Spojenie nových hráčov s tímom majú urýchliť doplnkové aktivity

Nový tréner so sebou priniesol nový systém a to nielen v rámci playbooku. Zaujímavé novinky majú lepšie prepojiť kabínu. V rozhodujúcich momentoch môžu robiť tieto marginálne plusy veľké rozdiely.

Davante Adams mal v jednej ruke kávu a v druhej držal loptu. Išiel ku novému basketbalovému košu, ktorý umiestnil blízko miestnosti pre mítingy Matt LaFleur. To, že Adams je veľkým fanúšikom basketbalu nie je žiadne tajomstvo. Stačí ak ste videli jeho parádne smeče. Adams na výške basketbal nehral. Jeho súper pod košom Jimmy Graham naopak hrával.

Do súboja išiel Adams s veľkou odvahou. Na základe toho sa prišlo pozrieť aj niekoľko spoluhráčov.

„Sú to klauni. Nemôžu mi dať proste pokoj a dovoliť mi predviesť sa na mojej úrovni,“ zavtipkoval Adams, ktorý kávu medzitým odložil. Ani to mu nepomohlo. Graham ich strelecký súboj jednoznačne ovládol a postúpil do ďalšieho kola.

Následne od svojho quarterbacka schytal najtvrdšiu kritiku: „Jeho jumper bol nepresvedčivý,“ poznamenal Aaron Rodgers.

Všetok voľný čas sa od apríla vypĺňa podobnými aktivitami. Nie všetko je však založené na súťaži. Niektorí hráči sa pozreli na filmy. Musia zobrať medzi seba pár nových tvárí a začať cestu za kamarátstvom.

Boli časy, keď bol pri kormidle generálneho manažéra ešte Ted Thompson a Packers mali prakticky totožný káder s predošlým ročníkom. To je už minulosť. Tento rok je rozdielny.

Nový tréner a asistenti, štyria podpísaní hráči vo Free agency, osem draftovaných nováčikov. To je obrovské množstvo ľudí, ktorí sú noví a za pár mesiacov sa všetci musia spoznať na takej úrovni, akoby spolu vyrastali. Len vtedy môžu ťahať naozaj za jeden koniec a predvádzať šialené obraty v koncovkách zápasov alebo sa vysporiadať so zranením kľúčových hráčov.

Packers takáto zmena určite chýbala. Thompson sa sústredil na to, aby bol tím čo najdlhšie pohromade. V takom prostredí si ale hráči začnú liezť na nervy a maličkosť môže rozbiť celú kabínu.

Zmena klímy v šatni

Túto jar Brian Gutekunst totálne rozvrátil klímu v šatni. Sám hovoril, že v offseason sa bude pracovať na vybudovaní chémie medzi hráčmi, realizačným tímom a ďalšími článkami, ktoré majú najlepšie mašiny na výhry. Chémia v kabíne je síce klišé, ktoré tréneri a generálni manažéri často používajú, ale niekoľko hráčov Packers potvrdilo, že v tomto je rozdiel. Boli v tímoch, kde to fungovalo a nefungovalo. Vidia rozdiely.

„Talent je v celej lige, tu sa už rozdiely moc nerobia,“ povedal safety Adrian Amos: „Všetci sú na dobrej úrovni, všetci majú výborných hráčov. Je to o tom, ako sa dokážu dať tímy dokopy. Ako si hráči navzájom kryjú chrbát. To je dôvod, prečo sú dnes tímy úspešné aj napriek tomu, že ich súpiska hovorí, že by na takej úrovni nemali byť. Sú dobrí, pretože im to funguje, vedia spolupracovať a vedia spolu hrať.“

Veľmi dobrým príkladom sú čerství víťazi NHL St. Louis Blues. Kto by ešte v januári povedal, že Bluesmani vyhrajú Stanley Cup? Môj brat je fanúšik Chicaga vo všetkých športoch a vtipkoval, že Blues vyfúknu Blackhawks draftovú jednotku. Prešlo päť mesiacov a momentálne oslavujú…

„Viac a viac musíme chodiť von, dať sa do reči, srandovať. Potom sa to prenesie aj na ihrisko. Takto spoznáte osobnosť spoluhráča a je pre vás viac ako spoluhráč,“ krásne to vysvetlil Amos, ktorý je tiež novým mužom v kabíne Packers.

Na konci McCarthyho obdobia hráčov trápil nedostatok zodpovednosti. Či to bol bývalý corner Randall, ktorý hovoril trénerom, prečo dávajú na ihrisko hráčov, ktorí opakovane chybovali, alebo to bol Cinton-Dix, ktorý sa dožadoval, aby vedenie prinieslo do tímu veteránov na zvýšenie vyzretosti kabíny. Nájdeme tam spojitosť s tým, čo sa napokon nastalo. V kabíne to nefungovalo. To je jasné.

Keď Mark Murphy oznámil, že nový tréner bude LaFleur, odkazoval sa na tieto sťažnosti. Hráči hovorili o samoľúbosti, na ktorú sa odvolával aj on. Už ju nikdy nechce vidieť.

Zodpovednosť sa dá najlepšie merať trénerom, ktorí sú zodpovední za to, aby dostali z hráčov to najlepšie. V najlepších tímoch je kabína tak silná, že hráči sa navzájom držia v medziach a stále na efektívnej ceste. Len pre pre príklad: Chiefs asi Huntov prešľap moc nepomohol, čo? Nie na ihrisku, ale hlavne v kabíne. Viete čo to musí povedať hráčom? Niektorí na niečo takéto čakajú a začnú rebelovať.

Nemusíme však chodiť preč z Green Bay. Je to síce iný priestupok, ale rovnako zlý. Všetci si asi spomíname na zápas proti Rams, kedy Ty Montgomery chcel svetu ukázať, že on je záchranca planéty. Vieme ako to dopadlo. Samotný Montgomery povedal, že viac nemôže byť v kabíne, kde mu nikto nebude veriť. Na ďalší deň putoval do Baltimore Ravens.

„Dôvera a zodpovednosť sa priťahujú. Ak sme k sebe dobrí, nenechám na nikoho dopustiť a nenechám ho padnúť dole. Proste len chcem daného háča vidieť zlepšiť sa,“ povedal Adrian Amos, bývalý hráč Bears.

Budovanie jednoty

Program Packers je v týchto mesiacoch plný tréningov, stretnutí a ďalších povinností. Celý program LaFleur nadizajnoval tak, aby sa budovala jednota. Hráči majú veci, ktoré musia absolvovať, no potom môžu ísť so spoluhráčmi niekde sadnúť a vyvetrať hlavu.

Niektorí hráči chodia chytať ryby do Door Country. Ďalší vyrazia do Chicaga, kde strávia večer a načerpávajú energiu veľkomesta. Každý utorok je v Green Bay tímový bowling. Aaron Rodgers, Bryan Bulaga či Mason Crosby majú členstvo v lokálnych golfových kluboch.

Jar spevádzajú aj charitatívne akcie, o ktoré nie je v okolí Green Bay núdza. „Na takú akciu idete s niekým ďalším. Je to nováčik alebo druhoročák, DB alebo hráč z offense. Ste proste nadšení z toho, že ste spolu von,“ povedal ľavý guard Lane Taylor.

Nič v NFL nie je dôležitejšie pre víťazstvo ako talent. Schopnosť a konzistencia je recept na triumf. Je to však dlhá sezóna a s postupom času sa rozdiely mažú. K tomu pridajme zranenia, súdržnosť a začína sa to rúcať aj najväčším dream tímom.

Keď sa niečo na ihrisku stane, silná kabína je to, čo dokáže tím znova nahodiť na správnu koľaj. Kabína, ktorá je vedená do tímovosti a víťaznej mentality dokáže zázraky. Ak si hráči vzájomne veria, potom za toho druhého na ihrisku položia aj život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipovacia súťaž - Preseason  |  A čo teraz?  |