebudeme a bola by škoda to nevyužiť. Buďme agresívni a zoberme si najlepšieho defenzívneho hráča na tohtoročnom drafte. Opäť to pripomeniem, ak budeme mať geniálny pass rush, tak automaticky sa pozdvihne aj úroveň secondary. Len si predstavte 4-3 obranu v zložení Daniels-Clark-Wilkerson-Chubb a Perry-Martinez-Matthews. Myslím si, že viacej dodať netreba. Go Pack Go!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *