Veľké Bartove sezónne review! Čo stálo za slabými výkonmi a kto naopak potešil?

100. sezóna skončila fiaskom…

Green Bay Packers v roku 2018 vstupovali do svojej historicky 100. sezóny, očakávania boli mohutné a to celkom oprávnene. Draft class vyzerala byť kvalitná, Dom Capers bol preč, Joe Philbin bol späť na poste ofenzívneho koordinátora po 1x od rekordnej sezóny 2011 a čo bolo najdôležitejšie, Aaron Rodgers bol späť! Avšak čo sa mohlo pohnojiť, to sa pohnojilo a sezóna dopadla obrovským sklamaním. Či už medzi predstaviteľmi front office, trénermi, hráčmi a fanúšikmi. Naša historicky 100. sezóna bude navždy v kronikách zapísaná ako sklamanie, ktoré skončilo vyhadzovom jedného z najlepších trénerov v histórií Green Bay Packers – Mika McCarthyho a angažovaním najmladšieho trénera Packers od čias Curlyho Lambeaua – Matta LaFleura. Zoberte si nejaké chrumky a pifko, lebo toto moje veľké sezónne review nebude len na pár odstavcov! 

ZLOMOVÝ MOMENT SEZÓNY

Čo bolo tým zlomový momentom, ktorý rozhodol o kráľovi severu v NFC? Prekvapivo sa tento zlomový okamih odohral ešte tesne pred vypuknutím sezóny. A tým rozhodujúcim faktorom bol/je Khalil Mack. Mack chcel mega kontrakt, ktorý mu Raiders akýmsi nepochopiteľným spôsobom nechceli dať a tak sa blockbuster trade stal skutočnosťou. Raiders si za Macka pýtali 2 first round picky. Svoju ponuku dvoch first round pickov predložil aj nový generálny manažér Brian Gutekunst, avšak Raiders sa rozhodli, že radšej akceptujú ponuku Bears, nakoľko verili tomu, že práve ich picky budú mať vyššiu výslednú hodnotu. No a pozrime sa ako to dopadlo. Defenzívny mág a kryptonit Packers Vic Fangio dostal do už tak skvelej obrany hráča najvyššieho kalibru a Mack pozdvihol Bears do astronomických výšin. No čo by sa stalo, keby prišiel práve ku nám? Podľa mňa by to malo rovnaký efekt. Tým, že máte vo svojej obrane Macka, tak je jasné, že ak ho necháte celý zápas hrať súboje 1 vs 1, tak váš QB skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti, to je notorieta. Čiže ho potrebujete zdvojovať, avšak tým pádom jeden váš hráč ostáva voľný. Z Mackovej prítomnosti ťaží celá obrana. Môžete dropnúť viacej hráčov do coverage, lebo máte istotu, že aj keď pošlete 4 hráčov do pass rushu, tak sa ku quartebackovi proste dostanú. Tento rok u nás dvojbloky hltal Daniels, alebo Clark. Avšak keby sme mali Macka, tak Clark by hral väčšinu času jedna na jedna, to isté Daniels. Clark od Hicksa horši nie je, skôr by som povedal, že sú takmer identickí a to je Clark o 6 rokov mladší! Garantujem vám, že keby máme v tíme Macka, tak Clark a Daniels by mali nad 10 sackov za sezónu. Plus pripočítajte možno ďalších 15 od samotného Macka. Len od troch hráčov by sme mali v regular season 35 sackov! V tíme by sme mali hráčov ako Mack, Daniels, Clark, Lowry, Wilkeson, Matthews, či prekvapenie sezóny Fackrell. Ak by sa už takáto sila nedostala ku quarterbackovi, tak potom nikto. Taktiež by to výrazne uľahčilo hru našej secondary v coverage. Takže nakoniec mi zostáva zodpovedať jednu jedinú otázku. Má Mack cenu tých 2 first round pickov? Pred sezónou sa mi tomu nechcelo veriť a bol som skeptický, avšak teraz musím priznať, že som sa mýlil a Mack za to na 110% stojí. Pozdvihne vašu hru o 50 levelov vyššie. Pokiaľ na Drafte nenatrafíte tými dvoma pickmi na druhého Watta a Donalda, tak proste Mackovu hodnotu pre celý tím neprebijete. A aká je šanca na to, že takých dvoch hráčov nájdete 2 roky po sebe? Mínus 100%. 


ÚTOČNÁ MIZÉRIA

V útoku to celú sezónu nebolo ono. Hneď na úvod spomeniem dve štatistiky, ktoré sú doslova tragické a perfektne vystihujú náš tohto sezónny útok. Behová percentáž 32.5% (32. miesto v NFL) a sacky na 3. downoch – 28 (32. miesto v NFL). Si zoberte, že RB Aaron Jones chýbal pol sezóny. No aj napriek jeho absencií, sme NFL dominovali v jednej zaujímavej behovej štatistike. A to v priemernom počte behových yardov pred prvým kontaktom na jeden beh – 3,4 yardov, čo je najlepšie číslo v NFL. Takže OL pracovala v podpere behu perfektne a prečo sme mali behovú percentáž len 32.5% ostane navždy v hlavách Rodgersa a McCarthyho. Aj napriek tomu sme však skončili v skórovaných bodoch na 14. mieste a v yardoch na 12. mieste. O loptu náš útok prišiel len 15 krát, čo je druhé najnižšie číslo v lige. Najväčším problémom boli tretie downy, keď sme premenili len 36,8% príležitostí, čo je 23. miesto v NFL. 61,7% návštev end zone sme síce premenili do touchdownu, avšak boli sme tam len 47x, čo je 21. miesto v NFL. Sezónu 2018 sme zakončili so 640 passovými pokusmi, čo je 3. najvyššie číslo v NFL. Aaron Rodgers síce nahádzal 4,442 yardov, avšak v touchdownej percentáží na pokus to je slabota – 4.2% a 21. miesto v lige. V kategórií, kde Rodgers zvykol excelovať – yardy na jeden pokus – skončil na 17. miesto s priemerom 7.4 yardov. Toto je teritórium hráčov ako Eli Manning, či Mitch Trubisky… Rodgers skompletoval len 62.33% prihrávok, čo je 26. miesto z 33 kvalifikovaných hráčov. Náš útok v tejto sezóne zahral niekoľko big plays, ktoré mu nafúkli štatistiky, avšak nebol schopný loptou hýbať konzistentne – dôjsť až do red zone, či premieňať tretie downy. Čo mohlo stáť za touto ofenzívnou mizériou?

BOD 1 – HEAD COAH MIKE MCCARTHY: Začnem tým jedným problémom, ktorý sme už vyriešili. Pred sezónou sa McCarthy verejne vyjadril o tom, že sa bude od prvej strany analyzovať kompletne celý útočný playbook, prejdu si každú jednu formáciu, každú jednu routu atď… Tak som bol v očakávaniach a tešil som sa na to, že možno konečne príde k tomu ofenzívnemu upgradu, budeme hrať moderný útočný futbal a nie ten, ktorý sme hrali ešte za Favra v 90. rokoch minulého storočia. Avšak nič sa nezmenilo. Stále sme boli v rovnakej situácií a útočná hra stagnovala a stagnovala. Hráči prestali McCarthymu dôverovať, nebola tam motivácia a zmena bola nevyhnutná. Potrebovali sme v kabíne nový hlas. Ukážem vám to na číslach, ktoré sme dosiahli za McCarthyho v tejto sezóne.

  • Viedli sme ligu v percentách passových plays na prvom downe aj napriek tomu, že RB Aaron Jones mal v tom momente na behoch na prvom downe priemer 6.5 yardov na jeden beh.
  • Viedli sme ligu v počte passov mimo číslic (stredu ihriska)
  • Viedli sme ligu v počte throwaways
  • 7. najnižšie percento play actions
  • 9. najnižšie percento v pre-snap motion

Pred snapom sme mohli pozorovať takmer nulový motion, ktorým by sme trošku rozhýbali, zmiatli a zneistili obrancov súpera, že čo sa ide hrať a Rodgers by mal o obrane viacej informácií. V 98% prípadov to bolo statické a obrane sa proti takýmto akciám hrá oveľa, oveľa ľahšie. Ďalej McCarthy proste nebol schopný zapojiť RB Aarona Jonesa do zápasu tak, ako by sme to mali robiť. Keď má ten chalan loptu v rukách, tak sa dejú skvelé veci. Obrana sa ho bojí, rešpektuje to, že mu môžme predať loptu na beh a práve kvôli tomu pošle do boxu viacej hráčov, lebo ak ho nezastavia tam, tak ho zastavia už len fanúšikovia pri Lambeau Leape. Tým pádom ostáva viacej miesta pre receiverov a keď máte skvelú behovú hru, tak vaši receivers majú oveľa jednoduchší život. My sme mali skvelú behovú hru, avšak sme ju nevyužívali tak, ako by sa využívať mala. No toto nechcem hádzať len na hlavu McCarthyho, lebo netušíme, koľko plays si Aaron sám pozmenil. McCarthy aj mohol zacallovať napríklad 3 behy po sebe, avšak Aaron si ich veľmi ľahko mohol zmeniť. A ako sme sa aj neskôr dozvedeli, Rodgers si na pravidelnej báze menil hry podľa svojej chuti a ku koncu sa to strhlo k niečomu ako k súťaži o to, kto bude mať lepší play-call. Takže McCarthy mohol len veľmi ťažko hľadať nejaký rytmus ako play-caller a aj toto malo za následok nevyrovnané výkony nášho útoku. Pokiaľ váš QB nerešpektuje head coacha a zároveň svojho play-callera, tak máte prúser. A práve toto musíme vyriešiť novým head coachom, alebo ofenzívnym koordinátorom. Musíme nájsť niekoho, kto dá Rodgersa do laty, prinúti ho rešpektovať rozhodnutia trénera a bude mať v neho dôveru.

BOD 2 – QUARTERBACK AARON RODGERS: Pred začiatkom sezóny sme sa všetci tešili na návrat našej milovanej 12ky. Ja ho milujem, ty ho miluješ, on ho miluje, ona ho miluje, naša babka ho miluje. Avšak nemôžme sa tváriť, že to s ním bolo v tejto sezóne také ružové ako inokedy. Návrat sa síce konal, avšak nebolo to také triumfálne ako sme predpokladali. Aaron Rodgers proste nebol Aaronom Rodgersom. Jeho typické akcie, ktoré boli týždeň čo týždeň v highlightoch, tak teraz končili netrafenými loptami. Mal problémy s hádzaním krátkych a rýchlych lôpt na line of scrimmage, ale aj s dlhými loptami. Jeho lopty boli nepresné a dočkali sme len veľmi málo tých jeho povestných „nebrániteľných“ lôpt. Hneď niekoľko jeho nepresností nás stálo možné víťazstvo, či už podhodené krátke prihrávky v závere zápasov na 3. downoch, netrafený MVS pre big play TD cez celé ihrisko proti Bears na Soldier Fielde alebo 2. hodená interception v sezóne proti Bears, keď loptu hodil do proti pohybu Grahama a tá sa odrazila priamo do rúk safetyho Bears. Keby mu to hodil do behu, tak je to jednoduchý TD a obranca v coverage by nemal nárok na prihrávku dosiahnuť. Takto bol z toho turnover v red zone namiesto TD. Spomínal som, že sme viedli ligu v počte % hodov mimo stredu ihriska. Z veľkej časti to bola aj Rodgersova chyba. Snažil sa neustále predlžovať akcie a vymýšľať niečo, čo nebolo treba. Takmer vždy odmietal pristúpiť ku krátkym checkdownom, prichádzali zbytočné sacky a nasledujúca štatistika túto moju teóriu len potvrdzuje. 45/53 sackov prišlo po tom, čo Rodgers držal loptu viacej ako 2 a pol sekundy a snažil sa vymýšľať to, čo vymýšľať nebolo treba. Pozrite sa, ako hrá napríklad útok Patriots – 90% prihrávok nie je dlhších ako 15 yardov. Hádžu krátke a rýchle prihrávky a yardy sa získavajú po zachytení prihrávky. A že by sme na to typologicky nemali hráčov? Aaron Jones, Davante Adams, Randall Cobb, či EQ St. Brown sú perfektní v hre po zachytení prihrávky. Áno, toto musí rozoznať aj tréner, avšak opäť sa dostávame k tej „mini súťaži v play callingu“ medzi Rodgersom a McCarthym. Je to začarovaný kruh a môžme s kľudom povedať, že majú na tom rovnaký podiel.

O tom, že Aaron v tejto sezóne nebol Aaronom hovorí aj nasledujúca štatistika. Rozoberieme si jeho missnuté hody na voľných recieverov počas posledných troch sezón. V roku 2016 mal celkovo 738 passových pokusov (vrátane playoff) a z tohto počtu netrafil voľného receivera len 14x, čo je 1.9%. Vtedy skompletoval 65,2% prihrávok a v 5,4% jeho nepresností prišlo po netrafenom voľnom hráčovi. Sezóna 2017 bola ovplyvnená zlomenou kľúčnou kosťou a zápas po zranení proti Panthers bol slabučký. Avšak aj napriek tomu, mal 238 passových pokusov a voľného hráča missol len 3x, čo je percentáž 1.3%. Skompletoval 64,7% prihrávok a 3.6% jeho neskompletovaných prihrávok prišlo po missnutom hode. Potom prišla aktuálna sezóna. Celkovo mal 592 passových pokusov a celkovo netrafil voľného hráča 32x!!!! Čo je percentáž 5,4%! Skompletoval 62,3% svojich prihrávok a 14,3% jeho neskompletovaných prihrávok prišlo po missnutom hode! Čo je brutálny nárast za jednu offseason. 

Kde hľadať príčinu, že Rodgers nebol Rodgersom? Prvou môže byť jeho natiahnutý predný krížny väz v prvom zápase sezóny proti Bears. Kvôli tomuto zraneniu bol mimo tréningu takmer 5 týždňov a nemal možnosť trénovať so svojím útokom. Trpela tým jeho chémia so spoluhráčmi a zlá mechanika odhodov spôsobovala zlé načasovanie, presnosť a silu prihrávok. Rodgers sa do nohy nemohol poriadne oprieť a pri rýchlych odhodoch to je potom nemalý problém. Rob Demovsky po skončení regular season prišiel s informáciou, že Rodgers pôjde aj na operáciu. Druhou príčinou môže byť nedostatok spomínanej chémie so svojimi spoluhráčmi. A to sa podľa mňa už začalo v preseason. Tam Rodgers prehlásil, že celý training camp ide hádzať lopty 50/50, lebo chce otestovať mladú secondary a chce im dať šancu na zahrávanie plays. Avšak podľa mňa to malo byť opačne. Odišiel mu Jordy Nelson a prišli hneď 3 nováčikovia. Namiesto toho, aby si s nimi naplno budoval chémiu, tak hádzal naschvál nepresné lopty. Keď hráte s Rodgersom, tak musíte byť zvyknutý na jeho načasovanie a umiestnenia prihrávok. Taktiež musíte bezchybne ovládať improvizáciu, keď Rodgers opustí pocket a začne naťahovať jednotlivé plays. Pozrite sa na Adamsa, ten mal prvé dve sezóny v NFL taktiež obrovské problémy a väčšina sme sa ho chceli zbaviť. No a teraz patrí medzi absolútnu špičku medzi WRs v celej lige! Pre nováčika nikdy nie je jednoduché hrať pod Aaronom Rodgersom. Aaronovi odišiel Jordy a zrazu bol vyhúkaný z toho, že mu nemá kto správne reagovať na predĺžené hry (okrem Adamsa a zraneného Cobba). No teraz mi môžte opäť oponovať, že to nebola teda Rodgersova chyba, ale chyba mladého útoku. Nože vráťme sa také 3 roky dozadu, keď sa Jordy Nelson zranil v preseason na celú sezónu. Ktože tam hral? Randall Cobb, mladý Davante Adams, ktorý bol v tej dobe Dropvantem, Jared Abbrederis, či Jeff Janis. Teraz si položte ruku na srdce a odpovedzte si. Ktorá skupina WRs bola lepšia? Tá z roku 2015, alebo momentálna z 2018? Avšak vtedy hral Rodgers ako sa patrilo, útok síce nešliapal ako švajčiarske hodinky, avšak to čo trafiť mal, tak to trafil. V tejto sezóne to tak nebolo. Myslíte si, že by v tohto sezónnom rozpoložení hodil tie 2 geniálne ba až nadpozemsky milimetrové prihrávky na Jeffa Janisa v playoff proti Cardinals? No podľa mňa asi len ťažko… Treťou možnosťou môže (je) byť pokazený vzťah s McCarthym. Aaron Rodgers by bol v pokri ľahkou rybou. Keď je frustrovaný, tak je to napísané na celej jeho tvári, no a keď je šťastný a zápas si užíva, tak sa smeje od ucha k uchu. Počas posledných rokov McCarthyho éry jeho tvár neskrývala nespokojnosť. Nemal vôbec žiadne odhodlanie posunúť útok do zemi zasnúbenej. Prevracanie očí, preklínanie, frustrácia, či nedostatok sebavedomia quarterbacka číslo 1 mohol vidieť každý jeden, kto má dve oči a polovicu mozgu. Avšak odkedy čarovnú trénerskú paličku prebral Joe Philbin, tak sa jeho reč tela diametrálne otočila. Aj keď sme prehrávali o 2 touchdowny proti New Yorku Jets, tak sa Rodgers usmieval a keď bolo treba, tak bol ako oheň. Aké sú šance na to, že by Rodgers obraňoval česť RT Bryana Bulagy proti Leonardovi Williamsovi pred 6 týždňami? Pokiaľ nie ste v psychickej pohode, tak to nikdy nebude ono a vyzerá to tak, že McCarthy mal na slabých výkonoch Aarona nemalý podiel. Po sezóne nám niečo málo prezradil aj TE Marcedes Lewis, že po 1x to uvidel, keď hráči boli v huddly a McCarthy calloval play. Aaron tam stál a bol ako ´Nah´. Lewis ďalej povedal, že Rodgers okamžite odmietol McCarthyho play-call, spravil krátke úpravy a potom hodil 40 yardovú bombu pre 1. down. A že po skončení play len ostal stáť a nechápal, čo sa to deje, že niečo takéto nikdy vo svojom živote nevidel. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o zápas so Seattlom Seahawks a Rodgersovu +40 yardovú prihrávku na Adamsa pri 3rd&9. No a štvrtou a poslednou možnosťou je, že mu odbili biologické hodiny a už to pôjde len dole vodou. Toto je asi tá najhoršia možnosť, nakoľko sme mu pred sezónou dali najvyšší kontrakt v histórií NFL. Chceme platiť $180M hráčovi s ktorým to pôjde už len dole vodou? Taktiež by som do tejto kategórie zaradil aj jeho zlomenú kľúčnu kosť na hádzacej ruke z minulej sezóny. Žeby jeho ruka už nebola po tomto zranení sto percentná? Ktovie… Pevne verím, že táto možnosť to nebude. Vo weeku 16 proti Jets nám naznačil, že tomu tak byť nemusí, no uvidíme v sezóne 2019!

BOD 3 – TRÉNER WIDE RECEIVEROV DAVID RAIH: David Raih pôsobil v tejto sezóne v Green Bay ako tréner wide receiverov a túto funkciu vykonával prvý rok. No a nemenovaný zdroj so znalosťou vnútorných vzťahov v Green Bay Packers opísal Raiha ako slabú časť trénerského tímu a že práve on mal veľký podiel na tom, že passový útok nefungoval. Tento zdroj povedal nasledujúce slová: „Majú troch mladých chalanov a nechali ich učiť sa od chlapa, ktorý nerozumie útoku. Chalani na to nadávali už od augusta. Quarterback si myslí, že je to poriadny podvod. Rodgers mu dokonca povedal, že vôbec nevie čo robí a mali ostrú výmenu názorov,“ veriť tomuto alebo neveriť? To prenechám na vás, názor si vie urobiť každý sám. Raih už mimochodom u nás skončil. LaFleur ho vo svojom tíme nechcel.


DAVANTE ADAMS JE LIGOVOU ELITOU A POTOM NASLEDUJE PRIEPASŤ

Po slabučkom vstupe do NFL sa Adams vypracoval na elitnú úroveň. Minulý rok aj s Brettom Hundleym na poste QB dosiahol obdivuhodné čísla a tak sme všetci s napätím čakali na to, čo predvedie v novej sezóne. A nesklamal. Mal namierené prekonať dva rekordy Green Bay Packers, avšak posledný zápas musel kvôli zraneniu vynechať. Zachytil 111 prihrávok pre 1,386 yardov a 13 TDs. Všetko sú to jeho najlepšie kariérne čísla. Chcete vedieť môj zoznam najlepších WRs v NFL? 1. DeAndre Hopkins, 2. Antonio Brown a 3. Davante Adams. Ste prekvapení, že som ho umiestnil až tak vysoko? Nemali by ste byť… Je dostatočne všestranný na to, aby sa postavil hocikde na LoS, dokáže poraziť cornera na deep post route a takisto dokáže tyranizovať linebackerov zo slotu. Adams zachytil 65% lôpt, ktoré v tejto sezóne leteli jeho smerom a jediným hráčom, ktorý má nad 100 receptions, 10 a viacej TDs a s catch percentage nad 70% je len DeAndre Hopkins (70%). Adams pred niekoľkými dňami oslávil len 26 rokov. No a Packers nie len že majú vo svojom tíme jedného z elitných receiverov, on bude hrať na top úrovni ešte aspoň 4 roky! No a ak Adams dokázal takého čísla vyprodukovať keď vedľa seba nemal poriadnu dvojku, tak si len skúste predstaviť, aké čísla vyprodukuje, keď sa z EQ a MVS stanú legitímne hrozby! Avšak za Adamsom Packers v tejto sezóne nemali legitímnu dvojku. Randall Cobb bol poväčšinu roka zranený. Keď je na ihrisku, tak na pozícií slot receivera je pre Aarona Rodgersa istotou a náš útok funguje lepšie. Najmä v hre proti zone coverage, kde dokáže nájsť diery, ktoré jednoducho mladý receiver nenájde. Avšak bude front office veriť, že nám môže pomôcť aj v nasledujúcich sezónach? Po skončení tejto sezóny je voľným hráčom, avšak očakávam, že ho podpíšeme na krátky a nízky kontrakt. Geronimo Allison v úvode sezóny vyzeral, že má Rodgersovu dôveru a ten jeho one-handed grab v end zone v prvom weeku proti Fullerovi bol geniálny. Avšak v úvode sezóny sa zranil a na ihrisku sme ho už žiaľ nevideli. Je veľkou záhadou, či ho už v drese Packers počas ďalšej sezóny uvidíme, nakoľko mu končí zmluva. Potom tu boli nováčikovia Equanimeous St. Brown a Marquez Valdes-Scantling. Obidvaja, či už EQ, alebo MVS, mali v tejto sezóne svoje lepšie chvíľky, ale aj slabšie chvíľky. No vo weeku 16 proti Jets nám ukázali, že ich route running sa od prvých zápasov v NFL nesmierne zlepšil a získali si dôveru Aarona Rodgersa, čo by mohlo byť v budúcej sezóne kľúčové. Je vidno, že ich Rodgers už tak neignoruje ako v úvode sezóny a nebojí sa na na nich hodiť aj zložitejšie lopty. Jedinou cestou, ako si získať dôveru sú zápasy a nikdy by túto šancu nedostali, keby sme Aarona Rodgersa posadili na lavičku, lebo sme už z hry o play off von. MVS začal sezónu lepšie a vyslúžil si väčšiu úlohu v útoku Packers, avšak ako sezóna pokračovala a vyvíjala sa, tak EQ spravil väčší výkonnostný skok než MVS. Obidvaja majú obrovský catch radius, avšak EQ chytá lopty lepšie, istejšie a s väčším kľudom. Krásnym príkladom je jeho catch v závere zápasu proti 49ers. 3rd&2, 14 sekúnd dokonca zápasu, stav vyrovnaný 30-30 a Rodgers hodí back-shoulder pass na EQ. To bola Nelsonovka ako oči! Taktiež jeho zlepšenie v route runningu nám naznačuje, že z neho môže vyrásť naozaj nesmierne kvalitný receiver. EQ, ale aj MVS nám v tejto sezóne ukázali, že musíme s nimi počítať. EQ si dokonca vyslúžil slová chváli od WR Davante Adamsa, ktorý na jeho adresu povedal nasledujúce slová: „Spravil najväčší pokrok, aký som kedy od rookieho videl za tú dobu, čo som v Green Bay.“ EQ je stále mladým hráčom, keď má len 22 rokov a 23 bude mať až o rok. Na druhú stranu MVS už má 24 rokov. Ak budú obidvaja pokračovať vo svojom nastavenom trende, tak v budúcej sezóne budú dominantnými postavami nášho útoku. Najmä EQ má podľa mňa neskutočný talent a potrebuje len hrať, hrať, hrať, hrať a hrať. To isté, čo potreboval na začiatku svojej kariéry Davante Adams.


POZÍCIA TIGHT ENDA ZASE RAZ NEOSLNILA

Pred sezónou sme sa zbavili nášho dlhoročného WR Jordyho Nelsona, aby sme uvoľnili peniaze na TE Jimmyho Grahama. Vymenili sme osvedčenú chémiu a zbraň hromadného ničenia v red zone za tight enda, ktorý je na sklonku svojej kariéry a vieru, že si niektorí z TEs s Aaronom konečne vybuduje chémiu. Avšak to sa nestalo. Jimmy bol len slabým odvarom Jimmyho, ktorého sme poznali z minulých sezón. Na ihrisku vyzeral pomalo, jeho ruky boli neisté a v red zone bol takmer neviditeľný. Avšak robil aspoň jednu užitočnú robotu a to práve on na seba viazal dvoch obrancov. Tým pádom bolo viacej miesta pre Adamsa a spol. Avšak ani to sme nedokázali využívať. 55 zachytených prihrávok pre 636 yardov a 2 TDs je moc málo. Pri tom v budúcej sezóne bude z cap hitu „žrať“ cez $12.6M. V offseason prišiel aj najlepší run blocking tight end v sezóne 2017 Marcedes Lewis, avšak ten ihrisko takmer nevidel. 3 zachytené prihrávky pre 39 yardov hovoria za všetko. Po jednom TD pridali Kendricks a Tonyan, avšak to bolo zo strany našich tight endov v tejto sezóne všetko. Osobne som toho názoru, že Graham dostane ešte budúcu sezónu šancu. Po druhom roku tu je v jeho trojročnej zmluve okienko, ktorým sa ho budeme vedieť zbaviť za lacný peniaz, tak to vidím tak, že buď v 2019 alebo nikdy. Tiež si myslím, že ostane aj Tonyan, ktorý nám svoje možnosti naznačil 54 yardovým TD proti Seahawks. Avšak Lewis zmluvu na budúcu sezónu nemá, bude už mať 35 rokov a myslím si, že jeho už v budúcej sezóne u nás neuvidíme. Kendricksovi takisto končí zmluva a platí pri ňom to isté ako pri Lewisovi. Problémom bolo aj, že náš útok proste nikdy nebol stavaný pre tight endov. Takmer vôbec sme sa nedočkali nejakých flat routes alebo crossing routes. Avšak prišiel nový head coach, ktorý je známy tým, že robí všetko preto, aby postavil hráčov do situácie, ktorá im vyhovuje a kde majú najväčšiu šancu na úspech. Tak uvidíme, či sa v tomto smere s novým head coachom niekam pohneme.


MIKE PETTINE NESKLAMAL, PRÁVE NAOPAK!

Packers sa pred touto sezónou zbavili ďalšieho dlhoročného vredu v podobe defenzívneho koordinátora Doma Capersa a nahradil ho Mike Pettine. Pettine odviedol s našou obranou excelentnú prácu. Dokázal perfektne vytvárať schémy pre free rusherov až ku QB, čo bolo alfa-omegou, keďže naši outside linebackers neboli schopní vyhrať súboj 1 vs 1. Taktiež sme mohli vidieť obrovský rozdiel v komunikácií za Capersa a za Pettina. Pettine svoju obranu zjednodušil a hráči dokázali rýchlo reagovať. Už viacej sme nevídali situácie, kedy hráč netušil čo má robiť a pred každým snapom tam hráči pobehovali ako sliepky na dvore. Za toto má obrovský palec hore. Avšak jeden fakt do jeho karát nenahrával. A to boli zranenia. Jeho obrana cca od weeku 12 vyzerala úplne inak ako v úvode sezóny. Môžme povedať, že hral s dvoma odlišnými formáciami. No a takáto situácia si samozrejme vyberie svoju daň. Backup je backupom kvôli niečomu… nie je dostatočné kvalitný na to, aby bol startetom, a keď máte na ihrisku polku sezóny 6 a viac backupov, tak sa nemôžte diviť tomu, že vaša obrana nebude fungovať tak ako má. Veď v poslednom zápase zo starterov hral len Clay Matthews, Blake Martinez a Tramon Williams, avšak ten hral na pozmenej pozícií safetyho. Celkovo sa na ihrisku vystriedalo 32 defenzívnych hráčov! To je extrémne vysoké číslo… Jeho obrana nakoniec skončila na 22. mieste v inkasovaných bodoch a 18. v pustených yardoch. Obrana spôsobila len 15 turnoverov, čo je 4. najnižšie číslo v lige. Toto nízke číslo by som pripísal tomu, že sme nemali pass rushera, ktorý by sa dokázal dostávať na QB a secondary bola mladá a neskúsená. Hráči boli veľa krát v pozícií, kedy mohli zachytiť interception, avšak oni nevenovali pozornosť lopte, ale skorej všetko na hráča. Toto sme mohli vidieť pri Jacksonovi, Brownovi, či Greenovi. Na 3. downoch sa obrane darilo prekvapujúco dobre. Protivníci premenili len 37.7% príležitostí na 3. downe, čo je 13. najlepšie číslo v lige. V red zone obrana pustila 60% prípadov touchdownov, čo je 20. miesto v lige. Passovej obrane sa pomerne darilo, keď skončila na 12. mieste v passových yardoch na zápas. Aj keď pass rush nebol schopný vyvíjať tlak permanentne, tak sme si pripísali 44 sackov, čo je delené 8. miesto v lige. Behová obrana bola počas celej sezóny preťažovaná, nakoľko viacej než proti Packers behali tímy len proti 6 tímom v NFL. Za týmto môžme hľadať početné zranenia v defenzívnej lajne, nakoľko sezónu nedohral ani jeden starter. Taktiež Packers boli zvyčajne v skóre po zadu a tak sa súper logicky snažil naťahovať čas po zemi. No aj napriek tomu sme pustili 4,3 yardov na jeden beh, čo je 13. miesto a ligový priemer je 4.4. Za týmto môžme hľadať skvelých backupov ako Adams, Lowry, či nedraftovaný nováčik Tyler Lancaster, ktorý hral parádne a v posledných troch zápasoch sezóny bol podľa mňa našim najlepším defenzívnym hráčom. Ukázal sa najmä ako skvelý hráč proti behu. Dokáže sa dostávať z blokov a nájsť si hráča s loptou. V posledných zápasoch sezóny to robil na pravidelnej báze a verím, že do budúcej sezóny môže byť skvelým hráčom do hĺbky na tejto pozícií. Ak Pettinovi Gute dopraje do ďalšej sezóny adekvátne posily do pass rushu a na pozíciu safetyho, tak verím, že Pettinova obrana bude tou najlepšou obranou Packers za posledné roky a môže sa priblížiť tomu, ako hrala v roku 2010, keď bola ball-hawking obranou a mala obrovskú zásluhu na našom Super Bowle.


SPECIAL TEAM NARAZIL NA POMYSELNÉ FUTBALOVÉ DNO

Special team… Jednotka Rona Zooka bola v tejto sezóne doslova tragická. Uvediem highlighty nášho special teamu v tejto sezóne, ktoré hovoria samé za seba:

WEEK 1: TD Jacksona po zablokovanom punte, WEEK 2: Muffnutý punt, missnutý 52 yardový FG na víťazstvo v zápase, WEEK 3: fumble pri holdingu pre FG, 2x ST penalta, WEEK 4: missnutý extra-point, 1x ST penalta, WEEK 5: Muffnutý punt, získaný Lions na 1 yardovej línií Packers, penalta za holding anulovala 64 yardový kick return, roughing the kicker na extra-pointe, missnutý extra-point, 4x missnutý FG, 6x ST penalta, WEEK 6: 15 yardová penalta na kickoffe dala 49ers loptu na 47 yardovej línií Packers 1:49 do konca zápasu, 5x ST penalta, WEEK 8: Rams premenili fake punt, fumble na kick returne 2:05 do konca zápasu, WEEK 9: Roughing the kicker na 4th&21 daroval Pats 1. down, 2x st penalta, WEEK 10: Muffnutý punt získaný Dolphins, zablokovaný punt, získaný Dolphins na 28čke Packers, Dolphins premenili fake punt, 1x ST penalta, WEEK 11: missnutý 47 yardový FG, 2x ST penalta, WEEK 12: Muffnutý punt získaný Vikings na 15ke Packers 6 minút do konca zápasu, WEEK 13: missnutý 49 yardový FG, ktorý by znamenal predĺženie, 3x ST penalta, WEEK 14: 2x muffnutý punt, 1x ST penalta, WEEK 15: muffnutý punt, 2x ST penalta, WEEK 16: pustený 99 yardový kick return TD, muffnutý punt, fumble na kick returne získaný Jets, Jets premenili fake punt, 2x ST penalta, WEEK 17: pustený TD na fake FG, fumble na kick returne, 2x ST penalta. 

Sezónu sme zakončili s 0 zablokovanými FGs, 1 zablokovaným puntom (week 1) a najdlhším 38 yardovým returnom či už na kick alebo punte. Fun factom je, že sme sa 3x pokúšali o onside kick, ani raz úspešne a na každom jednom z tých 3 bola proti nám hodená penalta. Zook už bol vyhodený, takže paráda.


ZAŽIARILI

Poďme pekne po poriadku a začneme RB. Na pozícií RB zažiaril Aaron Jones. Jones zakončil sezónu s priemerom 5.5 získaných yardov na jeden beh, čo je najlepšie číslo v NFL za sezónu 2018! Ďalej určite LT David Bakhtiari, ktorý je najlepším ľavým tacklom planéty, tu nie je o čom. Z ofenzívnej lajny chcem ešte pochváliť centra Coreyho Linsleyho, ktorý sa vypracoval na TOP 5 centra v NFL a bol aj alternatívou do Pro Bowlu. Pri ňom spomeniem jednu pikošku, Linsley už v dvoch sezónach po sebe nevynechal ani jeden snap a momentálna ťahá bilanciu 2,484 snapov v rade! V tejto sezóne odohral 1,074 snapov, na druhom mieste v našom tíme bol za ním LT Bakhtiari s 1,031. V OL pochválim ešte aj RT Bulagu, ktorý nieže zažiaril, ale aj napriek predchádzajúcim zraneniam to nebolo také zlé, ako som čakal a milo prekvapil. V pass protection bol dokonca jeden z najlepšie hodnotených RTs v lige. Z WRs zažiaril Adams, ale toho už som spomínal. 

V obrane zažiaril NT Kenny Clark, ktorý je najlepším nose tacklom NFL. V 13 zápasoch si pripísal 55 tackles, 6 sackov, 8 tackles for loss, 1 forced fumble a 9 hitov na QB. V DL ešte ostaneme, nakoľko tam bolo viacej hráčov. Z defenzívnej lajny ešte určite Dean Lowry a nováčik Tyler Lancester. V úvode sezóny hral parádne aj Wilkerson, avšak na nešťastie sa zranil na celú sezónu. Ak bude hrať DL takto aj v novej sezóne, tak sa máme na čo tešiť! Z OLBs môžem pochváliť iba Kylera F(S)ackrella, ktorý spravil obrovský výkonnostný skok a Pettine z neho dokázal vymačkať aj to, čo v sebe nemá. Nože, ruku hore, kto by pred sezónou 2018 povedal, že práve Kyler bude viesť tímovú štatistiku sackov – 10.5 ?! 😀 Z ILBs pochválim aj Blaka Martineza, ktorý je proti behu kvalitný a zlepšil sa aj v coverage. Avšak sú tu dve veci, ktoré mu musím vytknúť. Prvá je tá, že keď sa dostane do bloku, tak jeho vplyv je nulový. Pokiaľ je v otvorenom priestore, tak hrá parádne, ale akonáhle sa na neho nalepí súperov blokár, tak je amen. Druhou vecou je, že nezískava lopty, ktoré by získať mal. Nezachytáva interceptions, keď sa ponúkajú ako na zlatom podnose a forced fumbles taktiež neprichádzajú. Počty tackles sú síce pekné, ale kým nenapraví tieto dve veci, tak sa nikdy nebude radiť medzi TOP ILBs v lige. V druhej polovici sezóny sa mi na poste ILB veľmi páčil Antonio Morrison. Dokázal ísť po QB a aj proti behu sa mu darilo. Dynamický hráč, ktorý ide neustále na plný plyn. V úvode sa mi nepáčil, ale čím dlhšie u nás bol, tak tým som si ho viacej a viacej obľuboval. Je hladný po futbale a je to na jeho hre vidieť. Takýchto hráčov nám treba. Z cornerbackov si zaslúži absolutórium rookie Jaire Alexander a nedraftovaný nováčik Tony Brown. Títo dvaja mladíci sa mi neuveriteľne páčia, majú energiu na rozdávanie a obidvaja sú hlavnými aktérmi v pred zápasových motivačných huddloch. 


SKLAMALI

Začnem tým najpovolanejším a to QB Aaronom Rodgersom. Už som ho prebral vyššie, tak tu ho len spomeniem. V OL sme mali dvoch skvelých hráčov LT Bak a C Corey, avšak ako celku to nešlo tak ako malo. V podpore behu to bolo oukej, ale v pass protection to kulhalo ako koč bez 3 kolies. Bolo to zapríčinené aj tvrdohlavosťou Aarona, avšak ak za 16 zápasov inkasujete 53 sackov, tak nemôžte hovoriť o dobre odvedenej práci, to je extrémne vysoké číslo. Bezpodmienečne nám treba starting right guarda. Najhoršie v OL hral Byron Bell a ten bol podľa mňa aj našim najhorším ofenzívnym hráčom. Od tohto veterána som čakal viacej, po sezóne mu končí zmluva a už ho u nás neuvidíme. Lucas Patrick, Jason Spriggs a Justin McCray boli na tom takmer vždy slabúčko a tie ich výkony nestáli ani za deravý groš. Rozhodne musíme posilniť na pozícií RG a priniesť adekvátnu náhradu na pozíciu tackla. Musíme spraviť niečo také, ako spravil Colts. V minulej sezóne inkasovali najvyšší počet sackov a v tejto sezóne to bolo len 18. Draftovali guarda Quentona Nelsona a tej je pre mňa jeden z adeptov na rookie of the year. Ten chalan je stenou. Cez neho neprejde ani svetlo. Sklamal aj post tight enda, avšak to som už tiež rozoberal. Na poste WR sklamal Randall Cobb. Odohral kvôli zdravotným problémom len 9 zápasov, v ktorých nachytal 38 prihrávok pre 383 yardov a 2 TDs. Osobne dúfam, že v offseason pristúpi na zmluvu za malý peniaz. Je to skúsený slot receiver, ktorý má dôveru Aarona Rodgersa. Ak by sme sa dostali v budúcej sezóne do playoff, tak by mohol mať pre nás takú hodnotu, ako mal pre Patriots Dany Amendola. Taktiež sklamal aj rookie J´Mon Moore, ktorý bol z trojice WRs draftovaný najvyššie, avšak na ihrisku sa poriadne ani neukázal. 

Na druhej strane lopty bola najväčším sklamaním dvojica skúsených a drahých starting OLBs Nick Perry & Clay Matthews. Dokopy zaznamenali len 5 sackov a Perry odohral len 9 zápasov. Perryho by som na mieste prepustil. Doposiaľ odohral len jednu dobrú sezónu, za ktorú mu Thompson naložil poriadny balík peňazí a v tejto sezóne si pripísal len 1.5 sacku. Nasledujúce 3 roky bude mať cap hit cez $14M. To je šialená suma za takéhoto hráča. Osobne ma sklamal aj OLB Reggie Gilbert. Po perfektnom závere minulej sezóny a tohtoročnej preseason som od neho čakal veľké veci, no nič neprišlo. 2,5 sackov, 8 hitov na QB a 4 tackles for loss výrazne podbehli moje očakávania. V secondary na plnej čiare sklamal safety Kentrell Brice. Ten chlap nedokáže tacklovať ani starú babku v obchode a o jeho coverage ani nehovorím. Nech ide kade ľahšie. Taký Ibraheim Campbell či Raven Greene hrali o hodne lepšie. 


NOVÁČIKOVIA

Najlepším nováčikom tohto sezónnej draft class bol bezpochyby cornerback Jaire Alexnader. Jaire do nášho tímu priniesol rýchlosť, agresivitu, sebavedomie a perfektnú náladu. Aj keď zažil typickú rookie sezónu, v ktorej mal záblesky geniality (napr. proti Rams), ale aj slabé momenty, ako napríklad zápas proti Falcons. V coverage nám ukázal, že rýchlostne bude stíhať aj na tých najrýchlejších hráčov v lige a dokáže sa ich držať až hlboko do downfieldu. Aj napriek svojej útlejšej postave bol vynikajúci v podpore behovej obrany, kde hral s potrebnou tvrdosťou a aj jeho tackles zniesli prísnejšie kritéria narozdiel od niektorých veteránov ako napríklad Williams, Dix, či Brice. V zápase proti Rams dokonca vyrovnal rekord v pošte zrazených passov nováčikom v jednom zápase (5) a za celú sezónu si ich pripísal 11, viacej zrazených prihrávok spomedzi nováčikov mal len Derwin James (13). Bol nasadzovaný proti súperovmu najlepšiemu receiverovi a s kľudom môžme prehlásiť, že v tejto skúške ohňom obstál. Gute v Jairem našiel skvelého hráča a zároveň skvelého lídra. Teším sa na jeho napredovanie!

V druhom kole sme brali ďalšieho vysoko hodnoteného cornera Josha Jacksona. Pri ňom mám zmiešané pocity. V man to man coverage bol veľmi slabučký a keď mal pokrývať WRs, tak bol za nimi vždy o dva kroky pozadu. Trošku iné to bolo proti tight endom, kde sa mu darilo a napríklad z hry dokázal úplne vymazať Trey Burtona z Bears. Mal nemalé problémy s penaltami, keď ich nazbieral 8, čo bolo najvyššie číslo spomedzi hráčov Packers. Naplnili sa predpoklady, že v man to man coverage bude mať problémy. No keď sme hral zónovú obranu, tak tam to bolo o niečom inom. Jackson je tým ball-hawking typom hráča a na loptu má skvelých čuch. Počas sezóny zrazil 10 prihrávok. Preto by som navrhol, aby sme ho skúsili presunúť na post free safetyho. Postavu na to má, jeho čítanie hry je kvalitné a tam mu až tak nebude chýbať tá potrebná dynamika na hru cornera. Myslím si, že na tejto pozícií by sme z neho vedeli vyťažiť maximum a sedelo by mu to oveľa viacej. V treťom kole sme si vybrali ILB Orena Burksa. Oren videl ihrisko len sporadicky a v prvom drive zápasu proti Patriots McDaniels vycítil, že Burks je slabším článkom a celý drive až po touchdown išiel práve cez Burksa. Následne ho Pettine stiahol a už sa v zápase neukázal. Burks má potrebnú rýchlosť na to, aby bol tým cover linebackerov od lajny k lajne, avšak ešte má veľa práce pred sebou. J´Mon Moore po zbabranej preseason nenaplnil očakávania a ihrisko taktiež príliš nevidel. Odohral len 74 ofenzívnych snapov. Pre porovnanie EQ-358, MVS-691. OT Cole Madison sa celú sezónu neukázal a jeho neprítomnosť je veľký otáznikom. Hovorí sa o osobných problémoch a viacej toho nevieme. Dvojicu WRs EQ a MVS už som rozobral vyššie. Punter J.K. Scott mal sľubný úvod do sezóny, avšak postupom času to bolo slabšie a slabšie. Prišla zima a s ňou ako keby zamrzla aj jeho noha. Talent má a možno mu pomôže zmena special team koordinátora. Long snapper Hunter Bradley mal niekoľko zlých snapov a mal problémy s konzistenciou. Veľa krát ho zachraňoval holder Scott. No a posledný draftovaný OLB Kendall Donnerson počas celej sezóny ihrisko nevidel ani raz. No čo ma skutočne zaujalo, tak to boli nedraftovaní hráči. S Raven Greene hral podľa mňa na solídnej úrovni a svojimi výkonmi prehral skúsenejších hráčov ako Josh Jones, Kentrell Brice, či Jermaine Whitehead. Myslím si, že v budúcej sezóne môže byť kvalitným hráčom do hĺbky na pozícií safetyho. Nedraftovaný cornerback Tony Brown taktiež odohral impozantnú druhú polku sezóny a ani som poriadne nezaregistroval, že nám napríklad chýba Kevin King. Hrá rýchlo, dynamicky a tvrdo. V rukách mal aj niekoľko interceptions, avšak neposlušnú loptu sa mu skrotiť nepodarilo. Pár krát spravil zbytočný faul ako napríklad taunting a jeho hra nebola konzistentná, avšak to sa dá od rookieho očakávať. No a posledným nedraftovaným nováčikom na mojom zozname je DL Tyler Lancaster. Lancaster sa na ihrisko dostal v závere sezóny, keď bol zranený Kenny Clark a musím povedať, že hral nad moje očakávania a v posledných zápasoch sezóny bol podľa mňa našim najlepším obranným hráčom. Pripomínal mi veľmi Kennyho Clarka v jeho prvých dvoch sezónach v NFL. Vynikajúci proti behu, avšak pass rush poslabší. Darilo sa mu perfektne dostávať z blokov a runnerov zastavoval s pokojom angličana. Po Jairem podľa mňa náš druhý najlepší tohto sezónny rookie. Portál Pro Football Focus ho označil za nášho druhého najlepšieho defenzívneho hráča tohto roku. Prvým bol Kenny Clark. V budúcej sezóne by som videl veľmi reálne situáciu, že by sme hrali 4-3 obranu v zložení Daniels-Clark-Lancaster-Lowry/Wilkerson. To by bola podľa mňa celkom kvalitka. 


PRVÝ ROK BRIANA GUTEKUNSTA UKÁZAL NÁDEJ

Dlhoročného generálneho manažéra Teda Thompsona pred touto sezónou nahradil Brian Gutekunst a jeho prvý rok na tejto pozícií ukázal nádej, avšak práve nasledujúca offseason bude pre neho kľúčová. Gute bol agresívny ako pri tradoch, tak aj vo FA. Najskôr nás však neskutočne vytočil, keď sa rozhodol prepustiť obľúbenca fanúšikov WR Jordyho Nelsona. No následne počas prvého dňa na Draft získal extra first round pick v roku 2019 a aj tak dostal chalana, ktorého chcel od samého začatia Draftu, keď boli na hodinách Cleveland Browns a išli si po Mayfielda – CB Jaira Alexandera. Vytradoval DB Damariousa Randalla, ktorý nemal najlepšie vzťahy s kabínou, za náhradného QB. Nerobilo mu žiadny problém poslať RB Ty Mongomeryho okamžite preč za to, že uprednostnil seba pred tímom. Vymenil aj v posledných rokoch slabúčko hrajúceho safetyho Dixa a získal tak ďalší extra pick na Drafte v 4. kole. Tí, čo ste sledovali Dixa v Redskins, tak ste asi radi, že sa ho Gute zbavil a aspoň niečo za neho získal. Vo free agency podpísal tight endov Jimmyho Grahama a Marcedesa Lewisa. Avšak tréneri a ani Rodger ich neboli schopní využiť naplno. V FA získal aj DL Mo Wilkersona, ktorý v úvode sezóny hral dosť solídny futbal, avšak následne sa zranil a skončil v injured reserve. Taktiež sa snažil získať WR Allena Robinsona, avšak ten uprednostnil peniaze a Chicago. Išiel aj po Mackovi, či Swearinigerovi, avšak vždy zasiahla vyššia sila v jeho neprospech, ktorú nemohol ovplyvniť. Počas svojej prvej sezóny sa postupne zbavoval nádorov bývalého generálneho manažéra a táto offseason bude pre jeho tím nesmierne dôležitá. Od novej sezóny už budeme v podstate vidieť na ihrisku jeho tím a jeho trénera. Cap space môže byť okolo $40M a s tým sa už niečo robiť dá! Taktiež sa priniesol nový tréner a som zvedavý, ako to Gute na nasledujúcu sezónu poskladá! Go Pack Go!

One thought on “Veľké Bartove sezónne review! Čo stálo za slabými výkonmi a kto naopak potešil?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *