Problémové pozície? SAFETY & INSIDE LINEBACKER

Pozície, nad ktorými visí mnoho otáznikov.

Už za necelé dva týždne sa nám začína Training Camp a konečne tak skončí nudné obdobie bez futbalu! Pred training campom máme všetci veľmi veľa otázok, pýtame sa, ako na tom sme, ako bude vyzerať náš nový útok a veľké debaty sa vedú aj o dvoch pozíciách, ktoré zrovna veľkou hĺbkou nedisponujú, vraví sa o nich ako o našich najväčších slabinách a môžme tam nájsť veľké množstvo mladých a neskúsených hráčov. Áno, správne. Hovorím o obranných pozíciách safety & inside linebacker.


INSIDE LINEBACKER

Potenciálni hráči v 53ke: Blake Martinez, Oren Burks, James Crawford, Ty Summers, Curtis Bolton (nedraftovaný nováčik)

Defenzívny koordinátor Mike Pettine má k dispozícií len 4 čistokrvných inside linebackerov. Nespochybniteľným starterom je Blake Martinez, ktorý sa vďaka svojím výkonom v posledných dvoch sezónach zaradil medzi TOP 10 inside linebackerov v NFL. Martinez je quarterbackom našej obrany a budeme od neho potrebovať minimálne také výkony, ako v posledných dvoch sezónach. No musí začať s niečím, čo mu doposiaľ moc nešlo. Robenie turnoverov. Nesmierne veľa krát sa stalo to, že Blake mohol spôsobiť turnover a zachytiť napríklad interception, no nestalo sa tak, lebo nedokázal skrotiť neposlušnú šišku. Proste takéto plays musí zahrávať a byť rozdielovým hráčom. Keď to dokáže, tak už nebude pochýb o tom, že patrí medzi elitu na poste inside linebackera. Zatiaľ to je kvalitné, no nie je to rozdielové. Chýba tomu tá povestná čerešnička na torte. Počas tohtoročnej offseason nabral na svalovej hmote a zhodil 3.5% tuku. Blake vstupuje do svojej 4. sezóny v NFL, čo znamená, že sa blíži buď nový kontrakt alebo free agency. 

Zatiaľ to je tak, že Blakovim parťákom by mal byť náš pick v treťom kole z minuloročného Draftu Oren Burks. Oren mal v minulej sezóne výrazné problémy. Azda jeho najhorším zápasom v minulej sezóne bol zápas vo Foxborough proti New Englandu Patriots. Hneď v úvode zápasu pri prvom drive, McDaniels s Bradym rozbehli útok v poriadnom tempe a každou jednou play atakovali práve Orena Burksa, ktorý púšťal jeden prvý down za druhým a skončilo sa to až touchdownom Patriots. Následne Pettine Burksa z ihriska stiahol a vo zvyšku sezóny si už poriadne nezahral. Burks počas svojich prvých dvoch sezón na univerzite Vanderbilt hrával na pozícií safetyho a až potom sa presunul na pozíciu inside linebackera. Oren má rýchlosť a atletickosť na to, aby dokázal hrať vedľa Martineza, no musí zapracovať na tacklingu, rýchlosti reakcií na loptu a najmä na uhloch. Burks je typologicky veľmi podobný Devinovi Bushovi. 

Ďalej tu je James Crawford, ktorý vstupuje do svojej druhej sezóny v NFL. Počas minulej sezóny viedol tímovú štatistiku v počte tacklov v special teame. Crawford je skvelý hráč do special teamu a už stihol na seba v tohtoročnej príprave aj upozorniť, keď počas organizovaných tímových aktivít zachytil 2 interceptions. Minulý rok lietal medzi pozíciami OLB a ILB. No tento rok je to inak, sústredí sa len na jednu pozíciu a vyzerá to tak, že to prináša svoje ovocie. 

Posledným čistokrvným inside linebackerom je Ty Summers, ktorého sme draftovali tento rok v 7. kole. Packers majú povesť tímu, ktorý dokáže nájsť aj v neskorších kolách Draftu skvelých hráčov. Ďalším menom na zozname týchto hráčov by mohol byť práve Ty Summers. Summers odohral štyri roky v college za Texas Christian University, kde sa mu podarilo dohromady nazbierať 167 solo tackles, 317 tackles celkovo, 22.5 pre stratu yardov a 10.5 sackov. Plus k tomu pridal 2 interceptions, 9 ubránených passov a 1 forced fumble. Náš generálny manažér Brian Gutekunst má povesť manažéra, ktorý do svojho tímu prináša hlavne excelentných atlétov. Aj keď ja som skôr zástancom prinášania futbalistov a nie atlétov. Ale o tom potom… Preto nebolo veľkým prekvapením, že Gute siahol práve po Summersovi, ktorý má elitné atletické skóre (RAS) – 9.88! Kedy je lepšia príležitosť na to zobrať atletický prospekt, než v 7. kole? Nízky risk, vysoká odmena. Normálne linebacker, ktorý váži 241 libier nebehá 40 yardov za 4.52s. No Summers nie je normálny inside linebacker. Do tímu prináša excelentnú rýchlosť a atletickosť. Ak Packers budú chcieť do stredu ihriska postaviť rýchlosť, tak tam môžu postaviť Summersa s Burksom. Ak neveríte, že Summers je skvelý atlét, tak vás možno ešte presvedčí táto informácia. Počas svojej stredoškolskej kariéry sa Summers prezentoval ako duálny quarterback, keď počas svojej seniorskej sezóny nabehal 36 touchdownov. To bolo rok pred tým, než sa presunul do college a na druhú stranu lopty. TCU na svojej súpiske už QB mali, no Summersovi dali šancu ako linebackerovi. Tento presun sa vydaril, keď v roku 2016 Summers viedol konferenciu Big 12 so 62 tackles. Inside linebackers sú akýmisi quarterbackmi defenzívy. Summers má vysoké futbalové IQ, ktoré sa podľa mňa prenesie aj do Pettinových schém. Pettine bude mať enormne veľa možností na to, aby dokázal Summersa dostať do hry svojej obrany, či už ako inside linebackera na sideline-to-sideline proti behu, môže ísť po quarterbackovi v blitz packages, alebo dropnúť do coverage pri passovej play. Aj keď o jeho schopnostiach v pass coverage sa nám tu objavujú otázniky. Spočiatku bude hrať najmä v special teame, nakoľko jeho minimálne skúsenosti z konferencie Big 12 zohrajú svoju rolu a jeho aklimatizácia v NFL bude nejaký ten čas trvať. Ak sa mu to podarí, tak to bude vítaná posila pre našu obranu. Mimochodom jeho prezývka je Captain America, tak snáď z toho dačo bude!!!

Nesmieme však zabúdať, že Mike Pettine miluje hrávať v nickel, či dime formáciách, takže podľa mňa budeme vidieť veľa situácií, keď vedľa Blaka bude stáť napríklad Amos, či Savage. V minulej sezóne bolo na ihrisku pokope bez problémov 6 defenzívnych backov. Taktiež očakávam, že pri niektorých snapoch sa do stredu môže stiahnuť jeden z OLB. Na poste OLB to vyzerá tak, že máme slušnú hĺbku – Za´darius, Preston, Kyler, Rashan). Všetci sú to skvelí atléti, ktorí dokážu robiť takmer všetko. Nemajú problém dropnúť do coverage, čiže prekvapením nebude ani taká situácia, že sa v strede objaví Fackrell, alebo Smith, ktorý následne prejde do coverage. Ako ja rád hovorím, je to o tom, aby ste dokázali nájsť spôsob, ako dostať na ihrisko v ten istý moment všetkých svojich najlepších hráčov. Na papieri to vyzerá takto: Daniels, Clark, Gary, Smith, Smith, Martinez, Alexander, King, Williams, Amos, Savage. Dá sa to poskladať tak, aby boli všetci títo hráči v ten istý moment na ihrisku? Áno, dá. Treba len prísť na to ako to bude fungovať najlepšie a na to tu bude Training camp. 


SAFETY

Hráči na súpiske: Adrian Amos, Darnell Savage Jr., Raven Greene, Mike Tyson, Tray Matthews, Josh Jones

V minulej sezóne sme sa zbavili Haháča, ktorého sme vytrejdovali do Redskins a Gute za neho dostal aspoň pick v 4. kole. Redskins ho nakoniec po sezóne nepredĺžili (zistili, že to nie je taký dobrý hráč, ako si všetci myslia) a nakoniec podpísal kontrakt na jeden rok v Bears, kde hovoria o tom, že je to lepši hráč ako Adrian Amos. Len tak pre zopakovanie použijem jednu štatistiku z môjho minulého článku. Priemerná sezónna známka v minulej sezóne v podaní Amosa je +6.0 a Haháčova je -5.95. Horší u nás na pozícií safetyho bol len Brice s -6.20. Len tak pre srandu, lepšiu známku ako HaHa mali aj Williams, Campbell, Greene, Whitehead, Jones, či Pleasant. Na základe tohto môžme povedať, že HaHa bol horším hráčom v minulej sezóne, než safeties, ktorí sa ledva dostali na súpisku a HaHa bol safetym číslo jeden. Po Haháčovom odchode sa na pozíciu safetyho presunul cornerback Tramon Williams. 

Momentálne to vyzerá tak, že starting dvojkou je Adrian Amos a Darnell Savage Jr.. Adrian Amos k nám prišiel z Chicaga Bears, v ktorého farbách nastupoval od roku 2015. Amos v 2 zo svojich 4 sezón v Chicagu odohral viac než 97% defenzívnych snapov a jeho hodnota spočíva najmä v tom, že dokáže hrať všade. Bears ho využívali na single high, v boxe, v slot coverage, do blitzov, proste všade. Už teraz môžme povedať, že Amos bude jedným z našich najdôležitejších hráčov v novej sezóne. Avšak samotný Amos nevyrieši všetko sám. Jeho hra hlboko v poli nie je niečo, čo by si dal za klobúk a má v tomto problémy podávať excelentné výkony. Je to viacej ten typ safetyho do boxu. No aj napriek tomuto, je to jeden z najkonzistentnejších safeties v NFL, keď jeho sezónna známka za coverage bola podľa PFF v posledných dvoch sezónach 85.5, respektíve 89.5, čo je všetko v TOP 10 na danej pozícií. Amos vám možno nechytí 10 interceptions za sezónu, no jeho hodnota spočíva v tom, že proste nepúšťa big plays a konzistentnosť jeho výkonov jeho ohromujúca – a to ako v coverage, tak aj v tacklingu. Sports Info Solutions umiestnili Amosa na druhé miesto spomedzi všetkých safeties, ktorí hrali v minulej sezóne v zachránených bodoch v coverage, ako tretieho v percentách úspešnej coverage a prvého v percentuálnej úspešnosti v man coverage. Haháč vám síce chytí za sezónu 6 íčiek, no oproti tomu netrafí 50 tackles a pustí niekoľko touchdownov. Amos vám íčka moc nenazbiera, ale viete, že tam máte chlapa, ktorý chyby robí zriedka kedy. Zmluva, ktorú podpísal v Green Bay je na úrovni $37M za 4 roky, z čoho sa $14M vyplatí počas prvej sezóny a $21M počas prvých dvoch.

Darnell Savage je hráč, na ktorého sa teším asi najviac. Safety, ktorý dokáže všetko. Zrejme najvšestrannejší safety tohtoročného Draftu sa dostal do zeleno-zlatej farby a my sa máme na čo tešiť! Krátko pred Draftom sa hovorilo o tom, že je cieľom Ravens a Colts v prvom kole. Gute nám po Drafte povedal, že vedel a bol si istý v tom, že na 30ke už na boarde nebude. Tak musel konať a aj konal. Keď sa pozriete na jeho film, tak zistíte, že dokáže takmer všetko. Keď si ho porovnávame s jeho hlavnými rivalmi z tohtoročného draftu – Johnathan Abram a Nassir Adderley, tak zistíme jednu vec. Abram je box safety, niečo ako Landon Collins. Dokáže Abram hrať tak kvalitne v coverage, ako aj v boxe? Nie. To je doménou druhého menovaného Adderleyho, ktorý je najlepším čistokrvným free safetym na tomto drafte. Avšak do boxu ho postaviť neskúšajte. No Savage nemá problém hrať v boxe, ako free, či strong safety, ale aj ako slot corner. A práve v tomto Savage nad týmito dvoma hráčmi vyčnieva. Už počas organizovaných tímových aktivít všetkých zaujal a vyslúžil si slová chváli či už od WR Davante Adamsa, alebo CB Tramona Williamsa. Adams o ňom povedal: „On bude ten chlap. Máme steal Draftu. To vám môžem povedať. Vybrali sme ho skoro, no na základe toho čo som doteraz videl, tak mohol ísť ešte skorej. Hrá ako veterán, vie ako sa má trénovať a je múdry. Páči sa mi aj jeho osobnosť. Myslím si, že u nás nejaký ten čas pobudne.“ Ďalej tu mám slová Tramona Williamsa: „Viete, čo je sranda? Skorej ako vkročil na ihrisko, zbadal som, aký je múdry,“ povedal o mladíkovi veterán Tramon Williams. „Pri nováčikoch to nie je časté. Robí všetko, čo mu povieme a pýta sa ešte naviac. Toto od nováčikov nedostanete. To nerobia. Snažia sa dodržať to, čo povie tréner a ukázať to, ale Darnell požaduje viac.“ 

No čo teraz? Kto je za nimi? Pre mnohých fanúšikov to je zrejme neznámy mladík Raven Greene. No Raven môže byť čiernym koňom našej tohtoročnej obrany. (O čiernych koňoch by som už asi nemal hovoriť, keďže Siragusa bol prepustený. Zrejme jeho zdravotný stav po vážnom zranení nie je ideálny. Škoda ho…). Raven vstupuje do svojej druhej sezóny v NFL, keď minulú začínal ako nedraftovaný nováčik a zakončil ju zranením členku, ktoré mu predčasne ukončilo sľubnú rookie sezónu. Pred zranením patril medzi najproduktívnejších hráčov v special teame, keď si pripísal 5 coverage tackles, jeden forced fumble a úspešný 26 yardový beh po fake punte v zápase proti Dolphins. Práve zápas proti Dolphins nám ukázal, aký potenciál v ňom drieme, keď zasiahol do 30 defenzívnych snapov (celkovo za sezónu ich odohral 43), no bolo ho plné ihrisko a hneď sme si s Rolom písali, že jako to ten Greene hrá!!! Greene v zápase proti Dolphins hral naozaj dobre, keď si dokonca z blitzu na 3. downe pripísal aj sack, prišla ďalšia stopka na treťom downe, keď si takmer pripísal zachytenú interception tesne pred end zone. Raven bol vo svojej zóne trpezlivý, perfektne prečítal úmysel QB Brocka Osweilera, predskočil receivera, no v páde nedokázal loptu aj zachytiť. Takéto plays od nedraftovných nováčikov často nevidíte. Žiaľ na ďalší týždeň si v zápase proti Seahawks poranil členok. Raven sa uzdravil, zapojil sa do mimosezónnych tréningov a bolo ho plné ihrisko. Hral ako safety, ale veľa krát ho bolo vidno v boxe pri sub-packages. Hybridný spot vedľa Blaka bol počas posledných sezón využívaný fakt často – Josh Jones, Jermaine Whitehead, Ibraheim Campbell, Raven Greene. Všetci títo hráči si v posledných rokoch pripísali snapy vedľa Blaka Martineza. Greene sám o sebe hovorí, že sa cíti prirodzene hrať blízko line of scrimmage a nemyslí si, že keď teraz v offseason nabral na svaloch, tak by to nejako ovplyvnilo jeho rýchlosť. Josh Jones je zrejme na odchode, čiže cesta do zostavy je pre Ravena otvorená. Treba využiť ponúknutú príležitosť. V minulej sezóne bol Raven milým prekvapením a teším sa na to, čo nám predvedie v tejto sezóne!

Mike Tyson a Tray Matthews toho veľa v NFL neodohrali. Určite by som si však ešte všímal cornerbackov Natrella Jamersona a Willa Redmonda. Títo chalana sú všestrannými defenzívnymi backmi a ak by sa jeden z nich na pozícií safetyho uchytil (plus Greene), tak by to taký veľký problém byť nemusel. No a nezabúdajme, Tramon Williams taktiež dokáže hrať ako safety. Vo free agency je stále nepodpísaný safety Tre Boston, ktorý je veľmi kvalitným safetym, no zrejme tu je nejaký iný problém. Do NFL vstúpil v roku 2014 ako pick v 4. kole Caroliny Panthers, za ktorú hral do roku 2016. Následne bol rok v Chargers a rok v Cardinals. Za túto dobu si pripísal 226 tackles, 2 sacky, 1 forced fumble, 27 zrazených passov, 10 interceptions a 1 defenzívny touchdown. Veľa sa hovorí o tom, že je to postrach pre kabínu a práve toto je dôvod, prečo je stále nepodpísaný. Je to kvalitný hráč? Je, a to dosť. Ale stojí to za to, aby prišiel a rozbil pohodu v šatni? Nemyslím si… Možno sa Packers ešte pokúsia priniesť späť safetyho Ibraheima Campbella, ktorý za nás nastupoval v minulej sezóne, odohral tri zápasy, no potom si pretrhol ACL. Campbell počas týchto troch zápasov hral fakt dobre a podľa mňa bol v tom momente našim najlepším safetym na ihrisku. Celkovo si pripísal 18 tackles a 1 forced fumble. Campbell sa takisto veľmi dobre pozná s Mikom Pettinom, či Shawnom Mennengom, nakoľko sa s nimi stretol aj v Clevelande Browns. Campbell je síce vedený ako strong safety, avšak dokáže hrať všade v secondary, vrátane slotu a je taktiež schopným tacklerom. Ak je na tom zdravotne v poriadku, tak späť s ním! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Aaron Jones má problém!  |