„RASHAN GARY JE BUST,“ povedali…

Je tu draftová noc v apríli a Green Bay Packers sú na rade so svojím 12. pickom v prvom kole. Nikdy sme nechceli, aby sme brali na Drafte takto vysoko, avšak boli sme nadšení z toho, že môžme získať skvelého hráča. Favoritom mnohých fanúšikov Green & Gold bol edge rusher Brian Burns, ktorý bol stále na boarde, alebo aj tackle Andre Dillard. No náš generálny manažér Brian Gutekunst prekvapil úplne všetkých a vybral si Rashana Garyho z Michiganu. 

Len v niekoľkých mock draftoch figuroval EDGE Rashan Gary práve na 12ke do Green Bay Packers. Hovorilo sa najmä o jeho malej produkcii na univerzite aj napriek tomu, že do univerzity prichádzal ako hviezdny prospekt. Takisto tu boli pochybnosti o jeho snahe na ihrisku. Mnohí fanúšikovia tento pick odsúdili už na začiatku a média na tom boli podobne. 

Avšak to, čo si myslia fanúšikovia, alebo média nás nemusí zaujímať, pretože Green Bay Packers Garyho milujú a špeciálne jeho pozičný tréner Mike Smith. „Je to neuveriteľné. Chlap takejto veľkosti a s takou rýchlosťou a atletickosťou. To som nikdy nevidel a to som v tejto lige už 11 rokov. V Kansase sme mali Dee Forda, ktorý bol menšej postavy, avšak mal skvelý odpich. Mali sme Justina Houstona, veľkého a silného chlapa. Potom sa pozriete na Garyho a tieto aspekty vidíte v jednom hráčovi. Keď ste ofenzívnym tacklom v tejto lige a musíte sa vysporiadať s hráčom, ktorý má skvelý odpich, rýchlosť a je silný, no vy ste len silný, tak je to veľmi nebezpečná kombinácia. Len musíme prísť na to, ako tieto jeho zbrane využiť,“ povedal náš šikovný tréner outside linebackerov Mike Smith krátko po začatí organizovaných tímových aktivít. 

Naši tréneri sa rozhodli, že Garyho presunú na post outside linebackera. Packers si boli vedomí toho, že sú tu veci, ktoré sa musí Gary naučiť, aby maximalizovali jeho potenciál na tejto pre neho novej pozícii. „Vedeli sme, že učiť ho pozíciu outside linebackera bude trošku práca za pochodu. No učíme ho všetko, čo potrebuje vedieť. Sú tu veci, ktoré robí teraz, no počas regular season ich už robiť nebude,“ povedal náš defenzívny koordinátor Mike Pettine počas training campu. 

Prvý mesiac regular season bol pre Garyho tichý. Proti Denveru Broncos zaznamenal svoj prvý kariérny sack, no jeho výpis štatistík bol prázdny a ani na obrazovke nejako nevytŕčal. Pred pondelkovým zápasom proti Lions Mike Smith povedal: „Čo je pre mňa pri Garym dôležité, je jeho sebadôvera. Nerobím si starosti o to, že spraví chybu, chcem len od neho big plays. Nemôžte byť polo-tehotný. Myslím si, že sa veľa krát obáva toho, že spraví chybu.“

Rashan si musel tieto slová svojho trénera zobrať k srdcu, lebo počas nasledujúcich zápasov sa začal ukazovať. Keď sme sa dostali k desiatemu zápasu sezóny, tak mal Gary na svojom konte 9 tlakov na QB, 6 solo tackles a jeden sack. Nie sú to štatistiky, ktoré vám vyrazia dych, no Gary napredoval. Podľa Pro Football Focus bol Gary medzi weekom 6 a 10 našim najlepšie sa zlepšujúcim defenzívnym hráčom, keď jeho celková známka vystrelila nahor o 27.3 bodov počas tohto obdobia. 

Gary sa začal na novej pozícii cítiť pohodlnejšie, jeho technika sa zlepšila a smeroval tak tým pravým smerom. No a počas posledných troch weekov sa mi Gary páčil ale že enormne. Proti Redskins, Bears a Vikings zaznamenal 5 tlakov na QB, jeden sack a 8 tackles, z čoho 2 boli pre stratu yardov. Toto všetko dosiahol len počas 46 defenzívnych snapov v týchto troch zápasoch. Ako pass rusher, tak aj run defender sa Gary od weeku k weeku zlepšuje, čo je pre nás skvelá správa. 

Veľa sa hovorilo o jeho snahe, no keď si pozriete tape z našich zápasov, tak uvidíte, že Gary sa proste nezastaví a hrá až do odpískania. Sám z vlastnej skúsenosti vám môžem potvrdiť, že z tréningu počas training campu odchádzal ako predposledný hráč, keď za ním odchádzal už len Lucas Patrick. 

Gutekunst si dovolil ten luxus, že na 12ke zobral hráča, ktorý je projektom. Tento luxus sa mu vypláca, nakoľko bratia Smithovci podávajú excelentné výkony, Kyler Fackrell podáva slušné výkony a jeho veľký projekt menom Gary sa od týždňa k týždňu rozbieha viac a viac. V úvode sme mohli vidieť, ako mal problémy s prácou rúk, snažil sa tackla poraziť len vďaka rýchlosti, ten ho rukami vytlačil mimo pozície a QB bol na míle ďaleko. Teraz však už môžme vidieť v jeho hre zlepšenie a tieto chyby už nerobí. Nezabúdajme, že práve Gary oslávil len čerstvých 22 rokov a jeho čas ešte ani len zďaleka neprišiel. 

Zatiaľ dostáva k dispozícii len cca 15 snapov na zápas. Pri výkonoch Smithovcov a Fackrella Gary nemusí byť tým chlapom, ktorý musí mať produkciu hneď od úvodného snapu v NFL. Packers mu dali možnosť začať pomalšie a ukazuje sa to ako skvelá voľba. Mike Smith je trénerom Packers, ktorého mám veľmi rád a osobne si myslím, že je to jeden z najlepších trénerov OLB v NFL. Gary sa dostal do tých správnych rúk a je to na jeho zlepšovaní aj vidieť. Nepotrebujem PFF aby mi bolo jasné, že sa Gary zlepšuje. V posledných zápasoch to je na ihrisku jasne vidieť a v mojich review ho poslednú dobu vždy chválim. Len v poslednom zápase proti Vikings hodil tackla do Cousinsa asi tak 2-3 krát, čím spôsobil skoré odhody. Dokázal sa presadiť cez dvojblok a len tesne mu ušiel sack. Môžme si byť istí tým, že Gary napreduje. To je to hlavné. Jasné, keď beriete hráča v prvom kole tak dúfate, že príde na ihrisko a hneď to tam bude ničiť. Avšak luxus, ktorý si Packers s Garym dovolili sa im vypláca. Je väčší a rýchlejší než Bosa a minimálne rovnako silný. Len si počkajme, kým sa naučí poriadnu prácu rúk. V tíme má Za´Dariusa, ktorý si ho zobral pod svoje krídla a ak sa na neho nalepí jeho technika rúk, tak Gary bude monštrum. 

Gary mi trošku pripomína Eversona Griffena. Obidvaja to boli 5 hviezdičkoví recruti, ktorí v college nemali také štatistiky, ako by si všetci predstavovali. Silní a atletickí chlapi, ktorí stále hľadali detaily a pozičnú istotu. Jediný rozdiel je ten, že Griffen bol draftovaný v 4. a Gary v prvom kole. Griffen mal vo svojej nováčikovskej sezóne 0 sackov a počas prvých 4 sezón len 17.5 sackov. V nasledujúcich štyroch ich nazbieral 43.5.

Viete čo je zaujímavé? Že v sezóne 2019 naším lídrom v počte vyvinutých tlakov na QB bol Clay Matthews, ktorý ich mal na 376 rushov 30. Fackrell na 243 ich mal 23, Gilbert na 241 rushov 21 tlakov a Perry na 168 rushov 13 tlakov na QB. Gary má v tejto sezóne 15 tlakov na QB pri 136 rushoch. Keď si to dáme do priemeru, tak Matthews mal minulý rok percentil na jeden vyvinutý tlak 12.53, Fackrell 10.57, Gilbert 11.48 a Perry 12.92. Gary má v tejto sezóne percentil 9.07. Čo to znamená? Že Gary v tejto sezóne ovplyvňuje QB viacej, než hociktorý iný edge rusher Packers v minulej sezóne a pritom je nováčikom a učí sa hrať novú pozíciu. 

No mojou otázkou je, čo s ním Packers spravia v druhej sezóne, keď u nás budú stále na pozícii OLB bratia Smithovci? Pozícia OLB bola u nás v minulej sezóne otrasná. Gutey podpísal Smithovcov a draftoval Garyho. Osobne si myslím, že ani v najlepšom sne sa mu nesnívalo, že sa Smithovci takto chytia a budú až takto dobrí. Posilniť sa rozhodol aj na Drafte. Pričom Garyho chcel ako on, Pettine, tak aj Smith. V druhej sezóne by už mal hrať naplno, a nie robiť náhradníka. Toto je moja jediná obava ohľadom Garyho. Ako to naši tréneri vyriešia? Máte nejaké návrhy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

POZOR! Návrh spoločného stretnutia pre SK/CZ fanúšikov Packers!  |