PREVIEW: WEEK #5 – Green Bay Packers vs Detroit Lions

Dôležitejší zápas, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať!

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O ZÁPASE

Proti komu? Detroit Lions

Kedy? 7.10. 2018 o 19:00

Kde? Ford Field Michigan

Vzájomná historická bilancia: 177 zápasov (vrátane 2 v postseason): 100 výhier, 7 remíza & 70 prehier

Kde sa dá zápas pozerať? 

Gamepass,

 1. http://www.nflstreaming.net/live-stream/green-bay-packers-live-stream-football-game/ 
 2. www.mamahd.com 

Kurzy: 

Tipsport: výhra domácich: 2.10, remíza: 11.50, výhra hostí: 2.00

Fortuna: výhra domácich: 2.15, remíza: 12.00, výhra hostí: 1.90

Niké: výhra domácich: 1.99, remíza: 13.07, výhra hostí: 2.04


POSLEDNÝ VZÁJOMNÝ ZÁPAS

Myslím si, že tento zápas nejako extra opisovať netreba. Na Silvestra sme len dohrávali nevydarenú sezónu a hneď niekoľko starterov odpočívalo. Príležitosť tak dostali hráči, ktorí toho počas sezóny moc neodohrali a výsledok hovorí za všetko – prehra 11:35. Jediný TD za nás skóroval Randall Cobb. 


ZOZNAM ZRANENÝCH HRÁČOV

Situácia na poste WR začína byť pomerne nepríjemná. Randall Cobb nenastúpi už do 2. zápasu v rade kvôli poranenému hamstringu. G-mo Allison je stále v concussion protokole a jeho štart je otázny. Davante Adams však by mal byť k dispozícií. Nový cornerback BeShaud Breeland trénoval celý týždeň, no v piatok bol len limitovaný a jeho účasť je otázna. Otázni sú ešte S Kentrell Brice, RG Justin McCray, LG Lucas Patrick a S Jermaine Whitehead. No poďme trošku na pozitívnejšiu vlnu. Aaron Rodgers po 1x od zranenia kolena vo weeku 1 trénoval naplno a vyzerá to tak, že jeho koleno sa pomaly ale isto dostáva do normálu. Ďalšou skvelou správou je, že na svoj návrat na trávniky je pripravený aj CB Kevin King. 

Na strane Lions do zápasu nezasiahne ich dôležitý DE Ezekiel Ansah, náš bývalý guard T.J. Lang má otras mozgu a takisto sa zápasu proti svojmu bývalému tímu nezúčastní. Out je ešte aj TE Michael Roberts. Otázni sú: DB Quandre Diggs, DL De´Shawn Hard, LB Eli Harold, WR Marvin Jones Jr., CB Nevin Lawson, DB Tracy Walker & S Tavon Williams.


ČO STOJÍ ZA REČ A ČO BUDE KĽÚČOM K ÚSPECHU?

Week 5 je tu a ak si pamätáte, tak v predsezónnych tipoch som predpovedal, že práve v tomto weeku príde naša 1. prehra v sezóne. Poďme si teda na úvod trošku zrekapitulovať naše doterajšie počínanie a situáciu v NFC North. Podarilo sa nám vo weeku 1 poraziť Bears, week 2 nám priniesol remízu, avšak tento zápas mal skončiť víťazstvom Packers, čo pred pár dňami uznalo aj vedenie NFL a oznámilo sa, že Clayov hit na Cousinsa bol čistý a flag priletieť nemal. Pred pár týždňami to ospevovali ako príkladový roughing the passer a teraz deklarujú, že to bolo čisté. CIRKUS! Ale to je už jedno. Ďalší week nám priniesol prehru s Redskins a následne sme sa do hry vrátili víťazstvom nad Bills. Sme tak na bilancií 2-1-1, a ak teraz príde tá spomínaná prehra proti Lions, tak sa dostaneme do pekelne zložitej situácie. Vikings sú 1-2-1, no ešte by som ich ani zďaleka neodpisoval. Na čele NFC North sú Bears s bilanciou 3-1. Bears sa dostávajú do tempa a v ich prospech hrá jeden dôležitý faktor. Majú výrazne ľahší rozpis zápasov ako my. Okrem zápasov proti tímom NFC North (1x Packers, 2x Vikings a Lions), ich čakajú doma Patriots a Rams. Čiže na tieto dva brutálne ťažké zápasy nemusia cestovať. My ich máme hneď za sebou a k tomu ešte vonku. Najprv letíme do LA, potom po LA sa presúvame do Foxborough a kto mal na základnej škole geografiu tak vie, že to nie je zrovna čo by sme kameňom dohodili. Toto cestovanie na nás môže mať nemalý vplyv, no Bears toto nezažijú a proti silným tímom majú výhodu domáceho prostredia. Potom tam už iných silnejších súperov nevidím. My k tomu ešte hráme aj s Falcons, čo je ďalší zložitý zápas. Takže teraz táto prehra proti Lions nepripadá v úvahu a z tohto zápasu musíme odísť s víťazstvom, ak chceme pomýšľať nad korunou v NFC North a čo je najdôležitejšie, účasťou v play off. Lions sú momentálne na bilancií 1-3, avšak odpisovať ich by bola samovražda, najmä na Ford Fielde. Vo weeku 1 utrpeli zahanbujúcu prehru 17-48 proti Jets. Vo weeku 2 pomerne jasne porazili Patriots 26-10 a zaknihovali 2 tesné prehry proti Niners o 3 body a proti Cowboys o 2 body. Je očividné, že tento zápas musíme vyhrať, no čo preto treba spraviť?

ZASTAVIŤ PASS RUSH LIONS

Čakajú nás Lions, ktorý majú nového head coacha Matta Patriciu. Tým pádom nastupujeme proti známemu oponentovi, no neznámej obrane. Patricia je momentálne 1. rok v Detroite po tom, čo strávil 6 rokov vo Foxborough ako defenzívny mág. Vtedy bol primárnym play callerom, no v Lions sa jeho úlohy trošku zmenili a úloha defenzívneho play callera je pridelená defenzívnemu koordinátorovi Paulovi Pasqualonimu, ktorý naposledy plays callaval v NFL v roku 2009 za Miami Dolphins. Našou primárnou úlohou bude čeliť a zastaviť šikovný pass rush zo strany Lions. Obrana Matta Patriciu si doposiaľ v 4 zápasoch pripísala uctihodných 13 sackov a 4 forced fumbles. Defenzívna lajna si doposiaľ dokopy pripísala len 3 sacky, no treba si dávať pozor na nováčika De´Shawna Handa, ktorý sa zlepšuje od týždňa k týždňu. Avšak väčšina ich produkcie prichádza od linebackerov. Devon Kennard má 4 sacky, Eli Harold 3, Jarrad Davis 2 a Christian Jones 1. Doposiaľ čelili Jimmymu Garappolovi, ktorého sackovali 6x, Dakovi Prescottovi (3x) a proti Tomovi Bradymu & Samovi Darnoldovi sa im podarilo zaznamenať po dvoch sackoch. 11 sackov prišlo v situácií, kedy QB stál v shotgune. Len raz sackovali QB po tom, čo sa rozhodol svoju kapsu opustiť. Do zápasu možno nezasiahne G-mo a určite Cobb, čo môže znamenať jednu vec a to, že Lions dopredu pridajú ešte nejakých extra hráčov, nakoľko za ich chrbtom budú stáť neskúsení nováčikovia. Linebackers Lions ťažia najmä zo skvelo nadizajnovaných plays, kedy si myslíte, že LB ide do coverage, no zrazu ho máte pred svojím quarterbackom. Na toto upozorňoval aj RG Byron Bell a musíme byť neustále ostražití.

OBRANA LIONS VŠAK NIE JE BEZ SLABINY

Matt Patricia nezostavoval defenzívne schémy proti Rodgersovi od roku 2014, kedy sme vyhrali 26-21. Momentálne má Patricia k dispozícií excelentnú skupinu defenzívnych backov, ktorú vedie jeden z najlepších cornerov v lige Darius Slay. Obrana Lions je v tejto sezóne dominantná na passových 3. downoch, zatiaľ čo my sa na nich trápime a v tomto zápase nám možno budú chýbať až dvaja starting WRs. Avšak ani obrana Lions nie je bez slabiny. A tou je behová obrana, v ktorej sú suverénne najhorším tímom v lige, keď v priemere na jeden zápas pustia 157.8 yardov po zemi!! Running backs proti ním majú priemer 5.3 yardov na jeden beh. Minulý týždeň Zeke Elliott proti ním nabehal 152 yardov a nachytal 88 yardov, vrátane 38 yardové TD catchu. Vo weeku 2, duo RBs Niners – Matt Breida & Alfred Morris nabehali 186 yardov a pridali ďalších 53 nachytaných. V zápase proti Jets od 3 rôznych RBs dokopy inkasovali 177 nebahaných yardov. Takže toto je ideálna príležitosť pre McCarthyho s Philbinom, aby do nášho game planu čo najviac zapojili Aarona Jonesa. Túto ich slabinu netreba využiť na 100%, ale na 110%! A to tak, že na ihrisku čo najviac uvidíme najlepšieho run-blocking tight enda NFL – Marcedesa Lewisa!!

Počas 4 zápasov obrana Lions ako celok nepresvedčila a podľa DVOA patrí k tomu najhoršiemu v NFL. Avšak minulosť nás naučila, že zatracovať Patriciu sa sakramentsky nevypláca. 

BEHOVÁ HRA LIONS SA ROZBIEHA

Slávna kliatba 100 yardového runnera je konečne prelomená, keď proti Patriots Johnson nabehal na 16 pokusov 101 yardov. No a Kerryon Johnson si zaslúži aspoň trošku publicity. Počas prvých 4 weekov nabehal 216 yardov. To príliš dobre neznie, že? 50 yardov na zápas… Avšak od roku 1990, Lions zažili len 17 sezón, kedy sa ich running backovi počas úvodných 4 zápasov podarilo nabehať +200 yardov. No a Barry Sanders si pripísal hneď 9 z nich. Avšak ani jeden to nedosiahol na menej behových pokusov ako Johnson. Na pokorenie 200ky potreboval len 38 behov, čo je priemer 5.7 yardov na jeden beh. Behový útok Lions je podobný tomu nášmu. Nemá jedného dominantného runnera. Rookie z Auburnu Kerryon Johnson vyzerá tak, že by ten dominantný a všestranný runner pre Lions jedného dňa byť mohol, avšak trénerský tím Lions ho zatiaľ za takéhoto runnera nepovažuje (to znie povedome, že fanúšikovia Packers?). Momentálne sa o porciu snapov delia Johnson, špecialista na zachytávanie lopty Theo Riddick a silový veterán LeGarrette Blount. Ďalší running back, Ameer Abdullah bol doposiaľ v každom zápase neaktívny. 

ÚTOK LIONS TO NA PACKERS VIE

Útok Jim Bob Cootera je pomerne nekonzistentný a je vedený veteránom Matthew Staffordom. Avšak Cooterova a Staffordova história proti Packers je už iná rozprávka. Od roku 2015, Stafford nahádzal 14 touchdownov a len 3 interceptions. Priemer na jeden zápas má 313 yardov a passer rating 111.8. Avšak toto bolo proti Domovi Capersovi. Uvidíme, či budú v tomto trende pokračovať aj proti Mikovi Pettinovi. Pettinova obrana mala doposiaľ skvelé čísla len proti mladíkom Trubiskymu a Allenovi. Keď prišli na rad vyššie kalibre v podobe Smitha a Cousinsa, tak to bol trošku problém. Najmä proti Smithovi. Ich skupina receiverov je vedená veteránmi Goldenom Tatetom a Marvinom Jonesom Jr. Trojkou je mladík Kenny Golladay, ktorý si už za 2 roky stihol urobiť dobré meno. Tento vysoký a fyzický receiver zachytil 23 prihrávok pre 330 yardov a 2 TDs a už skoro vyrovnal svoje čísla z minulej sezóny. Pre nás to bude poriadne zložitý matchup. Osobne to vidím tak, že Kevin King pôjde na Golladaya. King je vysoký corner s dlhými rukami a postaviť proti 193 cm Golladayovi Alexandera by bola samovražda. Jaire pôjde na Goldena Tata, kde bude môcť uplatniť svoju rýchlosť a rýchle reakcie. Ideálny matchup na slot vzhľadom aj na výšku receivera Lions. Tým pádom ostane Marvin Jones Jr. na skúseného Tramona Williamsa. Avšak ak by mu Tramon nestíhal, tak nie je problém prehodiť Kinga na Jonesa a na Golladaya pôjde Josh Jackson. Ich ofenzívna lajna odvádza dobrú prácu v ochrane QB Stafforda. Doposiaľ bol Stafford sackovaný len 6x a 3 prišli minulý week proti Cowboys. Z toho len 1 sack prišiel od linebackera. V pass protection vynikajú najmä RT Rick Wagner a rookie LG Frank Ragnow. Darí sa im takisto zachytávať blitz. Len 3.4% dropbackov vyústilo do sacku, čo je druhé najlepšie číslo v NFL. Za toto treba dať kredit aj Staffordovi, ktorý dokáže rýchlo rozdávať lopty a tým pádom eliminuje negatívne plays. Ak budú chcieť Lions uspieť, tak musia premieňať svoje príležitosti v red zone do touchdownov. Lions sú poslední v NFL v percente skórovaných TD v red zone s percentilom 33.3% a dúfajme, že v tomto nastolenom tredne budú pokračovať aj počas nedeľňajšieho poobedia. 

KTO NAHRADÍ COBBA, PRÍPADNE ALLISONA?

V roku 2016 sme v polovici sezóny cestovali do Atlanty no a boli sme bez svojich opôr na poste WR. Na ihrisku sa tak objavili Jeff Janis a duo nováčikov Trevor Davis a G-mo Allison. No a nováčikovia si viedli nad očakávania a dokopy si pripísali 5 catchov pre 45 yardov a 2 TDs. Teraz proti Lions môže nastať podobná situácia a budeme sa musieť spoľahnúť na nováčikov Valdes-Scantlinga, Moora, či EQ. Od MVS sme videli svetlé, ale aj negatívne záblesky spomínané v mojom poslednom review zo zápasu proti Bills. Takisto nastal čas, aby sa konečne prebrali naši tight endi, respektíve Mike McCarthy a začal ich využívať naplno. Jimmy Graham ešte nezaznamenal ten prelomový zápas a kedy by mal prísť, ak nie v nedeľu proti Lions? Rodgers bude hľadať primárne Adamsa, to je nám všetkým známe, no potom tu nebude mať svojich ďalších obľúbencov Cobba a Allisona. Zároveň ani Adams nebude zdravotne na tom 100% a práve preto prišiel čas Jimmyho Grahama, aby všetkým dokázal, že stále patrí medzi najlepších tight endov v lige. Rodgers už tento týždeň trénoval naplno, čo by mohlo pomôcť jeho chémií s Grahamom. Keď som si pozeral spätne zápasy, tak som si všimol hneď niekoľko vecí. Aaron nehádzal loptu do tesných okienok a loptu držal pridlho. Takéto plays zahrával na bežnom poriadku a v jeho podaní to vyzeralo jednoducho. Avšak teraz takéto lopty vôbec nehádže. Ďalej bolo kvantum plays, pri ktorých bol Jimmy úplne voľný, no Aaron si ho akosi nevšíma, čo je brutálna škoda. Sám Aaron priznal, že musia zapracovať na tom, aby ich playmakers dostávali loptu čo najviac a konečne poriadny tréningový proces môže naštartovať našu útočnú mašinu. Teraz je takisto ideálny čas na to, aby sme využili aj tight enda Roberta Tonyana, ktorý je taká mladšia a ešte nevyvinutá verzia Jimmyho Grahama. Je to bývalý receiver a v takýchto momentoch to treba využiť vo svoj prospech. Zaujímavosťou je, že do NFL vstupoval ako nedraftovaný nováčik vo farbách Lions, no následne sa presunul do Green Bay, kde svojimi výkonmi počas preseason upútal trénerov natoľko, že si ho ponechali v 53ke. Musíme hru nášho útoku oživiť, využívať matchupy ako napríklad RB Ty Montgomery vs LB Jarrad Davis. Poslať MVS na viacero go routes a podobne. Zároveň budeme musieť využívať príležitosti v red zone. Lions robia perfektnú robotu v obrane svojej red zone a počas 4 zápasov ich súperi skórovali TD len v 35,71% návštev v red zone, čo je 3. najlepšie číslo v NFL. Naopak Packer skórovali TD v 50% prípadoch, čo je 13. miesto v NFL.

POKRAČOVAŤ V ÚSPEŠNOM BLITZOVANÍ

Pod novým defenzívnym koordinátorom Mikom Pettinom príliš neblitzujeme. No ak je blitz zacallovaný, tak sme extrémne efektívni. QBs majú proti nám rating 26.1, keď sa naši hráči vydajú do blitzu. Čo robí Pettinovu obranu najlepšou v NFL v tejto hernej činnosti. Blitzovanie bolo doposiaľ skvelou zbraňou na 3. downoch. Pettine to robí unikátnou cestou, kedy box doslova preplní potenciálnymi hráčmi do blitzu a QB tak nemá ani len poňatia, kto pôjde do blitzu, no a zároveň prichádza tlak zo slotu. Quartrback majú proti Packers na 3. downoch passer rating 52.4, čo reflektuje skvelú prácu Pettinovej obrany vo vyvíjaní tlaku na QB. Minulý víkend Allen nedokázal na tieto Pettinove schémy odpovedať a vyhorel ako fakľa. Bude zaujímave sledovať ako si s týmto poradí ďaleko skúsenejší Stafford. Počas Capersovej éry, Stafford už pred snapom vedel, kto ide do blitzu, akú coverage hráme a podobne. Sám to raz po zápase priznal, že dopredu vedel, čo ide naša obrana hrať počas celého zápasu. Proste to bolo niečo, ako keby už tú hru zahral, následne sa vrátil v čase a začínal odznovu. Bude schopný takto čítať aj Pettinove schémy? Uvidíme! Go Pack Go!

2 thoughts on “PREVIEW: WEEK #5 – Green Bay Packers vs Detroit Lions

 • 8 októbra, 2018 at 5:38
  Permalink

  Vždycky jsem kroutil hlavou nad týmu, kteří se porazí sami jako browns nebo Chargers. Včera jsme se k nim připojili. Lions nepodali žádný oslnivý výkon jak v útoku tak v obraně a přesto to proti nám stačilo.
  – Cosby by se včera netrefil asi ani z brankové čáry
  – Obrana až na Kinga docela slušný výkon.

  Reply
 • 8 októbra, 2018 at 12:29
  Permalink

  To je nádhera když v tipovačce trefíš počet field goalu 1, ale jen díky tomu že Crosby trefí 1 z 5 ?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *